Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#217
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 23.06.2008
Si la tine, constructorul putea sa faca legatura prin fundatie, si scapai de camine :)
Sau, intrebai cum este mai bine de facut, tot pe aria de instalatii, in topicul dedicat.

#218
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

View Postpicomouse, on 10 aprilie 2018 - 07:05, said:

Si eu am o baie pe latura opusa coloanelor de scurgere. Am ieșit frumos afara , sant , 2 cămine si am intrat in canalizarea mare. Nu e un cost mare dar trebuie făcută atent si hidroizolat pe lingă ieșire.  Nu as duce-o pe sub sapa nici sa ma bati.
Corect.

View Postscurt_pe_2, on 10 aprilie 2018 - 07:19, said:

Si la tine, constructorul putea sa faca legatura prin fundatie, si scapai de camine Posted Image
Sau, intrebai cum este mai bine de facut, tot pe aria de instalatii, in topicul dedicat.
Da, dar acum e un pic cam tarziu. Nu ca ar fi o problema sa daram toata casa si sa o fac asa, asta e mizilic, problema e ca va trebui alta autorizatie de constructie. Si AVIZELE pentru ea.

Serios, nu cumva trabuia sa gandeasca asta proiectantul? Ce ziceam mai devreme, jenant. Platesti proiect ca sa te interesezi tu pe forum si sa gasesti solutii mai bune. Ma opresc aici, mi-a ca nu pot gasi un mod de exprimare decent in cazul asta.

Edited by CDS_961, 10 April 2018 - 09:22.


#219
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 23.06.2008
Exact asta spuneam si eu. Trebuie daramata casa, refacut tot si cu asta basta. :)


Evident, ar fi trebuit sa rezulte din proiect.
Insa, din moment ce ai recunoscut ca acesta este vai de steluta lui, probabil ca nu ar strica sa te consulti si cu noi, astia de pe forum.

Nu cunosc proiectul tau de instalatii, insa, poate este specificat si acest traseu. Daca este specificat, iar constructorul nu a stiut a citi proiectul?!
Hai sa zicem ca nu este specificat. Atunci constructorul tau oare ce a pazit, oile?!

#220
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Multam de amabilitate si interes.
In proiect asa este trecuta evacuarea de la bucatarie: direct afara, nu prin fundatie. Am verificat eu, inca odata, chiar acum. Deci voi avea doua trasee de canalizare, care se pupa la gard si pe urma in canalizarea stradala.
Da, constructorul s-a trezit si el tarziu. La turnarea fundatiei el a respectat planul si a lasat si gol pentru canalizare. Abia dupa ce am turnat placa de la parter a zis ca ar fi mai buna o traversare, dar acum nu se mai poate decat prin sapa, ceea ce eu refuz (nu o sa am panta cum trebuie si ma trezesc cu alte bube).
Asta e.
Dar sa revenim la problema de unde am plecat: deci as face o sapa pentru apa menajela, pe o latime de 50 cm, iar restul suprafetei as umple la nivel (5 cm) cu XPS. Apoi IPAT peste toata aceasta "sapa combinata" si la final sapa. Ca sa nu torn doua sape normale in toata casa. Mai bine ma folosesc de problema asta si mai izolez.
Merge?

#221
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 23.06.2008
De mers merge, de putut se poate. Insa, din punctul meu de vedere, nu este cea mai buna alegere. Lasa-i pe cei care iti vor pune in opera instalatiile termo-sanitare sa iti prezinte varianta ce lor li se pare cea mai buna, apoi decideti impreuna. Daca faci sanitarele cu unii si termicele(IP) cu altii, sa vezi ce talmes-balmes iese daca adopti varianta expusa...

#222
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Am mai facut un pas. Mic pentru omenire (chiar invizibil), mare pentru mine. Ne-am apucat de acoperis.
Dupa o aventura extrema (cei care intra/ies din Bucuresti dimineata spre nord, stiu ce vorbesc), am ajuns 5 minute pe santier. Se lucra:

Attached Files



#223
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
In proiect, arhitectul mi-a prevazut termoizolatie in pod din vata bazaltica de 10 intre capriori. Eu ma gandisem sa o pun pe placa de peste parter, de 20 sau chiar mai mult. Exista si varianta de a pune suplimentar intre placa si rigips (tavanele sunt cu rigips).
Stiu ca unii o sa zica sa pun in toate cele trei locuri. Mi se pare totusi cam mult. Asa ca cer o parere referitor la care dintre variante este mai buna:
- intre tavan si rigips+intre capriori;
- pe placa.

Si pentru ca azi nu am ajuns la santier (sedinte peste sedinte) l-am rugat pe diriginte sa verifice un aspect care mie mi s-a parut nelalocul lui: ieri vazusem ca intre cosoroaba si placa ramasese un mic spatiu pe ici-colo (deh, nu ies placile perfecte), spatiu in care baietii pusesera un fel de pene, dar cam anemice.
A fost azi acolo, a verificat si a vorbit si cu constructorul ca spatiul respectiv sa fie injectat cu mortar.
Ocazie cu care mi-a trimis si niste poze, din care rezulta ca baietii nu stau. Progrese multe. E posibil ca maine sau de sambata sa bata scandura.
De aici si urgenta intrebarii mele de mai sus, pentru ca ma tem ca pe urma nu mai am loc sa ma tavalesc sa bag bata pana in cel mai mic coltisor de la imbinarea intre placa si sarpanta.
Cateva poze Mie mi se pare ca iese bine, lucreaza ca lumea):

Attached Files



#224
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Cat ai inaltimea utila in 'pod' acu fara termoizolatie?

Pare mica, iar daca pui pe placa nu o sa mai fie loc nici sa te tavalesti. Daca nu te deranjeaza asta, atunci eu as pune pe placa minim 20cm. Daca iti permite si sub placa, atunci poti baga un 10 si acolo..numai ca trebuie atentie la straturile de acolo..etanseizare..bariera de vapori etc.

Daca pui intre capriori inseamna ca vei incalzi si spatiul mic ramas in pod. Ai vreo cale de acces acolo..in caz de intervenitii..chiar si asa taras?

#225
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Eu am pus vata bazaltica de 10 in pod, si 15 intre capriori.

#226
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Da, am acoperisul cu panta mica, 16 grade. Inaltimea la coama este de 2,15, din care se mai scade tigla si capriorii. Deci cam 1,80, care scade vertiginos spre cornisa. Am doar un spatiu mic de depozitare pe partea centrala, destul de mica suprafata. Si da, am acces in pod, cu scara retractabila.
Problema este ca oricum pierd mult din spatiu din cauza grinzilor intoarse, deci cam inca 30 cm.
Acum nici nu mi-am propus sa joc baschet acolo. Cred ca taras merge cativa ani sa ma mai bag acolo, cand incep genunchii sa tremure... ma las.
Ideea cu combinata de 10 si 15 e buna.
Pe de alta parte, la varianta de vata pe placa, inseamna ca mai pierd din inaltime, si nu prea mai depozitez, nu as mai calca acolo decat daca pun OSB, iar pentru asta mi-ar trebui sa pun din loc in loc niste suporti de lemn (sau altceva) pe care sa se sprijine OSB-ul, sa nu preseze nici el pe vata.
Offf, complicat.
Ce ar fi  sa pun intre capriori (spatiu oricum pierdut) si sub placa, intre aceasta si rigips?
@manghels, ziceai ca exista riscul de mucegai acolo?

#227
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View PostCDS_961, on 19 aprilie 2018 - 22:10, said:

...
Cateva poze Mie mi se pare ca iese bine, lucreaza ca lumea):
Ai dat o gramada de bani pe lemnul ala si acum la final folosesti scoabe?! Rupe de la gura
100 de euro si cumpara 200 de bucati de ancora pana caprior.
Cere sa chertuiasca imbinarile (panta 16 grade)

Attached Files


Edited by emp123, 20 April 2018 - 08:24.


#228
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Corect. Ma duc peste ei.

#229
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCDS_961, on 20 aprilie 2018 - 07:29, said:

Da, am acoperisul cu panta mica, 16 grade. Inaltimea la coama este de 2,15, din care se mai scade tigla si capriorii. Deci cam 1,80, care scade vertiginos spre cornisa. Am doar un spatiu mic de depozitare pe partea centrala, destul de mica suprafata. Si da, am acces in pod, cu scara retractabila.
Problema este ca oricum pierd mult din spatiu din cauza grinzilor intoarse, deci cam inca 30 cm.
Acum nici nu mi-am propus sa joc baschet acolo. Cred ca taras merge cativa ani sa ma mai bag acolo, cand incep genunchii sa tremure... ma las.
Ideea cu combinata de 10 si 15 e buna.
Pe de alta parte, la varianta de vata pe placa, inseamna ca mai pierd din inaltime, si nu prea mai depozitez, nu as mai calca acolo decat daca pun OSB, iar pentru asta mi-ar trebui sa pun din loc in loc niste suporti de lemn (sau altceva) pe care sa se sprijine OSB-ul, sa nu preseze nici el pe vata.
Offf, complicat.
Ce ar fi  sa pun intre capriori (spatiu oricum pierdut) si sub placa, intre aceasta si rigips?
@manghels, ziceai ca exista riscul de mucegai acolo?


Contează destul de mult cum este gindit podul . Dacă este închis logic este sa pui intre căpriori si eventual peste căpriori. Astfel in pod vei avea un tampon de aer izolator si nu va fi ca afara iarna. Dacă a fost gindit ca pod ventilat ar trebui sa il lași ventilat si sa concentrezi izolatia pe placa in strat cit mai gros.
Dacă vrei sa pui sub placa de la etaj ai grija sa pui si folie care sa nu permită vaporilor sa intre in vata.

#230
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Multam tuturor.
Cred ca raman la varianta intre capriori + sub placa. In proiect, arhitectul asa a trecut, intre capriori.
Dupa prima iarna voi hotari daca se impune si pe placa.

Edited by CDS_961, 21 April 2018 - 06:19.


#231
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpicomouse, on 20 aprilie 2018 - 21:31, said:

Contează destul de mult cum este gindit podul . Dacă este închis logic este sa pui intre căpriori si eventual peste căpriori. Astfel in pod vei avea un tampon de aer izolator si nu va fi ca afara iarna. Dacă a fost gindit ca pod ventilat ar trebui sa il lași ventilat si sa concentrezi izolatia pe placa in strat cit mai gros.
Dacă vrei sa pui sub placa de la etaj ai grija sa pui si folie care sa nu permită vaporilor sa intre in vata.
Pai si daca este inchis nu se mai ventileaza? Eu consider ca ventilatia trebuie sa existe in ambele scenarii, era pe aici un beneficiar care se plangea de condens in pod asta iarna, apa se scurgea prin sageac.  
Vad ca ajungem iar la discutia cu izolatia in casa :) (sub placa), eu cred ca cea mai simpla, lipsita de riscuri, usor de pus in practica si eficienta solutie este izolatia peste placa. In functie de cat spatiu ai acolo pui 20-30-40cm si ai rezolvat problema, incetinesti schimbul termic cat mai aproape de sursa.
Intre capriori e ceva aditional dar mai ales in primii ani as lasa ventilatie sa se usuce totul bine pe acolo. Pe urma as pune 15 cm intre capriori (la noi vor fi 8X15) ca sa obtin si acea perna de aer dar nu de la inceput. Si ventilatie obligatoriu in toate scenariile.
Noi asa ne gandim sa facem, bineinteles daca sunt argumente suplimentare ne-ar ajuta si pe noi.

#232
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 21 aprilie 2018 - 06:45, said:


Pai si daca este inchis nu se mai ventileaza? Eu consider ca ventilatia trebuie sa existe in ambele scenarii, era pe aici un beneficiar care se plangea de condens in pod asta iarna, apa se scurgea prin sageac.  
Vad ca ajungem iar la discutia cu izolatia in casa :) (sub placa), eu cred ca cea mai simpla, lipsita de riscuri, usor de pus in practica si eficienta solutie este izolatia peste placa. In functie de cat spatiu ai acolo pui 20-30-40cm si ai rezolvat problema, incetinesti schimbul termic cat mai aproape de sursa.
Intre capriori e ceva aditional dar mai ales in primii ani as lasa ventilatie sa se usuce totul bine pe acolo. Pe urma as pune 15 cm intre capriori (la noi vor fi 8X15) ca sa obtin si acea perna de aer dar nu de la inceput. Si ventilatie obligatoriu in toate scenariile.
Noi asa ne gandim sa facem, bineinteles daca sunt argumente suplimentare ne-ar ajuta si pe noi.

Poate exprimarea mea a lăsat de dorit. Sa încerc o alta forma. La un pod locuibil cu încălzire in el vrei sa il izolezi cit mai bine pe perimetrul exterior. Cum nu poți pune vata pe țigla o pui intre si sub căpriori dar te străduiești sa împiedici pătrunderea vaporilor in vata punând folie bariera de vapori.
Dacă il folosești strict pentru depozitare si nu il încălzești este evident ca izolarea pe placa este ceea ce trebuie si nu are multă logica sa pui intre căpriori.
In ambele cazuri este necesară ventilarea dar in cel cu izolatia pe placa temperatura din pod fiind cea exterioara in mod uzual podul este considerat “deschis”.

#233
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Offf...
Halatul, cat e halatul?
Eu cum pun? Pod nelocuibil, doar pentru depozitare. Dar scund, in partea ce mai inalta stau cu capul aplecat ca sa intru.
Da, voi face o ventilatie. Am vorbit cu arhitectul care mi-a spus ca este ventilat natural. Mie nu mi s-a parut asa ceva, deci ma gandesc sa pun o fereastra de mansarda, mititica, doar pentru aerisire (prin grila in general, doar vara deschid geamul).
Recunosc ca desi am mentionat varianta intre capriori+sub placa, am o temere cu "sub placa" (exact ce spuneati voi, de condens). Iar pe placa, imi ia din inaltime. Daca pun 20-40 cm de vata, un OSB deasupra pe care sa calc sau depozitez, nu mai intra nici pisica.

#234
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,508
  • Înscris: 29.04.2008
Celuloză?

Este mai sigur că intră în locurile greu accesibile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate