Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Investitii in cryptomonede

  • This topic is locked This topic is locked
9508 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://lh3.googleusercontent.com/-zDeA4M3oKW0/VPM3OlysFgI/AAAAAAACTKk/ekAczF1WSYc/w800-h800/1*b4HZZBusiu8TZoUDoal23g.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
https://coinmarketca...rabytes/#charts

https://bitcointalk....topic=1864397.0

Am apucat sa cumpar zilele trecute XtraBYtes la 0.00000260 BTC aka 260 satoshi, iar intre timp a ajuns la 1522 sat. XBY este la inceput de drum, dev team lucreaza din greu la noul website, wallet-uri noi, etc. si in curand va ajunge si pe Bittrex Posted Image Acum este intr-un pump masiv si s-ar putea sa mai scada, dar overall ma astept sa creasca inca de cel putin 10x in urmatoarele doua luni Posted Image

PS: cand am timp voi incerca sa fiu mai activ pe topicul asta si sa postez informatii proaspete Posted Image

Edited by rola_ocb, 02 June 2017 - 22:55.


#39
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E aceeasi bula ca la imobiliare, cumparau astazi cu speranta ca maine sa vanda cu % in plus adaos. Iar peste X luni sa vanda dublu... a mers ceva vreme cat au finantat strainii cu bani multi aceasta specula, insa cand s-a taiat finantarea s-au dus naibii, a trebuit sa intervina statul sa stabilizeze pretul la 60.000 euro per apartament prin programul prima casa.
Problema e ca nu se autosustine schema piramidala la infinit, ca nu poti specula la infinit sa umfli bula cu nimic. La in moment dat va cadea, iar daca nu ai prins valul cu 5X-10X valoarea si sa intri si sa iesi cat mai rapid, atunci tu vei fi fraierul care a finantat profiturile celor dinaintea ta :D
Sa mai mentionez si faptul ca toate monedele astea piramida genereaza inflatie pe piata mai mare decat tiparirea de bani :D

#40
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 samebo, on 03 iunie 2017 - 09:00, said:

La in moment dat va cadea, iar daca nu ai prins valul cu 5X-10X valoarea si sa intri si sa iesi cat mai rapid, atunci tu vei fi fraierul care a finantat profiturile celor dinaintea ta Posted Image

Cresteri si scaderi sunt tot timpul pe piata cryptomonezilor si este perfect normal, cand scade este timpul sa cumperi ieftin ca sa ai ce vinde la urmatoarea crestere serioasa (buy low/sell high). Banii ii pierzi doar daca cumperi scump dupa care intri in panica si vinzi cand a scazut, in loc sa tii de ele si sa astepti urmatoarea crestere Posted Image Nu pierzi nimic decat daca vinzi ieftin.

Edited by rola_ocb, 03 June 2017 - 09:37.


#41
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ideea e ca in perioada asta sunt sus, nu merita sa intri in schema... intai sa astepti crashul si apoi sa intri si sa te duci la Biserica sa speri ca va creste iar si nu va urma alt crash.

Acum e perioada de lichidare, nu cumparare.

#42
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 rola_ocb, on 03 iunie 2017 - 09:37, said:



Cresteri si scaderi sunt tot timpul pe piata cryptomonezilor si este perfect normal, cand scade este timpul sa cumperi ieftin ca sa ai ce vinde la urmatoarea crestere serioasa (buy low/sell high). Banii ii pierzi doar daca cumperi scump dupa care intri in panica si vinzi cand a scazut, in loc sa tii de ele si sa astepti urmatoarea crestere Posted Image Nu pierzi nimic decat daca vinzi ieftin.

Da esti tu sigur ca o sa creasca?

Banii astia care tubii castigi ii pierd altii. Crezi ca aia nu ar fi vrut ca si tine sa castige?...

#43
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
El nu intelege ca ce castiga unul e ce pierd altii... si se bazeaza si pe nimic toata schema... deaceea e si schema piramidala.
Toata schema e condusa de unii, care detin portii sanatoase din schema si pot manipula "cursul" cum doresc. Astia au facut miliarde profit pe seama naivilor prin manipularea "cursului".

The rich get richer...

#44
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 samebo, on 03 iunie 2017 - 09:51, said:

Ideea e ca in perioada asta sunt sus, nu merita sa intri in schema... intai sa astepti crashul si apoi sa intri si sa te duci la Biserica sa speri ca va creste iar si nu va urma alt crash.

Acum e perioada de lichidare, nu cumparare.
Defapt multe dintre ele abia acum incep sa creasca, saptamana trecuta a crescut BTC de la 2400 la 2800$ in cateva zile, crestere urmata de o inevitabila corectie de pret sambata. Cryptomonezile au scazut si ele destul de mult, unele dintre ele inca nu si-au revenit in totalitate si sunt numai bune de cumparat ieftin. Cine a cumparat sambata si a vandut acum deja si-a scos x2-x4 cu unele monezi, cum ar fi Digibyte: https://coinmarketca...ncies/digibyte/ Cine a apucat sa cumpere sambata la ~460-500 satoshi poate sa il vanda acum la ~1500 si sa isi scoata x3 lejer Posted Image In plus, sunt destule monezi subevaluate care vor creste de 5-20x in urmatoarele luni.

#45
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Faza e ca nu stii cand/daca/cat o sa creasca.

samebo zice ca acum sunt sus si e perioada de lichidare, nu de cumparare. Prin ce mecanisme si-a dat el seama ca n-o sa urce btc-ul la $3000 pana la sfarsitul anului?
Cati din aia care au cumparat btc cu $10 mai si au din el si nu l-au vandut la $100 $500 $1000, alea nu erau perioade de lichidare?

#46
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 catalin11catalin, on 03 iunie 2017 - 10:12, said:

Da esti tu sigur ca o sa creasca?

Banii astia care tubii castigi ii pierd altii. Crezi ca aia nu ar fi vrut ca si tine sa castige?...
Sume mari investesc doar in monezi serioase si subevaluate, care au potential mare de crestere (ex. NEM, Ardor, Siacoin, XtraBYtes etc.) , si sume mai mici pe care nu ma deranjeaza sa le pierd, in monezi foarte ieftine cumparate in cantitati mari (ex. Verge, Bitbeans, Whitecoin, Safexchange, Reddcoin etc.). Pana acum mi-am dublat investitiile initiale, desi am facut o gramada de greseli la inceput si am pierdut cate ceva, overall sunt pe plus.

Cat despre bani pierduti/castigati de altii, daca eu sunt multumit sa vand o moneda la 0.001 BTC sa zicem, si altul este multumit sa o cumpere la pretul ala, nu vad care este problema, eu am avantajul ca am cumparat-o mai devreme si imi scot profitul atunci, dar cine poate prezice cu exactitate ca nu va mai creste inca pe atat? Am patit sa imi scot x3-x4 profit cu unele monezi, sa fiu multumit de cat am scos, si apoi ele sa mai creasca mult mai mult. In cazul asta cei care le-au cumparat de la mine au avut de castigat cel putin cat mine Posted Image

#47
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Nu am spus ca e imoral ci ca pur si simplu poti sa pierzi la fel de usor...

Nu imi arata ce s-a intamplat in trecut ca nu poate nimeni prezice viitorul.
Recent: hai sa cumparam dolari ca uite ce o sa creasca... not.

Hai sa luam credite in chf ca o sa ramana constant...not.

Si astea sunt monezi reale care au economii in spate...

#48
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 Mizu, on 03 iunie 2017 - 10:59, said:

Faza e ca nu stii cand/daca/cat o sa creasca.

samebo zice ca acum sunt sus si e perioada de lichidare, nu de cumparare. Prin ce mecanisme si-a dat el seama ca n-o sa urce btc-ul la $3000 pana la sfarsitul anului?
Cati din aia care au cumparat btc cu $10 mai si au din el si nu l-au vandut la $100 $500 $1000, alea nu erau perioade de lichidare?
Intr-adevar, poti doar sa estimezi, si cel mai probabil nu vei fi 100% corect mereu. Pe termen lung sunt avantajati cei care cumpara monezi bune, le pun deoparte in wallet si tin de ele perioade indelungate. Pe termen scurt insa trebuie sa citesti mult pe forumuri/stiri/social media, etc. si sa fii cu ochii pe monezile care te intereseaza, mai ales ca suntem intr-o bula si este cu atat mai important sa le cumperi cand sunt pe scadere. Acum este perioada buna de lichidare pentru cine a cumparat mai demult, acum cateva luni/ani, avand in vedere cresterile spectaculoase din ultimul timp, insa odata cu aceste cresteri au  aparut foarte multi traderi noi deci nu suntem in pericol de crash, cel putin deocamdata.

 catalin11catalin, on 03 iunie 2017 - 11:14, said:

Nu am spus ca e imoral ci ca pur si simplu poti sa pierzi la fel de usor...

Nu imi arata ce s-a intamplat in trecut ca nu poate nimeni prezice viitorul.
Recent: hai sa cumparam dolari ca uite ce o sa creasca... not.

Hai sa luam credite in chf ca o sa ramana constant...not.

Si astea sunt monezi reale care au economii in spate...
Da, este riscant, mai ales cu cryptomonezile mai mici care in cazul unui crash major ar avea de suferit destul de mult. De asta nici nu este ok sa investesti decat ceea ce iti permiti sa pierzi, eu cel putin nu imi bag niciodata banii de transport/ mancare/ whatever in asta, ci doar surplusul care imi ramane din salariu la sfarsitul lunii, asa ca sunt ok. Daca esti chibzuit si nu te arunci cu toti banii inainte poti scoate profit bunicel, dar este si multa munca, eu stau cate 2-3 ore pe zi cu ochii la stiri, forumuri, articole, grafice, etc.

#49
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Poate sa explice cineva cum se stabileste pretul asta de aici, pentru o moneda? Asta ca tot era mentionat XBY mai sus putin.

http://coinmarketcap...abytes/#markets

In momentul de fata, spune 0.00001517 BTC pentru un XBY, dar daca intri pe bursele alea, YoBit si Cryptopia, descoperi ca buy-ul cel mai mare e la 0.00001455/0.00001361, si asta pentru o cantitate foarte mica de XBY, restul ofertelor fiind si mai mici.

Eu nestiutor fiind, ma uit la BUY, si observ ca nu prea exista cerere, decat la preturi sensibil mai mici, ceea ce ma duce cu gandul ca evolutia monedei este estimata in mod optimist, pentru a prosti incepatorii.

#50
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nici eu nu mai am rabdarea sa imi bat capul cu prostiile astea.
Am intrat in hora Bitcoin cand era la inceput, am cumparat inainte sa devina popular fenomenul strict ca experiment, eram convins ca la un moment dat o sa prinda la prostime, insa niciodata nu m-am asteptat sa se duca la peste 2000$ bucata. Apoi treptat am mai cumparat cativa in perioada in care incepuse sa se faca marketing gros pentru bitcoin, incepuse toti sa faca hype pentru bitcoin, infractorii incepusera sa intre gros in bitcoin sa isi tranzactioneze lucrurile ilegalecu ei si sa "spele" banii...
Am facut exit treptat, cand am simtit ca se aproprie de varf si o sa cada. Grosul am vandut cand se ducea spre 1000. Daca ii pastram si uitam de ei pana anul asta deja puteam sa spun ca am facut milionul de dolari din bitcoin... oricum am prins return destul de bun.
De atunci am renuntat, ca pur si simplu am spus ca nu mai merita sa risc bani pentru ca returnuri ca in perioada aia nu o sa mai prind... iar ca sa intru iar in hora insemna sa bag mult mai multi bani.
Altele nu m-au atras, exceptand etherum, care deja incepea sa capete tractiune si marketing hype si sa fie refugiul infractorilor, dar am tot stat pe ganduri daca merita sau nu, si a inceput valul, acum deja e valul inaltat, nu mai merita, nu cred ca vor mai fi returnuri asa mari incat sa merite riscul unor sume de bani serioase.

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 samebo, on 03 iunie 2017 - 10:20, said:

El nu intelege ca ce castiga unul e ce pierd altii... si se bazeaza si pe nimic toata schema... deaceea e si schema piramidala.
Toata schema e condusa de unii, care detin portii sanatoase din schema si pot manipula "cursul" cum doresc. Astia au facut miliarde profit pe seama naivilor prin manipularea "cursului".

The rich get richer...
Nu e nicio schema piramidala, valoarea BTC se bazeaza doar pe raportul cerere/oferta.
A explodat de cand s-a declansat isteria cu wannacry si s-au documentat unii si altii, ca era vreo 1700 USD bitcoinul pana sa bubuie cu wannacry.
A mai contribuit la crestere si faptul ca urmeaza ca minerii sa fie recompensati cu mai putini BTC.

Quote

Each time a new block is added to the bitcoin network, freshly minted bitcoins are rewarded to whichever miner discovered the valid block. This reward, initially set to 50 BTC, fell to 25 BTC in late 2012. Sometime next month, this number is expected to fall to 12.5 BTC. This event is known as a "halving".
http://www.coindesk....tcoins-halving/

Vezi aici pe la 0:50, " it's closer to the Holland tuulips than is to a real currency" https://www.bloomber...e4-ed77253b7652
Intr-o instanta de judecata un inculpat a fost achitat pentru infractiunea de spalare de bani pe motiv ca BTC nu poate fi considerat a fi moneda.

https://www.forbes.c...y/#d005e834a6d2

Adevarata problema a bitcoinului e restul criptomonedelor care tot continua sa apara, pai in momentul in care vei avea 10000+ criptomonede, nimeni nemaistiind in care sa bage banii in ceva practic nepalpabil, atunci vom vedea cat de stabila si cat de mult pot purta titulatura de moneda toate aceste blockchain-uri.

#52
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Valoarea unei monede e dată în primul rând de acceptanţa ei la plată apoi de acoperirea ei, deşi Bitcoin and Co. nu sunt propriu zis monede, care sunt emise de state şi au acoperire (cel puţin parţială) în aur sau alte mărfuri. Părerea mea este că sunt lăsate deliberat să se răspândească ca ciupercile, pt. că se atrag bani de altă natură, printre altele Fiat Money şi dacă la un moment dat toată şandramaua se prăbuşeşte ca un castel de nisip banii investiţi  în ele dispar şi ei. Băncile vor primele beneficiare ale acestor crahuri, după părerea mea.

#53
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 Nordstorm, on 03 iunie 2017 - 19:50, said:

Poate sa explice cineva cum se stabileste pretul asta de aici, pentru o moneda? Asta ca tot era mentionat XBY mai sus putin.

http://coinmarketcap...abytes/#markets

In momentul de fata, spune 0.00001517 BTC pentru un XBY, dar daca intri pe bursele alea, YoBit si Cryptopia, descoperi ca buy-ul cel mai mare e la 0.00001455/0.00001361, si asta pentru o cantitate foarte mica de XBY, restul ofertelor fiind si mai mici.

Eu nestiutor fiind, ma uit la BUY, si observ ca nu prea exista cerere, decat la preturi sensibil mai mici, ceea ce ma duce cu gandul ca evolutia monedei este estimata in mod optimist, pentru a prosti incepatorii.
XBY inca nu a ajuns pe exchange-urile serioase, Bittrex si Poloniex, unde va avea un pret mai stabil. Pe YoBit si Cryptopia (mai ales pe Cryptopia) nu se tranzactioneaza foarte mult asa ca vanzatorii isi permit sa vanda ceva mai scump, iar cumparatorii lasa open orders la valori mai mici ca sa il prinda la pret bun in caz ca mai scade putin Posted Image Asta plus cei care fac coin flipping si pun la vanzare de ex 5000XBY la 1550 satoshi si o alta comanda de cumparare la 1450 sat, diferenta de 500.000 minus taxele tranzactiilor fiind profitul castigat. Treaba asta o fac si eu cu alte cryptomonede si imi scot cate 0.003-0.005 BTC pe zi doar din comenzi lasate sa se vanda/cumpere automat Posted Image

Edited by rola_ocb, 04 June 2017 - 08:38.


#54
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Am vorbit cu Isarescu si a zis ca bitcoin nu e ban real din cauza ca el nu stie cum se fabrica si nu se poate sterge la cur cu el. In plus banii reali sunt bazati si pe aur care e valoros de la natura, lingourile de aur au direct gravate in ele valoarea .

Edited by Handicarpati, 04 June 2017 - 09:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate