Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#181
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sa inteleg ca tanti arhitecta a pus sa se darame stalpii? Chiar daca nu ar fi fost nevoie de ei acolo, cu ce puteau deranja?

#182
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Da, cel putin asta mi-a povestit inginerul.
Acum nu stiu nici cum erau pusi. Poate in mijlocul camerei. Dar indiferent, o astfel de decizie este de neimaginat. Cred ca trebuia sa discute cu structuristul sa incerce sa gaseasca alte locuri de sustinere si descarcare, nu sa ramana pe Doamne ajuta.

#183
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Pentru a ne mentine in pattern, postam din cand in cand. Adica in ritmul lucrarii, deci cu sughituri.
Ca de fiecare data, nu lucram in conditii bune. Asteptam vremea proasta sa mai facem ceva.
Dupa primul val de zapada si frig, am armat, cofrat si turnat stalpii. S-a facut in al doilea val de frig. Dar asta v-am mai spus.
In sfarsit, am inceput zidaria (doar exterioara, cea interioara vine dupa turnare grinzi si placa peste parter.
Prima etapa a mers bine. Un pic. Pe urma s-a inrautatit vremea (normal). Am luat o pauza si cand s-a putut lucra, am continuat cu zidaria.
Taman cand sa incepem armarea grinzilor si placilor, a venit iarna, care nu-i ca vara. Deci stop. Pus folie peste caramizi, sa nu intre apa in ele si sa inghete, crapand astfel caramida.
Sper ca a fost ultimul val. Iar de acum nu ne mai oprim pana terminam la rosu.
Apa balteste peste tot. Pana nu se pune si Soarele pe treaba, ca lumea, nu cred ca vedem praf, doar noroaie.
Poze, din toate perioadele, adica inainte de ultimele vicisitudini si de acum 3 zile:

Attached Files



#184
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Desi mai e mult pana departe, incep sa ma gandesc deja la etapa urmatoare.
L-am intrebat si pe Bylly00, am mai citit fel de fel de comentaryy si pareri, dar nu ma pot abtine: Sa tencuiesc la exterior inainte de termosistem, sau vata direct pe caramida?
Bineinteles, constructorul mi-a recomandat tencuire si apoi termosistem. Ca doar e pe banii mei, nu ai lui. Pe care ii ia el, nu altfel. Mi se pare ca peretii sunt drepti (dar voi mai verifica la final), iar cateva ff mici greseli cred ca ies la vata bazaltica si din aditiv.
Ceva pareri? Mai ales cle celor care au cu sau mai bine fara tencuiala, cum a iesit, ce probleme au sau au avut.

#185
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCDS_961, on 03 aprilie 2018 - 16:19, said:

Desi mai e mult pana departe, incep sa ma gandesc deja la etapa urmatoare.
L-am intrebat si pe Bylly00, am mai citit fel de fel de comentaryy si pareri, dar nu ma pot abtine: Sa tencuiesc la exterior inainte de termosistem, sau vata direct pe caramida?
Bineinteles, constructorul mi-a recomandat tencuire si apoi termosistem. Ca doar e pe banii mei, nu ai lui. Pe care ii ia el, nu altfel. Mi se pare ca peretii sunt drepti (dar voi mai verifica la final), iar cateva ff mici greseli cred ca ies la vata bazaltica si din aditiv.
Ceva pareri? Mai ales cle celor care au cu sau mai bine fara tencuiala, cum a iesit, ce probleme au sau au avut.

Poți vedea răspunsul meu la aceeași întrebare pe topicul lui Billy. Eu am vrut tencuit bazat pe ce am văzut. Chiar dacă intra bani si munca unperete tencuit este altfel. Părerea mea este sa vezi/simți/auzi cum suna si apoi sa te decizi tu dacă merita sau nu sa bagi banii. Cu ceva ani in urma nu exista sa nu tencuiesti. De cind cu termoizolatiile se pune polistirenul pe mămăligi si după ce baga percutorul nu mai vede nimeni ce e in spate si cum arată peretele.
Dezvoltatorii fac cum este mai simplu si mai ieftin. Tu ai posibilitatea sa alegi. Oricum sunt adeptul unei decizii luate chibzuit si numai după ce aduni informațiile pro si contra.

#186
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Multam de sfaturi.
Sunt convins ca tencuiala isi are rostul ei si e cea mai buna optiune. Dilema mea nu este data de utilitatea ei, ci de necesitate acesteia, in conditiile in care impune niste costuri, iar bugetul este foarte limitat, as spune chiar subevaluat.
Ma apropii vertiginos de suma prevazuta si cred ca in ea cu greu voi reusi sa scot un gri. Nici nu ma gandesc la finisaje.
Si totusi, cred ca voi tencui. Offfff. Cand ziceam de viseeee...

#187
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu unu n-am mai tencuit exterior..desi daca aveam prevazut buget o faceam si eu. Cat te-ar ajunge material + manopera sa tencuiesti? Cati mp de pereti exteriori ai?

O sa mai fie un mic delay..ca tre sa lasi tencuiala sa se usuce..apoi sa pui termosistemul.. (asta in caz ca te grabeai)..

#188
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Inca nu stiu costurile, l-am rugat pe constructor sa imi faca o oferta pentru "gri". Probabil ca o voi primi saptamana viitoare. Pereti sunt destui. Daca ma las pe mana antecalculatiei arhitectului ar fi zidarie exterioara 228 mp, dar m-a surprins un pic si am luat-o eu babeste, rezultand un 191 mp. Daca mai scad si vitrajul, cred ca ajung la aprox 150 mp. Aici nu am luat insa in considerare elevatia, ci doar peretii. Desigur, elevatia doar la final, dupa izolare, asta chiar nu cred ca trebuie tencuita inainte de termosistem. Sau gresesc?
In ce priveste timpul... Hmmm. Nu vreau sa ma mut maine, dar macar cateva zile sa stau inainte de plec in turneul vesnic Posted Image.
Nu cred ca ar fi o problema 1-2 saptamani (care ar include tencuirea si perioada de uscare). Daca prind vreme buna, la campie, chiar se usuca repede. Ba mi-e sa nu dau de canicula, sa se usuce prea repede si sa se mai si crape din cauza asta.

#189
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Azi am fost pe santier cu dirigintele.
Se lucreaza in draci la armarea si cofrarea placii peste parter.
Am facut si cateva poze, doar sus. Jos, "in casa" ati vazut ieri. Doar ca acum erau si mai multi popi. O padure.
Dupa ce a verificat toate armarile (grinzile, grinzile intoarse, placa etc), cam 2 ore, s-a declarat multumit. Mai trebuie introduse doua bare intr-un loc si un "U".
Maine e cam gata, iar vineri, in principiu se toarna. Nu stiu cum vor vibra la stalpi si grinzi. E o padure de OB acolo.
Nu stiu daca am reusit sa transmit emotiile mele pantofilor, poate o "fi ceva in atmosfera", cert e ca am ramas descult acolo. Adica fara o talpa. Asta e, sacrificii pe altarul... pardon, pe santierul meu.

Attached Files



#190
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCDS_961, on 04 aprilie 2018 - 20:53, said:

Azi am fost pe santier cu dirigintele.
Se lucreaza in draci la armarea si cofrarea placii peste parter.
Am facut si cateva poze, doar sus. Jos, "in casa" ati vazut ieri. Doar ca acum erau si mai multi popi. O padure.
Dupa ce a verificat toate armarile (grinzile, grinzile intoarse, placa etc), cam 2 ore, s-a declarat multumit. Mai trebuie introduse doua bare intr-un loc si un "U".
Maine e cam gata, iar vineri, in principiu se toarna. Nu stiu cum vor vibra la stalpi si grinzi. E o padure de OB acolo.
Nu stiu daca am reusit sa transmit emotiile mele pantofilor, poate o "fi ceva in atmosfera", cert e ca am ramas descult acolo. Adica fara o talpa. Asta e, sacrificii pe altarul... pardon, pe santierul meu.

Poza 3 un L lăsat aiurea. La grinzi s-au mai preocupat dar in cimp cam rarut cu legatul . Unde e Astrul cu creionul rosu , te belea de viu.
In rest pare ok. Sacrificiul pantofilor uneori este necesar. Ai planuri de armare te poți uita si tu sa vezi sa nu fi uitat ceva. Acum, după ce se toarnă te uiți degeaba. Poate este exagerat dar eu am numărat etrieri, am verificat sa fie romburile in noduri si agrafe in stilpii lamelă. Au lipsit 5 agrafe ,nu am turnat pina nu au fost toate si legate.

#191
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Poate inca nu era gata legatul..La mine din ce-mi aduc aminte..in camp..pe placa..se legau lateralele..si pe centru..apoi o intersectie da..si una nu..Acu'..n-am stat sa le numar..insa cred ca in mare s-a respectat ''strategia". Oricum legaturile alea isi au rostul pana toarna betonul..sa le tina pe pozitii..Cu putina atentie..nici nu le misca de pe pozitii..daca nu calca aiurea..si nu se impiedica pe acolo..De multe ori..se toarna beton spre grinzi..si de acolo curge incet spre laterale..(centrul camerelor)

Edited by manghels, 04 April 2018 - 21:49.


#192
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 30.07.2007

View PostCDS_961, on 04 aprilie 2018 - 20:53, said:

Nu stiu cum vor vibra la stalpi si grinzi. E o padure de OB acolo.
Daca as fi acum in situatia asta as insista catre constructor sa aduca vreo doi-trei baieti in plus in ziua turnarii, baieti care sa bata cu ciocanele in cofrajele stalpilor.

#193
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcrocko.dilul, on 04 aprilie 2018 - 21:51, said:


Daca as fi acum in situatia asta as insista catre constructor sa aduca vreo doi-trei baieti in plus in ziua turnarii, baieti care sa bata cu ciocanele in cofrajele stalpilor.

Dar sa vibreze cu o lance subțire ce are ?

#194
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 30.07.2007
La padurea mea, corelata cu vascozitatea mai mare a betonului din ziua aia nu a fost de ajuns lancea subtire.

#195
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

View Postpicomouse, on 04 aprilie 2018 - 21:40, said:

Poza 3 un L lăsat aiurea. La grinzi s-au mai preocupat dar in cimp cam rarut cu legatul . Unde e Astrul cu creionul rosu , te belea de viu.
In rest pare ok. Sacrificiul pantofilor uneori este necesar. Ai planuri de armare te poți uita si tu sa vezi sa nu fi uitat ceva. Acum, după ce se toarnă te uiți degeaba. Poate este exagerat dar eu am numărat etrieri, am verificat sa fie romburile in noduri si agrafe in stilpii lamelă. Au lipsit 5 agrafe ,nu am turnat pina nu au fost toate si legate.
Nu e aiurea. Din loc in loc (nu ma intreba de distante, nu am fost foarte atent) sunt aceste Z-uri (nu L-uri), pentru mentinerea distantei intre armarea de jos si cea de sus de la placa, in camp. Se vad mai bine in poza 2
De legat, se leaga in draci. Ce crezi ca faceau aia pe acolo (si nu numai asta)?. Si ce vor face si maine? Inca mai aveau de lucru (prin poze se mai vad niste OB-ri care urmau sa se amplaseze si lege.
La etrieri, romburi etc a contabilizat dirigintele. A masurat si distantele intre armarile de sus si cele de jos. Precum spuneam, 2 ore verificare. Si eu dupa el. Nu sa verific in urma lui, sa inteleg ce si cum. Oricum, pana vineri, pe la 10, cand se va turna, se tot lucreaza.

View Postmanghels, on 04 aprilie 2018 - 21:48, said:

Poate inca nu era gata legatul..La mine din ce-mi aduc aminte..in camp..pe placa..se legau lateralele..si pe centru..apoi o intersectie da..si una nu..Acu'..n-am stat sa le numar..insa cred ca in mare s-a respectat ''strategia". Oricum legaturile alea isi au rostul pana toarna betonul..sa le tina pe pozitii..Cu putina atentie..nici nu le misca de pe pozitii..daca nu calca aiurea..si nu se impiedica pe acolo..De multe ori..se toarna beton spre grinzi..si de acolo curge incet spre laterale..(centrul camerelor)
Exact, cum spuneam mai sus.
Mamaaaa, ce intuitie!

View Postcrocko.dilul, on 04 aprilie 2018 - 21:51, said:

Daca as fi acum in situatia asta as insista catre constructor sa aduca vreo doi-trei baieti in plus in ziua turnarii, baieti care sa bata cu ciocanele in cofrajele stalpilor.
Aduce, aduce... Nu au fost niciodata mai putin de 7 baieti. Cred ca si acum cam la fel va fi.

View Postpicomouse, on 04 aprilie 2018 - 21:58, said:

Dar sa vibreze cu o lance subțire ce are ?
Are doua lancii, una mai groasa si una mai subtire. Le va folosi pe amandoua. Discutat deja, ca l-am intrebat pe unde mai vibreaza in padurea aia de fier. Si mai vibreaza si din lateral.
Imi iau si eu cizmele de cauciuc si stau pe ei.

View Postcrocko.dilul, on 04 aprilie 2018 - 22:07, said:

La padurea mea, corelata cu vascozitatea mai mare a betonului din ziua aia nu a fost de ajuns lancea subtire.
Si cum au facut?

Edited by CDS_961, 04 April 2018 - 22:22.


#196
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
In mod normal la turnare placi..e unu la elefant..1-2 care niveleaza si alti 1-2 cel putin care se plimba cu vibratorul..plus macar 1 care sa ciocaneasca usor..pe unde e nevoie..Daca e nevoie si oboseste ala la trompa..atunci il mai schimba altu..dar de obicei fac fata..Eu zic ca trebuie cel putin 5-6 oameni la o turnare..altfel..pierd timpul..si face scandal ala cu elefantul..ca de obicei se grabesc la alta turnare..

Edited by manghels, 04 April 2018 - 22:23.


#197
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Tocmai imi povestea azi dirigintele ce patise cu ani in urma pe un santier. Bagase ala pompa pe viteza maxima, tasnea betonul peste tot. Ca nu merge mai incet sefu", ce sa fac? Cu 50 de lei a mers la relanti. Se mira dirigintele ce incet curgea.
Oricum, turna in oblic-lateral, nu de sus, direct.
Sa speram ca nu vor fi probleme.

#198
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Zidaria nu e ancorata de stalpi. Doar in/cu grinda de sus. Stiu ca au fost multe discutii pe tema asta.
Structuristul a dat ok-ul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate