Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Traficul de internet in roaming - abonatii sunt dezavantajati

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am primit o oferta de abonament in roaming, am acceptat-o, dar nu am primit mail-ul in care trebuie sa accesez link-ul pt activare.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPololica, on 25 mai 2017 - 16:26, said:

Am avut cartela la toti (mai putin zapp si digi) si la toti, daca nu incarcam, nu aveam parte de bonusuri sau creditul ramas (care, fie vorba intre noi, cel putin la momentul respectiv, bonusurile se consumau ultimile si aveau aveau valabilitate de 7 zile). La abonament, mai intai imi consuma bonusurile si apoi abonamentul si extraoptiuni (cel putin asa am vazut cand verificam, cand imi aduceam aminte, cost controlul)

Repet, fiecare cum crede ca iese in avantaj. Eu intru zilele astea in cu 2 abonamente Red4All (de familie). in ultimile luni. Iti dai seama ca voi pune in balanta beneficiile cartelelor cu ale abonamentelor, nu?

Legat de galetile de internet sunt doar sa adaugi ceva la bugetul lor. Mi-ai facut o comparatie de cartela de 8E (fara TVA, deci rotunjit 10E cu tva) si un abonament de 13 E (rest de plata). Diferenta, in cea mai mare parte a cazurilor, e data de aparat (subventie). Plus ca vad ca accesul in roaming (din resurse, nu din credit) se face de la optiunea de 8E (10 E total) Si folosesti acei 25 de giga? (intrebarea e pe bune). E oferta de la YOU (tineret)? Eu nu am acces la ea (ca deh, varsta...) deci comparatia nu e buna.

Cand eram pe Orange mi-au facut o oferta de fidelizare la un abonament de telefonie fixa+internet fix+abonament mobil la tarif de tanar (reduse) dar aveam deja fix (internet si telefonie fixa) de la UPC si am declinat.
Punctual :
- folosesc netul la greu ( am nevoie nu de fliki fliki )
- subventia la telefoane de kkt nu ma intereseaza ( probabil crzi ca faci " economie " dar te inseli caci nu toate terminalele existente pe piata is listate la ei )
-la 8 euro ai net in roaming , mult peste ce ofera abonamentul de 13 euro
-tel fix mi-e absolut inutil ca nu stau legat de un scaun ...

Dpmdv prepay este peste orice abonament si aici ma refer strict la vodafone ( ceilalti operatori nu exista pt mine ) .
Eu nu stau sa conving pe cineva ce si cum dimpotriva ma bucur enorm cand vad ca mai exista ( fraier) buni de muls , astia isi merita soarta daca stau la o pomana pt un terminal depasit moral oferit de operator cu tam tam de mare reducere ..

#21
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostPatrocle_si_Lizuca, on 25 mai 2017 - 16:30, said:

Ia zi, cum te simti acum cand iti dai seama ca te-a luat degetele inaintea calculelor Posted Image)))
Ca Patrocle si Lizuca ;)

#22
dragoscosmin17

dragoscosmin17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.05.2015
Am un abonament de 10€ -red, nelimitat voce, si 1gb date+ 5gb bonus + 1,7 gb loializare. Am vorbit azi pe chat la VF si am intrebat care vor fi beneficiile in roaming din 15.06 pt abonamentul meu.
Mi-au raspuns ca in spatiul UE am voce nelimitat, date 1+5+ 1,7= 7,7 gb.

#23
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012

View Postdragoscosmin17, on 25 mai 2017 - 22:09, said:

Am un abonament de 10€ -red, nelimitat voce, si 1gb date+ 5gb bonus + 1,7 gb loializare. Am vorbit azi pe chat la VF si am intrebat care vor fi beneficiile in roaming din 15.06 pt abonamentul meu.
Mi-au raspuns ca in spatiul UE am voce nelimitat, date 1+5+ 1,7= 7,7 gb.
Din pacate - nu cred ca va fi asa. Subliniez- din pacate.
Si eu am acelasi abonament red 10 dar compus altfel: 3 Gb net abonament + 5 Gb bonus. Pana la 15 iunie sigur am 3 Gb net in roaming iar dupa data asta ... Dumnezeu cu mila - conform maretei formule cred ca voi avea doar 2 Gb in roaming Posted Image (nu prea se stie clar inca).
Am noroc ca am putut sa inchei abonamentul doar pe 6 luni

Edited by Sclaud, 26 May 2017 - 07:57.


#24
dragoscosmin17

dragoscosmin17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.05.2015
Eu am transcrierea conversatiei pe mail. Nu mi-au spus de nicio formula de calcul

#25
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.01.2012

View Postdragoscosmin17, on 26 mai 2017 - 08:54, said:

Eu am transcrierea conversatiei pe mail. Nu mi-au spus de nicio formula de calcul
Minunata formula: https://www.vodafone...amente/roaming/

Edited by Sclaud, 26 May 2017 - 10:33.


#26
dragoscosmin17

dragoscosmin17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.05.2015
Eu am vazut formula aici. Cei de la VF nu mi-au pomenit nimic de ea.

#27
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Eu am 10GB de internet si abonament de 17.5E si mi-a spus ca dupa nu stiu ce formula, rezulta ca am 5.4 GB de internet in Roaming.. am calculat de 15 ori si nu stiu ce formula a folosit agentul Vodafone..

#28
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Ce se intampla in cazul unui abonament de 7 Eur cu doar 800 MB ( intr-adevar , nu cea mai buna negociere ... ) ? Cat net poate avea in roaming ? Chiar daca din calcule rezulta 1,52 GB , presupun ca este limitat la resursa din abonament , 800 MB .
Zic bine ?

#29
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salutare,

View Postsarbulb, on 28 mai 2017 - 06:02, said:

Ce se intampla in cazul unui abonament de 7 Eur cu doar 800 MB ( intr-adevar , nu cea mai buna negociere ... ) ? Cat net poate avea in roaming ? Chiar daca din calcule rezulta 1,52 GB , presupun ca este limitat la resursa din abonament , 800 MB .
Zic bine ?

Da, este limitat la resursa din abonament.

#30
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
"Serviciul de roaming în SEE este compatibil doar cu anumite oferte sau abonamente, conform portofoliului comercial Vodafone"

Cum aflam daca abonamentele noastre sunt sau nu "compatibile"?

#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In principiu, daca ai activ serviciul roaming, ar trebui sa fie compatibil. Eu ma aflu in ambele situatii: telefonul personal am serviciul activ si pot sa folosesc roamingul (iesit din tara in 2014 si acum o luna, plus o conectare la o retea din Ucraina cand am fost si Sighetul Marmatiei acum aproximativ 4 ani) si telefonul de servici pe care nu am acces la roaming (primit 2 sms-uri prin care imi confirma ca daca ies din tara raman, practic, fara semnal).

#32
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVodafone, on 28 mai 2017 - 11:50, said:

Salutare,


Da, este limitat la resursa din abonament.

Vodafone, sa inteleg ca si abonamentele si ofertele prepay sub 8 euro in valoare au resursele valabile si in UE ?

#33
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salutare,

View PostCatean, on 12 iunie 2017 - 09:00, said:


Vodafone, sa inteleg ca si abonamentele si ofertele prepay sub 8 euro in valoare au resursele valabile si in UE ?

Daca abonamentul nu este de tip national, atunci da, are resursele valabile si in spatiul economic european.

#34
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVodafone, on 12 iunie 2017 - 09:23, said:

Salutare,



Daca abonamentul nu este de tip national, atunci da, are resursele valabile si in spatiul economic european.

Si pentru prepay, daca ai oferta nationala, care vor fi tarifele de roaming ?

#35
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostCatean, on 12 iunie 2017 - 13:07, said:


Si pentru prepay, daca ai oferta nationala, care vor fi tarifele de roaming ?
Pentru prepaid cele de aici https://www.vodafone...aming/index.htm . Este posibil ca dupa 15 iunie sa existe alte extraoptiuni care sa ofere unitati suplimentare pentru roaming sau nu.

#36
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVodafone, on 12 iunie 2017 - 13:57, said:

Pentru prepaid cele de aici https://www.vodafone...aming/index.htm . Este posibil ca dupa 15 iunie sa existe alte extraoptiuni care sa ofere unitati suplimentare pentru roaming sau nu.


Te rog confirma ca inteleg OK. Te referi la noile tarife :

0,032€ credit /minut apel efectuat către statele din SEE, 0,0108€ credit /minut apel primit, 0,01€ credit /SMS, 0,00752€ credit /MB.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate