Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Traficul de internet in roaming - abonatii sunt dezavantajati

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cu toate ca legislatia UE spune ca operatorii trebuie sa ofere beneficiile ca si acasa si in UE si doar la pachetele cu date nelimitate pot pune limite. Nu stiu pe ce va bazati varianta asta comerciala, dar legea zile clar :
https://ec.europa.eu...roaming-tariffs

Edited by Catean, 12 June 2017 - 15:40.


#38
nicu1979

nicu1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 03.08.2007
Vodafone până la urmă cum este cu consumul in roaming la oferta8 prepay, sunt 2000 de minute/sms si separat 2100 mb sau cum?
La orange este scris clar la voi este ambiguu rau.

#39
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postnicu1979, on 12 iunie 2017 - 19:08, said:

Vodafone până la urmă cum este cu consumul in roaming la oferta8 prepay, sunt 2000 de minute/sms si separat 2100 mb sau cum?
La orange este scris clar la voi este ambiguu rau.

Orice sim care are roamingul activ, trebuie sa ofere aceleasi beneficii un roaming, ca si national.

#40
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
O sa aiba de munca ANPC cu roamingul asta nu gluma.
ANCOM a postat un filmulet oe site care explica bine, zic eu, cam cum sta treaba.

#41
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 13.03.2005

Quote

Ca regulă generală, datele (MB/GB) consumate în roaming în UE/SEE se scad, până la epuizarea lor, din datele naționale incluse, după care se aplică tarifele din România.
Totuși, în cazul planurilor tarifare cu date nelimitate, furnizorii pot stabili o limită de date (MB/GB) care pot fi consumate în roaming în UE/SEE fără costuri, urmând să aplice după epuizarea acesteia un tarif de maxim 7,7 Euro/GB (0,0077 Euro/MB), fără TVA.

Scris azi de catre ANCOM. Asadar nu ar trebui sa fim limitati dupa nicio formula magica

#42
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Vodafone se paste cu o amenda daca, ca exemplu, limiteaza OFERTA 3 doar national.

#43
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Acum o intrebare (mai mult sau mai putin stupida): pleci in vacanta sa te uiti la YouTube pe plaja/la munte/pe drum? Am vazut ca toti au scos abonamente pentru consum doar national, fara acces la roaming. Daca eu (sau oricare altul) nu iese, nici macar ocazional din tara, e irelevant accesul la Roaming, indiferent de tariful lunar.

Daca mai iesi una-doua saptamani pe an, nu cred ca ajungi intr-un loc uitat de lume unde nu gasesti Wireless. Eu am un consum de maxim 5 giga pe luna. Am cunoscuti care consuma si de 4 ori mai mult si n-am inteles niciodata la ce folosesc atat de mult net mobil, in conditiile in care wireless acasa, wireless la munca, wireless la majoritatea locurilor frecventate.

Si eu am iesit din tara, dar peste tot unde mergeam, exista net, iar pentru GPS, telefonul are Here Maps offline. Mi se pare cam aberant un consum de XZ giga lunar doar pe mobil (si cred ca e si neeconomic, din moment ce toti avem acasa un abonament de cablu cu internet inclus).

#44
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostPololica, on 13 iunie 2017 - 10:23, said:

Acum o intrebare (mai mult sau mai putin stupida): pleci in vacanta sa te uiti la YouTube pe plaja/la munte/pe drum? Am vazut ca toti au scos abonamente pentru consum doar national, fara acces la roaming. Daca eu (sau oricare altul) nu iese, nici macar ocazional din tara, e irelevant accesul la Roaming, indiferent de tariful lunar.

Daca mai iesi una-doua saptamani pe an, nu cred ca ajungi intr-un loc uitat de lume unde nu gasesti Wireless. Eu am un consum de maxim 5 giga pe luna. Am cunoscuti care consuma si de 4 ori mai mult si n-am inteles niciodata la ce folosesc atat de mult net mobil, in conditiile in care wireless acasa, wireless la munca, wireless la majoritatea locurilor frecventate.

Si eu am iesit din tara, dar peste tot unde mergeam, exista net, iar pentru GPS, telefonul are Here Maps offline. Mi se pare cam aberant un consum de XZ giga lunar doar pe mobil (si cred ca e si neeconomic, din moment ce toti avem acasa un abonament de cablu cu internet inclus).

Nu toti suntem la fel. Eu de exemplu am 2 conturi de e-mail care se sincronizeaza tot timpul, comunic cu familia prin iMessage si Facetime, vreau sa am acces tot timpul la un browser sa pot bookui un hotel, o experienta ca e mai ieftin sa iti cumperi bilete online. Mai toate aplicatiile de pe telefon vor net.

Edited by Catean, 13 June 2017 - 10:27.


#45
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
N-am zis sa taie netul sau sa dea 100 mb. Stiu ca fiecare isi are nevoie (stiu si eu ca online e, in general, mai ieftin). Asteptam ce va fi oficial peste 2 zile. Oricum, cantitati de bun simt sigur vor fi.

Doar subliniam ca sunt destul de multi dependenti de net (n-am inteles de ce nu-si tin wi-fi activ) si cer marea cu sarea la un abonament mobil de telefonie (nu de net) si cand ies din tara, o fac in locuri in care internetul e la liber, sau au parolele la vedere. Plus ca nu cred ca, in caz de depasire, faci credit la banca (sau in caz de nevoie, iti permiti 2-3 euro pentru urgenta).

#46
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostPololica, on 13 iunie 2017 - 11:22, said:

Asteptam ce va fi oficial peste 2 zile. Oricum, cantitati de bun simt sigur vor fi.


Pai e oficial de pe acum : https://www.vodafone...aming/index.htm

#47
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Intreb si eu.. ca de la relatii clienti nu m-au lamurit: daca calatoresc in Svalbard (e un teritoriu insular situat la 600-700 km nord de norvegia), se aplica tarifele alea speciale de roaming sau nu? Svalbard apartine tot de Norvegia, reteaua Telenor functioneaza si acolo (si Norvegia este printre acele tari), insa voiam sa stiu daca GB aia ii pot folosi si acolo, legat de legea asta noua cu tarifele de roaming.

Edited by Talkabout, 13 June 2017 - 12:06.


#48
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Da, daca e teritoriul Norvegiei, nu vad de ce ar face diferenta. La fel e si cu insulele canare.

#49
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Hnnnn ce ciudatenie...pana azi asa arata comunicatul de la voda:

"Serviciul de Roaming în Spațiul Economic European (SEE)
Începând cu 15 iunie 2017, beneficiile naționale incluse în abonamente (minute naționale, SMS-uri naționale, MB internet pe mobil) sunt disponibile pentru comunicații în roaming, inițiate și terminate în rețelele operatorilor din SEE (Uniunea Europeană, Islanda, Lichtenstein și Norvegia)"
Azi e ceva diferit:

"Roaming reglementat in Spațiul Economic European (SEE)
Începând cu 15 iunie 2017, toți clienții Vodafone care au abonamente deschise la roaming pot utiliza automat, în țările SEE (Uniunea Europeană, Islanda, Lichtenstein și Norvegia)"

Pare ca se pregatesc de surprize-surprize!!!

#50
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postanducoj, on 15 iunie 2017 - 09:29, said:


Pare ca se pregatesc de surprize-surprize!!!

Nu, doar se implementeaza directiva cum trebuie. V-am zic ca a fost comercial phising pana acuma ca se ne pacaleasca sa contractam noi abonamente.

#51
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Tocmai am vb la rel.cl. Asta cu ab deschise la roaming cica inseamna sa ai roamingul activat...acum sunt pus in stand -by sa intrebe la tehnic cati GB am exact...deci se pare ca formula aia de pe site e apa de ploaie

#52
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postanducoj, on 15 iunie 2017 - 09:49, said:

sa intrebe la tehnic cati GB am exact...deci se pare ca formula aia de pe site e apa de ploaie
Mai degraba cred ca intreaba la juridic :)

#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Au inceput sa mai lucreze la site :

https://www.vodafone...index.htm#tab-2

#54
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salutare,

View Postanducoj, on 15 iunie 2017 - 09:49, said:

Tocmai am vb la rel.cl. Asta cu ab deschise la roaming cica inseamna sa ai roamingul activat...acum sunt pus in stand -by sa intrebe la tehnic cati GB am exact...deci se pare ca formula aia de pe site e apa de ploaie

Exista abonamente de tip "National Only", acestea nu vor avea acces la roaming. Daca ai un astfel de abonament si ai nevoie de roaming, este necesar sa schimbi oferta de abonament. In orice caz, daca aveai un abonament doar national, ai fi primit sms cu privire la acest aspect.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate