Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Munca de bunavoie pana la varste inaintate sau lipsa dorintei de a iesi la pensie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
In societatile dezvoltate, in care destul de multi oameni ajung, in deplinatatea puterilor fizice si mentale, la varste inaintate (70-80 ani), se manifesta din ce in ce mai pregnant fenomenul de a ramane in serviciu full-time la batranete.
Un exemplu:
https://a.msn.com/r/2/BBBz1pR?m=en-us
Cum vi se pare ideea?
La noi, in mod ciudat, oamenii sunt impinsi sa iasa la pensie pe considerentul ca fac loc celor tineri. Dar, daca omul este capabil sa isi indeplineasca sarcinile in mod corespunzator, de ce sa nu il lasi sa munceasca? Mai ales ca este deficit de personal din ce in ce mai mult. E drept, ca in Romania sunt putini cei care la 70 de ani mai pot lucra activ. Dar procentul respectiv va creste curand.
Cred ca este o problema de mentalitate si multi romani de peste 50 ani se gandesc doar la pensie, in loc sa isi traiasca viata cu optimism, in ideea ca vor trai si dupa 80 de ani, deci a iesi la pensie la 65 ani poate fi devreme.
Evident, toate cele de mai sus implica sa iti placa munca pe care o faci...

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu ma gandesc cum sa ma pensionez de pe acum si tu vrei sa muncesc pana la 70-80 de ani.

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
la stresul de la noi, nu stiu cum sa apuc macar 10 ani de viata libera si tu vrei sa mori la munca, oricum nu mananci pensie de la astia, ca n-are cine sa mai cotizeze, dar cel putin sa traiesc si eu fara griji cativa ani

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E ok dacă nu e ceva impus ci o alegere personală, și depinde și de starea de sănătate și de tipul muncii. Uni-s mai activi, mai energici, simt nevoia să facă ceva, sincer nici eu nu mă văd vegetând, plictisindu-mă ca pensionar, fie voi mai continua câțiva ani, fie va trebui să-mi caut vreun hobby...

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Sunt multi freelanceri si in Ro; ma gandesc ca ei nu se pensioneaza, le place ce fac.
Pentru multi este un soc sa se trezeasca la pensie ca nu mai are nimeni nevoie de ei...
Dar munca trebuie aleasa sa iti placa. Daca te complaci la un job enervant, pe care il urasti, normal ca astepti pensia.
Nu am vazut nicaieri cineva care sa spuna ca vrea sa munceasca pana se gata viata.
Stiu ca unii nu au incotro, pentru ca nu au din ce trai.
Spuneti-va parerea... cum va vedeti la 70 ani?
Cand aveam 14 ani mi se pareau batrani cei de 50; deh, mureau multi pe la 60 ani.

Edited by User107, 28 May 2017 - 11:13.


#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
astea sunt intrebari de corporatist, participant frecvent la interviuri....

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa ce ai muncit ca boul, ani si ani de zile, lipsa brusca de activitate, te baga in mormant in cel mai scurt timp. Si cand te uiti in jur si vezi ca tinerii sunt tot mai putin dispusi sa "puna osu´ la bataie", si au pretentii complet rupte de realitate, sigur ca incerci sa-ti dai sansa de a trai mai mult.

#8
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
trebuie sa munceasca fiecare in masura posibilitatilor proprii, atat cat este eficient.

aceste limite difera de la om la om. depind atat de constitutia personala, probleme personale cat si natura serviciului.
sunt multe aspecte de luat in seama.

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Postxcit, on 28 mai 2017 - 11:14, said:

astea sunt intrebari de corporatist, participant frecvent la interviuri....
Nu sunt corporatist si nici HR, nu m-am gandit ca poate parea asa Posted Image
Doar sunt uimit cat de multi oameni se gandesc doar la pensie. Sa dea bani la stat pentru pensie, sa faca copii sa aiba cine ii ingriji la pensie, sa munceasca acum si sa vada lumea la pensie etc. Ei uita sa traiasca viata, ei nu stiu ca daca nu calatoresti tot timpul nu vei calatori la pensie.
Pensia este doar un venit suplimentar, nu trebuie sa fie un tel in viata.

View Postsuperior, on 28 mai 2017 - 11:20, said:

trebuie sa munceasca fiecare in masura posibilitatilor proprii, atat cat este eficient.

aceste limite difera de la om la om. depind atat de constitutia personala, probleme personale cat si natura serviciului.
sunt multe aspecte de luat in seama.
Natura serviciului poti sa o schimbi, dupa posibilitatile tale. La noi multora le este frica sa schimbe, sa se adapteze. Oamenii schimba cand nu mai au incotro, cand pierd locul de munca. Putini o fac cand totul pare bine din afara, dar ei simt ca nu e ok.

#10
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Tu stii de ce aleg multi sa munceasca si dupa varsta de pensionare? Pensiile prea mici ii fac pe cei de peste 65 de ani sa continue sa mearga la job. Daca acel om s-a insurat tarziu (dupa 30 ani), a avut copii tarziu (pe la 35 ani), inca mai trebuie sa isi ajute copiii. Un medic, contabil, profesor iese la pensie normala in zilele acestea cu o pensie in jur de 1.200-1.300 RON. Nu e o diferenta mare de la un salariu dublu sau triplu la mizeria aceasta de pensie? Aici nu am inclus pensiile speciale din parlament, justitie, armata si politie unde se iese la pensie la varste fragede (50 ani) si se doreste continuare muncii din plictiseala, nu din lipsa de bani.

#11
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Corect, se munceste si pentru ca au nevoie de bani, dar: "Exum has stayed, he says, because he likes his work and has good benefits: a retirement plan, profit-sharing program and “all the vacation time I could want"
Avea un plan de pensionare bun, dar ii place munca pe care o face, se simte util.
Nu cred ca sta ca sa dea bani copiilor. Copii sunt mari, are nepoti si in America nu este cultura de a da bani copiilor pana mori.
Din alt articol: "But in answer to another question in the same survey, 54 percent of workers 65 or older said they're working now mainly because they want to. Seventeen percent said their main reason was money, and 27 percent said both factors motivated them." http://edition.cnn.c...kers/index.html

Edited by User107, 28 May 2017 - 11:32.


#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai la pensie nu imi mai face nimeni programul, mi-l fac singur, scap de stresul de a explica de ce si pt ce cutare lucru, nu ma refer la munca in sine, aia imi place, dar nu-mi place ca permanent se gaseste cate-un sefut, sefulet, preput care sa se dea important sa intrebe si el cate ceva, asta doar asa ca sa se bage in seama ca in definitiv habar n-are, in afara de "am inteles" cum spun toti la fiecare 3 cuvinete nu face nimic

#13
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Se poate gasi un loc de munca la care sa iti placa munca in sine dar si colectivul? Freelancerii au scapat de colectiv, dar nu au scapat de clienti. Omul de la Marriott nu are treaba cu clientii, dar are destui sefi. Avantajul la 70 de ani este ca esti tabacit de vorbele sefilor si nu le mai bagi la fel in seama. Ca portarul de la Cotroceni care spune ca el a schimbat 4 presedinti.

Edited by User107, 28 May 2017 - 11:37.


#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai dupa ce bagi 30 de ani de munca in acelasi loc, crezi ca te gandesti la altceva decat sa scapi? Bine dupa aia cand nu mai esti presat, poti sa-ti faci de lucru fara griji prin alte parti, dar daca am posibilitatea sa ies la pensie, eu sa zic NU, mai stau ca imi place? Aiurea...

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 11:22, said:

Doar sunt uimit cat de multi oameni se gandesc doar la pensie. Sa dea bani la stat pentru pensie, sa faca copii sa aiba cine ii ingriji la pensie, sa munceasca acum si sa vada lumea la pensie etc. Ei uita sa traiasca viata, ei nu stiu ca daca nu calatoresti tot timpul nu vei calatori la pensie.
Pensia este doar un venit suplimentar, nu trebuie sa fie un tel in viata.

Asta-i una din realitati, unii se nasc gata ramoliti. Daca nu-ti gasesti pana la 25-30 ani nici un loc de munca care sa-ti placa, mai mult ca sigur ca singurul tau vis ramane sa mai treaca inca vreo 30-35 sa iesi la pensie, ca atunci nu mai trebuie sa faci nimic. Oricum genu asta de oameni fac in asa fel incat si pana la pensie sa-si gasesca locuri de munca in care sa aiba posibilitatea sa piarda suficienta vreme dejaba.
Altii is in stare sa lucreze si la 75-80 chiar din cauza ca munca lor ii principalul tel pe care il au in viata, da bineinteles daca ii tine capul/corpul si nu au probleme mari de sanatate care sa-i impiedice. Rezultatele muncii lor le dau o senzatie de bine si de fericire care nu poate fi egalata de nimic. Cred ca ii mai "rau" decat un drog, da efectul nu poate fi inteles de altul care viseaza o viata la vremea cand o sa poata sta.

Edited by gabyxm, 28 May 2017 - 11:42.


#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Şi în RO sunt mulţi care muncesc au job după pensionare; aceştia sunt majoritatea foşti bugetari care se angajează pe post de consilieri, de fapt nişte "rotiţe care ung relaţiile" angajatorilor; ca să nu mai menţionez că toţi sri-iştii -ei se pensionează de tineri- îşi găsesc locuri de activitate plătită chiar şi la instituţii bugetare.

#17
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Postxcit, on 28 mai 2017 - 11:40, said:

pai dupa ce bagi 30 de ani de munca in acelasi loc, crezi ca te gandesti la altceva decat sa scapi? Bine dupa aia cand nu mai esti presat, poti sa-ti faci de lucru fara griji prin alte parti, dar daca am posibilitatea sa ies la pensie, eu sa zic NU, mai stau ca imi place? Aiurea...
De ce sa fii presat la job? Cauta o varianta mai buna, sigur exista undeva un loc de munca unde poti lucra cu placere.

View Postjobist, on 28 mai 2017 - 11:44, said:

Şi în RO sunt mulţi care muncesc au job după pensionare; aceştia sunt majoritatea foşti bugetari care se angajează pe post de consilieri, de fapt nişte "rotiţe care ung relaţiile" angajatorilor; ca să nu mai menţionez că toţi sri-iştii -ei se pensionează de tineri- îşi găsesc locuri de activitate plătită chiar şi la instituţii bugetare.
Astia sunt aparte. Cunosc fosti militari pensionati la 40-45 ani care normal ca isi gasesc ceva de facut.
Bugetarii care lucreaza dupa 65 ani sunt putini, mai ales prin Bucuresti, pe langa institutii care dau avize.

Edited by User107, 28 May 2017 - 11:47.


#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
eh...n-ai cum sa intelegi, daca vreau sa fac munca asta si o fac de 27 de ani, atata timp cand sunt bun si nu ma da nimeni afara, de ce sa caut altceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate