Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Contoare inteligente

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu am la ambele locuinte contoare intelingente de cativa ani(eon). la casa am si o CT electrica de 6kW si am atins in iarna un varf de consum de 8,6kW la 220V(pot vedea pe afisajul contorului puterea maxima absorbita) si nu m-a deconectat. siguranta generala e de 40A si se putea pune maxim 50. (pe capacul contorului scrie maxim 60 A.)

#38
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Care este puterea contractata prin atr ( sau in contractul de furnizare)?

Multumesc anticipat.

#39
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
acum m-am uitat prin acte dar nu am gasit nici un contract si nici nu-mi amintesc sa-l fi semnat vreodata.o sa ma uit si la apartament cand ajung acolo. eu doar am preluat contractul de la fostul proprietar( casa veche am daramat-o si am construit alta) .

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@csi1
vezi ca este trecuta pe factura, e tipul de abonament...

#41
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View PostThe Stressmaker, on 23 mai 2017 - 19:42, said:

Se specifica clar ca trebuie sa existe element de protectie la supracurent adica siguranta automata (disjunctor) cu sau fara diferential. Contorul are doar un releu care nu poate fi asociat acestor protectii.
Asta este interpretarea corecta.

#42
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
@arg
nu vad trecuta pe factura puterea contractata:
Attached File  contor.jpg   263.27K   47 downloads

Edited by csi1, 24 May 2017 - 09:00.


#43
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Nu e, nu ar avea rost, în România prețul distribuției este inclus în prețul kwh, nu este abonament în funcție de puterea instalată.

#44
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu este inclusa in abonament puterea maxima, dar te forteaza sa "upgradezi" bransamentul daca vrei mai mult de 6kW si asta costa. Un exemplu simplu la mine. Faptul ca am refuzat instalarea unui contor "dacstept" monofazat si am fortat lucrurile in a pastra instalatia trifazata, cu contor trifazat cu tot, pana acum cei care au monofazic au siguranta automata de 32A iar cei care au fortat ramanerea la cum era initial au in continuare sigurante fuzibile de 25A, din vechiul panou, dar 3 la numar. Contorul este unul smart dar trifazat adica stie limitare la consum din releul intern (de aceea sunt bune datasheet-urile acestora). Faptul ca nu au inlocuit vechile coloane de 6mm2 aluminiu spune multe asupra deciziei mele.

Intreb acum posesorii de contoare smart. Au caderi de tensiune seara in jur de ora 12-1 de cateva secunde o data la cateva luni? eu banuiesc contorul (este conectat la ei in retea adica pot sa-l acceseze oricand pentru ca "telefonul" nu palpaie ci ramane aprins) dar acesta nu indica nimic. Stiu doar ca UPS-ul piuie timp de 2-3 secunde apoi revine totul la normal inca vre-o cateva luni. Timpul este prea scurt pentru manevre pe linie si prea lung pentru un scurtcircuit pe linie asa ca singura sursa a acestei intreruperi o banuiesc in acel releu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate