Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

De ce statele lumii incurajeaza natalitatea?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Va rog sa ma lamureasca cineva, de ce nu este bine sa scada populatia unei tari? Sa zicem Romania, care ar fi problema daca am fi vreo 10 milioane, ca banuiesc ca nu am scadea mai mult. De unde aceste frici sa dam ajutoare, sa primim imigranti, sa crestem numeric. Pana unde?
Exista in istorie vreo populatie care s-a diminuat pana la disparitia totala?
Dupa parerea mea nu ar trebui incurajata natalitatea de la nivel central, ca o politica de stat. In vremurile actuale nu se mai pune problema sa fim cati mai multi, ca vim otomanii peste noi si trebuie sa ne aparam tara.

Edited by sandel1, 24 May 2017 - 11:25.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cu cât suntem mai mulți, cu atât putem rezolva mai repede mai multe probleme.

Probleme cu numărul nostru pe planetă nu avem, progresul tehnologic ne ajută, planeta ne poate căra pe toți.

Problemele mari actuale sunt lipsa de magazinare eficienta a energiei (baterii) și a distribuției eficiente de produse pe glob.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Inceputul e greu. Ca sa nu mai spun o chestie banala, daca nu mai vine nimeni in spate, cine ne mai plateste si noua pensia ?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
In toate timpurile,incepand cu negurile istoriei umane,stapanul de sclavi care avea cei mai multi sclavi era considerat sefu' cel mare,adica cneaz,voda,voievod,tar,rege,imparat,generalisim,etc.
Carnea de tun este considerata masa colaterala,neglijabila,statistica.
Intr-o alta ordine de idei,acest lucru se potriveste ca o manusa nationalistilor,carora le tremura carnita pe spinare sa nu cumva sa dispara neamul,indiferent care ar fi acesta.

ps.
O da,exista in istorie chiar multe populatii care s-au diminuat pana la disparitia totala.De obicei acest lucru se intampla la populatiile slabe din toate punctele de vedere.Intotdeauna selectia naturala si-a facut datoria.

Edited by adisz, 24 May 2017 - 11:50.


#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postdanyel61, on 24 mai 2017 - 11:32, said:

Ca sa nu mai spun o chestie banala, daca nu mai vine nimeni in spate, cine ne mai plateste si noua pensia ?
Am o idee absurda. Ce-ar fi sa muncim suficient din timpul vietii ca la batranete sa nu stam in baza altora si sa n-avem nevoie de sprijinul financiar al altora?

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Scaderea natalitatii duce la imbatranirea populatiei, care are repercusiuni pe toate planurile: scadere economica, servicii mai proaste etc.

View Postjeffy86able, on 24 mai 2017 - 11:40, said:

Am o idee absurda. Ce-ar fi sa muncim suficient din timpul vietii ca la batranete sa nu stam in baza altora si sa n-avem nevoie de sprijinul financiar al altora?
asta incercam toti, dar vine statul din urma si taxeaza te miri ce, ca sa faca rost de bani.

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu mi se pare ca la noi incurajeaza cineva natalitatea . Eu sunt apicultor . Cand vreau sa fac productie fac tot ce pot ca sa maresc populatia stupului . Atunci le e bine si lor si mie ca stapan de sclavi .
  Cu otomanii nu ai dreptate . S-au abolit razboaiele in lume ?

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postjeffy86able, on 24 mai 2017 - 11:40, said:

Am o idee absurda. Ce-ar fi sa muncim suficient din timpul vietii ca la batranete sa nu stam in baza altora si sa n-avem nevoie de sprijinul financiar al altora?
Evident ca esti absurd . Pai pensionarul nu cotizeaza intr-un fond la care sa aiba dreptul cand trece la odihna ? Ca banii lui au fost speculati , furati , nu are de unde sa-i mai ia , iar acum statul pune in carca celor activi obligatia de a asigura pensiile e altceva . De manipulare ai auzit ?
   In cazurile in care fondurile de pensie acumulate de oameni au fost falimentate prin inginerii le-a mai dat cineva ceva de la altii ( tineri ) ? Sunt n cazuri in tari " avansate ".

Edited by unucelalalt, 24 May 2017 - 11:58.


#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Postunucelalalt, on 24 mai 2017 - 11:58, said:

Evident ca esti absurd . Pai pensionarul nu cotizeaza intr-un fond la care sa aiba dreptul cand trece la odihna ? Ca banii lui au fost speculati , furati , nu are de unde sa-i mai ia , iar acum statul pune in carca celor activi obligatia de a asigura pensiile e altceva . De manipulare ai auzit ?
   In cazurile in care fondurile de pensie acumulate de oameni au fost falimentate prin inginerii le-a mai dat cineva ceva de la altii ( tineri ) ? Sunt n cazuri in tari " avansate ".
Ideea este sa fii intreprinzator, sa dezvolti o firma care sa iti dea beneficii si la batranete.

#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postunucelalalt, on 24 mai 2017 - 11:58, said:

Evident ca esti absurd . Pai pensionarul nu cotizeaza intr-un fond la care sa aiba dreptul cand trece la odihna ? Ca banii lui au fost speculati , furati , nu are de unde sa-i mai ia , iar acum statul pune in carca celor activi obligatia de a asigura pensiile e altceva . De manipulare ai auzit ?
   In cazurile in care fondurile de pensie acumulate de oameni au fost falimentate prin inginerii le-a mai dat cineva ceva de la altii ( tineri ) ? Sunt n cazuri in tari " avansate ".
Asa e in Romania. Dar de ce nu-ti faci un fond privat de pensie ca sa nu stai in baza statului (care te bate, fura, iti rapeste copiii, etc.) daca ai inteles cum merg treburile pe aici pe la noi pe ulita?

#11
Ludar

Ludar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.04.2016
Păi despre ce fond privat de pensie să vorbim când orice depozit bănesc (bancar) e impozitat și dobânda e sub inflație?!

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postsandel1, on 24 mai 2017 - 11:22, said:

In vremurile actuale nu se mai pune problema sa fim cati mai multi, ca vim otomanii peste noi si trebuie sa ne aparam tara.

Corect ...dealtfel , daca vin rusii peste noi oricum  nu mai conteaza cati suntem, ca suntem degeaba .

Edited by JurasikMan, 24 May 2017 - 12:07.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La chinezi, te-ai uitat? Nu cred. Ia intereseaza-te cum stau chinezii cu legislatia in domeniu si reformuleaza.

View Postjeffy86able, on 24 mai 2017 - 11:40, said:

Am o idee absurda. Ce-ar fi sa muncim suficient din timpul vietii ca la batranete sa nu stam in baza altora si sa n-avem nevoie de sprijinul financiar al altora?
Ai dreptate! Nu cu munca, cu absurda.

View Postjeffy86able, on 24 mai 2017 - 12:02, said:

Asa e in Romania. Dar de ce nu-ti faci un fond privat de pensie ca sa nu stai in baza statului (care te bate, fura, iti rapeste copiii, etc.) daca ai inteles cum merg treburile pe aici pe la noi pe ulita?
Cine te opreste sa pui bani la ciorap, cat sa-ti ajunga la batranete?

View PostLudar, on 24 mai 2017 - 12:06, said:

Păi despre ce fond privat de pensie să vorbim când orice depozit bănesc (bancar) e impozitat și dobânda e sub inflație?!
Si ce daca? Scoti mai putini decat ai bagat? Nu cred. Aaaa, ca nu-i scoti cu dobanda de 200-300%, asta da, asa e. Dar in rest, nu trebuie sa traiesti doar din dobanda.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am eu alta idee . Ce ar fi ca resursele sa fie distribuite echitabil si populatia sa fie numeric controlata pentru ca cererea de resurse sa nu depaseasca posibilitatea de furnizare ? Asa ar disparea ideea de pensie , de dependenta , de "incarcare " a generatiilor viitoare. O lume noua , moderna , ultra-tehnologizata , in care oamenii sa activeze in cercetare , viata sa fie o placere nu o lupta pentru supravietuire ?   Ne kkm pe noi ca suntem varful lantului trofic dar ne luptam  pana la moarte sa prindem ultimele resurse minerale ale planetei . Halal civilizatie , halal societate , halal mentalitate .

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostJurasikMan, on 24 mai 2017 - 12:31, said:

Am eu alta idee . Ce ar fi ca resursele sa fie distribuite echitabil si populatia sa fie numeric controlata pentru ca cererea de resurse sa nu depaseasca posibilitatea de furnizare ?

Ar fi bine sa... Zeitgeist. ;)

Edited by ursamajor, 24 May 2017 - 12:35.


#16
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postmyshyk, on 24 mai 2017 - 12:29, said:

Cine te opreste sa pui bani la ciorap, cat sa-ti ajunga la batranete?
Nimeni. Si nici n-o sa stau in baza altora la batranete.
Dar pe tine?

#17
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005

View PostLudar, on 24 mai 2017 - 12:06, said:

Păi despre ce fond privat de pensie să vorbim când orice depozit bănesc (bancar) e impozitat și dobânda e sub inflație?!

Pilonul 3 - se ofera chiar deductibilitate fiscala, pana la 400 euro/an pentru angajat si pana la 400 euro/an pentru an pentru angajator.

http://www.csspp.ro/pilonul-3

#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View Postjeffy86able, on 24 mai 2017 - 11:40, said:

Am o idee absurda. Ce-ar fi sa muncim suficient din timpul vietii ca la batranete sa nu stam in baza altora si sa n-avem nevoie de sprijinul financiar al altora?
Intr-adevar este o idee absurda. Cine sa te sustina financiar daca majoritatea sunt batrani?

Cu banii din banca sau la ciorap, poti sa te stergi cu ei daca nuexista tineri sa produca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate