Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Contoare inteligente

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Vă salut!
Propun pe acest subiect să discutăm despre contoarele inteligente ce se montează momentan doar ca proiecte pilot, mai exact cele pentru electricitate.
Astfel, aș dori a ști dacă la noi contoarele comunică doar prin PLC sau există și contoare care transmit fără fir informațiile, cât de des se face transmiterea și dacă aceste contoare ''inteligente'' permit transmiterea de grafice orare. Vă mulțumesc în avans.

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Salut, vreau sa stiu si eu niste instructiuni de citire a contoarelor monofazate si trifazate montate de E.ON Energie Romania.


In legatura cu intrebarea de sus, stiu ca majoritatea contoarelor montate la noi comunica (prin cablurile de curent sau alte fire separate??) pana la urmatorul transformator de incinta unde se afla o centrala (transmitator), iar la sat cred ca direct pe stalp.

Edited by Erwin_Rommel, 22 May 2017 - 10:06.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am contor inteligent la casa bunicilor, care teoretic se citeste automat.
Ce nu inteleg eu, este de ce exista notiunea de regularizare.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ca nu le citesc tot timpul si ca inrelitate vine cineva si le face poza cu indexul dupa care se face regularizarea.

p.s. a se citi contoare inteligente si programabile....

ce este mai grav este ca au socos siguranta de pe hol iar contorul este auto resetabil, chiar nu stiu cum as putea opri curentul sa intre in panoul de sigurante din casa in caz de ceva probleme.
Attached File  enel_smart meter_pliant_148x210.pdf   1.7MB   161 downloads

Edited by arg, 22 May 2017 - 10:19.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
"sau există și contoare care transmit fără fir informațiile"
La munca am contor trifazic ce are in dotare cartela GSM si antena magnetica prinsa de el . Contorul de apa principal de la intrare in cladire a fost schimbat de aproximativ 3 luni cu unui inteligent ce are cartela GSM . Nu mai vine nimeni sa citeasca nimic, doar la interventii , dai telefon sa le spui ca in cutare zona nu ai curent - ei iti spun exact la ce ora a avut loc avaria , locatia etc . Contorul se instaleaza pe baza de laptop dupa care ei stiu tot ce doresc de la acel consumator . Microfon si camera web nu stiu daca are dar nici nu m-as mira prea tare Posted Image

Edited by ldpe, 22 May 2017 - 10:14.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Sa vezi distractie daca se corupe softul din ele si ai de platit 1000kwh in plus si nici bani sa-i platesti ...  Ca la astia nu poti sa faci contenstatie daca nu platesti inainte din cate stiu

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmodoran, on 22 mai 2017 - 10:17, said:

Sa vezi distractie daca se corupe softul din ele si ai de platit 1000kwh in plus si nici bani sa-i platesti ...  Ca la astia nu poti sa faci contenstatie daca nu platesti inainte din cate stiu
sa intamplat, era un articol prin ziare saptamana trecuta ca a sarit index-ul cu 35.000kw .... la regularizarea de 3 luni si practic nu rezistau firele la puterea aia, trebuia sa ia foc toata instalatia.

Edited by arg, 22 May 2017 - 10:22.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View Postldpe, on 22 mai 2017 - 10:13, said:

La munca am contor trifazic ce are in dotare cartela GSM si antena magnetica prinsa de el .

Am si eu asa ceva - ocazional tot mai vin sa citeasca si cam odata pe an vin la revizie.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
este legal faptul ca la monatarea noului contor au desfintat sigurata generala dintre contor si panoul de sigurante din casa?

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Dar distribuitorul transmite doar indexul la furnizor? Nu transmite și consumul pe paliere orare? Pentru că asta ar fi idea, dacă ai un plan tarifar anume, să se știe între ce ore ce consum a fost.

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postarg, on 22 mai 2017 - 10:34, said:

este legal faptul ca la monatarea noului contor au desfintat sigurata generala dintre contor si panoul de sigurante din casa?
Siguranta este inaintea contorului si nu dupa el,iar daca au desfiintat-o nu este in regula .O poza ,ceva..

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Mai nou la branșamente nu mai este obligatoriu să se monteze siguranțe automate, ci doar firide. Este apoi treaba utilizatorului să își monteze apoi o eventuală siguranță automată.

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

View Postbenis, on 22 mai 2017 - 10:37, said:

Dar distribuitorul transmite doar indexul la furnizor? Nu transmite și consumul pe paliere orare? Pentru că asta ar fi idea, dacă ai un plan tarifar anume, să se știe între ce ore ce consum a fost.

Contorul poate fi setat sa inregistreze si consumul pe paliere orare, asa numitul Load Profile, poate fi setat de exemplu sa inregistreze la 15 minute sau la o ora... Dar nu cred ca este exploatata informatia in momentul de fata, sunt si anumite aspecte legale legate de viata privata. Probabil pe baza acestei informatii vor putea face simulari sa ipropuna un tarif adaptat la nevoile clientului. Nu stiu ce contoare sunt instalate, dar exista diverse moduri de comunicare, nu doar PLC. Pe partea de PLC se foloseste in special protocolul S-FSK, dar care incepe sa fie inlocuit cu G3 sau Prime. Pe partea de transmisie fara fir, se foloseste GPRS dar mai nou se fac experimente pe alte protocoale cum ar fi LORA, Sigfox, LTE-M, NB-IOT....

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbenis, on 22 mai 2017 - 11:17, said:

Mai nou la branșamente nu mai este obligatoriu să se monteze siguranțe automate, ci doar firide. Este apoi treaba utilizatorului să își monteze apoi o eventuală siguranță automată.
bun, si eu cum opresc curentul sa intre in casa, in caz de probleme la panoul electric? pun contorul ala in scurt ca sa nu se rearmeze dupa 3 secunde?
au demontat siguranta existenta de pe hol si au pus o firida (sau cum bip se numeste piesa aia).
acea siguranta era a blocului nu a enelului....

p.s. "nu mai este obligatoriu" conform carui normativ?

Edited by arg, 22 May 2017 - 11:50.


#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Iti montezi tu siguranta automata imediat dupa contor. Ce e pana la el nu te intereseaza, oricum nu e proprietatea ta.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmodoran, on 22 mai 2017 - 11:36, said:

Iti montezi tu siguranta automata imediat dupa contor. Ce e pana la el nu te intereseaza, oricum nu e proprietatea ta.
pai ei au demontat siguranta existenta, deci cate inteleg practic au distrus o companeta de instalatie care nu le apartiena.

View Postanaki, on 22 mai 2017 - 10:49, said:

Siguranta este inaintea contorului si nu dupa el,iar daca au desfiintat-o nu este in regula .O poza ,ceva..
asta daca ai contorul in casa, la mine e varianta cu contorul pe casa scarii.

Edited by arg, 22 May 2017 - 11:43.


#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Chemi un electrician să îți monteze o siguranță generală pe tabloul din apartament. Și la aia nu mai umblă nimeni.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbenis, on 22 mai 2017 - 12:21, said:

Chemi un electrician să îți monteze o siguranță generală pe tabloul din apartament. Și la aia nu mai umblă nimeni.
Tabloul actual nu permite siguranta generala, e de tip vechi.
O sa ma uit astazi sa vad daca siguratele de pe hol erau inainte sau dupa contor si in functie de asta fac sau nu reclamatie.

Edited by arg, 22 May 2017 - 12:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate