Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vise taica, vise

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#145
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Cam asa a iesit

Dupa care, umplutura (am asteptat ceva, pentru ca pamantul foarte umed nu se putea compacta, se lipea de talpa. Chiar si doar un pic umed, s-a pus un pic de pietris inainte de compactare.

Attached Files



#146
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Totodata, s-a purces si la forarea unui put, mecanizat, timp de 5 zile. Intr-a sasea s-a tubat si s-a limpezit. Pietris sort de 3 mm.
Asta doar asa, sa mai turnam noi niste apa in santier, ca nu mai plouase de cateva zile si era prea putin noroi.

Attached Files



#147
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
In sfarsit, ne ocupam si de placa de la "cota 0". Polistiren extrudat de 5 mm, folie, plasa si distantieri. De data aceasta cofrare doar cu lemn. Dar bun, drept, lung, nou.
Cand totul a fost gata, s-a curatat noroiul de pe armatura cu peria de sarma si s-a suflat, asa incat aceasta a ramas foarte curata (tropisera baietii pe armatura cu bocancii plini de noroi, ca sa puna polistirenul, folia si plasa).
Iar turnarea, dupa amiaza, aproape ca as zice pe seara. Ceea ce nu m-a incantat. Dar tot a iesit aproape bine. Doar vreo doua locuri unde tine un pic apa. Sper ca la turnarea sapei sa iasa foarte drept, pentru ca va fi incalzire in pardoseaza. Ceea ce inseamna 2 sape. Una peste instalatia sanitara, alta peste IPAT. Dar sa ajungem noi acolo.
Pana una alta, s-a decofrat si s-a instalat armatura pentru stalpi. Asa ramane peste iarna. Sper sa mai gasim armatura in primavara (glumesc, baietii au dat cate un punct de sudura pe fiecare bara, ar trebui sa vina cu flexul sa faca ceva).
Pana una alta, surpriza: incep conexiunile la canalizare la vecini. M-am bagat si eu, deci am rezolvat inca o problema. Cand voi termina casa, doar scot scurgerile afara si ma leg la teava, intr-un camin. Teava este deja pe terenul meu.

Attached Files



#148
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Ultima poza este din 22.12, data la care s-a si incheiat prima etapa.
Ne retragem la tuica fiarta, carnati, sarmale, cozonaci. Ceea ce va doresc tuturor.

Sarbatori fericite, linistite, alaturi de cei dragi!
Si un An Nou plin de realizari, cu sanatate si belsug!
Si cu case frumoaseeeee!!!

#149
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007

View PostCDS_961, on 23 decembrie 2017 - 14:55, said:

Sper ca la turnarea sapei sa iasa foarte drept, pentru ca va fi incalzire in pardoseaza. Ceea ce inseamna 2 sape. Una peste instalatia sanitara, alta peste IPAT. Dar sa ajungem noi acolo.


Nu are rost sa tragi 2 sape. Pui un strat de xps de 5cm si decupezi in el traseele de instalatie. Apoi, daca ai inaltimea tehnogica necesara (probabil ca da...daca te gandeai la 2 sape) mai pui un strat de xps 3-5-10cm, depinde cat ai luat in considerare la proiectare (atentie ca acest lucru iti afecteaza inaltimea hp la geamuri, golurile de usi, inaltimea primei trepte-la tine nu e cazul ca ai doar parter). Apoi ipat-ul si sapa peste.
Avantajul este ca obtii o izolare mult mai buna fata de varianta cu 2 sape.

#150
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

View Postthe_lion, on 23 decembrie 2017 - 15:40, said:

Nu are rost sa tragi 2 sape. Pui un strat de xps de 5cm si decupezi in el traseele de instalatie. Apoi, daca ai inaltimea tehnogica necesara (probabil ca da...daca te gandeai la 2 sape) mai pui un strat de xps 3-5-10cm, depinde cat ai luat in considerare la proiectare (atentie ca acest lucru iti afecteaza inaltimea hp la geamuri, golurile de usi, inaltimea primei trepte-la tine nu e cazul ca ai doar parter). Apoi ipat-ul si sapa peste.
Avantajul este ca obtii o izolare mult mai buna fata de varianta cu 2 sape.
Multam Leule. Voi discuta solutia cu constructorul. Pare foarte ok.

#151
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

View Postthe_lion, on 23 decembrie 2017 - 15:40, said:



Nu are rost sa tragi 2 sape. Pui un strat de xps de 5cm si decupezi in el traseele de instalatie. Apoi, daca ai inaltimea tehnogica necesara (probabil ca da...daca te gandeai la 2 sape) mai pui un strat de xps 3-5-10cm, depinde cat ai luat in considerare la proiectare (atentie ca acest lucru iti afecteaza inaltimea hp la geamuri, golurile de usi, inaltimea primei trepte-la tine nu e cazul ca ai doar parter). Apoi ipat-ul si sapa peste.
Avantajul este ca obtii o izolare mult mai buna fata de varianta cu 2 sape.

Usor de zis si greu de pus in practica.
Eu am luat in calcul un spatiu tehnologic de 15 cm,incepind de la scara de intrare in casa,trepte scara sus si jos,geamuri,usi.Usa de la intrare respectiv doua la terase, unde am usi rotoculisante, a fost cel mai complicat din cauza sinelor din partea de jos care te conditioneaza ca totul sa fie calculat la milimetru ,dar pina la urma totul a iesit perfect.
Sus mi-a iesit o sapa de 7cm peste IPAT, iar jos 5 cm, ceea ce este perfect dupa mine.
La fel si eu am luat in calcul polistiren de 5 pe linga instalatiea electrica si sanitara,dar in realitate a fost altfel si anume:
Nu puteam pune polistirenul si dupa electricele deoarece polistirenul era terminat pina sa ajung sa pun IPAT.
Gindestete cit moloz se face la electrice,tencuit pereti si tavane plus schele folosite la tencuit tavane etc. Problema cum mai veneam cu IPAT peste,iti dai seama in ce hal ajungea acel polistiren, la mine cel patit iti spun ca nu s-a putut.
Deaceea am procedat altfel si am turnat o minisapa de 3-3,5cm peste electrice,dupa care cu IPAT peste,astfel sa lucrat perfect ca la carte.
Jos am pus polistiren special pentru IPAT de 5cm grosime,iar la etaj de 3,5cm.
Dupa care am inchis cu sapa finala.
Te orientezi atunci,in functie de etape si meseriasi.

Edited by vivaconsult, 23 December 2017 - 16:35.


#152
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Niste poze

#153
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007

View Postvivaconsult, on 23 decembrie 2017 - 16:29, said:



Usor de zis si greu de pus in practica.
Eu am luat in calcul un spatiu tehnologic de 15 cm,incepind de la scara de intrare in casa,trepte scara sus si jos,geamuri,usi.Usa de la intrare respectiv doua la terase, unde am usi rotoculisante, a fost cel mai complicat din cauza sinelor din partea de jos care te conditioneaza ca totul sa fie calculat la milimetru ,dar pina la urma totul a iesit perfect.
Sus mi-a iesit o sapa de 7cm peste IPAT, iar jos 5 cm, ceea ce este perfect dupa mine.
La fel si eu am luat in calcul polistiren de 5 pe linga instalatiea electrica si sanitara,dar in realitate a fost altfel si anume:
Nu puteam pune polistirenul si dupa electricele deoarece polistirenul era terminat pina sa ajung sa pun IPAT.
Gindestete cit moloz se face la electrice,tencuit pereti si tavane plus schele folosite la tencuit tavane etc. Problema cum mai veneam cu IPAT peste,iti dai seama in ce hal ajungea acel polistiren, la mine cel patit iti spun ca nu s-a putut.
Deaceea am procedat altfel si am turnat o minisapa de 3-3,5cm peste electrice,dupa care cu IPAT peste,astfel sa lucrat perfect ca la carte.
Jos am pus polistiren special pentru IPAT de 5cm grosime,iar la etaj de 3,5cm.
Dupa care am inchis cu sapa finala.
Te orientezi atunci,in functie de etape si meseriasi.

Se poate pune xps-ul dupa tencuieli si se decupeaza unde intersecteaza cu instalatiile. Eu asa am facut (nu am avut electricele pe pardoseala) , parca si @kolf la fel.

#154
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

View Postthe_lion, on 23 decembrie 2017 - 17:06, said:



Se poate pune xps-ul dupa tencuieli si se decupeaza unde intersecteaza cu instalatiile. Eu asa am facut (nu am avut electricele pe pardoseala) , parca si @kolf la fel.
Eu am electricele prin pardoseala,deaceea nu prea am putut taia polistirenul,nu ca ar fi imposibil,dar este totusi un chin.

#155
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

View Postvivaconsult, on 23 decembrie 2017 - 16:44, said:

Niste poze

Frumoasa lucrare. Frumoasa si tamplaria. De care este? Si de unde?

#156
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Aici cred ca se vede mai bine tamplaria. Sunt din Brasov.
Geamurile sunt Salamander Bluevolutions  92 cu sticla tripan de 52 , iar usile culisante sunt Trocal 86 daca nu ma insel cu sticla tripan de 48. La usa de la intrare am pus acelasi profil Trocal cu panel de 48 ce cuprinde polistiren un strat de tabla si OSB, iar sticla este tripan de 48 si sticla din centru este ceva gen Cristal, cel putin asa ii zice.La usi am preferat cercevea de 92 si nu de 112 din motive ca mi se pare prea grosolana si imi raminea putin din panel,si respectiv ochiul de sticla este mai mare,ceea ce mi s-a parut ca arata mai bine,dar asta este doar parerea mea.
Feroneria este la toate Roto.
Doar ca o sugestie personala Trocal mi se pare peste Salamander ca profil.
Am inteles Trocal au introdus profile noi si sticla de 55.

Edited by vivaconsult, 23 December 2017 - 18:59.


#157
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am facut prima data instalatiile de pe pardoseala (sanitare si electrice).
Apoi ar veni tencuiala.
Apoi curatenia. Tencuiala cazuta se curata foarte usor cu un rotopercutor si o dalta lata.

Apoi am pus primul strat de polistiren, XPS de 5 cm, decupat dupa instalatii. Nu a fost asa o mare scofala, dar eu am tras instalațiile pe cat posibil pe exteriorul camerelor.
Apoi am pus al doilea strat de polistiren, XPS de 3 cm.
Pe al doilea strat am pus incalzirea in pardoseala.
Apoi am tras sapa de egalizare, de aprox. 5 cm grosime.

PS: Am simplificat putin, ca eu am facut instalatia electrica in 2 etape

Prima etapa
- taiat canale in pereti si fixat tuburile in pereti cu mamaligi de ghips.
- tencuiala.
- curatenia dupa tencuiala

A doua etapa:
- gaurit peretii cu carota si fixat doze,
- legat tuburi pe pardoseala, innadite cu tuburile trase anterior prin pereti
- tras fire prin tuburi

#158
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Eu am facut instalatia electica cu tot ce tine de aceasta, plus camere video alarma,internet etc.
Camerele video le-am tras pe afara dupa tencuiala.
La interior am tras toate traseele,tuburile am pus si dozele,tabloul, lumini ambientale,dupa care am bagat cablu. Toate tuburile ce vin pe pardoseala le-am acoperit cu amestec de nisip cu ciment.Dupa care am venit cu tencuieli tavane si pereti. Am avut aproximativ 5 doze ce au trebuit sa le bag mai in iterior, restul au iesit bine.
Dupa tencuieli am facut instalatiile sanitare si astfel am venit la fata cu toate.
Am turnat prima sapa,IPAT si iar sapa.

#159
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017

View Postvivaconsult, on 23 decembrie 2017 - 18:49, said:

Aici cred ca se vede mai bine tamplaria. Sunt din Brasov.
Geamurile sunt Salamander Bluevolutions  92 cu sticla tripan de 52 , iar usile culisante sunt Trocal 86 daca nu ma insel cu sticla tripan de 48. La usa de la intrare am pus acelasi profil Trocal cu panel de 48 ce cuprinde polistiren un strat de tabla si OSB, iar sticla este tripan de 48 si sticla din centru este ceva gen Cristal, cel putin asa ii zice.La usi am preferat cercevea de 92 si nu de 112 din motive ca mi se pare prea grosolana si imi raminea putin din panel,si respectiv ochiul de sticla este mai mare,ceea ce mi s-a parut ca arata mai bine,dar asta este doar parerea mea.
Feroneria este la toate Roto.
Doar ca o sugestie personala Trocal mi se pare peste Salamander ca profil.
Am inteles Trocal au introdus profile noi si sticla de 55.

Frumos tot proiectul. Nu stiu cum de mi-a scapat pana acum.
Brasov, Brasov, dar acolo sunt multe firme. De la una chiar am cerut o oferta, dar e cam scumputa. Cu cine ai realizat? Sau au fost doua firme, una pt Salamander si alta pt. Trocal? Sincer am auzit de Trocal, dar foarte putin. Pe ce bazezi (parca "Parizianu" lui Moromete avea intrebarea asta) cand spui ca este peste Salamander? Pret sau caracteristici sau evaluari de pe...?
Nu vreau sa alunec din topic, existand unul deja destinat, dar chiar ma intereseaza.

View Postkolfleading, on 23 decembrie 2017 - 19:38, said:

Am facut prima data instalatiile de pe pardoseala (sanitare si electrice).
Apoi ar veni tencuiala.
Apoi curatenia. Tencuiala cazuta se curata foarte usor cu un rotopercutor si o dalta lata.

Apoi am pus primul strat de polistiren, XPS de 5 cm, decupat dupa instalatii. Nu a fost asa o mare scofala, dar eu am tras instalațiile pe cat posibil pe exteriorul camerelor.
Apoi am pus al doilea strat de polistiren, XPS de 3 cm.
Pe al doilea strat am pus incalzirea in pardoseala.
Apoi am tras sapa de egalizare, de aprox. 5 cm grosime.

PS: Am simplificat putin, ca eu am facut instalatia electrica in 2 etape

Prima etapa
- taiat canale in pereti si fixat tuburile in pereti cu mamaligi de ghips.
- tencuiala.
- curatenia dupa tencuiala

A doua etapa:
- gaurit peretii cu carota si fixat doze,
- legat tuburi pe pardoseala, innadite cu tuburile trase anterior prin pereti
- tras fire prin tuburi

Aha. Suna bine.
Cum ai prins tuburi de pardoseala? Dar tevile sanitare? Eu trebuie sa traversez pe lat (12 m) cu alimentarea cu apa, rece si calda, pentru bucatarie. Astea cum le-ai prins?
Mai am o temere: nu "aluneca" XPS pe XPS? Nu ma pricep deloc, dar mi se pare ca doua placi de XPS, una de 5 si una de 3, ar putea avea un pic de instabilitate. Desigur, noi ne miscam pe sapa, de fapt va fi parchetul peste sapa, dar totusi...

View Postvivaconsult, on 23 decembrie 2017 - 21:12, said:

Eu am facut instalatia electica cu tot ce tine de aceasta, plus camere video alarma,internet etc.
Camerele video le-am tras pe afara dupa tencuiala.
La interior am tras toate traseele,tuburile am pus si dozele,tabloul, lumini ambientale,dupa care am bagat cablu. Toate tuburile ce vin pe pardoseala le-am acoperit cu amestec de nisip cu ciment.Dupa care am venit cu tencuieli tavane si pereti. Am avut aproximativ 5 doze ce au trebuit sa le bag mai in iterior, restul au iesit bine.
Dupa tencuieli am facut instalatiile sanitare si astfel am venit la fata cu toate.
Am turnat prima sapa,IPAT si iar sapa.

Si sanitarele tot pe sub prima sapa, paralel cu electrica? Sau nu a fost cazul?

#160
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

View PostCDS_961, on 23 decembrie 2017 - 21:31, said:



Frumos tot proiectul. Nu stiu cum de mi-a scapat pana acum.
Brasov, Brasov, dar acolo sunt multe firme. De la una chiar am cerut o oferta, dar e cam scumputa. Cu cine ai realizat? Sau au fost doua firme, una pt Salamander si alta pt. Trocal? Sincer am auzit de Trocal, dar foarte putin. Pe ce bazezi (parca "Parizianu" lui Moromete avea intrebarea asta) cand spui ca este peste Salamander? Pret sau caracteristici sau evaluari de pe...?
Nu vreau sa alunec din topic, existand unul deja destinat, dar chiar ma intereseaza.



Aha. Suna bine.
Cum ai prins tuburi de pardoseala? Dar tevile sanitare? Eu trebuie sa traversez pe lat (12 m) cu alimentarea cu apa, rece si calda, pentru bucatarie. Astea cum le-ai prins?
Mai am o temere: nu "aluneca" XPS pe XPS? Nu ma pricep deloc, dar mi se pare ca doua placi de XPS, una de 5 si una de 3, ar putea avea un pic de instabilitate. Desigur, noi ne miscam pe sapa, de fapt va fi parchetul peste sapa, dar totusi...
Au fost doua firme diferite, din cauza la usile de la terasa si intrare. Usile culisante cer mai mare atentie.
Trocal dupa texura,cum a fost lucrat,debavorarea,bagetele imi plac mai mult,vin mai patrate,la Salamander sunt semirotunde cu un canal ce nu prea ma atrag.Ca si caracteristici tehnice cel putin pe hirtie Salamander este peste, Trocal stiu ca era peste la raze UW ceva de genul,numai retin. Dar cu noua generatie de profile si pachet de sticla Trocal poate fi peste Salamander,este stict parerea mea care am aceste doua tipuri de profile la casa,nu ma ocup cu termopane, parere de client si consumator.
Din ce localitate esti ?
Sanitarele am venit cu prima sapa. Doar anumite trasee de apa calda si rece,cum ar fi traseul la bucatarie, rigola la dus am venit peste prima sapa,asa a fost mai bine.
Ce tine de instalatii am venit si cu traseul de tur-retur si un cablu pentru panouri solare, l-am dus din camera centralei in pod,ca sa vin cu ghenele frumos,plus ca podul l-am imbracat in vata si OSB.

Edited by vivaconsult, 23 December 2017 - 21:56.


#161
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostCDS_961, on 23 decembrie 2017 - 21:33, said:

Cum ai prins tuburi de pardoseala? Dar tevile sanitare?
Cu banda de montaj perforata, cu dibluri rapide 6 x 40 mm.

View PostCDS_961, on 23 decembrie 2017 - 21:33, said:

nu "aluneca" XPS pe XPS?
Nu aluneca, este aspru la suprafata.
Oricum, dupa ce am pus al doilea strat de polistiren, din loc in loc am bagat dibluri ciuperca pana jos in placa de beton. Asta deoarece exista riscul ca teava de incalzire in pardoseala sa ridice placa de polistiren cu totul.

Se spune ca decupatul polistirenului ar fi manopera complexa, dar nici caratul cimentului, nisipului, prepararea sapei, transportul sapei, turnatul sapei, nivelarea sapei nu este deloc usoara. Am vazut ce inseamna sa torni o sapa si este mult mai mult efort si bataie de cap.
Si, daca vrei incalzire in pardoseala, orice izolatie suplimentara este bine-venita. Eu am 10 cm sub placa si 5+3 = 8 cm peste placa.

Attached Files


Edited by kolfleading, 23 December 2017 - 21:52.


#162
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Niste poze

Edited by vivaconsult, 23 December 2017 - 22:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate