Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Munca de bunavoie pana la varste inaintate sau lipsa dorintei de a iesi la pensie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#37
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Loc de muncă fără stres generat de șef?
La noi ar putea fi definiția pleonasmului această afirmație.

Știu că vor zice unii că angajații se simt stresați că-i pune șeful la muncă,dar acum hai să înțelegem cum stau treburile.
Este adevărat că sunt angajați cărora le este dragă munca ca la măgar fuga,dar există și șefi care consideră că treaba se face la fel de ușor pe cât de ușor este să o spui din gură.
Ca și cum jobul angajatului ar consta în mutarea unei singure pungi de pufuleți dintr-un loc,în alt loc pe distanța de 1 metru.
Am avut de a face cu ambele categorii(pe segmentul de muncă fizică bazată pe forță brută).
Colegul care se prefăcea că muncește,i-am pus în brațe un pachet foarte greu.Eu având mai multă putere ca el,am ridicat acel pachet și am mimat că ar fi foarte ușor.
I-am zis să care și el măcar acel pachet că e mai ușor(colegul suferea de lene cronică în stadiu final).
L-am păcălit și s-a cocoșat un pic(nu că nu ar fi putut face față).
I-am spus:"Tu ne mai tragi mult în p...?Suntem plătiți la fel,muncim la fel!"

Referitor la ce am zis de șeful care nu crede că munca angajatului este grea:
Ne "luptam" cu niște "obiecte" foarte grele.
A venit șeful și ne-a zis că de ce durează atât de mult să facem o treabă atât de minoră.
Apoi,a avut proasta inspirație de a ne "educa",adică a încercat el să ne arate cum se face.
Evident că nu a reușit cum vroia el să muncim(să facem treaba respectivă),a plecat și ne-a lăsat în pace.

Dar nu toți șefii sunt la fel,așa cum nici toți angajații sunt la fel.
De aceea nu trebuiesc băgați toți în aceeași oală.

#38
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostASCENDED, on 28 mai 2017 - 13:33, said:

Loc de muncă fără stres generat de șef?
La noi ar putea fi definiția pleonasmului această afirmație.
Dar nu toți șefii sunt la fel,așa cum nici toți angajații sunt la fel.
De aceea nu trebuiesc băgați toți în aceeași oală.
Da, situatiile difera de la caz la caz; si eu am avut sefi obtuzi, prosti, lingai etc.
Dupa cum zici, loc de munca fara stres generat de sefi nu e pleonasm, e nonsens, adica nu exista.
Totusi sunt oameni care merg cu placere la munca, deci trebuie sa fie si locuri de munca de astea sau stresul e mai mic si compensat de altele.
Concluzia la care vreau sa ajungem este: ce trebuie sa facem ca sa fim sanatosi si activi la 70-80 ani, sa nu ajungem acolo niste epave care trebuie eutanasiate, apropos de alt topic?

#39
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Toti colegii mei nordici nu stiu cum sa iasa mai repede la pensie ca sa se bucure de viata. Nu stiu unde e trendul asta cu munca gratis ca si pensionar! Ca sunt destui care doresc sa munceasca peste varsta de pensionare e altceva, dar nu o fac gratis. In plus viata sociala e structurata un pic diferit, multi dintre cei care aleg asa ceva desi au copii, legatura cu ei tinde catre zero, sunt in general la macar a doua casatorie. Vorbim de valori diferite si nu inteleg de ce tot ce ne-a ghidat generatii e gresit si trebuie sa adoptam valorile altora. Sau de ce lumina trebuie sa vina numai de la anumite popoare!

#40
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cine a spus de munca gratis ?
La americani este trendul de a se lucra si la varste de 70-75 ani sau mai mult.
Ideea este ca multi oameni care lucreaza pe cont propriu o fac si dupa 70 de ani si munca ii mentine in forma. O viata activa este in general o viata mai lunga si mai placuta.

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 17:39, said:

La americani este trendul de a se lucra si la varste de 70-75 ani sau mai mult.
Am văzut o comedie grozavă exact pe subiectul ăsta:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JNeqmady040?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu vreau sa fiu pesimist...sa gandesc negativ.......dar oare voi ajunge pana la 65 de ani??? Si daca da,cine stie ce legi nenorocite le mai trec prin cap politicienilor ca sa munceasca contribuabilii mai mult,nu? Si asa unul din politica.......nu am retinut cine si cum il cheama,a propus odata ca barbatii sa munceasca pana la 80 de ani. Sigur ca el stand pe scaunul ala nenorocit era ODIHNIT si se simtea in putere...
Sa-i fie rusine la nemernic !

#43
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ar trebui sa existe dorinta de a munci la 80 de ani, nu sa fie impus prin lege, e clar.
Hai sa ne gandim ca avem parinti sau bunici care sunt ok la 70-80 de ani si vor sa munceasca, dar sunt putine firme dispuse sa le dea o sansa. Sau nu si-au pregatit momentul, crezand ca nu vor apuca varsta asta.
Nu va lasati influentati de oamenii pe care viata i-a invins si au renuntat sa viseze.
Cei mai multi dintre noi vor apuca varsta de 80 de ani; de ce sa nu credem asta si sa avem grija de noi, sa ne traim viata intens, sa fim activi, sa privim in jurul nostru ca si cum abia ne-am nascut si sunt curiosi de ce se intampla a doua zi sau peste 50 de ani.
@althea - voi cauta sa vad filmul Posted Image

Edited by User107, 29 May 2017 - 06:44.


#44
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
intr-o societate dezvoltata, ar trebui sa fim toti pensionari inca de la nastere. ca in bahrain. primesti bani doar pentru ca existi
munca e pentru roboti

workaholicul este bolnav si ar trebui tratat oficial ca boala.

#45
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostFlat, on 29 mai 2017 - 08:25, said:

intr-o societate dezvoltata, ar trebui sa fim toti pensionari inca de la nastere. ca in bahrain. primesti bani doar pentru ca existi
munca e pentru roboti

workaholicul este bolnav si ar trebui tratat oficial ca boala.

No, vedeti cata dreptate am avut! Unii inca viseaza cum ar fi "la fiecaruia dupa necesitati".
Nu munca ii boala, lenea si putoarea is boli grave pentru societatea in care traim. Ce ii si mai grav ii ca la unii societatea noastra le permite sa dobandeasca statut de planta, le da ingrasaminte, ii uda, ii sapa si daca nu produc nimic ii "paguba-n ciuperci". Daca toata lumea ar "exista" dejaba, cine ar mai face bani sa le dea "premiu" ca exista?

#46
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nici tu nu te lăsa influențat de tâmpenia cum că pensionarii pot să muncească,dar nu vor.

Parcă ziceai că interesul ar fi ce ar trebui făcut ca cei ce ajung la vârsta pensionării să nu mai fie niște "epave".

Dacă sunt unii care vor să iasă la pensie mai repede,pentru a sta cu nepoții(ai supraveghea),cine/ce are cu ei?
Cu nepoțeii ăia știi tu care,pe care nu-i creștem ca la japonezi,adică să le dăm drumul de foarte mici în lume.

Băi frate ce a ajuns lumea asta!
Nu mai poți face un ban cinstit prin deposedarea de bani/telefon(sau alte obiecte de valoare) prin intimidare(și dacă e cazul cu forța) a celor mici,când se duc la grădiniță sau școală.
Nu mai poți scoate un ban dintr-o răpire că îi supravegează pensionarii precum cloșca puii!
Apropo,dacă cloșca nu-și apăra pui,azi mâncam aripioare de puișor de baltă,sau de guguștici.
Că nu ar fi rezistat specia până azi.

#47
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
in bahrain cine face bani?
sultanul!

din ce?
din resursele naturale

care se extrag cum?
cu masinarii de foraj si prelucrare

toata lumea poate exista degeaba numai si numai din resursele planetei, inclusiv energia solara, trebuie doar sa gasim metodele eficiente de a folosi aceste resurse, acum le irosim ca idiotii si ce ramane impartim inechitabil

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Munca de buna voie cred eu ca este apanajul celor cu cateva doage lipsa.Cine nu ar da munca pentru huzurit,trait viata lejer,etc.?
Dar cum nu se poate huzuri fara munca,aici vorbesc de majoritate,n-avem incotro si muncim.Muncim si avem rezultate conform educatiei,gradului de civilitate,bun-simtului,onoarei,etc.,iar rezultatul muncii,fireste,sunt banii.Sau mai nou,anumite beneficii.
Persoanele carora nu le ajung banii si/sau beneficiile,considera ca trebuie sa munceasca extra ca sa le obtina.Asta se intampla si in America si in Rusia si in China si in Romania si in Patagonia.
Banii,mai bine zis lipsa lor,este motivul pentru care majoritatea covarsitoare a celor inca activi la varste cand Pampers-ul XXXL incepe sa devina vital si de uz zilnic,sunt obligati/fortati sa munceasca.


ps.
Si trebuie sa reamintesc ca ar fi excelent daca pana pe la 40-45 de ani sa fim intr-o pensie prelungita,si apoi,dupa noi,potopul.
Asta ca oricum statele dezvoltate considera ca varstnicii sunt capabili si in putere,dorind sa prelungeasca durata perioadei active.Sau nu asta-i cauza?

Edited by adisz, 29 May 2017 - 09:32.


#49
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostFlat, on 29 mai 2017 - 09:02, said:

in bahrain cine face bani?
sultanul!
din ce?
din resursele naturale
care se extrag cum?
cu masinarii de foraj si prelucrare
toata lumea poate exista degeaba numai si numai din resursele planetei, inclusiv energia solara, trebuie doar sa gasim metodele eficiente de a folosi aceste resurse, acum le irosim ca idiotii si ce ramane impartim inechitabil

Problema ii ca tu vezi numa ziua de azi, 29.05.2017. Nu-ti pui problema ca "masinariile de foraj si prelucrare" trebuie sa le fi inventat si construit (muncind) cineva ieri si maine mai mult ca sigur cineva trebuie sa inventeze si sa construiasca alte "masinarii", ca resursele naturale is totdeauna limitate. Daca toata lumea ar gandi ca tine, generatiile urmatoare nu ar mai avea de la ce pleca. Cand utilajele se strica, resursele se epuzeaza, ce fac? Cer ajutor social, ca ei nu mai stiu nimic inafara sa stea de pomana?
Pana sa inventeze cineva replicatorul molecular din Star Trek, care o sa fie alimentat de la energia electrica produsa de panouri solare, te anunt ca mancarea pentru oameni o sa se faca tot prin munca. Cartofii prafiti nu cresc in fast-food si maioneza nu creste in borcan. Singurele organisme care "manca" direct soare si dioxid de carbon is plantele, cum am mai zis.
Sultanul poate sa-ti dea cati bani vrei, problema ii ca nu poti manca direct hartii si fara mancare si apa nu le poti folosi nici macar sa te stergi cu ele.

Edited by gabyxm, 29 May 2017 - 09:38.


#50
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postgabyxm, on 29 mai 2017 - 09:31, said:

Problema ii ca tu vezi numa ziua de azi, 29.05.2017. Nu-ti pui problema ca "masinariile de foraj si prelucrare" trebuie sa le fi inventat si construit (muncind) cineva ieri si maine mai mult ca sigur cineva trebuie sa inventeze si sa construiasca alte "masinarii",

intotdeauna exista workaholici, si genii, ei vor face aceste munci "superioare" din pasiune si pt. bani extra
ingineria, medicina, creativitatea umana trebuie sa existe pentru ca asta ne face ceea ce suntem
restul pot construi robotii, muncile de jos trebuie sa dispara

#51
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Poti sa visezi in continuare, da in viata asta singurul vis care ii sigur ca o sa ti se indeplineasca ii ca o sa iesi candva la pensie.
Robotii nu cresc in copaci, nu pica din cer, trebuie sa-i construiasca cineva si mai important, trebuie sa-i faca cat se poate de prosti, altfel s-ar putea sa treaca peste legile lui Asimov.

#52
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ce o sa facem dupa pensie? Din ce am vazut la altii trecuti prin asta, la inceput suferi un mic soc; simti ca nu mai esti util societatii si ca esti dat la o parte; ar fi ideal sa faci ceva activitati fizice zilnice si sa reusesti sa socializezi destul de des.
Utopic: o sa mergi la cabana de vacanta (pe malul fiordului - ca tot vorbeam de scandinavi) si o sa pescuiesti cu nepoteii; sau vizitezi lumea cu japonezii, pt ca la tinerete nu ai avut timp.
Real: o sa fii batran, bolnav, o sa stai pe la cozi la medici, o sa vrei sa te angajezi chiar si pe minimul pe economie si nu o sa te ia nimeni, incet incet o sa iti cedeze fizicul si psihicul, lumea se va schimba mult si nu o sa o mai recunosti. In cazul fericit o sa ai membri ai familiei pe langa tine.
Cine stie ce noroc o sa avem cu sanatatea, banii si familia...

#53
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 11:46, said:

De ce sa fii presat la job? Cauta o varianta mai buna, sigur exista undeva un loc de munca unde poti lucra cu placere.

Tu ai angaja pe cineva care la 3 pasi trage 5 bashini?

#54
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
E nasol cand toata viata unui om se rezuma la "cati bani produce".

Voi realizati la ca 2-3 decenii dupa moartea noastra, nu mai ramane aproape nimic dupa noi? TOT ce construim, se va darama. Tot ce acumulam, (mai ales bani) se va risipi. Tot ce concepem, va fi luat in ras in viitor, pentru ca va fi depasit. Pana si proprii copiii ne vor uita, dupa cativa ani.

Tot ce conteaza, e sa apucam sa cunoastem de ce am trait si care e misterul vietii.

Daca cineva crede ca rolul unui om este doar sa munceasca pentru bunastarea si fericirea urmasilor lui, gresit: pana acum toti si-au ratat scopul!

Edited by Phobos, 29 May 2017 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate