Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

De ce statele lumii incurajeaza natalitatea?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
momentan, asa cum sunt asezate lucrurile, avem nevoie de oameni.
  incercati sa angajati un tanar in Romania lui 2017, nascut prin 1998-99 cand o generatie nu a avut mai mult de 250.000 (una acum are 175.000). va vor veni 3 oameni la interviu. AVEM NEVOIE.
  de-aia aduce germania 1 milion de emigranti pe an si mai vrea :)

#56
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca oamenii nu ar fi platitori de impozite si taxe, nu s-ar preocupa nici drk de natalitate, va spun... Din contra, s-ar introduce controlul nasterilor si s-ar desfiinta pensionarea...oamenii ar fi sclavi pe viata. Nici acum nu sunt departe.

#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostfightClub25, on 24 mai 2017 - 18:50, said:

momentan, asa cum sunt asezate lucrurile, avem nevoie de oameni.
  incercati sa angajati un tanar in Romania lui 2017, nascut prin 1998-99 cand o generatie nu a avut mai mult de 250.000 (una acum are 175.000). va vor veni 3 oameni la interviu. AVEM NEVOIE.
  de-aia aduce germania 1 milion de emigranti pe an si mai vrea Posted Image

Ai uitat sa precizezi cati trebuie sa vezi pana alegi unul.
Pot sa vina si 300 ca majoritatea sunt prosti de bubuie.
Inclusiv 99% din manageri sunt prosti de bubuie, si la HR la fel sunt paraleli majoritatea cu treaba principala pt care sunt angajati - sa angajeze pe cine trebuie. Le e greu si cand le dai mura-n gura si vine singur si angajatul model - risti sa-l pierzi si pe ala daca nu ai noroc chior sa intre cumva si pe usa din dos si pe cea din fata.
Noroc cu norocul...ca mai dai peste cate unul bun din cand in cand, dar foarte rar din pacate.

Edited by loock, 24 May 2017 - 21:56.


#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postloock, on 24 mai 2017 - 21:51, said:

Noroc cu norocul...ca mai dai peste cate unul bun din cand in cand, dar foarte rar din pacate.
Asta pt ca majoritatea celor buni sunt de mult in vest, pe salarii adevarate.

#59
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostKarhu, on 26 mai 2017 - 10:20, said:

Asta pt ca majoritatea celor buni sunt de mult in vest, pe salarii adevarate.
  Cred ca majoritatea celor buni au gasit ceva de facut aici si sunt cei care au casa unde trebuie, masina de care trebuie si frigider cu ce trebuie :)
  Au plecat multi buni si afara, nu zic nu, dar eu personal cunosc mai multi looseri care s-au dus decat oameni de care sa-mi para rau.
  Partea proasta e ca looseri aia erau buni acum sa ne construiasca casele, sa ne spele masinile si sa impinga paletii la depozite. Daca nu ne automatizam cat mai repede va trebui si noi sa importam emigranti si ma tem ca Germania nu ne va lasa, ii va lua ea e toti.

#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdanyel61, on 24 mai 2017 - 11:32, said:

Inceputul e greu. Ca sa nu mai spun o chestie banala, daca nu mai vine nimeni in spate, cine ne mai plateste si noua pensia ?
Robotii!

View Postjeffy86able, on 24 mai 2017 - 11:40, said:

Am o idee absurda. Ce-ar fi sa muncim suficient din timpul vietii ca la batranete sa nu stam in baza altora si sa n-avem nevoie de sprijinul financiar al altora?
Si sa lasam orfanii sa moara de foame, persoanele cu dizabilitati, in plata domnului, etc?

View Postmyshyk, on 24 mai 2017 - 12:29, said:

La chinezi, te-ai uitat? Nu cred. Ia intereseaza-te cum stau chinezii cu legislatia in domeniu si reformuleaza.
Ai dreptate! Nu cu munca, cu absurda.
Cine te opreste sa pui bani la ciorap, cat sa-ti ajunga la batranete?
Si ce daca? Scoti mai putini decat ai bagat? Nu cred. Aaaa, ca nu-i scoti cu dobanda de 200-300%, asta da, asa e. Dar in rest, nu trebuie sa traiesti doar din dobanda.
Un studiu despre populatia Chinei a aratat ca daca nu puneau legea cu 1 copil, acuma erau cu 300.000.000 mai multi!  Adica un sfert din populatia Europei.

Eu consider ca imigratia masiva din Africa si Asia spre Europa acopera cu varf si indesat scaderea demografica nationala in fiecare tara in parte. Anglia este oarecum dependenta de imigranti.  Sunt o multime de sectoare in economie in care cu greu gasesti un britanic get beget: horeca de exemplu.  
Ne vom globaliza ca rase si natiuni. Ca la noi vedem cupluri de olteni cu ardeleni/ moldoveni cu regateni,  etc e nimica toata: in grecia pe plaja am vazut zeci de cupluri de nemti englezi sau francezi cu negrese, asiatice etc.

#61
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View PostJurasikMan, on 24 mai 2017 - 12:31, said:

Am eu alta idee . Ce ar fi ca resursele sa fie distribuite echitabil si populatia sa fie numeric controlata pentru ca cererea de resurse sa nu depaseasca posibilitatea de furnizare ? Asa ar disparea ideea de pensie , de dependenta , de "incarcare " a generatiilor viitoare. O lume noua , moderna , ultra-tehnologizata , in care oamenii sa activeze in cercetare , viata sa fie o placere nu o lupta pentru supravietuire ?   Ne kkm pe noi ca suntem varful lantului trofic dar ne luptam  pana la moarte sa prindem ultimele resurse minerale ale planetei . Halal civilizatie , halal societate , halal mentalitate .
Asta au zis si comunistii, si uite ce-a iesit. Daca iti place ideea, du-te si fa-i o vizita lui Kim ala mic si gras care respira greu si arunca cu rachete.

Distribuirea egala a resurselor nu va functiona niciodata pentru ca e in natura fiecaruia dinte noi sa vrea sa aiba macar o idee mai mult decat celalalt si, daca poate, sa-i dea in cap ca sa obtina si partea lui.

PS Povestirea asta duce la extrem ideea controlului populatiei. E o lectura interesanta si nici nu e prea lunga.

#62
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttfmercedez, on 27 mai 2017 - 21:16, said:

Eu consider ca imigratia masiva din Africa si Asia spre Europa acopera cu varf si indesat scaderea demografica nationala in fiecare tara in parte.
Ca numar, da, insa e greu de sustinut asa ceva dpdv financiar, doar putine state isi permit sa plateasca miliarde/ zeci de miliarde de euro anual, sud forma de alocatii/ subventii/ ajutoare sociale/ ajutoare de integrare etc etc pt populatia africana/ asiatica ce ar veni Europa.

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKarhu, on 28 mai 2017 - 08:19, said:

Ca numar, da, insa e greu de sustinut asa ceva dpdv financiar, doar putine state isi permit sa plateasca miliarde/ zeci de miliarde de euro anual, sud forma de alocatii/ subventii/ ajutoare sociale/ ajutoare de integrare etc etc pt populatia africana/ asiatica ce ar veni Europa.
Si daca s-ar naste in Europa ce diferenta ar fi? Sa nu uitam ca imigrantii vin in stare adulta. Carne de tun, gata de munca (necalificata).

#64
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Posttfmercedez, on 28 mai 2017 - 08:54, said:

Si daca s-ar naste in Europa ce diferenta ar fi? Sa nu uitam ca imigrantii vin in stare adulta. Carne de tun, gata de munca (necalificata).

Conteaza si diferentele culturale pentru o integrare buna. De exemplu diferentele de cultura intre Europa si Africa/Asia sunt mult mai mari decat diferentele de cultura intre Europa de vest si cea de est.

#65
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostOriginalCopy, on 24 mai 2017 - 11:32, said:

Cu cât suntem mai mulți, cu atât putem rezolva mai repede mai multe probleme.


Cantitatea nu va înseamna niciodată calitate, dacă nu există un mod de a trăi conștient.

Edited by Chillax, 28 May 2017 - 12:10.


#66
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007


View PostSoulstream, on 28 mai 2017 - 12:05, said:


Conteaza si diferentele culturale pentru o integrare buna. De exemplu diferentele de cultura intre Europa si Africa/Asia sunt mult mai mari decat diferentele de cultura intre Europa de vest si cea de est.

Eu cred ca intre un barbat si o femeie, cand e vorba de sex,  nici nu mai conteaza daca isi stiu numele unul altuia.. daca se plac se iau.  

Ne uitam la Londra, (da imi sta pe cap orasul asta) ma fascineaza, si este fabulos, multicultural, cu di tati culorile si mirosurile.  



#67
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttfmercedez, on 28 mai 2017 - 08:54, said:

gata de munca (necalificata).
Da, au o dragoste de munca proverbiala :lol:
Plus ca munca necalificata nu mai e cautata, inlcusiv pentru pozitii modeste (de ex. in sectorul HORECA) trebuie sa ai tot felul de certificari si cursuri.

#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKarhu, on 29 mai 2017 - 13:16, said:

Da, au o dragoste de munca proverbiala :lol:
Plus ca munca necalificata nu mai e cautata, inlcusiv pentru pozitii modeste (de ex. in sectorul HORECA) trebuie sa ai tot felul de certificari si cursuri.
Chiar saptamana trecuta am fost la un hotel prin Londra, nu aveau nici un singur angajat britanic. Inclusiv proprietarul era indian, si avea un lant de hoteluri: la receptie indieni, bulgari si romani. Cameristele erau romance.  Am intrat in vorba cu 4 sau 5 romani de la hotelul ala, unul era din galati, terminase teologia, altul din Valcea,  era pielea a saptea, samd, iti zic, era un bulgar nici nu pricepea engleza , defapt toti au venit si au invatat acolo sa se descurce, inclusiv limba. In restaurante iar nu prea gasesti englezi. Si ghici ce? Se matura si la ei strazile exact ca la noi, cu matura si lopata, printre masinile parcate. Ce calificare crezi ca au aia?  
Turcii de prin elvetia crezi ca's profesori? Ceasornicari?  Nu! Lucreaza la curatenie, constructii, canalizare si alte servicii.

#69
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttfmercedez, on 29 mai 2017 - 13:34, said:

....
Valurile de imigranti care vin acum din Orientul Mijlociu si Africa vin sa stea pe ajutoare sociale, nu sa lucreze in domeniile amintite de tine. Eu cel putin asa am vazut aici....

#70
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@karhu,ei sperasipe termen lung. am fost medic intr-un sat de rromi. toti plecau periodic in germania unde, daca isi tineau copii la scoli germane primeau alocatii.
  nemtii stiu ca adultii sunt niste pierde vara, ei spera ca cei mici vor creste acolo cu ceva din cultura lor si vor munci. buni-rai, astia sunt viitorul Germaniei

#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKarhu, on 29 mai 2017 - 13:40, said:

Valurile de imigranti care vin acum din Orientul Mijlociu si Africa vin sa stea pe ajutoare sociale, nu sa lucreze in domeniile amintite de tine. Eu cel putin asa am vazut aici....
Aha.. sa stea zici? Si cine crezi ca ii va tine degeaba? Danemarca parca a taiat la jumate sumele, si a pus niste conditii mai severe. Am auzit ca deja pleaca benevol imigrantii din scandinavia spre tarile de bastina. Si tigganii nostri au facut p*la mare la nemti, acu' 25 de ani, pana le-au bagat "polizei" mintile in cap, si au fugit ca sobolanii sau s-au reprofilat rapid.

#72
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostfightClub25, on 29 mai 2017 - 14:31, said:

  nemtii stiu ca adultii sunt niste pierde vara, ei spera ca cei mici vor creste acolo cu ceva din cultura lor si vor munci.
Nu vor striga astia vin si ne fura locurile de munca, cum striga englezii despre est-europeni?

View Posttfmercedez, on 29 mai 2017 - 14:38, said:

Danemarca parca a taiat la jumate sumele
...care si asa au ramas tot atractive.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate