Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Electronica analogica la facultate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ne pierdem vremea.....De fapt de aia i-am si raspuns..

#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostXON-XOFF, on 29 mai 2017 - 11:31, said:

Inițiator, cred că nu știi ce înseamnă electronică dacă pui întrebarea așa.
Orice produs "digital" lucrează în anumite etape cu un semnal analogic. Doar că îl alte etape acel semnal este clasificat într-un număr finit de niveluri.

De ex într-un telefon, tot ce ține de microfon și difuzor este analogic, pînă într-o etapă în care e digitizat pt a putea fi prelucrat în soft. De asemenea partea de emisie/recepție radio este tot analogică, dar tot așa, adaptată cu o schemă de modulații cu un nr. finit de nivele (dar nu sînt doar 2 nivele, de ex QAM256 folosește 8x8 nivele de amplitudine și fază).

Plus ce au mai scris ceilalți despre partea de alimentare, management și încărcare a bateriei, etc.

Deci principiile electronicii analogice sînt de bază.
Eu cred ca se refera la cursurile alea de facultate (DCE sau cum s-o mai numi) - cursuri care contin o cantitate mare de materie destul de greu digerabila. O parte din materie, demonstratiile etc se pot da doar cu titlu de exemplu sau lectura suplimentara.
Insa ce e o dioda, cum functioneaza un tranzistor (cele 2 regimuri) ce e ala un AO sau un stabilizator, un releu, un difuzor, ar cam trebui sa stie orice inginer. Un generator de ton, un oscilator simplu - iarasi... Ar trebui sa stie si un licean, daca e sa ma intrebi pe mine...

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postaaaa4567, on 05 iunie 2017 - 06:56, said:

Ar trebui sa stie si un licean, daca e sa ma intrebi pe mine...
Nu stiu ce mai studiaza acum la fizica, dar eu am avut in programa si asa ceva: http://manualul.info/Fizica_XI_1990/

#22
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Exact cît de "digerabilă" e o demonstație sau alta e chestie de gust. La facultate trebuie să te aștepți să ți se predea chestii avansate, că de-aia îi zice "studii superioare". Conoașterea tranzistorului doar la nivelul la care îl lipești/dezlipești pe placă nu înseamnă studii superioare. Studiile superioare nu-s pt oricine. În principiu doar o minoritate din populație este capabilă să urmeze un program de inginerie electronică pînă la capăt.

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa re/incep cu intrebarile mele din electronica analogica la care am raspuns doar eu?
Sau sa o pun pe aia pe care mi-a sugerat-o cineva? Si care e trasnet...
Dragilor, nu va obliga nimeni sa aveti o diploma ca a mea sau a lui....
Nu e obligatoriu sa va placa toata materia din facultate. De ex mie chimia NU.
Dar cum Analogica e in programa, degeaba vorbiti pe forum. De schimbat nu veti schimba nimic..
Iar eu, analogic, o sa ma simt provocat..sa pun intrebari de baza fundamentului teoriei...iar cine nu va sti......sa nu se mire.
Mai bine cautati sã ii intelegeti frumusetea ....
Chiar, nu ma pot stapanii. Placile Arduin.., Rasber...au intrari analo?
De ce?  Sper ca nu imi spuneti ca producatorii sunt tampiti, cretini si idioti...

Edited by Prien, 05 June 2017 - 13:31.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostXON-XOFF, on 05 iunie 2017 - 12:02, said:

Exact cît de "digerabilă" e o demonstație sau alta e chestie de gust. La facultate trebuie să te aștepți să ți se predea chestii avansate, că de-aia îi zice "studii superioare". Conoașterea tranzistorului doar la nivelul la care îl lipești/dezlipești pe placă nu înseamnă studii superioare. Studiile superioare nu-s pt oricine. În principiu doar o minoritate din populație este capabilă să urmeze un program de inginerie electronică pînă la capăt.
Nu la nivel de lipit, dezlipit, ci la nivel de cunostinte simple, schematice: caracteristici curent tensiune, regimurile de functionare pt tranzistor, cateva montaje clasice, stabilizatoare etc. Oricum, astea au fost predate in amanunt, insa ma indoiesc profund ca le mai stie cineva (de la Calculatoare). la ce bun atunci? Ce rost are, daca nu nu stii ce e ala histerezis sau ce face un condensator cand e pus la intrare, pe baza?

Eu nu stiu bine analogic, ci doar cateva notiuni care mi-au ramas (ca pasionat, nepracticat ca profesionist)

#25
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu înțeleg scopul întrebării. CINE nu știe ce face un condensator pe bază sau ce e ăla histerezis ? cineva care nu are treabă cu electronica. So what ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate