Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Munca de bunavoie pana la varste inaintate sau lipsa dorintei de a iesi la pensie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#55
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Trebuie sa iti traiesti viata, sa te simti bine, sa simti ca merita sa traiesti, nu doar sa traiesti pentru altii.

#56
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 12:26, said:

Si cand este afacerea pe pierdere inseamna bani. Credeam ca vorbesti de o fundatie caritabila cu activitate aleatorie.
Practic, ideea este de a fi activ la o varsta inaintata cand multi se gandesc doar la terminarea vietii. Si, ca tanar sau adult, de a avea incredere ca se poate sa ai o batranete activa.


Cei de mai sus sunt in mare parte bugetari. La acestia este o problema, pentru ca nu este concurenta loiala pe post si partea cea mai proasta este ca isi aduc familia care nu este neaparat competenta.
La actori e o discutie mai complexa, cei vechi au audienta formata din nostalgici... Eu mor cand o aud pe Stela ca nu ii ajunge pensia.
Dar sa ne gandim la noi, ce putem face pentru a avea o viata activa cat mai lunga? Lasand deoparte nutritia si sportul, astea au topicele lor.
Da, o viata activa nu o poti avea decit la servici! Daca te duci la pescuit, la munte, te muti in Grecia sau in Portocalia, te dai cu schiurile, calatoresti, faci voluntariat in Kenia faci bube dulci. Musai la servici!

View PostSidorin, on 28 mai 2017 - 12:29, said:

Merge să lucrezi in continuare, părerea mea, dacă ai propria afacere, ceva PFA, etc. dar nu intr-un colectiv. La cât de inrăiţi şi invidiosi sunt majoritatea românilor acum, nu te vei simţi deloc bine când vei fi vorbit în spate: „Ce mai vrea şi ăsta, îl caută Moartea pe acasă si el ocupă locul unui tânar, etc., etc.”
Nu draga. Sa stea lumea la munca pina crapa cu capul pe obiectu' muncii, iar tinerii sa-i indrumam sa plece in lumea alba, ca aici, noi avem drepturi ca de aia am muncit 30 de ani, ca sa mai muncim inca 40! Poate tu!

View PostASCENDED, on 28 mai 2017 - 12:32, said:

Mai este categoria celor care nu pot fi înlocuiți.
Pentru că,sunt unii care,deși trebuia să iasă la pensie de mulți ani,nu are cine să-i înlocuiască.
Știu un caz concret din RL.Aproape zilnic îl apucă 2-3-4 dimineața la serviciu,și la 0800 este înapoi la muncă.
Nu maninca, nu se spala, nu nimic? Probabil ca este Dumnezeu, altfel oricine poate fi inlocuit. Cind o da coltu', se inchide dugheana? Draga, cei despre care se spune ca sint de neinlocuit sint de fapt fraierii care sint aburiti cu textul asta de smecherii care stiu cum sa-i faca sa muncesca ca inecatii, eventual pe simburi de fermoar!

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 14:40, said:

Da, situatiile difera de la caz la caz; si eu am avut sefi obtuzi, prosti, lingai etc.
Dupa cum zici, loc de munca fara stres generat de sefi nu e pleonasm, e nonsens, adica nu exista.
Totusi sunt oameni care merg cu placere la munca, deci trebuie sa fie si locuri de munca de astea sau stresul e mai mic si compensat de altele.
Concluzia la care vreau sa ajungem este: ce trebuie sa facem ca sa fim sanatosi si activi la 70-80 ani, sa nu ajungem acolo niste epave care trebuie eutanasiate, apropos de alt topic?
Munca la stat mentine tenul frumos!

View PostUser107, on 29 mai 2017 - 06:43, said:

Ar trebui sa existe dorinta de a munci la 80 de ani, nu sa fie impus prin lege, e clar.
Hai sa ne gandim ca avem parinti sau bunici care sunt ok la 70-80 de ani si vor sa munceasca, dar sunt putine firme dispuse sa le dea o sansa. Sau nu si-au pregatit momentul, crezand ca nu vor apuca varsta asta.
Nu va lasati influentati de oamenii pe care viata i-a invins si au renuntat sa viseze.
Cei mai multi dintre noi vor apuca varsta de 80 de ani; de ce sa nu credem asta si sa avem grija de noi, sa ne traim viata intens, sa fim activi, sa privim in jurul nostru ca si cum abia ne-am nascut si sunt curiosi de ce se intampla a doua zi sau peste 50 de ani.
@althea - voi cauta sa vad filmul Posted Image
Si de ce sa nu imbatrinim in Grecia pe plaja si sa imbatrinim la servici? Lasa ca nu moare patronake de foame, se descurca!

View PostASCENDED, on 29 mai 2017 - 09:00, said:

Nici tu nu te lăsa influențat de tâmpenia cum că pensionarii pot să muncească,dar nu vor.

Parcă ziceai că interesul ar fi ce ar trebui făcut ca cei ce ajung la vârsta pensionării să nu mai fie niște "epave".

Dacă sunt unii care vor să iasă la pensie mai repede,pentru a sta cu nepoții(ai supraveghea),cine/ce are cu ei?
Cu nepoțeii ăia știi tu care,pe care nu-i creștem ca la japonezi,adică să le dăm drumul de foarte mici în lume.

Băi frate ce a ajuns lumea asta!
Nu mai poți face un ban cinstit prin deposedarea de bani/telefon(sau alte obiecte de valoare) prin intimidare(și dacă e cazul cu forța) a celor mici,când se duc la grădiniță sau școală.
Nu mai poți scoate un ban dintr-o răpire că îi supravegează pensionarii precum cloșca puii!
Apropo,dacă cloșca nu-și apăra pui,azi mâncam aripioare de puișor de baltă,sau de guguștici.
Că nu ar fi rezistat specia până azi.
Vax albina cavaler pasta! Pina prin 2000 au crescut copii cu cheia la git, neaparati, nepaziti si nerapiti de nimeni! Ati muri de doua ori daca copii vostri ar face macar o zi ce faceam noi zilnic! Si mai luam si baul pe bune si mai intram si prin facultati cu examen si 10 pe loc! Acuma pina la 17 ani, nu au iesit poate niciodata pe usa blocului neinsotiti!

View PostPhobos, on 29 mai 2017 - 21:38, said:

E nasol cand toata viata unui om se rezuma la "cati bani produce".

Voi realizati la ca 2-3 decenii dupa moartea noastra, nu mai ramane aproape nimic dupa noi? TOT ce construim, se va darama. Tot ce acumulam, (mai ales bani) se va risipi. Tot ce concepem, va fi luat in ras in viitor, pentru ca va fi depasit. Pana si proprii copiii ne vor uita, dupa cativa ani.

Tot ce conteaza, e sa apucam sa cunoastem de ce am trait si care e misterul vietii.

Daca cineva crede ca rolul unui om este doar sa munceasca pentru bunastarea si fericirea urmasilor lui, gresit: pana acum toti si-au ratat scopul!
O mica corectura, e vorba de urmasii patronului sau omului politic, nu ai respectivului!

#58
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Posttytysor, on 01 iunie 2017 - 22:29, said:

Nu maninca, nu se spala, nu nimic? Probabil ca este Dumnezeu, altfel oricine poate fi inlocuit. Cind o da coltu', se inchide dugheana? Draga, cei despre care se spune ca sint de neinlocuit sint de fapt fraierii care sint aburiti cu textul asta de smecherii care stiu cum sa-i faca sa muncesca ca inecatii, eventual pe simburi de fermoar!
Nu știu dacă se spală sau mănâncă sau dacă doarme.Nu-mi pasă.
Crezi sau nu ce am scris,e fix treaba ta.

View Posttytysor, on 01 iunie 2017 - 23:01, said:

Vax albina cavaler pasta! Pina prin 2000 au crescut copii cu cheia la git, neaparati, nepaziti si nerapiti de nimeni! Ati muri de doua ori daca copii vostri ar face macar o zi ce faceam noi zilnic! Si mai luam si baul pe bune si mai intram si prin facultati cu examen si 10 pe loc! Acuma pina la 17 ani, nu au iesit poate niciodata pe usa blocului neinsotiti!
Îți scapă contextul.
Una era lumea în care am crescut eu/noi,alta e lumea de acum.
Nu zic că era mai bună lumea de atunci sau mai rea asta,doar că sunt diferite.Fiecare să creadă ce vrea:care era mai bună sau mai rea.

Apropo,eu sunt din cealaltă epocă(născut,crescut în cea de aur-înainte de '89).

#59
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017
Dacă asculţi de putorile indolenţii de pe afară ( şi de aici ) , atunci vei munci mereu cu suferinţă şi cu scârbă.

Dacă te mai deştepţi puţin, vei realiza că munca formează caracter.
Şi da, trebuie făcută cu cap ;)

Edited by Chillax, 03 June 2017 - 18:10.


#60
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Mda … inca uinu care nu stie pe ce lume traieste.
Desteptarea aici este Romania!

Aici este Romania unde un putzoi priaspat venit de la masterat din Canda devibe director (tat-su e mare scula pe bascula …. “vei creditu? Am un biata care tebe angajat corespunzator”) si putzoiu aplica ce ceti  prin scoala canadoca de masternazi . Adica scapa de toti “boshorigii”, adica trecuti de 50 de ani . Cune te mai nagajeaza la 60? Bagi dosaru de pensize anticipata ca sa ai ce manca…

Aici este Romania unde angajatu cu state vechi , cu experenta, este sicanat si chiar sunt asmutiti tinerii pe capu’ lui.  Motivu – pai are exerenta si uneopri zice “Asa nu merge” (stie el de ce!) insda diorectorul zice ca asa vrea muschii lui. Estre pomovata junele care zice “da sefu asa e cum zicveti matale:, dupa 6 luni se descpera ca boshorogu stia el ce stia si de ce, asa ca piaza-rea batrana este “rugata” sa curete locul

Aici este Romania unde  junii profesori (max 30 ani) sunt furiosi ca in cancelarie sunt prea multe boshoroage  de + 50 ani . Sa se care dracului sa faca loc tinerilor!

A da sunt lucuri si profesii in care “seniorii” rezista. Pita emai mult decat ar trebui.
Insa trendu romanesc este  LOC TINERILOR!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate