Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Traficul de internet in roaming - abonatii sunt dezavantajati

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Iata formula de calcul la abonamente:

2x Prețul total al abonamentului, cu TVA (incluzând orice extraopțiuni tarifate) / 9,163 (exprimat in GB)

Iata si formula de calcul la cartele:
2x Prețul Ofertei naționale / 0,00752 (exprimat in MB)


Diferenta abonat-cartelar pentru un abonament/optiune de 8 euro.

Abonat: 16/9,163=1,74 GB

Cartelar: 16/0,00752=2127 MB=2,07 GB

Cartelarul va primi cu 19% mai mult trafic la acelasi pret.

A se compara si traficul de net total oferit de un abonament fata de cartela.

Edited by danutz1, 25 May 2017 - 11:31.


#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
La noi toate ofertele la toti operatorii sant invers.Beneficii mai mari fata de abonamente.Atunci vine intrebarea: ce rost are sa te abonezi ?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai omis un lucru: 8E (abonament) nu e egal cu 8E (cartela).

Cand platesti abonamentul de 8E, platesti aproximativ 36 de lei.

Cand reincarci o cartela cu 8E, platesti aproximativ 43 de lei (diferenta, de 19% se face la momentul platii).

View Postgymy, on 25 mai 2017 - 11:34, said:

La noi toate ofertele la toti operatorii sant invers.Beneficii mai mari fata de abonamente.Atunci vine intrebarea: ce rost are sa te abonezi ?



O diferenta intre resurse, ca acolo e jocul, e facuta de subventia aparatului (telefon sau modem). La cartela nu ai subventie, sau mai bine zis, nu la ceva care sa te atraga din punct de vedere al tehnicii.

#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Asa este, am uitat de TVA.
Ce coincidenta acest 19% care este chiar TVA-ul.

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Deci, daca ai uitat de TVA, calculul este gresit si topicul nu mai are sens?

#6
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
WTF?????????????????

#7
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Intotdeauna cartela are mai multe beneficii decat abonamentul!

Edited by DieselCRDI, 25 May 2017 - 12:27.


#8
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostDieselCRDI, on 25 mai 2017 - 12:20, said:



Say what? 8 EUR e 8 EUR.

Pentru 8 euro credit platesti si TVA-ul aferent la cartela. La abonamente sumele comunicate sunt deja cele cu TVA inclus. Formula pentru abonament mentioneaza TVA-ul inclus, iar cea de la cartela ia in calcul numele ofertei, adica acel credit de pe ea, TVA-ul fiind platit separat, in avans.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostUser107, on 25 mai 2017 - 12:06, said:

Deci, daca ai uitat de TVA, calculul este gresit si topicul nu mai are sens?


Topicul are sens, doar ca a uitat de tva. E bine ca a centralizat, cel putin pentru vodafone (mai are un topic pentru digi), modul de calcul ar resurselor de roaming.

#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostKunanK, on 25 mai 2017 - 12:19, said:

Află adevărul despre satanism, creștinism, religia antică păgâna, spiritualitate antică, puterile minții și ale sufletului - magie/vrăjitorie, Zei/Demoni, meditații/yoga/mantre/rune, noua ordine mondială. Pe Hai la biserica există informații păstrate secrete în raioane întregi la Vatican (obținute în timpul Inchiziției, unde creștinii au jupuit de vii oameni, i-au ars pe rug, le-au smuls sânii femeilor, le-au ucis copiii sau chiar și nou născuți au fost uciși). Aceste informații sunt ținute secrete de către organizații ca masoneria, familii bogate și așa mai departe. Ca o paranteză la ceea ce am scris mai sus: există informații și despre "magia sexuală".

Intră pe siteurile:

bucurialuisatan.com

crestinismulexpus.blogspot.com

Recunosc ca sunt un idiot.com

Elibereaza-te, gândește liber, împuternicește-te!

Notează siteurile, poate vei avea nevoie cândva și-ți vei aduce aminte. Notează cunoștințele, există arhive și documente PDF ce le poți salva. Poate siteurile nu vor mai exista însă informația nu se va pierde.
sa inteleg ca esti un anti-daniel ?

#11
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ti-ai gasit pe cine sa citezi.
Moderatorii ar trebui sa aiba grija sa stearga si postarile, nu doar sa baneze userul.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe langa asta avantajul cartelei este ca poti renunta in orice moment la servicii pe cand la abonament ciuciu ! Mai mult la cartela poti opta intr-o luna pt o optiune mai mare sau mai mica pe cand la abonament poti doar mai mare si fara sa revi la cea initiala deci luati-va abonamente ca e mai " ieftin " ...

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Offtopic: diferentele intre abonament si cartela sunt foarte subiective. Cu trecerea timpului, la abonament poti obtine diverse beneficii sau ai beneficii de grup (daca ai mai multe numere), ceea ce la cartela nu se intampla. La cartela ai libertate de alegere imediata, la abonament nu.

Sunt doar doua exemple si nu au legatura cu topicul. Alegerea (intre cartela si abonament) este subiectiva si in functie de necesitatile vremelnice. Mie mi se potriveste, la ora actuala, un abonament deoarece pot sa achizitionez un aparat (telefon sau tableta) la pret redus (stiu ca platesc aparatura atat prin abonament, cat si prin resurse mai mici, dar nu dau totul gramada). Si nu ma intereseaza cardurile de cumparaturi (credite) pentru ca nu sunt produse ale operatorilor mobili.

#14
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu prea se mai justifica alegerea unui abonament.

La cartela, desi esti liber sa pleci oricand, beneficiile cresc periodic si uneori singura conditiile este activarea unei optiuni pe care oricum o activai.

La abonament beneficiile cresc o data la 2 ani cand expira perioada contractuala, si atunci de multe ori cu rugaminti si implorari la operatori.

Iar plata in rate incluse in abonament a telefonului nu inseamna decat o obligatie in plus.
Ori imi permit si iau cu banii jos, ori nu mai iau deloc.
E acelasi lucru ca si in cazul abonamentului: daca imi permit acum un abonament lunar de 10-15 euro, nu inseamna ca mi-l voi mai putea permite peste 6-12 luni. Dar indiferent ca imi mai permite sau nu situatia, voi fi obligat sa-l platesc pentru ca am beneficiat de subventie la telefon.

Altel spus, in cazul abonamentului iti asumi o obligatie pe timp indelungat desi nu poti fi sigur ca o vei putea onora, pe cand la cartela faci un efort o singura data si ai acelasi telefon si mai multe beneficii.

Edited by danutz1, 25 May 2017 - 13:31.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Privesti subiectiv pt ca nu ai avut prepay . Ce avantaj e la abonament ? Ca-ti da niste " praf in ochi " si-ti mareste cu ceva abonamentul precum si perioada ? Nee..castigator si mai mult ca iei terminale la preturi impuse de ei pe cand piata e suprasaturata de terminale din toate gamele de pret si toate firmele posibile si imposibile .
Chiar te corectez la " avantajul " de care pomenesti cu mai multe numere pe acelasi abonament in sensul ca nu se distribuie in mod egal pe toate numerele , Gb de net , astfel ca un nr are totdeauna mai mult net decat celelalte deci dpmdv un bullshit mai ales ca am uitat sa precizez ca la o optiune de 8 euro pe prepay = 13 euro pe abonament  .
Acuma fiecare face cu ce s-a invatat daca nu doreste sa vada cum e altfel .

Ca ex acuma am 25 gb net disponibil ( am avut mai mult dar am consumat la greu ) pe oferta 7 euro/luna , arata-mi un abonament de 8 hai 10 euro care are atatia Gb disponibili si atunci jos palaria .

Edited by Baxon, 25 May 2017 - 13:35.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am avut cartela la toti (mai putin zapp si digi) si la toti, daca nu incarcam, nu aveam parte de bonusuri sau creditul ramas (care, fie vorba intre noi, cel putin la momentul respectiv, bonusurile se consumau ultimile si aveau aveau valabilitate de 7 zile). La abonament, mai intai imi consuma bonusurile si apoi abonamentul si extraoptiuni (cel putin asa am vazut cand verificam, cand imi aduceam aminte, cost controlul)

Repet, fiecare cum crede ca iese in avantaj. Eu intru zilele astea in cu 2 abonamente Red4All (de familie). in ultimile luni. Iti dai seama ca voi pune in balanta beneficiile cartelelor cu ale abonamentelor, nu?

Legat de galetile de internet sunt doar sa adaugi ceva la bugetul lor. Mi-ai facut o comparatie de cartela de 8E (fara TVA, deci rotunjit 10E cu tva) si un abonament de 13 E (rest de plata). Diferenta, in cea mai mare parte a cazurilor, e data de aparat (subventie). Plus ca vad ca accesul in roaming (din resurse, nu din credit) se face de la optiunea de 8E (10 E total) Si folosesti acei 25 de giga? (intrebarea e pe bune). E oferta de la YOU (tineret)? Eu nu am acces la ea (ca deh, varsta...) deci comparatia nu e buna.

Cand eram pe Orange mi-au facut o oferta de fidelizare la un abonament de telefonie fixa+internet fix+abonament mobil la tarif de tanar (reduse) dar aveam deja fix (internet si telefonie fixa) de la UPC si am declinat.

#17
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

View Postdanutz1, on 25 mai 2017 - 11:54, said:

Asa este, am uitat de TVA.
Ce coincidenta acest 19% care este chiar TVA-ul.
Ia zi, cum te simti acum cand iti dai seama ca te-a luat degetele inaintea calculelor :))))

#18
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Am abonament 8E vodafon si am 100 minute internationale.Am avut nevoie 2 luni de mai multe minute asa ca am cumparat cartele cu 600 de minute internationale .La abonament am 2Gb date la cartela 5Gb.Cartela a fost 7E .Calculati voi avantajele mai ales ca eu nu cumpar telefoane de la ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate