Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Munca de bunavoie pana la varste inaintate sau lipsa dorintei de a iesi la pensie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#19
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Postxcit, on 28 mai 2017 - 11:47, said:

eh...n-ai cum sa intelegi, daca vreau sa fac munca asta si o fac de 27 de ani, atata timp cand sunt bun si nu ma da nimeni afara, de ce sa caut altceva?
deci iti place Posted Image si esti apreciat, chiar daca se baga sefii in seama. Sunt sanse sa continui pe cont propriu la pensie si asta intra in aceeasi categorie.

#20
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
aia e altceva, dar mai e pana acolo :))

#21
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, eu sunt printre hodorgii -adica batranii-forumului, la +53 de ani. M-am angajat in septembrie 1982, adica in curand voi sarbatorii prin munca 35 de activitate. Si mai am circa 11 ani pana la pensie. Daca o apuc si nu cedez inainte.....
Ma rog, m-am apucat sa dez/lipesc in clasa a VIII-a, apoi am facut liceul de profil. Asa ca practic am aproape 40 de electronica in carca,  hi, hi..
Sa revin. Poate parea curios, dar inca nu mi s-a aplecat. Ma aplec cu aceiaisi curiozitate asupra fiecarui aparat care imi este adus, proiectez cablaje cu aceiasi pasiune si cu o bucurie, da, care poate pare copilareasca ..
De curand mi-am platit o antena mai performanta de ce am, pt ca am realizat ca nu pot concura cu produsele de fabrica..Si abia astept sa imi vina sa o pun pe casa..Voi emite cu ea, ca am autorizatie...Si sper sa ajung la macar 100 de tari...
La job fac si (kakaturi) de harti. Inteleg ca sunt necesare, ca trebuie si sa ta_belesc.
Sa mai ia dracu daca nu prefer sa stau cu curul in sus si sa trag fire prin canalele de cablu.
Dar am vazut ca ce fac eu se semneaza din prima.  Adevarul e ca fiind acte oficiale citesc de 3 ori sa vad daca nu am scapat vre-un i, asa cum fac aici uzual in forum... Si la dracu, vad asta abia pe hartie...
Asa ca daca-i musai sa fac si hartii, imi bag ...si le fac..Bine si din prima si repede sa scap de ele si sa ma intorc la electronica mea..
Cand plec in concediu rezervele mele sunt disperate daca nu pre/dau in avans. Pe unul l-a luat gura, "pai de ce sa imi pielea la bataie? E o hartie imprtanta si multe depinde de ea".. Opa, ce pretios sunt eu..
Asa ca la job dupa ce ca le arat cat sunt eu de bun, ma si platesc. Ca altii mai slabi au pile si salarii mai mari, asta e. Adevarul e ca sa si eu am (prea) gura mare....Si desi stiu ca, nu pot aplica da sefu, aveti dreptate....Din contra, doar (uneori) elegant, nu e asa..
De aia nu ma mai mir.. Dar peste tot este la fel. Cum pot concura eu cu o pustoaica frumoasa si cu ....inima larga, 60/90/60@69? Normal ca ea va avea leafa mai mare.. E vina mea ca nu incerc si eu sa o .....
Ce o sa fac peste 11 ani, la pensie, daca o apuc si fac vre-in infarct sau AVC de la job? Pai tot ce am facut de prin 1977. Buleftronica, citit, plimbat nepotii, daca fiul meu pune mana la treaba, scuze, nu mana, .. Viata e frumoasa.Timp sa fie, ca cheful re/vine..
PS. Mama are deja 91. Cand ma suna ce carti imi recomanzi? Sper ca nu vi la mine acasa pana ala ora, 20, ca inainte ma intalnesc cu amicele mele in parc..Da, a fost la multe inmormantari ale fostelor ei colege si prietene.. Dar acum si-a facut unele noi, mai tinere, hi, hi..... Am comentat piesa aia cu..si m-am contrazis la sange..Ce parere ai..Pai mami, sunt mistret, nu am vazut piesa aia..Sa iti fie rusine..Si te crezi om citit/vazut...
Asa ca secunda 2 eu degajez, de avionul MIG devine melc pe langa mine...
Later edit M-am angajat in "fabrica mea" acum 27 de ani. Si sunt in servciul asta de 17....Ii stiu pe oameni, stiu cum sa ii ia, cum sa ii ajut. Si astfel ei se simt "obligati" ca sa ma ajute. Sau imi explica ca azi nu se poate.. Si daca nici daca aviatoare nu se poate, asta e. A3-a oara cand nu se poate, nu mai pupa.....Unul a vazut cand m-am schimbat la figura cand colegul lui a zis nu a 3-a oara..Si cand l-am refuzat, a venit dupa mine., stai nitel ca nici eu nu am putut atunci..Da, asa e, dar tu ai sapat pt mine, te-ai zbatut, ai dat telefoane, cutare m-a sunat dupa ce l-ai sunat pt mine, asa ca am inteles ca piesa aia chiar nu se mai gaseste dar tu ai facut ce era omeneste posibil sa ma ajuti.
Asta e. Tu ai  credit. Dar colegul tau NU....Dupa un timp cel care nu se zbatuse m-a rugat.

Edited by Prien, 28 May 2017 - 12:02.


#22
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cei care pot să mai muncească după ce ies la pensie,vor munci benevol.
Dar sunt puțini.
Pentru că,foarte mulți dintre cei ce cu adevărat au muncit la viața lor,după o anumită vârstă,vor fi bolnavi.
Deoarece,apare degradarea organismului(biologic vorbind),care favorizează apariția bolilor(afecțiuni),și de aici dorința de a ieși la pensie cât mai repede.
Pe lângă asta,nu mai pot ține pasul cu cei tineri.
Dacă ar rămâne tineri și sănătoși,nu cred că ar vrea toți să iasă la pensie.

Bănuiesc că ideea din spatele topicului nu este mărirea vârstei de pensionare la 200 de ani,astfel încât cei din câmpul muncii să nu mai poată ieși la pensie decât,eventual,cu piciorele înainte.

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 10:54, said:


Cum definesti tu acest "iesit la pensie"?

Eu, daca ajung in situatia asta, sa fiu sanatos si sa mai am putere de munca, o sa ma apuc de propria afacere, scopul nici macar fiind sa mai fac bani. O sa mi se ia pana la varsta aia de facut bani. As face-o pentru propria mea delectare.

Asadar, defineste termenii pe care ii folosesti, ca sa stim despre ce vorbim.

#24
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Am precizat ca nu ma leg de varsta de pensionare. Eu vorbesc de a munci cu placere, respectand organismul propriu, incat sa poti trai bine si munci relaxat si la peste 70 ani.

View PostOriginalCopy, on 28 mai 2017 - 12:11, said:

Cum definesti tu acest "iesit la pensie"?

Eu, daca ajung in situatia asta, sa fiu sanatos si sa mai am putere de munca, o sa ma apuc de propria afacere, scopul nici macar fiind sa mai fac bani. O sa mi se ia pana la varsta aia de facut bani. As face-o pentru propria mea delectare.

Asadar, defineste termenii pe care ii folosesti, ca sa stim despre ce vorbim.
Afacere inseamna bani. A munci fara bani este doar munca voluntara.
Eu am trecut munca full-time, nu ceva caritabil de 2 ore/saptamana.
Si da, e vorba de a gasi placerea in munca.
"iesitul la pensie" depinde de om. Poti sa continui munca ca salariat, fara sa iesi la pensie sau sa iesi la pensie si sa iti faci o afacere, asa cum zici, lucrand normal, macar 4-5 ore/zi cu sau fara bani.

Edited by User107, 28 May 2017 - 12:14.


#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 12:12, said:

Afacere inseamna bani.
Nicidecum. Afacere nu inseamna automat bani, poti sa ai o afacere care abia se autosustine, sau din contra, mergi pe pierdere.

Eu unul mi-as face o afacere pentru propria mea delectare, chiar daca pompez bani in ea si nu iese nimic, la acea varsta, pentru propria mea delectare.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ati incercat sa faceti o statistica a celor care nu vor sa stea linistiti pe pensie?
-Actorii: Stela Popescu, Arsinel, rahaturi care ocupa locurile unor eventual talentati tineri. Nu-i puteti compara cu cu un Dinica, sau cu un Radu Beligan.
- Profesor Dr. Docent la diverse institutii de STAT, ca la privat, trebuie sa munceasca
-Conferentiar Prof. Dr. in medicina, decanul facultatii de....., proprectorul Universitatii.... Directorul Spitalului Judetean,.....
- ....fost ofiter activ, iesit la pensie la 50 de ani cu gradul de general cu... stele
-Si mai completati si voi, pana cand , in coada listei, vor aparea sudori, forjori, strungari,....Posted Image

#27
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Si cand este afacerea pe pierdere inseamna bani. Credeam ca vorbesti de o fundatie caritabila cu activitate aleatorie.
Practic, ideea este de a fi activ la o varsta inaintata cand multi se gandesc doar la terminarea vietii. Si, ca tanar sau adult, de a avea incredere ca se poate sa ai o batranete activa.

View Postmyshyk, on 28 mai 2017 - 12:24, said:

Ati incercat sa faceti o statistica a celor care nu vor sa stea linistiti pe pensie?
-Actorii: Stela Popescu, Arsinel, rahaturi care ocupa locurile unor eventual talentati tineri. Nu-i puteti compara cu cu un Dinica, sau cu un Radu Beligan.
- Profesor Dr. Docent la diverse institutii de STAT, ca la privat, trebuie sa munceasca
-Conferentiar Prof. Dr. in medicina, decanul facultatii de....., proprectorul Universitatii.... Directorul Spitalului Judetean,.....
- ....fost ofiter activ, iesit la pensie la 50 de ani cu gradul de general cu... stele
-Si mai completati si voi, pana cand , in coada listei, vor aparea sudori, forjori, strungari,....Posted Image
Cei de mai sus sunt in mare parte bugetari. La acestia este o problema, pentru ca nu este concurenta loiala pe post si partea cea mai proasta este ca isi aduc familia care nu este neaparat competenta.
La actori e o discutie mai complexa, cei vechi au audienta formata din nostalgici... Eu mor cand o aud pe Stela ca nu ii ajunge pensia.
Dar sa ne gandim la noi, ce putem face pentru a avea o viata activa cat mai lunga? Lasand deoparte nutritia si sportul, astea au topicele lor.

Edited by User107, 28 May 2017 - 12:29.


#28
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Merge să lucrezi in continuare, părerea mea, dacă ai propria afacere, ceva PFA, etc. dar nu intr-un colectiv. La cât de inrăiţi şi invidiosi sunt majoritatea românilor acum, nu te vei simţi deloc bine când vei fi vorbit în spate: „Ce mai vrea şi ăsta, îl caută Moartea pe acasă si el ocupă locul unui tânar, etc., etc.”

#29
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postmyshyk, on 28 mai 2017 - 12:24, said:

Ati incercat sa faceti o statistica a celor care nu vor sa stea linistiti pe pensie?
-Actorii: Stela Popescu, Arsinel, rahaturi care ocupa locurile unor eventual talentati tineri. Nu-i puteti compara cu cu un Dinica, sau cu un Radu Beligan.
- Profesor Dr. Docent la diverse institutii de STAT, ca la privat, trebuie sa munceasca
-Conferentiar Prof. Dr. in medicina, decanul facultatii de....., proprectorul Universitatii.... Directorul Spitalului Judetean,.....
- ....fost ofiter activ, iesit la pensie la 50 de ani cu gradul de general cu... stele
-Si mai completati si voi, pana cand , in coada listei, vor aparea sudori, forjori, strungari,....Posted Image
Mai este categoria celor care nu pot fi înlocuiți.
Pentru că,sunt unii care,deși trebuia să iasă la pensie de mulți ani,nu are cine să-i înlocuiască.
Știu un caz concret din RL.Aproape zilnic îl apucă 2-3-4 dimineața la serviciu,și la 0800 este înapoi la muncă.

#30
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View PostASCENDED, on 28 mai 2017 - 12:32, said:

Mai este categoria celor care nu pot fi înlocuiți.
Pentru că,sunt unii care,deși trebuia să iasă la pensie de mulți ani,nu are cine să-i înlocuiască.
Știu un caz concret din RL.Aproape zilnic îl apucă 2-3-4 dimineața la serviciu,și la 0800 este înapoi la muncă.
Este vorba ca "cimitirul este plin de oameni de neinlocuit". Omului ii place ce face si nu s-a straduit sa invete pe altii.

View PostSidorin, on 28 mai 2017 - 12:29, said:

Merge să lucrezi in continuare, părerea mea, dacă ai propria afacere, ceva PFA, etc. dar nu intr-un colectiv. La cât de inrăiţi şi invidiosi sunt majoritatea românilor acum, nu te vei simţi deloc bine când vei fi vorbit în spate: „Ce mai vrea şi ăsta, îl caută Moartea pe acasă si el ocupă locul unui tânar, etc., etc.”
Cand se va schimba mentalitatea asta? Tinerii daca sunt buni se vor impune. La privat, ca la stat inca sunt probleme mari.

Edited by User107, 28 May 2017 - 12:36.


#31
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Siigur că nu s-a străduit să învețe pe alții.

Sau nimeni nu s-a dus din cauza volumului de muncă(chiar dacă ar fi plătit pe măsură).

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 10:54, said:

....
Cred ca este o problema de mentalitate si multi romani de peste 50 ani se gandesc doar la pensie, in loc sa isi traiasca viata cu optimism, in ideea ca vor trai si dupa 80 de ani, deci a iesi la pensie la 65 ani poate fi devreme.
Evident, toate cele de mai sus implica sa iti placa munca pe care o faci...
Optimismul nu are nici o legatura cu speranta de viata sau cu modul de a trai asa cum alegi . Dpmdv e treaba fiecaruia daca vrea sa munceasca pana ajunge in mormant , cunosc n cazuri care inca lucreaza la 75 de ani in posturi pe care multi tineri nu ar faca fata . dar ce folos sa lucrezi fara sa te bucuri de viata ?! E drept ca majoritatea habar nu au cum sa se bucure de pensie si decat sa stea inchisi intre 4 pereti si la tv , mai bine prefera sa mearga la servici in rutina cu care s-au obisnuit ,mai schimba o vorba cu unii altii etc ; insa sunt si oameni care , dupa ce au intrat la pensie au niste obiective bine determinate despre ce si cum vor actiona in continuare . Unii se bucura de pensie si calatoresc , altii ajuta la afacerile familiale etc .
Consider ca educatia din timpul vietii si vointa face ca un pensionar sa stie ce inseamna anii de pensie . Dau un ex taica-meu , i-a ajuns cat a lucrat si acuma calatoreste 2-3 zile intr-o zona , acasa 1 zi apoi iar 2-3 zile in alta zona , munte , deal campie , bate tot cu piciorul , se bucura de aerul curat din zonele nepoluate si chiar nu cheltuie mult ( ca stau si ma intreb cateodata ce multe excursii poate face cu bruma lui de pensie ) . Nu ar sta in casa nici sa-l legi , mereu o taie la plimbare pe dealuri ( are si partenera ) , din partea mea tot respectul ca nu-mi sta pe cap ...

#33
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Multi nu realizeaza cat de important este sa fii activ:
"Many days, his job is what keeps him going. When his arthritic knee is bothering him, or when he’s just feeling down, Exum gets dressed and heads to work. As long as you’re working, you’re active and your body stays active. But when you’re retired, your body slows down on you."

View PostBaxon, on 28 mai 2017 - 12:40, said:

Optimismul nu are nici o legatura cu speranta de viata sau cu modul de a trai asa cum alegi . Dpmdv e treaba fiecaruia daca vrea sa munceasca pana ajunge in mormant , cunosc n cazuri care inca lucreaza la 75 de ani in posturi pe care multi tineri nu ar faca fata . dar ce folos sa lucrezi fara sa te bucuri de viata ?! E drept ca majoritatea habar nu au cum sa se bucure de pensie si decat sa stea inchisi intre 4 pereti si la tv , mai bine prefera sa mearga la servici in rutina cu care s-au obisnuit ,mai schimba o vorba cu unii altii etc ; insa sunt si oameni care , dupa ce au intrat la pensie au niste obiective bine determinate despre ce si cum vor actiona in continuare . Unii se bucura de pensie si calatoresc , altii ajuta la afacerile familiale etc .
Consider ca educatia din timpul vietii si vointa face ca un pensionar sa stie ce inseamna anii de pensie . Dau un ex taica-meu , i-a ajuns cat a lucrat si acuma calatoreste 2-3 zile intr-o zona , acasa 1 zi apoi iar 2-3 zile in alta zona , munte , deal campie , bate tot cu piciorul , se bucura de aerul curat din zonele nepoluate si chiar nu cheltuie mult ( ca stau si ma intreb cateodata ce multe excursii poate face cu bruma lui de pensie ) . Nu ar sta in casa nici sa-l legi , mereu o taie la plimbare pe dealuri ( are si partenera ) , din partea mea tot respectul ca nu-mi sta pe cap ...
Tatalui tau i-au placut tot timpul calatoriile? Faceati excursii si mai demult, nu? Cred ca daca nu ai fost des in calatorii pana la pensie, la pensie te urnesti mai greu.
A alege cum sa traiesti denota optimism, totusi. Inseamna curajul de a face schimbari.

Edited by User107, 28 May 2017 - 12:47.


#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ca oricare om curios sa vada ce e dincolo de oras , insa nu pot zice ca era un " ahtiat " al calatoriilor . Mai ieseam la o iarba " verde " cand eram copii insa de cand am mai crescut nu-mi aduc aminte sa-l fi vazut cu placerea asta , mai mult pe langa casa .

#35
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Multe firme se plang ca nu mai gasesc oameni dispusi sa se angajeze. Dar cauta doar oameni sub 40 de ani. Daca si-ar largi campul de cautare, sunt convins ca exista oameni de 50-60 ani dispusi sa se angajeze. Doar ca la noi sunt putini in stare buna de sanatate, asa cum observa @ASCENDED mai sus.
De ce se imbolnavesc destul de grav multi romani inainte de 70 de ani? Sistemul de sanatate este o problema, dar oare, ramanerea intr-un loc de munca neplacut nu ruineaza sanatatea? Daca nu iti place unde lucrezi si astepti an de an concediul ala de 3-4 saptamani, nu e rau?
Mai bine pleci dintr-un loc de munca cu un stres aiurea generat de sef, alegi sanatatea psihica in detrimentul banilor si poti gasi alt loc de munca bine platit. Asa ai sanse mai mari sa ramai sanatos pe o durata lunga.

#36
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostUser107, on 28 mai 2017 - 10:54, said:

Evident, toate cele de mai sus implica sa iti placa munca pe care o faci...
n-ai să mă crezi, dar toţi unchii mei au muncit ca animalele  de la 14 ani şi s-au dus la 60-65. taică-miu la 55.

munca e pentru animale. dau exemple tîmpiţii cu pesii speciale ce n-au muncit o secundă şi prind 90 de ani...
cine crede altceva visează ori e pus să repete papagaliceşte că munca 'nobilează...

probabil şi trimiterea de e'mailuri se consideră muncă...

Edited by sarac.lipit, 28 May 2017 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate