Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

amp + boxe pentru pc (sh/noi)

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 edigee, on 02 iunie 2017 - 22:57, said:

Limitarile pe bas dau cel mai bine calitatea unor boxe. Basul e cel mai greu de condus. daca pe unele piese exista iar pe altele nu atunci e o problema.

Poate fi si un semn de neutralitate. Poate unele piese au bas, iar altele n-au. Sistemele cu coloratii puternice fac ca toate piesele sa aiba acelasi caracter.

#56
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 bibiaudiofil, on 03 iunie 2017 - 09:52, said:


Poate fi si un semn de neutralitate. Poate unele piese au bas, iar altele n-au. Sistemele cu coloratii puternice fac ca toate piesele sa aiba acelasi caracter.
Primul semn că sunetul nu este corect, chiar dacă să zicem, la prima impresie basul și înaltele sunt ”wow” este că sunetul devine obositor la audiții îndelungate.
Un sunet corect, pentru o ureche obișnuită cu boxe 2.1 pentru PC, sau cu minisisteme audio entry-level, va părea plictisitor fără nicio îndoială, dar după un timp de ”reeducare” a gusturilor, vei vedea că nu există termen de comparație între sunetul ”wow” și sunetul HIFI... Oricum, trebuie multă atenție, sunetul HIFI nu este plat, ”mort” și lipsit de ”kick”, dacă sună așa, nici acela nu este un sunet corect !

#57
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Stiti ceva de Sono.ro, sunt seriosi ? Am tot sunat si vineri si azi, am completat formularul lor online pentru programare la auditie, am lasat mail, telefon, dar nu m-au contactat in nici un fel.

Sper sa fie din cauza zilelor astea de concediu. Altfel, fata de multe alte showroomuri, aici imi convine ca au multe modele de boxe, ca altfel as merge si in alte parti la auditii. Am de carat amp-ul ala dupa mine prin autobuze, ultima data l-am luat intr-un geamantan mare, invelit in folie cu bule.

#58
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Am avut alta auditie azi. Am ascultat:

Pentru inceput Pylon Audio Opal 23 care stiam cum suna, ca sa am un termen de comparatie in camera respectiva de auditie.
1. Magnat Shadow 205 - mi s-au parut cam ca Heco 702, poate putin peste. Cu asta ies din targetul meu Magnaturile si Heco-urile.
2. Yamaha NS-777 - surprinzator, fata de ce citisem pe net ca ar fi slabi pe boxe Yamaha, se apropiau cel mai mult de Davis Acoustic Maya pe medii si inalte, foarte detaliate si bright, doar ca mediile-joase si joasele erau gatuite in ciuda celor 2 difuzoare mari de bass.

Am mai incercat si Dali Zensor 3 boxa de birou, dar nu mi-am putut face o idee despre cum ar suna cea de podea. Suna destul de bright, vocile erau excelente, mi-au zis ca daca vreau de podea sa sar direct la Zensor 7 ca 5-ul are difuzoare mici si nu are joasele care le caut eu. O struto-camila cu joasele, mediile-joase de pe Magnaturi/Heco-uri si mediile + inaltele de la Dali Zensor, Yamaha sau Davis Maya (in ordinea asta crescatoare) ar fi boxa perfecta pentru mine. Cu auditia asta mi-am dat seama si ce tip de sunet caut. Si cred ca v-ati dat seama si voi daca e sa imi recomandati alte firme.

Cam atat am gasit azi. Pe programarea online le cerusem celor de la Sono.ro standlfoor-uri intre 1500 si 3500 si in special: ''Magnat 2002, Monitor Audio Si Dali, dar si altele''. Pacat, n-aveau nimic din astea, macar de mi-ar fi spus ca nu au ce caut eu, mi-au transmis doar ca pot sa ma prezint la auditii din data de 6 si atat, pe mail n-am gasit altceva, nici in Spam, desi tipul de acolo mi-a zis ca ar fi trimis si alt mail cu modelele disponibile. Daca aveam masina nu era problema, dar cu pietroiul ala de amp, 3 ore pe drum dus intors prin saunele pe 4 roti din Bucuresti numite mijloace de transport...

Pana acum alegerea mea e Davis Acoustic Maya. Unde mai stiti showroom-uri cu modele de standfloor-uri, preferabil mai multe ?

Edited by Ady_D, 08 June 2017 - 00:20.


#59
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
vezi la AV Store (n-am citit in urma, nu stiu daca ai incercat si la ei)

#60
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017

 Proiectil, on 08 iunie 2017 - 11:33, said:

vezi la AV Store (n-am citit in urma, nu stiu daca ai incercat si la ei)

Da, doar ca atunci cand am fost bugetul meu era 1000-1500 ron. Am ascultat boxe in pretul ala.

#61
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Am vorbit la 2 showroom-uri si mi-au zis ca vor desigila vreo 6 modele de boxe pentru auditii.

Merita sa merg sa ascult boxe nerodate ? Adica o sa imi fac o impresie cat de cat ok despre cum ar suna aceleasi boxe, dar rodate ?

#62
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cred ca mai important decat rodajul este diferenta dintre camera ta de auditie si cea in care vei asculta la showroom.

#63
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E cam o legenda treaba asta cu rodajul la boxe ,in orice caz e foarte relativa si nu se poate generaliza. E bine sa nu va luati dupa toate povestile si fantasmagoriile audio de pe net.

#64
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Atunci merg sa le ascult si nerodate.

Am gasit un magazin care ofera 60 de luni garantie in loc de 24 cat au ceilalti. Cel putin pentru incintele Davis (http://www.audioalch.../kit6/Davis.htm), pentru cele Triangle sau Monitor Audio dadeau 36 luni, la celelalte firme n-am mai stat sa ma uit.

Edited by Ady_D, 11 June 2017 - 01:20.


#65
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu daca este un factor important la boxele pasive treaba asta. Daca au o probleme banuiesc ca o manifesta de la inceput, nu dupa 1-2 ani de folosire corespunzatoare. La cele active este bine sa fie cat mai mare garantia.

Edited by razor01, 11 June 2017 - 08:59.


#66
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Am audiat un Elac 207.2 FS si am ramas surprins de tweeterul acela JET, mult peste tot ce auzisem inainte. Fata de altele tweetere care sunau metalic, intepator la ureche, asta era foarte fin. Si nici joasele nu lipseau, aveau destula extensie pe bass in ciuda difuzoarelor mici. Insa cand a venit vorba de medii NAD-ul meu nu prea a prestat cu Elac-ul. Dar vanzatorul avea si un Rotel si pe acela se auzeau ok mediile. Deci daca ar fi sa le iau trebuie sa imi schimb amp-ul.

Dupa auditia asta au urmat 2 saptamani de pauza fortata in care n-am mai reusit sa ma mai ocup de auditii pentru ca am stat la pat bolnav.

Am sunat insa la inca 2 dealeri (prefer sa nu dau numele magazinelor) si i-am intrebat ce incinte intre 1500 si 3500 ron au in showroom ca sa le pot audia. La primul dealer mi-au zis ca au doar 2 modele in categoria asta de pret, dar pe prima nu o desigileaza decat daca o cumpar dinainte si a doua ajunge peste cateva saptamani in showroom.

La al doilea dealer tot asa mi-au promis 5 modele spre auditii, care dupa mai multe telefoane pentru a stabili ceva concret au ramas doar 2, ramanand in final sa ma sune el pentru a stabili o data si o ora (nu m-a mai sunat dupa). Le avea pe toate sigilate si eu cel putin am avut impresia ca nu prea ar vrea sa le desfaca decat tot asa, daca le cumpar. Am considerat ca am insistat destul si n-am mai continuat sa-l tot sun.

Edited by Ady_D, 30 June 2017 - 09:14.


#67
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Pana la urma v-am ascultat sfaturile de a cumpara ceva, orice, sa le ascult 1 an, dupa care sa-mi fac o idee. Am cumparat modelul Maya: http://www.avmall.ro...html/Black Ash. Pe locul 2 ar fi fost Elac-urile (doar ca trebuia schimbat ampul), pe locul 3 Pylon Audio Opal 23 (doar ca mediile erau in spate la unele melodii).

 razor01, on 10 iunie 2017 - 16:32, said:

Cred ca mai important decat rodajul este diferenta dintre camera ta de auditie si cea in care vei asculta la showroom.

Da, si diferenta asta s-a dovedit a fi foarte mare. Atat de mare incat imi vine sa arunc boxele pe geam de nervi, dupa ce in prealabil le-as face tandari cu un ciocan. Se aud la 65% calitativ, daca ar fi sa consideram ca in camera de auditie de la comerciant erau la adevaratul lor potential de 100%, bine, camera aceea era tratata si acustic, la Avmall. Cand le-am ascultat acolo la ei mediile si inaltele erau dumnezeiesti, nota 10/10 comparand cu ce am tot audiat in rest. Joasele acceptabile, 6/10, aveau impact scurt si percutant, dar nu prea mare extensie pe bass.

La mine in camera joasele aproape ca lipsesc, nota 3/10, se mai corecteaza un pic daca ma dau mai in spate, si se aud bine daca stau in picioare (nu pe scaun) sau daca ma duc spre colturile camerei. Inaltele la fel, sunt atenuate si ele destul de mult, 6/10, iar mediile sunt la locul lor, prezente, 10/10, aici nu e diferenta fata de cum se auzeau in showroom. Deci am un sunet opus celui V shaped, sa il numim A shaped - cu mediile mult in fata.

Le-am tot aranjat eu prin camera in diferite locuri, am lasat 30 cm in jurul lor sa respire, le-am indreptat sa bata mai spre mine sau mai in exterior tweeterul, m-am dat si eu mai in spate, mai in fata, dar degeaba. Am aplicat regula cu triunghiul isoscel. Doar egalizatorul sa il fac V shaped si se aud mai ok, dar tot nu rezolva problema.  Ma gandesc sa nu fie si de la placa mea audio Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro...sau de la rodajul nefacut.

In concluzie: cunoasteti pe cineva care m-ar ajuta cu amplasarea lor, a mobilei din camera, sau cu un sfat despre ce sa fac ? Contra cost bineinteles.
Multumesc.

Edited by Ady_D, 01 July 2017 - 07:36.


#68
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Fa o poza/pune o schita. Vezi ,daca e posibil .sa obtii bas mai mult cu efectul de colt ,nu neaparat apropiind boxele de peretii din spate pt. ca risti sa se auda bubuit.
Am avut boxele pe colturi(B&W DM 602 S1) , bas era din belsug ,doar ca erau mult prea departate(3,5-4m). Una am adus-o mai spre stanga ,nu mai e in colt si sunt probleme mari cu basul la boxa aia. Cand zic in colt ,adica la vreo 30 cm fata de pereti macar.
Conteaza foarte mult ce e pe peretele opus boxelor. daca ai vitine ,geam ,perete rigips ai cam pus-o.
Vezi ca placa aia nu rupe gura targului. Fa rost de orice "jaf" de CD player SH si o sa vezi o mare diferenta.

Edited by edigee, 01 July 2017 - 09:50.


#69
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Eu asa am patit cu boxele mele MA Mr6, livingul tot in rigips, vroiam sa le vand, acum sunt la bloc, peretii din beton, s a schimbat radical situatia, abia misca difuzoarele si am bass din plin. Ti am mai spus parca , eu am ascultat boxele tale in showroom cu un nad 375 si aveau bass destul ! Ai rabdare si cu rodajul, 50-100 de ore !

#70
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu vreau sa-l dezamagesc dar rodajul nu face minuni....
Pe caldurile astea in juma de ora cu volumul la trei sferturi pe o melodie cu bass si kick se destind si se inmoaie suspensiile de nu au aer.
Mai mult de atat poti sa asculti si 3 ani ca tot asa raman.
Normal ca daca asculti in surdina nu le rodezi nici dupa 1000h.
Faptul ca nu ai inalte nu are nici o treaba cu rodajul.
Care e sursa si cu ce le conducui?
Esti sigur ca nu sunt probleme cu sursa de semnal sau AMP?
Sunt boxe cu bassreflex pe fata si amplasarea nu ar trebui sa fie foarte dificila.

Edited by geo123, 01 July 2017 - 11:13.


#71
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Topic constructiv.apreciez parerile sincere ale initiatorului

#72
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 Ady_D, on 01 iulie 2017 - 07:28, said:

...............................
In concluzie: cunoasteti pe cineva care m-ar ajuta cu amplasarea lor, a mobilei din camera, sau cu un sfat despre ce sa fac ? Contra cost bineinteles.
..............................

Ia legatura cu Picard, cu din astea se ocupa !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate