Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contoare inteligente

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Pun paie pe foc. Noi, Pompierii, avem instructiune clara sa deconectam spatiul de la reteaua electrica/gaze, inainte de intreventia propriuzisa....

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"sa deconectam"
Gedore se numeste !
Nici o problema Posted Image

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postautom2, on 22 mai 2017 - 12:32, said:

Pun paie pe foc. Noi, Pompierii, avem instructiune clara sa deconectam spatiul de la reteaua electrica/gaze, inainte de intreventia propriuzisa....
si asta se face cu toporul in panoul cu sigurante si contoare.....

Edited by arg, 22 May 2017 - 12:41.


#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"se face cu toporul in panul cu sigurante si contoare....."
Doar nu crezi ca se analizeaza schema electrica, se cauta administratorul, se suna la ENEL daca au voie...la rupere , rapid si eficient, arunci o bara de otel peste liniile de transport energie si pusca in tranformator Goliaturile de mare amperaj.

#23
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mie mi-au montat în 2014 un contor electronic care pare să înregistreze corect. Am dreptul să refuz instalarea contorului inteligent din moment ce trimit indexul lunar pe site la Electrica și din 3 în 3 luni vine o cucoană și citește pentru regularizare?

#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu, nu ai dreptul sa refuzi nimic . Si eu am, si la gaz si la electro dar tot citesc si ei  o data la 3 luni . In luna aia imi primeste aplicatia indexul dar  calculul vad ca e facut  dupa indexul de la  regularizarea lor .

Edited by GingisHan2015, 22 May 2017 - 16:04.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGingisHan2015, on 22 mai 2017 - 16:02, said:

Nu, nu ai dreptul sa refuzi nimic .
ei nu, trece pe panouri solare...

#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Si tot vin ei la regularizare .

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostGingisHan2015, on 22 mai 2017 - 16:05, said:

Si tot vin ei la regularizare .
la un sistem offgrid?

#28
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Si enel monteaza contoare inteligente cu transmiterea informatiei pe cablul de curent. Ca nu se primesc datele la enel e alta problema, chiar daca semnul de telefon clipeste continuu, tot cu indexul se face inregistrarea. Basca ca astea inteligente au releu de intrerupere adica daca depasesti puterea din contract deconecteaza circuitul pana suni la ei sau pana se armeaza manual. Mai fac astia teste ca se mai intrerupe seara, uneori, cam 1-2 secunde dar au frigiderul plin si nu mai incape bucata de carne.
Cat despre existenta sigurantei faceti-le o notificare scrisa ca daca ia foc ceva in casa, la tablou, si nu poate fi oprita tensiunea in el sunt direct raspunzatori de plata daunelor. Din ce cunosc este obligatoriu existenta un mecanism de separatie fizica intre circuitul furnizorului si al beneficiarului. In caz contrar faceti reclamatie la ANRE.

#29
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postarg, on 22 mai 2017 - 11:45, said:

asta daca ai contorul in casa, la mine e varianta cu contorul pe casa scarii.
Și dacă ai contorul în firidă pe casa scării, siguranța generală este tot înainte de contor.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postflomelomanul, on 22 mai 2017 - 20:28, said:

Și dacă ai contorul în firidă pe casa scării, siguranța generală este tot înainte de contor.
am vazut, m-am uitat mai devreme, dar problema ramane cu contorul se rearmeaza automat dupa 3 secunde in care nu mai are nici un consumator.

View PostThe Stressmaker, on 22 mai 2017 - 20:11, said:

Din ce cunosc este obligatoriu existenta un mecanism de separatie fizica intre circuitul furnizorului si al beneficiarului. In caz contrar faceti reclamatie la ANRE.
conform carui normativ, unde anume gasim aceasta prevedere in legislatie.

#31
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
4.1.4.1.2 si 4.3.2.1.1 din I7-2011.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostThe Stressmaker, on 22 mai 2017 - 22:58, said:

4.1.4.1.2 si 4.3.2.1.1 din I7-2011.
contorul are inclus un dispozitiv de protectie care intrerupe alimentarea asa ca......

#33
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Se specifica clar ca trebuie sa existe element de protectie la supracurent adica siguranta automata (disjunctor) cu sau fara diferential. Contorul are doar un releu care nu poate fi asociat acestor protectii.
Pana la urma discutam de contorul in sine ca aparat sau de blocul de masura si protectie (BMP) care contine ambele elemente, contor si siguranta automata?
Parerea mea este ca undeva, intr-un tablou electric de distributie exista si acea siguranta automata asociata circuitului dv.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Vorbim de contorul inteligent montat de enel (sau cu pisi ii mai chiama acum) al carui prospect l-am pus in postul #4.
Intre reteua enel contor si panoul meu nu mai este nici o siguranta, decat poate una generala in panoul de afara de la intrarea in bloc

#35
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Daca depasesti puterea contractata, deconecteaza?

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Asa cum deduc eu, probabil ca programeaza la transa de putere o valoare nu mai mare decat maximul suportat de sectiunea de conductor dintre contor si tabloul abonatului. Sau asa sper eu ca e logic, de vreme ce nu vei vedea aviz pentru transa de putere mai mare decat suporta local reteaua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate