Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Greșeli tehnologice în legumicultură

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Plantele fac față cu greu diferiților factori biotici și abiotici nefavorabili, (buruieni, boli, dăunători și respectiv, îngheț, exces de apă, secetă, arșiță, degradarea solului).
Pe lângă toate pagubele produse de acești factori, greșelile tehnologice au efecte negative asupra cantității și calității produselor recoltate, contribuind la pierderi suplimentare.

Fitotoxicitate

 alpobrdd, on 11 mai 2017 - 19:35, said:

Am si eu o problema: Se usuca marginea frunzelor.
Am pus in apa acum o saptamana novadim in proportie mai mare decat e normal (cca 2mll/mp).
Restul plantelor din solar (rosii, vinete, castraveti) nu au nimic.

 subway_guru, on 11 mai 2017 - 20:15, said:

E foarte posibil sa le fi ars un pic, si eu am facut aceeasi prostioara dar isi vor reveni in curand

Recent, întocmai am pățit și eu.
Pentru combaterea coropișnițelor, obișnuiam să pun cu lingurița niște preparat din uruială de porumb cu Novadim împrejurul fiecărui fir de răsad după plantare.
Am presupus că voi câștiga timp dacă introduc cu totul în soluție coletul și rădăcinile plantelor, dar turba a absorbit o mare cantitate de lichid, provocând fitotoxicitate.
Am pierdut cam 200 fire tomate (Prekos, Rila și Reyana) și mai sunt pe ducă încă aproape 50 fire de ardei capia.

#2
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Pierderea e mare! ... imi pare rau pentru munca ta!
Sigur nu te poti lega si de alti factori?
Eu ud rasadurile de jos in sus: tavile alveolare stau in tavi metalice pline cu apa si sug apa
cat permite turba ... 10-15 min stau cu radacinile in apa ... la ultima udare (cu circa doua zile
inainte de plantarea la sol) ud cu Topsin si Novadim (de doi ani) ... nu am pierdut nici o planta.

#3
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 danutz_2009, on 28 mai 2017 - 23:53, said:

Pierderea e mare! ... imi pare rau pentru munca ta!
Sigur nu te poti lega si de alti factori?

Coropișnițele ar fi făcut o pagubă mai mică.  Probabil, a fost și doza prea mare. Tomatele au fost în tăvițe de 70. A scăpat doar un singur cuib (pe care am uitat să-l bag la muiere).

Celelalte răsaduri de tomate stau foarte bine.
Atât cele plantate devreme (cumpărate din piață) și tratate cu lingurița, cât și maidanezele plantate ulterior de mine (intercalate printre cele imersate și decedate), dintre care doar jumătate le-am mai tratat (tot cu lingurița).
Ardeiul a fost în tăvițe de 24 și acum este leit-poleit cu cel din pozele postate de alpobrdd.

Trebuia să procedez ca maru_29 care le-a luat pe fiecare în parte și le-a spălat rădăcina. Le-a spălat până n-a mai rămas pământ pe rădăcini.

Dacă spălam și eu rădăcina la plăntuță cu apa călduță, a doua zi o aveam nouă-nouță.

Edited by Eugen_D, 29 May 2017 - 07:28.


#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca tot ne-ai spus de fitotoxicitatea cauzata de novadim, zi-ne si ce concentratie ai folosit.
Sau altfel intreb pe cei care au folosit ce concentratie  de novadim nu produce probleme dar e in continuare eficienta impotriva nematodelor?

#5
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Aia recomandata. 1 ml/ litru.

Si e putin tavi de 70 pt rosii. Macar 45 daca nu 32.

#6
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
La concentrația normala un trebuiau sa apară probleme. Imersarea rădăcinii în Novadim la plantare e o practica comuna...

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, doza normala e intre 0.7ml/l si 3ml/l, in general la speciile pomicole la care e recomandat pt paianjen e oricum ineficient, dpmdv merge la purici si in rest mai de vara...iar la gandaci, plosnite si alte oratanii doza recomandata e cam pe la 2ml/l mergand pana pe la 3, inclusiv pt diverse larve, omizi samd.
Discutam cu un agronom experimentat la un moment dat si imi zicea ca mai degraba tii cont si de varsta plantei, innafara de afide eficient e cam la 2ml mergand spre 2.5ml in cazul unor ganganii mai rezistente gen trips.
Intamplator, sau nu, treaba cu varsta/ cat de "crude" sunt plantele/tesuturile corespunde cumva cu recomandarile producatorilor in sensul ca goangele ot care e recomandat cam apar in a doua perioada a ciclurilor plantelor.

Asadar e putin mai incurcata povestea cu novadimul, de aia am si intrebat.
1ml/l e fix pix pe partea aeriana cu exceptia afidelor( repet, la acarieni la care se.recomanda doza slaba nu am avut rezultate nici cu 1.5-2ml) , iar la 2-2.5ml e posibil ca foliar sa ai si ceva semne de fitotoxicitate.

Pe radacini insa, mai ales dupa plantare m-ar interesa, pt mine e cam ceata totala si as cam vrea sa il folosesc, am viermi sarma in substrat la unii pomi la galeata ( am gasit larve in substrat la plantare/ replantare).


#8
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Alt ing agronom mi-a interzis Novadimul la plantare tocmai ca e prea puternic pt rasad. Zicea ca dupa o luna deabia il poate suporta planta. Chestia e ca trebuie dat cat mai devreme ca are o perioada de pauza astronomica si dat mai tarziu risti sa nu mai poti manca rosiile. La pomi nu-i bai ca pana pe toamna iese.

#9
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Agronomul tău tre sa faca o vizita la bazinele legumicole. Sa vadă cât de bine stau liniile de irigație umflate se Novadim și Topsin la plantare. :)
Agronomul pe de alta parte, sa își dea cu părerea la cereale, plante tehnice și furajere. Ca acolo ii e "ograda".
Horticultura, deși e sora, se mananca cu alte sosuri.
Miroane, pomi "e" și caisii și cireșii care "se coace" ceva mai devreme de toamna. Da-i la cap și trimite-l pe ogor.... Unde ii e locul. Sa zică cum e cu timpii de pauza la grâu și la sfecla furajera... Nu la tomate.

Edited by Hapygarden, 29 May 2017 - 20:49.


#10
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 parintele, on 29 mai 2017 - 07:37, said:

Sau altfel intreb pe cei care au folosit ce concentratie  de novadim nu produce probleme dar e in continuare eficienta impotriva nematodelor?

Eu am avut 0,075% ... am dorit doar efect repelent pentru coropisnite ...

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Apropos de repelenta, toxicitate si recomandarile producatorilor.
Zice in prospect pe de o parte ca e toxic pt albine.
Mai acana, zice asa, ca si cum ar fi un bonus si motiv de lauda, ca are efect repelent pentru gargarita florilor.
Acuma eu multa carte nu am dar fara sa vad pom vreodata in afara de teleenciclopedia, pot presupune ca gargarita florilor e problematica in perioada infloritului marului sau parului.
Ca sa fie repelenta substanta, o dai cand e.activa gangania, perioada in care e activa sau urmeaza sa fie activa si albina.

Cat de handicapat sa fii sa mentionezi aceste lucruri simultan si la ce bun mai spui de repelenta din moment ce substanta e clar exclusa din start in perioada aceea?

E fix o prosteala extrem de periculoasa, mentionezi albina ca sa zici ca ai zis dar in acelasi timp poate poate mai agati vreun imbecil care nu da doi bani pe albina si baga otrava, nu cumva sa vina gargarita sa-i strice lui florile.

Nici usturoi nu mancam, nici gura repelenta nu e.



#12
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Respectivul sau mai bine zis respectiva este de la Matca, deci fix din bazin legumicol.
In alta ordine de idei, alta agronoama de la mag fito de la mine batea anul trecut campii ca orice insecticid are actiune doar 6 ore, deci eu trebuia sa cumpar o cisterna sa stropesc la fiecare 6 ore pana toamna. Anul asta a lungit perioada la 12 ore. Poate pana iese a pensie ajunge la 3 saptamani. Eu in acel magazin mai intru doar sa ma mai distrez. Deci atentie la cei care sau sfaturi doar sa-si vanda marfa din raft.

#13
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

Pt evitarea greselilor...
http://thegrownetwor...gfs2017register


#14
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Am omis să revin cu actualizări.
Răsadul de tomate a fost mai plăpând și l-a luat Domnul pe tot. În schimb, cel de ardei, deși i-au căzut toate frunzele, după vreo două săptămâni și-a revenit în totalitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate