Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

presedinta de bloc refuza sa elibereze chitante pentru sumele incasate. Ce se poate face?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
In bloc cam toata lumea fuge de responsabilitati asa ca presedinta  a ramas singura pe tarla si face ce vrea dar incasarea unei sume de bani fara chitanta e cam prea mult.

incasarea a fost facuta de un nene care in fiecare miercuri vine si sta 2 ore in biroul administratiei si incaseaza intretinerea. ce functie are nu stiu. el spune ca presedinta de bloc i-a impus sa incaseze banii de apometre pe tabel separat fara nici o dovada de plata si ca el nu are ce face.

nu am datorii la intretinere de nici un fel si fondul de rulment e achitat si neatins.

#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Te duci si ii spui frumos ca tu fara chitanta nu platesti sume inventate din burta... daca vor bani negri pe care sa ii praduiasca sa gaseasca alt fraier, ca de la tine oricum deja fura lunar din banii albi pe care ii platesti cu chitanta

#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,515
  • Înscris: 02.09.2006

 adisz, on 12 mai 2017 - 17:51, said:

Doar o intrebare:de cand presedinta de bloc trebuie sa elibereze chitante?
Dupa stiinta mea,banii si respectiv chitantele sa rezova prin casier.Casierul nu-i presedintele de bloc.
Inca o intrebare: ce esta ala presedinte de bloc???

 BlueKing-69, on 12 mai 2017 - 19:40, said:

Dar pana la a reclama, nu am retinut... initiatorul a cerut lamuriri de la ceilalti care se ocupa de bloc: presedinte, comitet executiv, cenzori???
Presupun ca s-a exprimat nefericit si nu presedinta nu i-a "eliberat" chitanta, ci administratorul / casier.


Voi ganditi?

Cu ascensorul ce faci?
Cu salubrizarea / curatenia in bloc? Hai ca iti maturi tu in fata usii si pe bucatica ta de palier, dar in rest???
Reteaua comuna de utilitati... apa, energie electrica...
Zugravit scara imobilului - cum procedam, isi face fiecare cand si cu ce culoare vrea?
Pe restul globului cum se procedeaza si aia au presedinti de bloc?

#22
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 tytysor, on 13 mai 2017 - 22:32, said:

   Pe restul globului cum se procedeaza si aia au presedinti de bloc?  
Aveam pretentii de la tine! Ce am zis eu de presedintii de bloc???

Astept un raspuns pentru ca - asa cum ziceam - am pretenti ide la tine.

#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Asociatiile in blocurile in care s-a separat tot pe contract individual sunt o teapa si o pierdere de bani... ajungi sa platesti mai mult pentru angajatii si cheltuielile acestora decat pentru cheltuielile blocului.

#24
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca e individual nu e bine. Daca e la comun, iar nu e bine... Si atunci care sa fie solutia castigatoare?
Si apoi nu tot au privilegiul de a sta la casa. Si apoi de cand e lumea, omul s-a asociat in diverse forme.

Edited by colombo2003, 13 May 2017 - 23:10.


#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 samebo, on 13 mai 2017 - 22:58, said:

Asociatiile in blocurile in care s-a separat tot pe contract individual sunt o teapa si o pierdere de bani... ajungi sa platesti mai mult pentru angajatii si cheltuielile acestora decat pentru cheltuielile blocului.

Pai daca s-a separat tot tot pe contracte individuale [cunosti un asemenea caz?] ce cheltuieli ale blocului mai sunt?
Poti sa o rezolvi cu utilitatile apartamentelor dar mai ai - printre altele energie electrica pe parti comune, ascensoare, reparatii fatada / terasa blocului, conducte comune pentru apa, curatenia in bloc...

Pot disparea administratorii clasici, presedintii "de bloc", cenzorii etc dar asta in conditiile in care lasi tot ce inseamna parti comune in seama unei firme de administrare.

Edited by BlueKing-69, 13 May 2017 - 23:22.


#26
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 colombo2003, on 13 mai 2017 - 23:10, said:

Daca e individual nu e bine. Daca e la comun, iar nu e bine... Si atunci care sa fie solutia castigatoare?.

Cel mai bine e fara asociatii... curentul de pe casa scarii sa fie platit sub forma de taxa direct la primarie (ca la compania furnizoare e mai complicat acum de cand s-a liberalizat piata si poate nu toti locatarii sunt la aceesi companie)... la fel si femeia responsabila de curatenie, desi aia poate fi direct pe contractul cu compania de salubritate unde deja platesti taxa.

 BlueKing-69, on 13 mai 2017 - 23:15, said:

Pai daca s-a separat tot tot pe contracte individuale [cunosti un asemenea caz?] ce cheltuieli ale blocului mai sunt?
Curentul de pe casa scarii, curatenia pe casa scarii si eventual gunoiul. Am expus solutia ideala mai sus... dar mafia asociatiilor e adanc infipta in structura partidelor si au interesul sa capuseze cat mai multi bani. Daca s-ar desfiinta asociatiile ar ramane fara venituri extra lingaii partidelor.
Era sa uit de fondurile inutile la care platesti lunar cotizatii dar niciodata nu se face nimic pe ele in practica, dar in acte fac banii pierduti pe diverse contracte cu firme din familie.

 BlueKing-69, on 13 mai 2017 - 23:15, said:

reparatii fatada / terasa blocului, conducte comune pentru apa,
Astea intotdeauna s-au platit separat, mana de la mana de cei din bloc in cazul meu si a multor cunostinte.

#27
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
In cazul asta concret:

 samebo, on 13 mai 2017 - 23:23, said:

la fel si femeia responsabila de curatenie, desi aia poate fi direct pe contractul cu compania de salubritate unde deja platesti taxa.  
La ce contract te referi? Incheiat de cine?
In sectorul 3 din Bucuresti nu se plateste taxa de salubritate. Cum rezolvi cu femeia de serviciu?
Daca ai un contract pentru intregul bloc deja...
Daca ai contracte individuale (pe fiecare apartament dintr-un bloc) cu o firma de salubrizare iar ne impotmolim.

Nu exista nici o mafie a asociatiilor de proprietari, asociatiile astea sunt constituite din insasi... proprietarii. Mai multa garantie de atat ce vrei?

Exista totodata varianta firmelor de management / administrare al cladirilor. Functioneaza foarte ok (experimentat de mine dar nu in Ro, ci in Austria / Viena). Nu prea ai cui pune practic intrebari, doar cotizezi... dar totul merge snur (discret si perfect), intr-adevar.

 samebo, on 13 mai 2017 - 23:27, said:

Astea intotdeauna s-au platit separat, mana de la mana de cei din bloc in cazul meu si a multor cunostinte.  
Ah, foarte bine, astea sunt cazuri - din pacate rare - de coeziune si sustinere a unui interes comun, unde exista o incredere si dedicatie (pentru ca oricum, unii dintre proprietari isi dedica resurse, timp pentru a se ocupa gratis de aceste evenimente).
Ideal asa ar fi, mai ales in cazul unor comunitati mai restranse.

Acum vreo 10 ani am stat si eu intr-un bloc unde s-au pus doi vecini (nu presedintele, nu administratorul...) sa zugraveasca scara blocului. M-au luat de pe strada, mi-au spus ce au de gand, cat costa, le-am pus bani in palma, stransesera ceva, au luat si restul de la ceilalti, ei s-au ocupat de manopera pe care deja si-o calculasera dar... cum ziceam: coeziune, incredere, nimeni nu a comentat / intrebat nimic. De chitanta nici nu ne-am batut capul (sa nu uitam de titlul / tema topicului).

Esti de acord ca asta e o rara avis?


Unii stau la case si isi iau gatul pentru ca doua crengi din marul unuia face umbra in ograda celuilalt.

Edited by BlueKing-69, 13 May 2017 - 23:43.


#28
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In teorie constituita de proprietari, in practica pe cei de la butoane nu ii stie nimeni in cartier, si nici cum au ajuns acolo. Pur si simplu stiu ca exista si le cer bani ca asa s-a dat legea, sa se infiinteze un intermediar cu oameni alesi de primarie.

#29
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 samebo, on 13 mai 2017 - 23:41, said:

In teorie constituita de proprietari, in practica pe cei de la butoane nu ii stie nimeni in cartier, si nici cum au ajuns acolo. Pur si simplu stiu ca exista si le cer bani ca asa s-a dat legea, sa se infiinteze un intermediar cu oameni alesi de primarie.

In ce oras locuiesti tu? Cum oameni alesi de primarie?
Presedintele este ales de si dintre proprietari, administratorul este angajat tot de catre proprietari (prin reprezentantii acestora).

#30
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In cazul in care nu stiai, ca sa fii sef de asociatie trebuie sa fii "certificat" de primarie...
Cat despre alegere, cotizez la mai multe asociatii de foarte multi ani, chiar 20, si nu am ales niciodata pe nimeni. Cum s-au ales numai ei stiu, probabil au falsificat in acte ce trebuia ca sa "respecte" legea.
Si nu sunt caz singular in tara, am rude si cunostinte in diverse orase si cam aceeasi treaba e peste tot.

Cred ca singurele exceptii sunt asociatiile nou infiintate in blocurile/cartirele private nou construite.

Edited by samebo, 13 May 2017 - 23:51.


#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 samebo, on 13 mai 2017 - 23:51, said:

Cred ca singurele exceptii sunt asociatiile nou infiintate in blocurile/cartirele private nou construite.  
Cata naivitate :)
Exista complexuri din astea noi unde de administrare se ocupa o firma de-a dezvoltatorului. Cumperi apartamentul cu tot cu administrarea respectiva, la pachet, superoferta. Acolo sa vezi drame!

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Bine, m-am exprimat prea generalist, anumite asociatii noi Posted Image

Dar la cele vechi, nu cred ca exista anumite asociatii care sa fie altfel decat celelalte... in sensul ca intradevar sunt ale proprietarilor.

Edited by samebo, 13 May 2017 - 23:57.


#33
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 samebo, on 13 mai 2017 - 23:57, said:

... nu cred ca exista anumite asociatii care sa fie altfel decat celelalte... in sensul ca intradevar sunt ale proprietarilor.  
Nu vad de ce nu ai crede!

Hai ca am monopolizat topicul!

@ initiator [a disparut, i-o fi dat greu "presedinta de bloc]: presupun, cred, vreau sa cred ca nu esti singurul nelamurit / nemultumit de situatie, Strangeti-va si duceti-va mai multi cu cerinta de a fi lamurite si rezolvate lucrurile. In ultima instanta voi aveti puterea de a va implica si a remedia problemele de acest gen. Toti suntem supusi greselii si - foarte important - nimeni nu-i de neinlocuit.

Edited by BlueKing-69, 14 May 2017 - 00:07.


#34
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Off: vad ca numai voi doi mai combateti pe aici...

PS. Restul poate o fi ocupat cu Eurovisionul... Posted Image

#35
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 BlueKing-69, on 13 mai 2017 - 23:40, said:

Acum vreo 10 ani am stat si eu intr-un bloc unde s-au pus doi vecini (nu presedintele, nu administratorul...) sa zugraveasca scara blocului. M-au luat de pe strada, mi-au spus ce au de gand, cat costa, le-am pus bani in palma, stransesera ceva, au luat si restul de la ceilalti, ei s-au ocupat de manopera pe care deja si-o calculasera dar... cum ziceam: coeziune, incredere, nimeni nu a comentat / intrebat nimic. De chitanta nici nu ne-am batut capul (sa nu uitam de titlul / tema topicului).

Unii stau la case si isi iau gatul pentru ca doua crengi din marul unuia face umbra in ograda celuilalt.
Am scris un mesaj lung si l-am sters.
Oriunde te-ai duce si oriunde ai locui, obligatoriu trebuie avut in vedere ca orgoliul este inainte de toate.
Stai la bloc trebuie atentie cum mergi prin casa, cum dai muzica tare.
Stai la casa? Trebuie atentie pe unde iti parchezi masina ca iti da vecinul in cap ca i-ai parcat in dreptul lui.

Trebuie sa ai grija la lucrurile astea, cel mai mult trebuie atentie la cei care au prea mult timp liber.

Edited by Lenevo, 15 May 2017 - 21:40.


#36
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Imi place faza aia cu, e in dreptul curtii mele deci imi apartine... pai cumnatul ala idiot cumparase spatiul public de pe strada, sau macar il concesionase de se simtea stapan pe strada, strada unde nici nu locuia?
Sa te apuci sa omori omul pentru asa ceva... sper ca a luat vreio 20 de ani de puscarie idiotul, ca astfel de specimene nu au ce cauta in libertate. Dar imi aduc aminte ca e Romania, unde dai o spaguta si poti sa faci si genocid ca judecatorii dau achitare fara nici o urma de remuscare.

Edited by samebo, 15 May 2017 - 21:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate