Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

amp + boxe pentru pc (sh/noi)

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Suma: 1000, max 1500 ron. Vreau sa imi iau un sistem audio preferabil second hand ca sa am si ceva calitate, nou nu cred ca ma incadrez. Banui ca-mi trebuie un amplificator si 2 incinte.  Am o placa de sunet externa Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro, daca imi trebuie si e ok o includ in sistem.

In primul rand vreau sa am fidelitate, dupa care volumul, in special pe joase sa fie acolo sa il pot da mai tare cand ma apuca (fiecare cu piticii lui). Stau la parter, probleme cu vecinii n-am. Camera are aproape 20m patrati.

Am mai avut inainte un sistem 5.1 Creative Inspire cam slabut si un sistem Sony 2.1 care consuma 300W, deci cred ca scotea vreo 200W RMS, l-am folosit la pc si la petreceri in spatii inchise si deschise. Ceva asemanator ca putere mi-as dori, dar sa fie si calitate de data asta, nu numai bubuituri.

Camera mea arata ca in pozele de mai jos (scuzati dezordinea). Daca iau boxe de podea, gen Magnat Monitor Supreme 802 va trebui sa fac niste modificari de mobilier, poate sa elimin dulapul cu 3 setare din colt si sa trag biroul cu monitorul mai in dreapta cat sa pun boxele in lateralele lui. Sau boxe mici de birou Magnat MS 102/202 + un subwoofer Magnat MS Sub 202A ?

Ma gandesc sa cumpar intai amplificatorul, dupa care sa ma plimb cu el prin magazine si sa ascult diferite modele de boxe. Sincer nu prea ma pricep sa verific amp-ul sh, de unde as putea lua de la cineva de incredere ?

Tipul de muzica ascultata: pop, dance, house, clasica, filme. Initial vroiam sa merg pe Corsair SP2500 dar nu le mai gasesc nicaieri in tara. Astept parerile voastre.Attached File  1 fata.jpg   209.2K   112 downloads

Edited by Ady_D, 21 May 2017 - 13:32.


#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Un receiver Denon: http://www.sono.ro/r...ss-through.html
Și boxe: http://www.emag.ro/s...a/pd/D2KZ8BBBM/
La salariul următor:  http://www.emag.ro/s...a/pd/D3KZ8BBBM/
Și mai târziu o boxă Centru.

Edited by Mircel, 21 May 2017 - 16:03.


#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Omul vrea stereo pentru muzica si voi recomandati 5.1

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
In bugetul ala nu se poate lua un receiver multicanal modern cu toate facilitatile ,chiar din clasa entry level plus boxe adevarate aferente(macar magnat seria MMS).
In schimb cu un amplificator SH raman bani si de boxe bunicele.
Daca se doreste calitate ,cum vrea initiatorul ,asta e singura obtiune in acel buget.
Atentie ,un subwoofer e greu de integrat intr-un sistem stereo. Chiar daca exista pe amp. iesire dedicata.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
La produsele SH(amplificatoare). Mult mai bune decat ce se gaseste acum prin magazine ,bineinteles cu riscurile de rigoare privind starea aparatului luat SH ,sursa ,cum a fost folosit si depozitate etc.

Edited by edigee, 21 May 2017 - 21:41.


#6
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Am mai avut 5.1. Nu mi s-a parut mare smecherie surround-ul cat sa merite deranjul cu boxe prin toate colturile camerei. Acum vreau sa raman la stereo.

Mi-ar fi placut 2 boxe mici bookshelf ca sa nu regandesc tot mobilierul din camera si un subwoofer tot asa mic cat sa-mi satisfaca nevoia de bass. Dar daca ziceti ca nu prea merge asa...amplificatoarele sunt ori 2.0 ori 5.1, nu ? Deci singura optiune 2 floorstand-uri cred.

Din ce-am mai citit am inteles ca pot gasi un amp sh decent la 300, 400 ron. Dupa ce sa-l aleg ?

Edited by Ady_D, 22 May 2017 - 06:09.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e adevarat deloc. Asta e o alta legenda vanturata de necunoscatori.
Amplificatoarele cu lampi au un anumit sunet caracteristic pe care unii il numesc "cald". Aceasta deoarece au proprietatea de a pune in evidenta armonicile de ordin par ,de aici si acel sunel "cald". Cat despre fidelitate ,daca vorbim de reproducerea fidela/cu acuratete a sursei ,amplificatoarele cu lampi denatureaza destul de mult sunetul. Ca suna placut pt. unii e o alta treaba dar nu se poate spune in niciun caz dpdv tehnic ca au "fidelitatea cea mai buna". Lampile produc distorsiuni(accentuarea armonicilor de ordin par e tot o distorsiune la urma urmei). De acea lampile sunt folosite cu succes la amplificatoarele de scena pt. chitara unde diforsiunile sunt cuvantul de ordine.
Cat priveste consumul exista bine mersi si amplificatoare cu tranzistoare ,alea in clasa A ce consuma enorm Cam 0,2W putere spre boxe pt. 1W tras din retea.
Ce intelegi prin boxe cu compresie ,alea inchise? Si cum definesti dinamica? Nu mai arunca aici termeni si chestii despre care ai auzit dar nu le stapanesti chiar bine.

#8
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Cu cat citesc mai mult cu atat intru mai mult in ceata. Ce modele de amplificatoare mai vechi dar bune sa caut ?

Am gasit un Denon PMA 520A la 390ron, merge ? : https://www.okazii.r...tiu-a170746621. E in Bucuresti, deci ma pot duce sa-l probez (atat cat se pricepe un habarnist ca mine), pretul imi convine, omul are calificative bune deci presupun ca nu e tepar. Denoanele am inteles ca merg bine pe joase, ceea ce ma intereseaza pe mine. E ceva mai b

Ca odata cumparat amp-ul sa ma plimb cu el prin showroom-uri sa ascult diferite modele de boxe. Care cred ca pana la urma le iau noi.

Edited by Ady_D, 22 May 2017 - 11:02.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
NAD-urile presteaza foarte bine pe joase deasemenea. Sansui(foarte rare) ,Denon ,Marantz ,Onkyo-seria Integra, Sony -seria Esprit ,Pioneer -unele modele ,HK (de cautat HK 670), Yamaha ,etc. Cam aste merita de luat in seama.

#10
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 31.12.2013
Din fotografia încăperii, reiese că vor fi probleme cu amplasarea boxelor... De asemenea, bugetul este mic pentru a emite pretenții...
La banii aceștia cred eu că un Edifier R2730DB cred că e soluția pentru un 2.0 nou, dar nu HIFI... sau un Edifier S730 pentru 2.1...

Edited by cutinastefan, 22 May 2017 - 14:21.


#11
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Ok, m-am hotarat la asta, sper sa fie bun: https://www.okazii.r...015-a179360736. Daca e ceva mai bun in ~400 ron, spuneti. Imi trebuie ceva simplu, fara tuner radio, cd-player, casete sau facilitati speciale.

Ma duc acum sa ascult niste boxe. Banui ca fiecare firma de amplificatoare isi pastraza amprenta sonora, adica daca ascult niste boxe pe un amplificator Onkyo care il au acolo in showroom, cam la fel se va auzi si pe amp-ul meu Onkyo cumparat ulterior.

 cutinastefan, on 22 mai 2017 - 14:14, said:

Din fotografia încăperii, reiese că vor fi probleme cu amplasarea boxelor... De asemenea, bugetul este mic pentru a emite pretenții...
La banii aceștia cred eu că un Edifier R2730DB cred că e soluția pentru un 2.0 nou, dar nu HIFI... sau un Edifier S730 pentru 2.1...

Astea ar fi perfecte pentru spatiul care e, nu mai trebuie sa mut mobila, doar ca noi imi cam depasesc bugetul. Sh le-am gasit doar prin Pitesti la 1200 ron, poate fac un drum pana acolo.

Edited by Ady_D, 22 May 2017 - 14:39.


#12
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 31.12.2013

 Ady_D, on 22 mai 2017 - 14:29, said:

Ok, m-am hotarat la asta, sper sa fie bun: https://www.okazii.r...015-a179360736. Daca e ceva mai bun in ~400 ron, spuneti. Imi trebuie ceva simplu, fara tuner radio, cd-player, casete sau facilitati speciale.

Ma duc acum sa ascult niste boxe. Banui ca fiecare firma de amplificatoare isi pastraza amprenta sonora, adica daca ascult niste boxe pe un amplificator Onkyo care il au acolo in showroom, cam la fel se va auzi si pe amp-ul meu Onkyo cumparat ulterior.



Astea ar fi perfecte pentru spatiul care e, nu mai trebuie sa mut mobila, doar ca noi imi cam depasesc bugetul. Sh le-am gasit doar prin Pitesti la 1200 ron, poate fac un drum pana acolo.
E OK, cu condiția să funcționeze în parametri... Eu unul nu aș mai achiziționa un SH pentru nimic în lume...

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

 Ady_D, on 22 mai 2017 - 14:29, said:

Ok, m-am hotarat la asta, sper sa fie bun: https://www.okazii.r...015-a179360736. Daca e ceva mai bun in ~400 ron, spuneti. Imi trebuie ceva simplu, fara tuner radio, cd-player, casete sau facilitati speciale.

Ma duc acum sa ascult niste boxe. Banui ca fiecare firma de amplificatoare isi pastraza amprenta sonora, adica daca ascult niste boxe pe un amplificator Onkyo care il au acolo in showroom, cam la fel se va auzi si pe amp-ul meu Onkyo cumparat ulterior.

Amplificatorul e OK. Vorba colegului ,depinde de starea in care se gaseste.
Cat priveste sunetul nu e tocmai asa. Chiar amplificatoarele Onkyo suna extrem de diferit de la serie la serie ,de la model la model. E recunoscut lucrul asta ,chiar produsele lor noi suna diferit. Nu e ca la Yamaha sau NAD unde stii exact cam la ce sa te astepti ca sunet.

#14
Ady_D

Ady_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.05.2017
Cum cel mai probabil voi lua 2 foorstanduri am hotarat sa scot complet cele 2 corpuri de mobila din fata - biroul si dulapul cu 3 sertare. Imi voi lua un birou mai ingust, in lataralele caruia vor sta incintele, birou care eventual il pot trage usor si mai spre mijlocul camerei daca vreau pozitionare ca la carte: https://www.dedeman....-2c/p/8020600/. Biblioteca deocamdata ramane acolo ca e prinsa in bolturi, suspendata pe perete.

 edigee, on 22 mai 2017 - 15:09, said:

Amplificatorul e OK. Vorba colegului ,depinde de starea in care se gaseste.
Cat priveste sunetul nu e tocmai asa. Chiar amplificatoarele Onkyo suna extrem de diferit de la serie la serie ,de la model la model. E recunoscut lucrul asta ,chiar produsele lor noi suna diferit. Nu e ca la Yamaha sau NAD unde stii exact cam la ce sa te astepti ca sunet.

Merci. Atunci merg pe NAD sau Yamaha. Mi-am programat o auditie maine si mi-au zis ca au si amp-uri acolo, pana il cumpar eu pe al meu. O sa ascult numai cu NAD sau Yamaha.

Edited by Ady_D, 22 May 2017 - 20:46.


#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
NAD si Yamaha au sunete complet diferite. Ai grija ce alegi.
NAD sunt cu bas sanatos ,cu un sunet mai vintage fara stridente dar foarte muzical ,ce-i drept fara multe detalii de finetze & stuff. Nu degeaba 3020-ul a fost cam cel mai bine vandut amplificator integrat din toate timpurile.
Yamaha au sunet bright ,cu inalte foarte prezente ,cu detalii si un sunet mai "clinic". Basul e mai detaliat desi aparent nu atat de puternic si prezent ca la NAD-uri. De evitat boxele ce presteaza puternic pe inalte in combinatie cu Yamaha.
EDit: boxele de raft se numest standfloor.

Edited by edigee, 22 May 2017 - 20:56.


#16
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 31.12.2013

 edigee, on 22 mai 2017 - 20:55, said:

NAD si Yamaha au sunete complet diferite. Ai grija ce alegi.
NAD sunt cu bas sanatos ,cu un sunet mai vintage fara stridente dar foarte muzical ,ce-i drept fara multe detalii de finetze & stuff. Nu degeaba 3020-ul a fost cam cel mai bine vandut amplificator integrat din toate timpurile.
Yamaha au sunet bright ,cu inalte foarte prezente ,cu detalii si un sunet mai "clinic". Basul e mai detaliat desi aparent nu atat de puternic si prezent ca la NAD-uri. De evitat boxele ce presteaza puternic pe inalte in combinatie cu Yamaha.
EDit: boxele de raft se numest standfloor.
Dar cum gustul personal contează cel mai mult, pot doar să-ți recomand câteva combinații ”clasice”.
Pentru NAD: Klipsch, Monitor Audio, Heco, Dynavoice, etc. (NAD se descurcă bine cu multe boxe).
Pentru Yamaha: JBL, Heco, Wharfedale (mai ales Diamond-urile). Yamaha este mai pretențioasă la boxe, după părerea mea, sună bine doar cu câteva branduri.

#17
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

 edigee, on 22 mai 2017 - 20:55, said:

NAD si Yamaha au sunete complet diferite. Ai grija ce alegi.
NAD sunt cu bas sanatos ,cu un sunet mai vintage fara stridente dar foarte muzical ,ce-i drept fara multe detalii de finetze & stuff. Nu degeaba 3020-ul a fost cam cel mai bine vandut amplificator integrat din toate timpurile.
Yamaha au sunet bright ,cu inalte foarte prezente ,cu detalii si un sunet mai "clinic". Basul e mai detaliat desi aparent nu atat de puternic si prezent ca la NAD-uri. De evitat boxele ce presteaza puternic pe inalte in combinatie cu Yamaha.
EDit: boxele de raft se numest standfloor.

NAD suna mai detailat, fin si mai cu joase decit Yamaha. Eu le am pe amindoua. Ca atare pentru orice NAD iti trebuie incinte care sa suporte joasele.
Boxele de raft se numesc BOOKSHELF ,cele de podea se numesc FLOORSTAND.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

 Skytalker, on 23 mai 2017 - 12:23, said:

Boxele de raft se numesc BOOKSHELF ,cele de podea se numesc FLOORSTAND.
Sorry ,am facut o confuzie din graba

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate