Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

ING Bank: Comisioane zero pentru retrageri de la bancomatul oricărei bănci, de oriunde din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsags, on 11 mai 2017 - 20:15, said:

La BCR ai complet gratis pachetul Cont Curent (cont + card de debit Maestro sau Visa Electron + extragere numerar de la bancomatele proprii), fara conditie de incasat salariu sau similar in acel cont. S-ar putea, dar nu stiu sigur, sa includa si 24Banking fara token(*); cine e interesat trebuie sa intrebe cum e exact.

(*) Permite consultarea situatiei conturilor proprii de la BCR + operatii intre ele (trasferuri/ constituire-acumulare-lichidare  depozite/ etc) + plati de facturi catre furnizori cu care are conventii (sunt foarte foarte multi) + plati taxe si impozite OPTT. NU permite plati catre terti oarecare (de exemplu plata intretinerii la bloc prin virament, transfer catre un cont al tau de la alta banca); pentru aceste din urma operatii e nevoie de token/eToken 3LEI/luna.
bcr-ul iti fura din cont, nu recomand
https://forum.softpe...-fura-din-cont/

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@gumball3000: Las-o balta, probabil acel leu de care te plangi acolo e un comision de administrare pentru ultima fractiune de luna. Nimic anormal. De aici pana la un titlu de topic cum ai pus tu e cale lunga…

Cu BCR nu pot spune ca nu au am avut chiar niciodata probleme, dar totdeauna s-au rezolvat corect, chiar si atunci cand a fost nevoie de operatii pe care in mod normal nu ti le face nimeni. Conteaza extrem de mult sa stii ce vrei si ceea ce vrei sa fie bine fundamentat pe conditiile contractuale. Mai conteaza si cum ceri, ca daca te duci cu scandul ajungi sa vrei aiureli si bineinteles nu vei avea castig de cauza.

#21
geckotm

geckotm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008
Doar ca sa completez cu niste informatii suplimentare, cursul acela "Standard" ING e valabil si pentru plata online in orice valuta. (daca e alta valuta decat Eur, atunci se face Valuta -> Eur la curs Visa, conversie Eur -> Ron la curs "Standard" ING)

Am testat o plata in 12 mai 2017 pentru Euro:
- Curs BNR - 4.5443
- Curs ING cumparare ghiseu - 4.4844
- Curs ING vanzare ghiseu - 4.6118
- Curs "Standard" ING - 4.7072

Concluzie:
- cardul ING ramane bun pentru retragere gratis de la orice bancomat din Romania (daca indeplinesti conditiile - sunt pe site)
- plati prin debit direct care sunt gratis (sunt banci la care se taxeaza de exemplu tranzactia cu 2 lei)
- plati interbancare - care am inteles eu ca sunt cu comision 0
- plati online in Ron

NU pentru:
- plati in strainatate la POS
- plati pe net
- retragere ATM din strainatate

Edited by geckotm, 22 May 2017 - 09:22.


#22
bittersuedez

bittersuedez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2005
Geckotm, mi-ai facut-o!

Dupa ce m-am certat fara succes cu cei de la ING, am vrut sa las o urma pe acest forum despre modul ascuns prin care aceasta banca a crescut costurile platilor in valuta facute cu cardul de ron.
Ce gasesc aici? Postul tau, pe acelasi subiect, dar cu un titlu care face reclama ING-ului????
Pai nu era normal un titlu de genul "ING Bank: costuri ascunse la retragerile..."?
Si cum sa mai deschid un post pe acelasi subiect? Nu mai bine schimbi tu titlul cu unul mai adecvat situatiei?

Fapt: Din 20 februarie 2017, ING a introdus un nou curs, numit "curs standard" folosit pentru conversia lei-euro la plata cu cardul in lei. Nu exista nicio notificare in acest sens iar cursul cel nou este ascuns sub un tab la adresa "https://www.ing.ro/i...e/curs-valutar" (iar la adresa "https://www.ing.ro/i...s-valutar.html" nici macar nu apare!).
Cursul care era unic pana la 20 februarie, a devenit "curs preferential".
Cursul "standard" este fix cu 2% mai mare decat cursul "preferential", dar ING sustine sus si tare ca nu a inclus vechiul comision (care aparea numai la alte valute decat EUR) in noul curs. Ba bine ca nu! Pentru celelalte valute, e drept ca a disparut comisionul de 2%, numai ca ING face intai o conversie din valuta X in Euro la cursul VISA si apoi aplica acel nou curs, care e fix cu 2% mai mare decat cursul ING "preferential", deci practic costul pe celelalte valute e si mai mare decat inainte de 20 feb., pt ca include acum si cursul VISA. Culmea nesimtirii este ca ING se lauda pe toate gardurile ca au scos comisioanele dar "uita" sa specifice ca, de fapt, acum costurile sunt mai mari.

La insistentele mele pentru a afla de ce nu isi respecta CGA-ul si nu au notificat clientii despre introducerea noului curs, individa de la sesizari o tine pe a ei, ca nu se notifica schimbarile de curs valutar! Ori nu asta am intrebat! Nu e o simpla schimbare de curs, este un ALT curs.

Concluziile mele sunt aceleasi ca si ale tale, ING are cel mai mare curs dintre toate bancile si nu se mai poate folosi cardul pe lei in eventualele tranzactii in alte monede, adica am fost aruncati in urma cu cel putin 10 ani. Cum platile in alte valute sunt doar ocazionale (de ex. in vacante) deci nu merita sa se faca un card in euro, iar varianta de a pleca cu buzunarul doldora de valuta (ca acum 20 de ani) nu e o solutie, ramane doar mutarea salariului la alta banca.

Deci, stie cineva cine, in afara de BCR, ofera comisioane 0% la scoaterea de lei de la ATM iar la plati in valuta nu se lacomeste la mai mult de 2%?

Edited by bittersuedez, 23 May 2017 - 15:37.


#23
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
La Raiffeisen, dar trebuie îndeplinite niște condiții.

#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@bittersuedez te doare mana sa lasi textul acela si catre ANPC?
NU e normal sa spuna ca au comisioane zero, cand de fapt comisionul e deja inclus in cursul valutar practicat de ei, la alte bani am vazut ca specifica in clar comisionul, care se adauga la cursul BNR.

Am cautat acum si in lista lor de comisioane, pentru ING Card Complet nu gasesc nici macar specificat comisionul pentru retragere de la ATM din alta tara sau pt plata in valuta (care se aplica in in cazul in care nu primesti salariul la ei).
https://www.ing.ro/d..._comisioane.pdf

#25
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Nu vreau sa va stric parada de injuraturi la adresa ING, dar sa stiti ca toate bancile au curs valutar special pentru tranzactiile cu cardul, care este considerabil mai prost decat cursul pentru schimb valutar la casierie/internet banking.
ING-ul avea curs special si pe vremea cand avea 2% comision suplimentar pentru alte valute decat euro, deci taxau de 2 ori :-)

Nu toate bancile afiseaza cursul pt tranzactii cu cardul asa ca cel mai bine uitati-va prin istoricul din extras si calculati valoarea in valuta a tranzactiei vs valoarea debitata in lei si apoi comparati cursul BNR din ziua respectiva.

Cel mai bine va luati card in valuta. Cum zicea si colegul de mai sus, la Raiffeisen daca ai incasari de min 2000 lei pe luna te incadrezi la pachetul Zero Tot unde ai retrageri numerar lei gratuit la orice ATM din Romania, si card + cont in EURO sau USD gratuit (pt valuta exista comisioane de retragere, dar aici e vorba de plati pe Internet si POS care nu sunt comisionate).

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postgumball3000, on 23 mai 2017 - 17:18, said:

Am cautat acum si in lista lor de comisioane, pentru ING Card Complet nu gasesc nici macar specificat comisionul pentru retragere de la ATM din alta tara sau pt plata in valuta (care se aplica in in cazul in care nu primesti salariul la ei).
https://www.ing.ro/d..._comisioane.pdf

Pai card complet nu este acel Visa din prima coloana?

Edited by don_dannielo, 23 May 2017 - 17:54.


#27
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Va certati aiurea pentru niste chestii care oricum pot fi evitate.

Eu ma intreb ce motiv as avea sa fac o plata cu cardul meu de lei in strainatate?

Ori plec cu valuta din tara, ori fac platile cu cardul meu de euro. Pt ca pana la urma daca stii ca pleci des din tara iti faci un card de euro care costa doar 3 euro pe an.

Edited by andreiMembruAnonimut, 23 May 2017 - 18:08.


#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cele 3 cursuri BRD:
https://www.brd.ro/c...zi-de-referinta

Daca toti au asa, probabil este legal.

Edited by don_dannielo, 23 May 2017 - 18:16.


#29
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postgigelvasile, on 23 mai 2017 - 17:50, said:

Nu vreau sa va stric parada de injuraturi la adresa ING, dar sa stiti ca toate bancile au curs valutar special pentru tranzactiile cu cardul...

Nu toate bancile, insa majoritatea. Exceptie face BT pentru cardul Visa Electron, acolo toate conversiile se fac la curs VISA si trec prin dolar. De exemplu la tranzactia in dolari conversia este dolar-ron la curs VISA, la tranzactia in euro conversia este euro-dolar si dolar-ron, ambele la curs VISA. BT nu intervine nici cu comision, nici cu vreun curs "special".

Si Libra sustine in discutiile cu clientii ca aplica cursurile Mastercard, insa in contract scrie ca se aplica cursul bancii, dar cineva a scris pe forum ca in urma unei tranzactii cursul folosit a fost cel Mastercard. Insa adevarul nu stiu care este, la ce comunicare haotica au cei de la LIbra cu clientii.

View Postdon_dannielo, on 23 mai 2017 - 18:16, said:

Cele 3 cursuri BRD:
https://www.brd.ro/c...zi-de-referinta

Daca toti au asa, probabil este legal.

Nu are treaba cu legalitatea, sunt proceduri ce tin de decizia bancii. Organizatiile de carduri au propriile cursuri, similare cu cele BNR si bancile le pot folosi, insa aleg sa mai ciupeasca un pic de la clienti prin comisioanele suplimentare adaugate la curs.

P.S. Si inca ceva. Pe langa cursul defavorabil la extragerile de valuta de la ATM-urile din strainatate mai poate aparea un cost, cel al operatorului retelei de ATM-uri. Cand ING zice ca retragerile de la ATM-urile de afara sunt gratuite nu inseamna ca clientul nu plateste nimic, ci inseamna ca ING nu aplica nici un comision, insa operatorul retelei de ATM-uri poate taxa fara nici un fel de problema.

Edited by entry, 23 May 2017 - 23:15.


#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cred ca e invers.
ING il plateste pe operatorul ATM-urilor.

#31
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Penibil, separarea pe care o fac ei intre conturile deschise inainte si dupa 3 aprilie 2017. Este vorba de abonament de telefonie mobila sau mi se pare mie? Pe bune.

Edited by sonnydellmarco, 24 May 2017 - 19:40.


#32
bittersuedez

bittersuedez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2005

View Postgigelvasile, on 23 mai 2017 - 17:50, said:

Nu vreau sa va stric parada de injuraturi la adresa ING, dar sa stiti ca toate bancile au curs valutar special pentru tranzactiile cu cardul, care este considerabil mai prost decat cursul pentru schimb valutar la casierie/internet banking.
Nu e asa. BCR-ul are 2% peste cursul BNR de un numar de ani. Cineva mai sus spunea si de BT ca are curs unic.

View Postgigelvasile, on 23 mai 2017 - 17:50, said:

ING-ul avea curs special si pe vremea cand avea 2% comision suplimentar pentru alte valute decat euro, deci taxau de 2 ori :-)
Gresit. Cursul "special" a fost lansat din 20 februarie 2017, adica exact din momentul in care au scos comisionul de 2% de la celelalte valute.
Magaria nu e doar ca au ascuns un comision in curs, ci ca refuza sa comunice acest lucru. Adica isi fac reclama ca nu mai au comisionul de 2%, ca nu mai au comision la atm-urile din strainatate, dar de fapt costurile pentru clienti s-au marit.

View Postgigelvasile, on 23 mai 2017 - 17:50, said:

Cel mai bine va luati card in valuta. Cum zicea si colegul de mai sus, la Raiffeisen daca ai incasari de min 2000 lei pe luna te incadrezi la pachetul Zero Tot unde ai retrageri numerar lei gratuit la orice ATM din Romania, si card + cont in EURO sau USD gratuit (pt valuta exista comisioane de retragere, dar aici e vorba de plati pe Internet si POS care nu sunt comisionate).
Nu, nu e bine deloc sa iti faci card in valuta, de aceea cardurile in lei au permis pana acum plati in valuta. Intre timp insa, bancile s-au lacomit.
E bine de stiut ca exista si banci cu solutii decente pentru plati ocazionale in valuta.

View Postandrei_ionut, on 23 mai 2017 - 18:07, said:

Va certati aiurea pentru niste chestii care oricum pot fi evitate.
Eu ma intreb ce motiv as avea sa fac o plata cu cardul meu de lei in strainatate?
Ori plec cu valuta din tara, ori fac platile cu cardul meu de euro. Pt ca pana la urma daca stii ca pleci des din tara iti faci un card de euro care costa doar 3 euro pe an.
Daca nu stiti ce motive sunt pentru a face o plata in valuta straina cu cardul de lei, inseamna ca, ori nu iesiti deloc din tara si nu faceti cumparaturi pe net, ori iesiti foarte des si cu cheltuieli foarte mari. Sa iesi cu valuta in buzunar se practica acum mai bine de 10 ani, intre timp ne-am mai civilizat si noi. Iar cardurile in alte valute nici nu renteaza, nici macar bancile nu le recomanda. ING-ul pare ca vrea sa ne intoarca in epoca in care cardurile erau "Valid in Romania only".

Un card in euro la ING costa 24 de euro pe an, nu 3 euro. Pentru a deveni rentabil, un calcul simplu arata ca ar trebui sa faci cheltuieli de minimum 6.000 euro anual.
Tocmai am salvat 2 colegi care plecau in concediu in strainatate (avem toti carduri ING), le-am zis de noile costuri si si-au transaferat urgent banii la BCR. La niste cheltuilei medii de 3.000 de euro de familie (hotel, transport, masa), ar fi pierdut 60 euro la ING, in plus fata de costurile de anul trecut.

View Postgumball3000, on 23 mai 2017 - 17:18, said:

@bittersuedez te doare mana sa lasi textul acela si catre ANPC?
NU e normal sa spuna ca au comisioane zero, cand de fapt comisionul e deja inclus in cursul valutar practicat de ei, la alte bani am vazut ca specifica in clar comisionul, care se adauga la cursul BNR.

Am cautat acum si in lista lor de comisioane, pentru ING Card Complet nu gasesc nici macar specificat comisionul pentru retragere de la ATM din alta tara sau pt plata in valuta (care se aplica in in cazul in care nu primesti salariul la ei).
https://www.ing.ro/d..._comisioane.pdf

Nu ma doare mana, dar nu cred ca este de competenta ANPC-ului. Nu stiu daca lipsa de moralitate, lipsa de scrupule se taxeaza la ANPC.
Faza cu bagatul cursului mai nefavorabil intr-un tab, ca sa nu il vezi din prima cand deschizi pagina de cursuri (pariez ca 90% dintre clientii ING nici nu stiu ca exista un al doilea curs), e doar o nesimtire, un siretlic practicat de smenari,  nu de o banca ce se vrea respectabila.
Iar reclama falsa se practica peste tot, doar nu crezi ca poti sa zbori cu red bull sau sa iti faci prieteni cand bei fanta. Asa si la ei, doar nu crezi ca banca pierde daca iti elimina un comision.

View Postdon_dannielo, on 23 mai 2017 - 18:16, said:

Cele 3 cursuri BRD:
https://www.brd.ro/c...zi-de-referinta

Daca toti au asa, probabil este legal.
Nu e ilegal sa ai mai multe cursuri, nimeni nu a zis asta. E insa in contradictie cu CGA-ul lor. Conforma acestuia, trebuia sa isi anunte clienti de schimbarea din 20 februarie, pentru ca nu e o schimbare de curs, este vorba de introducerea unui alt curs!

Si este si in contradictie cu logica: uite, la BRD, la link-ul tau, cursul este mai mare pe tranzactiile cash fata de cele electronice. La ING este exact invers!
Cum sa fie mai mare costul daca platesti pe net decat daca scoti valuta cash?!

La ING am venit de la BT, tot din cauza unei "gaselnite" din astea: au fost primii care au bagat comision la incasare direct in cont! Adica aveai comision 0 daca depuneai cash la ghiseu si 6 lei daca incasai banii de la alta banca?! Dupa BT, s-au mai trezit si altii.

Edited by bittersuedez, 25 May 2017 - 09:41.


#33
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postbittersuedez, on 25 mai 2017 - 09:47, said:

Nu, nu e bine deloc sa iti faci card in valuta, de aceea cardurile in lei au permis pana acum plati in valuta. Intre timp insa, bancile s-au lacomit.
E bine de stiut ca exista si banci cu solutii decente pentru plati ocazionale in valuta.


Daca nu stiti ce motive sunt pentru a face o plata in valuta straina cu cardul de lei, inseamna ca, ori nu iesiti deloc din tara si nu faceti cumparaturi pe net, ori iesiti foarte des si cu cheltuieli foarte mari. Sa iesi cu valuta in buzunar se practica acum mai bine de 10 ani, intre timp ne-am mai civilizat si noi. Iar cardurile in alte valute nici nu renteaza, nici macar bancile nu le recomanda. ING-ul pare ca vrea sa ne intoarca in epoca in care cardurile erau "Valid in Romania only".

Un card in euro la ING costa 24 de euro pe an, nu 3 euro. Pentru a deveni rentabil, un calcul simplu arata ca ar trebui sa faci cheltuieli de minimum 6.000 euro anual.
Tocmai am salvat 2 colegi care plecau in concediu in strainatate (avem toti carduri ING), le-am zis de noile costuri si si-au transaferat urgent banii la BCR. La niste cheltuilei medii de 3.000 de euro de familie (hotel, transport, masa), ar fi pierdut 60 euro la ING, in plus fata de costurile de anul trecut.








Doamne fereste Posted Image Vorbesti numai porcarii. Este dreptul meu la libera exprima. Asa ca imi spun parerea legata de comentariul tau.

Cica nu este bine sa ai card in valuta. Dumnezeule mare Posted Image)) Pai si daca stau 6 luni intr-o tara unde valuta este euro/dolar etc de ce nu ar fi bine sa am cardul de euro/dolari etc?
Dar chiar si fara, plec in vacante in strainatate, unde moneda locala este euro. Care ar fi motivul sa nu am card de euro? Imi cumpar bilete de avion si am nevoie de un card un euro pt a le achita, de asemenea si bilete pt autocare, trenuri, bilete muzee din strainatate unde moneda este euro si plata se face online.

Si este 3 euro la BT. Am zis eu ING are taxa 3 euro pe an?!?! BT are taxa de 3 euro an pt card. Conturile in valuta sunt gratuite.

De unde apareti fratilor? Posted Image))

Edited by andreiMembruAnonimut, 25 May 2017 - 10:05.


#34
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Posttigerheart, on 11 mai 2017 - 15:46, said:

Eu am la BT un Visa Electron si cursul folosit e cel de la Visa.
Vezi ca ING mai are o chestie misto: daca faci o plata in alta valuta in afara de euro atunci e si un comision de conversie Posted Image
Confirm, cu un Visa Electron de la BT a fost mai ieftin sa scot, inculzand comisionul de retragere, 200+ leva decat sa schimb lei, aici sau in bulgaria! - YMMV.

View Postgigelvasile, on 23 mai 2017 - 17:50, said:

Nu vreau sa va stric parada de injuraturi la adresa ING, dar sa stiti ca toate bancile au curs valutar special pentru tranzactiile cu cardul, care este considerabil mai prost decat cursul pentru schimb valutar la casierie/internet banking.
ING-ul avea curs special si pe vremea cand avea 2% comision suplimentar pentru alte valute decat euro, deci taxau de 2 ori :-)
Nu toate bancile afiseaza cursul pt tranzactii cu cardul asa ca cel mai bine uitati-va prin istoricul din extras si calculati valoarea in valuta a tranzactiei vs valoarea debitata in lei si apoi comparati cursul BNR din ziua respectiva.
Cel mai bine va luati card in valuta. Cum zicea si colegul de mai sus, la Raiffeisen daca ai incasari de min 2000 lei pe luna te incadrezi la pachetul Zero Tot unde ai retrageri numerar lei gratuit la orice ATM din Romania, si card + cont in EURO sau USD gratuit (pt valuta exista comisioane de retragere, dar aici e vorba de plati pe Internet si POS care nu sunt comisionate).

BT are ori cursul afisat pe site/in agentii ORI cursul VISA!

Edited by easy90rider, 25 May 2017 - 15:28.


#35
bittersuedez

bittersuedez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2005

View Postandrei_ionut, on 25 mai 2017 - 10:03, said:

Doamne fereste Posted Image Vorbesti numai porcarii. Este dreptul meu la libera exprima. Asa ca imi spun parerea legata de comentariul tau.
Andrei ionut, ce-ar fi sa incerci sa folosesti un ton decent? Nu te-am injurat, nu te-am tutuit (pana acum).
Cat despre "porcarii", nu stiu care dintre noi doi le vorbeste.

1. Aici este un topic despre ING, nu despre alta banca, incluzand BT. De aceea am mentionat costul de la ING si nu cel de la BT. Trebuia sa iti scriu in clar, ca sa intelegi? Nici o clipa nu am gandit ca ai zis tu ca sunt costuri de 3 euro la ING. Mai citeste o data. Bine-nteles ca voi migra cu salariul la BT sau Reiffeisen, dar trebuie sa aflu mai multe amanunte despre problemele pe care le au aceste banci (de ex. BT avea comision 6 lei la incasari interbancare! incredibil!)

2. Nu e bine sa ai un card in valuta in sensul ca nu este rentabil. Atentie, e vorba despre ING, pentru ca asta e subiectul aici. E suficient sa ai, asa cum au toti vesticii, carduri in moneda in care esti platit, cu ceva exceptii. Ex., daca stai 6 luni intr-un loc, traiesti acolo, normal ca renteaza sa iti faci si un card (am si spus-o mai sus, merita doar daca iesi des in afara si / sau cheltuiesti multi bani la un drum).
Dar ca sa iti platesti o vacanta?! Banii nostri ce au? De ce crezi ca, de cand am intrat in UE, bancile noastre permit plati in valuta cu cardul in lei?
De peste 10 ani imi tot fac concediile doar afara si am platit hoteluri, avioane, inchirieri auto, restaurante, cumparaturi numai si numai cu cardurile mele in lei si la un cost euro/leu sau usd/leu cat se poate de decent. Pana acum. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca, la o plata in lei te poti folosi si de un card de credit (mai ales la inchirieri auto).
3. Atunci cand spui "Eu ma intreb ce motiv as avea sa fac o plata cu cardul meu de lei in strainatate?" dai dovada de... foarte putina imaginatie, ca sa nu zic si ca ti-ai dat singur cu stangu' in dreptu' cand ai scris un pic mai jos "daca stii ca pleci des din tara iti faci un card de euro..", deci ti-ai raspuns singur la propria intrebare: "ce motiv ai avea sa faci o plata cu cardul de lei? cand NU pleci des din tara". Capisci?
Si tu cum faci? Daca mergi in cehia, iti faci card in coroane, pentru polonezi in zloti, la unguri mergi cu cardul in forinti? :) Ia uite un nou motiv sa faci plata cu cardul in lei: prea multe monede in europa asta.

View Postandrei_ionut, on 25 mai 2017 - 10:03, said:

De unde apareti fratilor? Posted Image))
Cam asta ma intreb si eu.

#36
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Am vazut si eu acum pe site la ING "cursul standard". Adica... serios serios? Astia chiar cred ca clientii lor sunt maimute.

3.4% peste cursul BNR. LOL

[ https://i.imgur.com/ot0J6Vj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bv01, 26 May 2017 - 14:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate