Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#91
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
In realitate ... eu n-a intalnit recuperator de caldura sa treaca mai sus de 65% pe partea de transfelr termic / pe an.Unele super-performante ajung la 70% (adica nu ingheata iarna, deci nu folosesc din energia termica sa-si dezghete clapetele si dispozitivele pe exhaustare). Si tine cont ca ma refer la HRV-uri mari, comerciale si industriale, montate - de cele mai multe ori - in combinatie sisteme cu circulatie fortata a aerului; ambele aspecte fiind de natura sa imbunatateasca randamentul. Si in coditiile in care, astea de lucrez eu cu ele, au si fel de fel de senzori de pierdere de presiune s.a.m.d. in masura sa le .. tina din scurt Posted Image
Marea majoritate, insa, functioneaza in jur de 40% eficienta.
Din nou, nu incerc sa schimb nimanui optiunile. Pur si simplu ... my 2c ...

#92
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Multumesc tuturor, atat celor care "au sarit in sus", cat si sustinatorilor ideii.
Mi-as permite sa mai adaug doua argumente pro:
- vara, cand afara sunt 37-39 grade, daca deschizi geamul, da vipia peste tine. Sau peste mine. Iar eu nu sunt prieten cu caldura exesiva. Daca mai ai si umiditate mare, ala esti. Desigur, nu inlocuieste aerul conditionat, desi cred ca modelul mentionat de catalijns are si asa ceva. Ideea este ca oricum, schimbarea de caldura se face si pe timp de vara, desigur in sens invers, ceea ce oricum amelioreaza din fierbintelile Baraganului. Iar daca noapte e chiar un pic mai rece, te-ai scos;
- al doilea motiv tine mai mult de o particularitate a proiectului meu, care desigur va suferi imbunatatirile arhitectului: baia de serviciu nu are aerisire directa. De prisos sa subliniez necesitatea intr-o astfel de situatie.
In ceea ce priveste amortizarea, ma raliez celor care sustin ca nu este cea mai importanta, mai ales in raport cu sanatatea si confortul.
Acu' , e de gasit sistemul care sa ni-l permitem, daca ni-l permitem.

Si cum intre timp, adica in timp ce scriam postul meu,a mai aparut calcul lui DIY, mi-as permite o evaluare personala. Cred ca numarul de schimbari de aer, 4, se calculeaza plecand de la volumul aerului eliminat si introdus, in raport cu volumul casei.
Sigur, acum nu stam tot timpul in casa, aceasta nu este plina mereu de persoane, nici macar locatari, ca sa nu vorbim de invitati, deci aerul nu este tot timpul viciat. Ceea ce ne duce cu gandul ca putem sa il lasam pe treapta cea mai mica, iar uneori chiar sa-l oprim. Asa cum inchidem geamul.
Eficienta? Sa fim seriosi, cine crede 100% in materialele promo, este naiv (sper ca nu am jignit pe nimeni, in fond, uneori, naivitatea poate fi o calitate).
Ideea este ca are multe avantaje, excwptand, bineinteles, aspectul financiar.

#93
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Spor!

#94
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Ah. Da. Cum e sa faci iarna o baie fierbinte, sa incalzesti oasele dar si sa umpli incaperea de aburi, iar apoi sa deschizi geamul sa aerisesti? Cred ca nici nu ajungi la usa si ai si stranutat si tipi la consoarta sa vina cu paracetamolul.

#95
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
DIY - aceste cuvinte ne doare. Cum doar 65%, toti producatorii se bat care mai de care cu 85-90% performante (macar pe cele mai mici trepte de turatie a ventilatoarelor). Nici in combinatie cu putul canadian nu se obtine 90% sau nu ai experienta cu asta?

@magnhels - unitatea pe care o am eu in vedere - mitsubishi lossnay 500mch consuma 12-14W pe ora pe cea mai mica treapta (125mch) si vreo 165-170 pe cea maxima (500cmh). Eficienta minima 65% pe cea mai inalta treapta si maxima 82% pe cea mai mica.

@CDS_961 - e adevarat, te ajuta si vara si iarna. Doar ca vara, daca nu ai un mijloc de a raci aerul, tot se va incalzi la un moment dat. Daca folosesti A/C in tandem cu HRV se va intampla ca vei consuma mult mai putin intrucat aerul care intra va fi racit de catre cel care iese si astfel unitatea AC va face mai putina munca, deci va consuma putin.

#96
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Sau cu tuica fiarta!

View PostCDS_961, on 18 mai 2017 - 13:07, said:

si tipi la consoarta sa vina cu paracetamolul.
Sau cu tuica fiarta, dupa caz :D

@DIY te-am intrebat la tine pe topic de ce nu montezi un sistem din asta, cred ca ai omis. Iti multumesc ca ai raspuns aici.

#97
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
E un sistem foarte interesant, dar care noua nu ni se potriveste. Geamurile stau deschise tot timpul. Poate ca iarna mai putin, dar tot stau.

#98
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBylly00, on 18 mai 2017 - 13:08, said:

DIY - aceste cuvinte ne doare. Cum doar 65%, toti producatorii se bat care mai de care cu 85-90% performante (macar pe cele mai mici trepte de turatie a ventilatoarelor). Nici in combinatie cu putul canadian nu se obtine 90% sau nu ai experienta cu asta?

@magnhels - unitatea pe care o am eu in vedere - mitsubishi lossnay 500mch consuma 12-14W pe ora pe cea mai mica treapta (125mch) si vreo 165-170 pe cea maxima (500cmh). Eficienta minima 65% pe cea mai inalta treapta si maxima 82% pe cea mai mica.

@CDS_961 - e adevarat, te ajuta si vara si iarna. Doar ca vara, daca nu ai un mijloc de a raci aerul, tot se va incalzi la un moment dat. Daca folosesti A/C in tandem cu HRV se va intampla ca vei consuma mult mai putin intrucat aerul care intra va fi racit de catre cel care iese si astfel unitatea AC va face mai putina munca, deci va consuma putin.

O prietena imi scrie zilele astea, suparata pe viata: vreau sa ma mut in teorie, ca acolo totu-i perfect! Cam asa si cu viata bate ... teoria ... Posted Image
Cat despre combinatia AC cu HRV merita numai (!) daca ai un sistem de AC cu tubulatura, deci cu circulatie fortata a aerului. Altminteri graduletele alea de le obtii din HRV, nu fac decat sa ... scada, eventual, eficienta unui AC performant (ca sa nu mai zic de putul canadian!!!) cu tratare locala a aerului.

Promit sa arunc o privire atenta la proiectul tau. Posted Image

View Postbobitzaaa, on 18 mai 2017 - 13:11, said:

Sau cu tuica fiarta!


Sau cu tuica fiarta, dupa caz Posted Image

@DIY te-am intrebat la tine pe topic de ce nu montezi un sistem din asta, cred ca ai omis. Iti multumesc ca ai raspuns aici.

NU, n-am omis. Doar ca n-am avut timp Posted Image  Fiindca am facut carari pe topicurile altora. Iti voi raspunde, chiar mai pe indelete, acolo, la mine "acasa"; ca aici am stricat destul topicul ... sorry ...

Edited by DIY, 18 May 2017 - 13:28.


#99
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
@DIY
Sper ca nu te-ai suparat, asa cum ar razbate din mesajul de mai sus.
In fond am lansat intrebarea tocmai pentru a afla mai multe pareri, inclusiv potrivnice, sa pot evalua oportunitatea unei astfel de investitii.
Doar dezbatem, pe urma ne zbatem, iar la final ne batem.

#100
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 18 mai 2017 - 12:19, said:

Alte argumente tin de calitatea aerului. Si aduce in discutie numarul de schimburi orare de aer. Bun. De unde vine acest atat de folosit numar de shcimburi orare, de 4?! In mod normal, numarul de schimburi orare de aer se calculeaza in raport cu niste date: activitate preponderenta, emisii de noxe/umiditate/VOC/CO2, setul de temperaturi etc.
Pentru simplificare, Normativul I-5, dupa ce zice de calcule, da si niste date de verificare. Adica prezinta un minim necesar. E ok. Numai ca minimul necesar, pentru o locuinta cu minim 5 camere principale este de ... 135mc/h. Adica, daca reusiti sa construiti o casa cu living, bucatarie si trei dormitoare ... este in regula (daca nu ai chef sa calculezi) sa ai un schimb pe ora. Pai atunci, sa facem calculul pentru un schimb pe ora, nu-i asa?
FYI: acest numar, 4, de schimburi orare de aer este, de obicei, recomandat pentru sali de teatru, scoli, birouri, piscine interioare, sali de asteptare. Fiindca nu vreau sa poluez topicul mai rau decat am facut-o deja, nu va mai spun si care este al doilea mare criteriu, dupa CO2, care intervine in calcularea acestui numar de schimburi orare pentru cele de mai sus.

Este foarte buna aceasta dezbatere, ma bucur ca am reusit sa o atragem in discutie pe DYI Posted Image, asta inseamna de fapt o dezbatere de idei, daca am fi toti de aceeasi parte a balantei decizionale atunci nu ar fi foarte sanatos. M-as bucura sa ne obisnuim si in viata de zi cu zi ca atunci cand sustinem ceva sa urmeze mai des si partea cu argumente: "pentru ca...". @Cumparator, vezi ca ai uitat ceva .. Posted Image

Totusi nu inteleg logica prin care se ajunge de la normativ si cei 135 mc/ora la un schimb pe ora pentru o locurinta de 5 camere (care are de regula un volum de 300-400 mc). Desigur ca poti face 5 schimburi pe ora si esti acoperit insa asta inseamna ca omori furnica cu tunul...Pe de alta parte inteleg ca pentru o scoala (mai multe persoane) aerul trebuie schimbat mai des decat intr-o locuinta obinuita, deci numarul de schimburi ar trebuie sa fie mai mic la o casa, inteleg bine?
Ma intreb oare daca in scenariul fara HRV schimburile de aer se fac corespunzator in special la o casa bine izolata si mai ales in primii ani ai constructiei atunci cand umiditatea este mult mai mare datorita uscarii sapelor, tencuielilor, etc.. Cu alte cuvinte: DYI, cum te gandesti sa abordezi problema pe partea asta, sunt sigur ca ai ceva asi in maneca pregatiti... Bine, stiu si ca aratatul cartilor costa... Posted Image
Al 2-lea criteriu sa fie numarul de persoane din locuinta? Dar asta cred ca este deja  relationat cu cel anterior cu CO2....

Edited by catalijns, 18 May 2017 - 13:52.


#101
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Ce am uitat?

#102
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 18 mai 2017 - 14:38, said:

Ce am uitat?
Nimic, am exagerat eu, my bad, scuze! Ai spus deja de ce nu ti se potriveste HRV-ul, tineti geamurile deschise..dar poate in scenariu cu HRV nu ar mai fi nevoie de asta...In fine fiecare decide pentru el, cel putin eu asta incerc sa fac.. :)

Edited by catalijns, 18 May 2017 - 14:44.


#103
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostCDS_961, on 18 mai 2017 - 13:33, said:

@DIY
Sper ca nu te-ai suparat, asa cum ar razbate din mesajul de mai sus.
[...]

Nici vorba Posted Image Pur si simplu, dupa ce am spus ce-am avut de spus, n-o sa ma vezi argumentand la nesfarsit pe o tema, numai fiindca eu cred ca am dreptate.De fapt, eu stiu Posted Image ca am dreptate dar, din nou, asta-i treaba mea si a nimanui altcuiva Posted Image   Nu am dorinta sa conving pe nimeni. Pur si simplu ofer, in anumite directii, informatii care nu sunt la indemana oricui. Asa cum fac si altii, pe alte directii.

View Postcatalijns, on 18 mai 2017 - 14:42, said:

[...]tineti geamurile deschise..dar poate in scenariu cu HRV nu ar mai fi nevoie de asta...[...]
De cum da un picut caldura, numai pe-afara stau. Acum, spre exemplu, sunt pe terasa si pierd timpul pe forumuri Posted Image Din dreapta se aude raul. Din stanga, niste pasari care canta de dimineata pana-n seara. Uite un argument in favoarea geamurilor deschise.Posted Image

#104
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 18 mai 2017 - 15:24, said:

Nici vorba Posted Image Pur si simplu, dupa ce am spus ce-am avut de spus, n-o sa ma vezi argumentand la nesfarsit pe o tema, numai fiindca eu cred ca am dreptate.De fapt, eu stiu Posted Image ca am dreptate dar, din nou, asta-i treaba mea si a nimanui altcuiva Posted Image   Nu am dorinta sa conving pe nimeni. Pur si simplu ofer, in anumite directii, informatii care nu sunt la indemana oricui. Asa cum fac si altii, pe alte directii.

Pe unii ne-ar ajuta sa intelegem de ce crezi tu ca ai dreptate...ne-am prins ca stii info mai "underground"/nisa/detaliu... :). Deci nu cred ca e vorba de convins pe cineva sau de cine are dreptate ci de inteles niste lucruri si ulterior deaplicat de fiecare in contextul lui....eu unul nu cred in retete universale.

#105
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 18 mai 2017 - 15:28, said:


Pe unii ne-ar ajuta sa intelegem de ce crezi tu ca ai dreptate...ne-am prins ca stii info mai "underground"/nisa/detaliu... Posted Image. Deci nu cred ca e vorba de convins pe cineva sau de cine are dreptate ci de inteles niste lucruri si ulterior deaplicat de fiecare in contextul lui....eu unul nu cred in retete universale.

Posted Image Posted Image Pai ... n-au femeile intotdeauna dreptate?!? Era si emoticon acolo.

#106
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 18 mai 2017 - 13:46, said:

[...]
Al 2-lea criteriu sa fie numarul de persoane din locuinta? Dar asta cred ca este deja  relationat cu cel anterior cu CO2....

Mirosul a.k.a. BO (body odor). Acum cred ca e si mai clar de ce nu e ok sa compari, din punct de vedere al cerintelor, un spatiu public cu unul rezidential.

#107
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Am vazut la tv zilele trecute grile higroreglabile.
https://www.aereco.r...de-aer-proaspat
Nu stiu daca or fi bune la ceva, dar e prima data cand aud de ele. Se pare ca se monteaza in tamplarie si se deschid cand umiditatea din interior depaseste o anumita valoare.

Edited by cumparator, 18 May 2017 - 19:20.


#108
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 18 mai 2017 - 08:06, said:


Ce diametru? La Profi Air (Frankische) sunt de 125, 160 si 180

Intrarea in VUT 300 este pe 125. Știi pe ce principiu funcționează reductorul de zgomot ? Si interesant ar fi care e pierderea de presiune pe el.
Ai vre-un link la ceva tehnic ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate