Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Traficul de internet in roaming - abonatii sunt dezavantajati

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Cum pot afla cat internet am in roaming pe un abonament?
In aplicatie nu gasesc, la *100#  idem.
Cu sms la *123 nu.

Greu tare cu informatia asta.Posted Image

#56
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Hopa. Inseamna ca vodafone face măgării si nu implementează corect o directiva ue
Am merita o plângere la comisia europeană si o amendă pe măsură

#57
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Citat de ANCOM:

“Furnizorul tău nu îți poate condiționa aplicarea „Roam like at home” de acceptarea trecerii la un alt plan tarifar decât cel pe care deja l-ai achiziționat sau a reînnoirii abonamentului în vigoare.”

Bai nene incepe sa puta rau.
Ce dracu ne tot aburiti si interpretati directiva cum vreti voi.


#58
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Asta e valabil pt clientii vechi.

Furnizorii pot să ofere şi planuri tarifare (abonamente sau cartele preplătite) fără roaming în UE/SEE. Furnizorii au obligația să informeze clienții asupra faptului că planul tarifar achiziționat este fără roaming în UE/SEE.
Aici punctul 2

#59
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Am vrut sa zic ceva dar ma abtin.
Astept raspunsul de la cei care au facut regulamentul, ANPC si ANCOM
Tare aunt curios ce o sa raspunda.
Probabil fiecare institutie altceva. :)

Edited by razvan_u, 18 June 2017 - 21:25.


#60
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

View Postrazvan_u, on 18 iunie 2017 - 11:21, said:

Cum pot afla cat internet am in roaming pe un abonament?
In aplicatie nu gasesc, la *100#  idem.
Cu sms la *123 nu.

Greu tare cu informatia asta.Posted Image
Nu e greu, daca stii unde sa cauti, de ex. pe site-ul operatorului:
https://www.vodafone...aming/index.htm

Vezi sectiunea "Află aici câți GB din abonamentul tău poți folosi în Roaming."

#61
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View PostVodafone, on 16 iunie 2017 - 13:02, said:

Salutare,


Exista abonamente de tip "National Only", acestea nu vor avea acces la roaming. Daca ai un astfel de abonament si ai nevoie de roaming, este necesar sa schimbi oferta de abonament. In orice caz, daca aveai un abonament doar national, ai fi primit sms cu privire la acest aspect.

Multumesc!
Am aflat ca bonusurile si optiunile de trafic date nu se pot folosi in roaming. Adica ai free roaming doar ce ai inclus in abonament. La mine arata asa:

Abonamentul promotional Vodafone RED 15 fara telefon la 8 EUR/luna include: minute/SMS nationale nelimitate, 250 MB
trafic national pentru navigare pe internet de pe mobil si acces la aplicatiile mesager de tip voce peste internet/


deci sa inteleg ca am doar 250 MB roaming? Sau nu i am nici pe aia odata ce exista specificatia "trafic national"?

Am impresia ca toti op de tel mobila vor contribui, multi ani de acum inainte, la asigurarea salariilor, primelor si bonusurilor grase ptr angajatii ANCOM si ANPC!

Edited by anducoj, 19 June 2017 - 08:48.


#62
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salutare,

View Postanducoj, on 19 iunie 2017 - 08:47, said:

Am aflat ca bonusurile si optiunile de trafic date nu se pot folosi in roaming. Adica ai free roaming doar ce ai inclus in abonament. La mine arata asa:

Abonamentul promotional Vodafone RED 15 fara telefon la 8 EUR/luna include: minute/SMS nationale nelimitate, 250 MB
trafic national pentru navigare pe internet de pe mobil si acces la aplicatiile mesager de tip voce peste internet/


deci sa inteleg ca am doar 250 MB roaming? Sau nu i am nici pe aia odata ce exista specificatia "trafic national"?

Am impresia ca toti op de tel mobila vor contribui, multi ani de acum inainte, la asigurarea salariilor, primelor si bonusurilor grase ptr angajatii ANCOM si ANPC!

De unde ai aflat acest lucru? Pe site scrie ca:
Beneficiile de internet pe mobil incluse în abonamentul naţional (inclusiv extraopțiuni, bonusuri sau alte beneficii) sunt limitate pentru consumul în Roaming în SEE în conformitate cu prevederile art. 4 din Regulamentul nr. 2016/2286.  Volumul de internet pe mobil disponibil în Roaming în SEE, exprimat în GB, se calculează utilizând următoarea formulă:

Multumesc!

#63
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View PostVodafone, on 19 iunie 2017 - 09:57, said:

Salutare,



De unde ai aflat acest lucru? Pe site scrie ca:
Beneficiile de internet pe mobil incluse în abonamentul naţional (inclusiv extraopțiuni, bonusuri sau alte beneficii) sunt limitate pentru consumul în Roaming în SEE în conformitate cu prevederile art. 4 din Regulamentul nr. 2016/2286.  Volumul de internet pe mobil disponibil în Roaming în SEE, exprimat în GB, se calculează utilizând următoarea formulă:

Multumesc!
Asa m-a "lamurit" ieri o colega de-a ta in urma unui apel la *222! Parea foarte in tema si extrem de sigura pe ea. Mi-a zis CATEGORIC ca doar ce e inclus in abonament reprezinta free in roaming. O sa sun acum din nou dar chiar nu stiu cucine sa mai vb...fiecare consultant imi da alta varianta.
O sa gasesc unul care imi da o "oferta" mai buna, inregistrez convorbirea si am dovada Posted Image)

P.S. Iar am primit acelasi raspuns: cat ai in contract atata e free roaming. Optiuni, bonusuri etc nu se iau in calcul.
Ma intreb la ce bun e formula aia??? Nu era mai simplu sa scrie direct?

Edited by anducoj, 19 June 2017 - 13:10.


#64
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am Oferta 3 si Oferta 8 pe cont si vineri ies in roaming. Am consumat si GB-ul din Oferta3 si toate CeVreiTu-urile din Oferta 8, chiar sunt curios daca imi va consuma din bonusuri in roaming. Va tin la curent.

#65
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Eu nu inteleg un lucru. Vad ca e pe site o formula de calcul pentru cat net poti folosi in roaming. Dar cu minutele cum stam? Toate minutele nationale sunt si in roamning indiferent de abonament? Sau mai e si pt asta o formula?

#66
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Toate minutele nationale sunt si in roamning indiferent de abonament. Doar la date sunt formule, neclaritati, interpretari. Asa e si legislatia cu mult mai multe referiri la date.
Neclaritati mai sunt si la resursele din bonusuri care pe site la ANCOM apar ca fiind incluse in roaming. Unele interpretari spun ca nu sunt incluse.

Edited by c_alecs, 19 June 2017 - 16:39.


#67
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Eu am un abonament de 7,74 euro nelimitat peste tot iar net 6GB la 4G.Am primit raspuns scris de la VF : minutele nelimitate pot sa le folosesc ca in tara, iar net 1,74GB!

#68
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017
La Optiunea 5 traficul (voce, date) in roaming este NELIMITAT si GRATUIT. Nu stiu daca este o eroare/scapare/alte denumiri, dar situatia in acest moment este exact aceasta. Posibil sa fie si la celelalte optiuni, eu doar 5 am incercat.

#69
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostCatean, on 19 iunie 2017 - 14:21, said:

Eu am Oferta 3 si Oferta 8 pe cont si vineri ies in roaming. Am consumat si GB-ul din Oferta3 si toate CeVreiTu-urile din Oferta 8, chiar sunt curios daca imi va consuma din bonusuri in roaming. Va tin la curent.

OK. Sunt in roaming si momentan datele se deduc din cei 31GB ai Ofertei3. Se conecteaza la 4G si la un speedtest am 75/50. Ma declar multumit.

Mesajul primit la intrarea in roaming :

Bun venit in Ungaria! Minutele nationale, SMS si MB din oferta ta nationala sunt valabile si in roaming. Detalii despre beneficiile tale la Cost Control *123#. La terminarea acestora, vei fi tarifat ca in Romania (Eur credit): 0.18/min/apel efectuat in UE, 0.2/MB, 0.05/SMS., 1,49/min/apel efectuat non-UE. Apeluri gratuite: 112 (Urgenta) si +40737333737 (info tarife UE). Calatorie placuta!

#70
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Nota  +10 Posted Image  'Catean' , este o veste foarte bună Posted Image  informația oferită de către tine!

#71
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postanducoj, on 19 iunie 2017 - 12:58, said:

Asa m-a "lamurit" ieri o colega de-a ta in urma unui apel la *222! Parea foarte in tema si extrem de sigura pe ea. Mi-a zis CATEGORIC ca doar ce e inclus in abonament reprezinta free in roaming. O sa sun acum din nou dar chiar nu stiu cucine sa mai vb...fiecare consultant imi da alta varianta.
O sa gasesc unul care imi da o "oferta" mai buna, inregistrez convorbirea si am dovada Posted Image)

P.S. Iar am primit acelasi raspuns: cat ai in contract atata e free roaming. Optiuni, bonusuri etc nu se iau in calcul.
Ma intreb la ce bun e formula aia??? Nu era mai simplu sa scrie direct?

Te rugam sa ne oferi numarul tau Vodafone prin mesaj privat pentru a verifica si noi aceasta situatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate