Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#127
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Oameni buni!
Fratilor!

Ori eu sunt prost, ori eu sunt prost, dar altii taaaaare destepti.
Pentru ca nu imi permit un beci sub casa, am decis sa il fac aproape, respectiv sub foisor.
Lasand la o parte ca de la un 20 mp cat vizam eu (maxim!) m-am trazit de la arhitect cu un 38 mp (pe care i-am taiat scurt, fara discutii), acum am o mare dezbatere: mi s-a propus o scara in doua rampe, de imi lua 1/3 din beci, ca sa nu mai zic ca imi lua tot cam atat din terasapentru acces.
M-am ambalat un pic si am facut o schita de mana cu o scara intr-o singura rampa, lipita de peretele din spate, respectiv cel lung (cam 5 m). Reply el: nu e bine intr-o rampa, pierd spatiu si nu e comfortabil.
Nu ma pricep, nu sunt arhitect, nu sunt structurist, nu am inclinatii tehnice, dar mi s-a parut penibil. Eu vad exact invers: sub scara intr-o rampa am destul spatiu de depozitare, Asta daca am ce sa depozitez. Eu fac beciul ala de o muratura, o conserva, maslina si alte icre negre, nu am productie de stocat. Si nici gazonul nu-l voi baga acolo sa nu inghete iarna si sa nu se usuce vara. Mi se pare mare si de 20 mp, dar daca asa fac foisorul,...
Lamuriti-ma si pe mine, care stiti si care va faceti ca stiti: cum e mai bine, care sunt avantajele si dezavantajele?
Personal, singura grija a mea este unghiul la o singura rampa, dar avand o lungime de aprox 5 ml si o inaltime de max 2 m a beciului (nu vad de ce l-as face mai adanc), cred ca nu-i problema.
Va bagati?

#128
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Tu spui foisor, dar cred ca e vorba de o terasa, daca e lipita de casa. Eu am o terasa de 40mp si sub jumatate din ea e beciul, scara dintr-o singura rampa. Casa nu e gata, deci nu pot da un verdict 100%, dar scara e destul de comfortabila pentru un beci, treptele sunt 22 inaltime si 26 cm adancime. Daca ar fi sa faci treptele la fel pentru intaltimea de 2m ar trebui 234 cm pe latura, plus vreo 90-100cm daca vrei sa ai loc de intoarcere la 90 de grade, sau poti sa o pui pe latura mare (daca ai suprafata ceva gen 4x5). Daca vrei trepte normale de 17x27 atunci ai 12 trepte x 27cm = 324 cm, iti intra lejer pe latura lunga si ai loc si de intoarcere.  Nu uita ca arhitectul ia banul la suprafata construita si evident ca va incerca sa traga de dimensiuni, tu pastreaza-ti limitele pe care ti le-ai impus, pentru ca tu vei scoate din buzunar banii pentru constructie.

In rest are dreptate omul - o scara cu 2 rampe este mai comfortabila, dar vorbim de un beci totusi. Utilizezi mai bine spatiul in cazul unei singure rampe, poti sa depozitezi sub ea chestii foarte usor, daca vrei sa faci aceeasi treaba la 2 rampe se poate dar trebuie sa ai inaltime 3m sa poti incapea fara mairi dificultati sub a 2 a rampa. In afara de asta, muritorii de rand sunt nevoiti sa faca diverse compromisuri, daca eram neamuri cu Tiriac nu cred ca se mai punea problema sa alegem o scara cu trepte de 22 si intr-o singura rampa. Ideea e ca arhitectul sa evidentieze lucrurile care s-ar putea sa te deranjeze si tu sa ti le asumi sau nu, DAR IN CUNOSTINTA DE CAUZA; nu sa te trezesti in momentul construirii ca ai o camera prea mica sau o scara incomoda sau o usa pozitionata prost sau mai stiu eu ce.

Beciul de 20mp e maricel, poti sa pui in el cam tot ce vrei, chiar si daca vorbim de o gospodarie adevarata, daca doar te "joci" cu un borcan de muraturi, o damigeana de vin, 10 sticle de bulion... va fi mai mult decat suficient. Pe de alta parte nu atrage costuri foarte mari constructia lui, mai ales ca il poti lasa linistit la stadiu "de rosu" foarte mult timp, nu e ca o un dormitor pe care trebuie musai sa-l tencuiesti, gletuiesti, finisezi ca sa il poti folosi.

LE: 38mp este enorm pentru un beci, mai ales unul care este in afara casei, daca era in casa sa spunem ca il foloseai ca  si spalatorie/camera tehnica/etc.

Edited by Bylly00, 17 August 2017 - 20:20.


#129
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

 Bylly00, on 17 august 2017 - 20:19, said:

Tu spui foisor, dar cred ca e vorba de o terasa, daca e lipita de casa. Eu am o terasa de 40mp si sub jumatate din ea e beciul, scara dintr-o singura rampa. Casa nu e gata, deci nu pot da un verdict 100%, dar scara e destul de comfortabila pentru un beci, treptele sunt 22 inaltime si 26 cm adancime. Daca ar fi sa faci treptele la fel pentru intaltimea de 2m ar trebui 234 cm pe latura, plus vreo 90-100cm daca vrei sa ai loc de intoarcere la 90 de grade, sau poti sa o pui pe latura mare (daca ai suprafata ceva gen 4x5). Daca vrei trepte normale de 17x27 atunci ai 12 trepte x 27cm = 324 cm, iti intra lejer pe latura lunga si ai loc si de intoarcere.  Nu uita ca arhitectul ia banul la suprafata construita si evident ca va incerca sa traga de dimensiuni, tu pastreaza-ti limitele pe care ti le-ai impus, pentru ca tu vei scoate din buzunar banii pentru constructie.

In rest are dreptate omul - o scara cu 2 rampe este mai comfortabila, dar vorbim de un beci totusi. Utilizezi mai bine spatiul in cazul unei singure rampe, poti sa depozitezi sub ea chestii foarte usor, daca vrei sa faci aceeasi treaba la 2 rampe se poate dar trebuie sa ai inaltime 3m sa poti incapea fara mairi dificultati sub a 2 a rampa. In afara de asta, muritorii de rand sunt nevoiti sa faca diverse compromisuri, daca eram neamuri cu Tiriac nu cred ca se mai punea problema sa alegem o scara cu trepte de 22 si intr-o singura rampa. Ideea e ca arhitectul sa evidentieze lucrurile care s-ar putea sa te deranjeze si tu sa ti le asumi sau nu, DAR IN CUNOSTINTA DE CAUZA; nu sa te trezesti in momentul construirii ca ai o camera prea mica sau o scara incomoda sau o usa pozitionata prost sau mai stiu eu ce.

Beciul de 20mp e maricel, poti sa pui in el cam tot ce vrei, chiar si daca vorbim de o gospodarie adevarata, daca doar te "joci" cu un borcan de muraturi, o damigeana de vin, 10 sticle de bulion... va fi mai mult decat suficient. Pe de alta parte nu atrage costuri foarte mari constructia lui, mai ales ca il poti lasa linistit la stadiu "de rosu" foarte mult timp, nu e ca o un dormitor pe care trebuie musai sa-l tencuiesti, gletuiesti, finisezi ca sa il poti folosi.

LE: 38mp este enorm pentru un beci, mai ales unul care este in afara casei, daca era in casa sa spunem ca il foloseai ca  si spalatorie/camera tehnica/etc.
Merci Bylly.
Nu e sub terasa, e chiar sub un foisor pe care il vreau la 10 m de casa, intr-un colt al gradinii. Initial ma gandisem si eu la un beci sub terassa, dar mi s-a spus ca nu prea merge, trebuie sa fie o distanta minima de casa de 3-4 metri, ca sa nu afecteze stabilitatea, fortele, presiunea.....toate alea pe care le calculeaza un structurist. Si cred ca aici au dreptate.
Da, sunt convins ca arhitectul trage de spatii, doar eu platesc, dar ce ma mira este ca dupa ce i-am retezat-o scurt cu supra dimensionarea si a revenit la normal, a sustinut in continuare scara in doua rampe. Ori nu vrea sa recunoasca solutia mea ca fiind valabila in reducerea spatiului pe care voia sa-l inghit.
Da, recunosc ca poate fi mai confortabila, dar problema cred ca se pune in casa, unde topai pe scari de cateva ori pe zi. In beci ma duc doar cand simt facaletul in spate si aud "Nu ai adus inca borcanul de castraveti?".
Tu cum ai facut beciul sub tersa? Structuristul tau nu a lesinat? Ti-am urmarit jurnalul si nu imi aduc aminte sa ai subsol, e doar beci lipit de casa.

#130
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Eu daca as face beciul in afara casei, l-as face mai adanc, astfel incat sa mai vina un strat de pamant peste placa (minim 50 cm)  a.i. temperatura de peste an sa fie mai uniforma (iarna nu foarte frig, iar vara mai racoare). Nu uita de ventilarea naturala. Inaltime de 2 m, e cam mica pt cineva mai inalt, da cu capul in bec!

Edited by talica, 17 August 2017 - 21:29.


#131
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

 talica, on 17 august 2017 - 21:27, said:

Eu daca as face beciul in afara casei, l-as face mai adanc, astfel incat sa mai vina un strat de pamant peste placa (minim 50 cm)  a.i. temperatura de peste an sa fie mai uniforma (iarna nu foarte frig, iar vara mai racoare). Nu uita de ventilarea naturala. Inaltime de 2 m, e cam mica pt cineva mai inalt, da cu capul in bec!
Ntz. Ca pun neon. Lumina rece sa nu se incalzeasca in beci Posted Image
Si-apai nu te umilesti intotdeauna cand te apleci. Dar nici sa ma priveasca de sus.
Bine, fie: 210.
Buna aia cu pamantul deasupra. Chiar buna. Problema e ca nu merge foisorul pe pamant.

Iar ventilatia naturala e asigurata: cu 5 min inainte sa intru eu o trimit pe soata cu evantaiul, ca d-aia (nu Daia) am dat 5 lei pe el.Posted Image

#132
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am beciul sub terasa, lipit de casa. Care zici ca ar fi diferenta intre beci si subsol? Nu e si beciul sub sol? Posted Image Nu e un cosmar "structuristic" cum ai putea crede. Beciul e la fel facut in felul asta cum l-as fi facut si daca era total separat de casa, exact aceeasi structura, doar ca pe partile comune cu casa, casa nu mai are fundatie asa de lata, ci fundatia sunt chiar peretii beciului, adica beton armat de 25cm. In rest beciul e o "cutie" de beton armat, la fel o sa il faci si daca il faci in fundul curtii. Poate sa difere putin armarea, dar deja acolo vorbim de mizilic (ca bani).

Initial si noi voiam tot un foisor la oarecare departare de casa, dar arhtiectul ne-a aratat si varianta cu terasa si beci dedesubt si ni s-a parut mai convenabil asa. In primul rand pentru a duce din bucatarie toate cele necesare si in al doilea rand pentru proximitatea accesului in beci, mai ales pe vreme rea.

Ventilarea in cazul meu va fi asigurata de o fereastra care va da catre casa scarii (voi separa scara de beciul propriu zis prin zid,usa si fereastra). Daca nu o sa fie suficient gauresc peretele si duc o teava de canalizare pe peretele opus ferestrei si astfel se va crea un curent de aer.

Fii diplomat in relatia cu arhitectul, da-i de inteles ca pricepi ce iti propune, dar tii totusi la solutia ta. Pana la urma tu vei fi beneficiarul lucrarii si va intelege. De altfel tu poti foarte usor sa modifici solutia in momentul constructiei, dar acest lucru nu e de dorit pentru ca sigur vor fi multe alte lucruri marunte pe care le vei modifica si nu vrei sa stai tot timpul de mana cu instructorul sa ii spui "aici e parapetul de 90cm dar eu il vreau la 120 de fapt" plus ca unele modificari atrag dupa sine altele la care nu te-ai gandit si rezulta haos pe santier (si nu vrei haos pe santier).

Edited by Bylly00, 18 August 2017 - 07:24.


#133
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Apropo de beci sub casa. Mi-a zis azi un constructor ca a facut asa odata cuiva la o casa, Proprietarul a vrut sa coboare in beci din bucatarie, sa fie mai comod. Dar dupa un timp a inceput sa aiba tot felul de mirosuri diverse din beci in bucatarie, de la ce stoca pe acolo.

#134
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

 wizake, on 18 august 2017 - 20:12, said:

Apropo de beci sub casa. Mi-a zis azi un constructor ca a facut asa odata cuiva la o casa, Proprietarul a vrut sa coboare in beci din bucatarie, sa fie mai comod. Dar dupa un timp a inceput sa aiba tot felul de mirosuri diverse din beci in bucatarie, de la ce stoca pe acolo.
Cred ca nu avea deloc aerisire la beci. Altfel ar insemna ca toate casele construite cu subsol/beci, sa aiba astfel de mirosuri inspre zona de unde se face accesul (indiferent care o fi aia).  Personal as fi preferat o astfel de solutie, dar cred ca e complicata si costisitoare. Ar trebui facuta din prima, dar impune o structura diferita la toata fundatia.
Zic si eu, ca nu ma pricep, dar ce am citit pe aici asa imi spune.

#135
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Buna seara

Revin dupa o pauza extrem de lunga.
Doar nu o sa admit ca a fost vina mea. Si chiar nu a fost. Daca era dupa mine, casa ar fi fost "la gri".
In sfarsit, e bine si acum, cel putin asa sper, poate am norocul unei toamne lungi si uscate, sa apuc si eu un "rosu".
In sfarsit, de o saptamana am autorizatia de constructie, dar negocierile cu diferiti constructori au inceput cam de o luna.
Cum ati trecut cam toti prin asta, nu o sa va incarc cu detalii, unele amuzante daca nu ar fi enervante. Unul chiar se straduia sa ma convinga de faptul ca suprafata construita este mai mare decat in proiect: e si in pamant, si pe pamant, si deasupra. Si nu, nu era vorba de fundatie, de cota 0 sau placa peste parte (ca eu am doar parter). Nu domnule, este mai mare, nu doar cat in plan. Romanii chiar au talent. Nu am avut replica, abia m-am  abtinut, am mormait, impaciuitor, ca nu pot construi mai mult decat in plan.
In fine. Am cam ajuns la selectia finala, castigatorul este ca si desemnat, sper totusi la o reducere "pentru studenti", altfel e cam "naspa".

Si iata ca vin cu o noua solicitare catre cei experimentati: are cineva un draft de contract "beton"? Nu vreau sa il omor pe constructor, dar nici sa nu ma trezesc cu capcane sau aspecte neacoperite. Sincer, mi se pare ca omul este corect.
Poate nici nu mi-as fi pus atatea probleme, dar dupa ce au patit-o atatia dintre voi, vreau sa ma simt asigurat, cat de cat.

Senchiu anticipat.

#136
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
In negocierile cu constructorii, cand e vorba de suprafata construita desfasurata la o casa parter, e tot una cu Sconstr la un P+M sau P+E? Adica, in cazul tau, se negociaza la suprafata construita sau altfel?
In teorie Sconstr e una si aceeasi peste tot, dar in varianta doar parter se aplica aceasta regula, la mp?

#137
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca mai toate contractele prind mare parte din pasi..si daca mai zic si "conform proiect / DTAC si devizele detaliate"..(asta in conditiile in caredocomentatia e corecta si devizele is aproape de adevar) atunci esti cat de cat acoperit. Chestiile cu penalizarile..si imputarile..mi se par abureli. Cel mai bine e sa decideti impreuna fiecare etapa..ce inseamna fiecare pas si cine e responsabil..incepand cu sapatura, materiale (cantitatile din devize plus tipul lor / marca/brand cu care sa fii de acord) si punerea in opera..

Tre sa stabiliti clar cine plateste fiecare consumabil, incepand de la generatoare, compactoare, vibratoarea..Cine se ocupa de descarcat, paza, udat placi, carat materiale..(am auzit tot felul de situatii / deci e bine sa fie puse la punct toate chestiile astea).

Bineinteles..fara avansuri..sau daca is..atunci sa nu depaseasca sumele pe care ti le poti asuma ca..pierderi..Daca nu ai avansuri..si-ti pleaca..macar sa plece ei in pierdere..

Edited by manghels, 20 October 2017 - 13:13.


#138
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

 kondas, on 20 octombrie 2017 - 13:06, said:

In negocierile cu constructorii, cand e vorba de suprafata construita desfasurata la o casa parter, e tot una cu Sconstr la un P+M sau P+E? Adica, in cazul tau, se negociaza la suprafata construita sau altfel?
In teorie Sconstr e una si aceeasi peste tot, dar in varianta doar parter se aplica aceasta regula, la mp?
Personal nu am gasit pe nicaieri modul de calcul pentru P (si atat). Cam toata lumea dezvolta pe verticala. Sa vezi belea cand or incepe masinile zburatoare Posted Image. Pe de alta parte, Pamantul are suprafata cat o are, nu este extensibila (la acest moment)  
Dar sa revenim. Aici SC = SD. Este un pic diferit si mi se pare normal: fundatia, unde intra mult OB si beton, este mai mare decat la locuinte etajate. Pe de alta parte, nu am n placi peste fiecare nivel, n stalpi pe fiecare etaj, scari, deci tructura ar trebui sa fie mai usoara, ducand in carca doar acoperisul.
Daca un proiectant, arhitect sau/mai ales structurist mai citeste pe aici, cred ca poate sa ne spuna mai bine. In orice caz, fundatia te mananca (la buget). Nu mai vorbim de acoperis.

 manghels, on 20 octombrie 2017 - 13:10, said:

Cred ca mai toate contractele prind mare parte din pasi..si daca mai zic si "conform proiect / DTAC si devizele detaliate"..(asta in conditiile in caredocomentatia e corecta si devizele is aproape de adevar) atunci esti cat de cat acoperit. Chestiile cu penalizarile..si imputarile..mi se par abureli. Cel mai bine e sa decideti impreuna fiecare etapa..ce inseamna fiecare pas si cine e responsabil..incepand cu sapatura, materiale (cantitatile din devize plus tipul lor / marca/brand cu care sa fii de acord) si punerea in opera..

Tre sa stabiliti clar cine plateste fiecare consumabil, incepand de la generatoare, compactoare, vibratoarea..Cine se ocupa de descarcat, paza, udat placi, carat materiale..(am auzit tot felul de situatii / deci e bine sa fie puse la punct toate chestiile astea).

Bineinteles..fara avansuri..sau daca is..atunci sa nu depaseasca sumele pe care ti le poti asuma ca..pierderi..Daca nu ai avansuri..si-ti pleaca..macar sa plece ei in pierdere..
Multam @manghels. Voi tine cont. La acest moment, intelegerea prevede ca toate problemele de organizare de santier ii revin, iar preturile stabilite contin si consumabilele. Dar din sfatul tau retin cateva chestii de interes pe care cu certitudine voi tine sa le prind in contract.

#139
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Salutari la toata lumea

Le cer scuze celor care au alocat un pic de timp si mi-au impartasit din gandurile si experienta lor fata de proiectul si problemele cu care m-am confruntat pana in prezent, data fiind lipsa unor postari, pe masura avansarii spre indeplinirea desideratului (visului) meu.
Pentru acestia, dar si pentru cei care ar mai prezenta interes, revin cu unele momente din filmul de aventuri petrecute de la ultima postare.
Deci:
Am pus mana pe un diriginte de santier, care mi-a placut ca mod de gandire si actiune, asa cum reiesea din postarile unui coleg de forum. Nu ii mentionez numele, pentru ca nu stiu daca ar fi de acord, dar doresc sa-i aduc multumiri pe aceasta cale.
Beneficiind de sprijinul vostru si documentandu-ma mai mult, am reusit sa intocmesc si un contract cu un constructor, selectionat in urma unui periaj al mai multora.
Am optat pentru aceasta varianta, desigur cea mai scumpa, respectiv cu o firma de constructii, pentru ca am considerat, inclusiv prin prisma discutiilor pe aceasta tema, ca este mai bine ca in aceasta faza, fundamentala, este mai bine sa nu dai rasoale cu "mesterica", atoate priceputul, vesnic nemultumitul si mereu negociatorul adausurilor financiare.
Nu contest, exista si oameni de toata isprava care lucreaza cu echipa de profesionisti, dar preturile se apropie de cele ale unei firme, sunt rari si cam ocupati.
Am convenit ca, daca sunt multumit la aceasta faza ("la rosu"), sa continuam colaborarea, desigur si in functie de pretentiile financiare ale constructorului.
Pana in prezent este OK.
Am intarziat destul de mult cu intocmirea contractului, neavand experienta necesara, deci am pierdut mult timp, pierdere reflectata ulterior in avansarea santierului, inclusiv datorita conditiilor meteo care, ce sa vezi, au respectat anotimpurile. Adica ploi din belsug si problemele pe care le genereaza.

Dar pentru a nu plictisi cu fel si fel de detalii, dar si pentru ca o imagine spune mult mai mult si mai bine, sa trecem la poze.
Debutul la 15 noiembrie (fix 30 de ani de la evenimentele din Brasov, dar fara nicio legatura);

Si a doua zi:

Primele 2 sunt la 15 noiembrie, cand s-a indepartat stratul vegetal si s-au facut masuratorile cu topometristul.
Sapaturile s-au facut la 16 noiembrie, mecanizat si rectificat manual.

Attached Files



#140
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Bineinteles, a doua zi a plouat. Si am asteptat 4 zile sa putem intra pe teren. Scoate apa ramasa prin santuri, indeparteaza pamantul cazul de pe margini si sapatura la cota finala (constructorul stia el ce stia si a lasat un 3-5 cm rezerva de adancime, care s-a scos acum, inainte de turnare sapa egalizare.

Attached Files



#141
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
In sfarsit, pe 22.11 a inceput turnarea betonului de egalizare.
M-am blocat. Stiam ca de toarna cam 5-15 cm, de egalizare, asa cum ii spune si numele. As, mi-a umplut santurile, 80 cm.
Intreb constructorul, speriat, ce faci nene, gata casa? fara armatura?
Ntz, nu nene, asa e in proiect. Este o alta modalitate. Se toarna beton mort cat sa umpli sapatura, abia apoi incepi elevatia, care este armata.
Pun mana repede pe dosarul tehnic si citesc: "infrastructura - fundatii compuse din grinzi de echilibrare continue, dispuse pe doua directii, din beton armat rezemate pe stalpi din beton nearmat".
Deci iata ce s-a facut:

Attached Files



#142
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Iar pe 24, s-a inceput armarea (dupa trasarea pe egalizare). Actiune presarata... tot cu ploi. C-asa-i in tenis.

Attached Files



#143
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Cinci zile mai tarziu, cofrarea. Cand era noroiul mai mare, dupa inca ceva ploaie (ceva insemnand 3 zile continuu).
Parerea mea ca aici constructorul s-a cam grabit. Dar macar a facut totul corect (zic eu, dar si dirigintele), cu materiale bune si dupa ce s-a curatat tot noroiul din zona de turnare.

Attached Files



#144
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Si repede, repede, sa nu vina vremea buna peste noi si sa usuce pamantul, turnarea.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate