Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ING Bank: Comisioane zero pentru retrageri de la bancomatul oricărei bănci, de oriunde din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
geckotm

geckotm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008
... pentru clienţii cu salariul sau alt venit recurent la ING şi cu minim o plată cu cardul pe lună.

Suna foarte bine, dar de fapt toata treaba asta e o magarie legata de:
- "Curs dedicat pentru tranzactii din HomeBank, in casierii sau ATM ING" -  cursul "normal"(adica cursul bancii) de vanzare cumparare din locatiile respective...
- si "Curs Standard" care se aplica de exemplu la regtrageri sau plati POS in strainatate.

Pentru ziua de azi de exemplu(11/05/2017):
- curs BNR:    1 Eur -> 4.55 lei
- curs "Dedicat" ING: 1 Eur -> Cumparare: 4.4831  /// Vanzare 4.6105
- curs "Standard" ING:   1 Eur -> Cumparare: 4.3877 /// Vanzare 4.7059
- curs casa de schimb valutar decenta: 1 Eur -> Cumparare: 4.53 /// Vanzare 4.55

Observam cat este de frumos cursul "Standard". De un curs similar de frumos va beneficia oricine de azi inainte va plati cu cardul in strainatate la POS sau va scoate banii de la bancomat din strainate "GRATIS".
La un simplu calcul diferenta dintre cursul Standard si cel de la o casa de schimb valutar, pentru fiecare o suta de euro este de aproximativ 16 lei.
Multumim pentru "promotie" dar va rugam sa nu mai ascundeti comisioanele in cursuri "Standard", convertiti macar la cursul dumneavoastra "Dedicat"

Si dupa scrisoare de informare de mai sus pentru cei curiosi as avea si o intrebare:
- aveti carduri in Romania unde platind in strainatate se face conversia la banca voastra la cursul Visa? (visaeurope.com/making-payments/exchange-rates)

Edited by geckotm, 11 May 2017 - 15:42.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ca la raiffeisen

Edited by arg, 11 May 2017 - 15:45.


#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 07.08.2008
Eu am la BT un Visa Electron si cursul folosit e cel de la Visa.
Vezi ca ING mai are o chestie misto: daca faci o plata in alta valuta in afara de euro atunci e si un comision de conversie Posted Image

Quote

Poti sa platesti cu cardul in lei (in tara) sau euro (in strainatate) fara niciun comision, in magazin sau pe internet. In cazul in care faci o plata intr-o valuta diferita de euro, se va aplica un comision de conversie valutara de 2%.


#4
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
treaba buna e comision zero in tara. astfel, pot sa scot cash de la orice bancomat de la orice banca e in drum.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 geckotm, on 11 mai 2017 - 15:41, said:

... pentru clienţii cu salariul sau alt venit recurent la ING şi cu minim o plată cu cardul pe lună.

Suna foarte bine, dar de fapt toata treaba asta e o magarie legata de:
- "Curs dedicat pentru tranzactii din HomeBank, in casierii sau ATM ING" -  cursul "normal"(adica cursul bancii) de vanzare cumparare din locatiile respective...
- si "Curs Standard" care se aplica de exemplu la regtrageri sau plati POS in strainatate.

Pentru ziua de azi de exemplu(11/05/2017):
- curs BNR:                                                                       1 Eur -> 4.55 lei
- curs "Dedicat" ING:                                                        1 Eur -> Cumparare: 4.4831  /// Vanzare 4.6105
- curs "Standard" ING:                                                      1 Eur -> Cumparare: 4.3877 /// Vanzare 4.7059
- curs casa de schimb valutar decenta:                            1 Eur -> Cumparare: 4.53     /// Vanzare 4.55

Observam cat este de frumos cursul "Standard". De un curs similar de frumos va beneficia oricine de azi inainte va plati cu cardul in strainatate la POS sau va scoate banii de la bancomat din strainate "GRATIS".
La un simplu calcul diferenta dintre cursul Standard si cel de la o casa de schimb valutar, pentru fiecare o suta de euro este de aproximativ 16 lei.
Multumim pentru "promotie" dar va rugam sa nu mai ascundeti comisioanele in cursuri "Standard", convertiti macar la cursul dumneavoastra "Dedicat"

Si dupa scrisoare de informare de mai sus pentru cei curiosi as avea si o intrebare:
- aveti carduri in Romania unde platind in strainatate se face conversia la banca voastra la cursul Visa? (visaeurope.com/making-payments/exchange-rates)

Deci s-a schimbat ceva in rau fata de cum era inainte, sau care-i nemultumirea?

 tigerheart, on 11 mai 2017 - 15:46, said:

Eu am la BT un Visa Electron si cursul folosit e cel de la Visa.
Cursul Visa de la dolar.

 tigerheart, on 11 mai 2017 - 15:46, said:

Vezi ca ING mai are o chestie misto: daca faci o plata in alta valuta in afara de euro atunci e si un comision de conversie Posted Image
S-a scos asta.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 07.08.2008

 don_dannielo, on 11 mai 2017 - 15:53, said:

S-a scos asta.
Inca apare pe site:
[ https://s29.postimg.org/5dqtisfsn/screenshot_142.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.ing.ro/p...ard-complet#faq

#7
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Macar daca scoti lei in Romania, atunci nu e comision.
Macar atat avantaj are.

#8
geckotm

geckotm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008

 don_dannielo, on 11 mai 2017 - 15:53, said:

Deci s-a schimbat ceva in rau fata de cum era inainte, sau care-i nemultumirea?


Cursul Visa de la dolar.


S-a scos asta.

Pai nemultumirea mea ar fi ca se pare ca noul curs "Standard" include si comisionul care acum "s-a scos" .. sau cel putin asa inteleg eu, altfel, cursul ar fi cel "Dedicat", cel de care beneficiezi si la banca daca te duci sa schimbi bani.

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
e misto faza cu comisionul zero in tara, dar oricum e trendul pietei si s-au aliniat si ei


de cate ori ma duc in strainatate, prefer sa cumpar euro de aici, pentru ca decontarile internationale intre comerciant-visa-ING, ma duc la un comision de 2%
de dolari si pounds, nici nu poate fi vorba, aici comisioanele te-ar duce la 3-4%, deci cel mai convenabil sa pleci cu valuta cumparata de aici.

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Am observat ca la ING orice crestere de tarife e deghizata intr-o "veste buna, am micsorat ceva". Vrajeala. In scrisorica cu pricina mai e o crestere de tarif: cine nu are venit recurent la ei, acum e taxat cu 7 lei (anterior era parca mai putin, iar la inceput sigur era cu nimic la card complet).

ING, o banca inregistrata in alta tara, are ambitia sa reinvie vechile carduri de debit de acum un deceniu "Valid only in Romania". De ce draq nu ti-ai face card la altii pentru plati in strainatate, care au cursuri decente.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Comisioane 0 si curs valutar foarte prost.
Se conpenseaza una cu cealalta.

 Flat, on 11 mai 2017 - 15:49, said:

treaba buna e comision zero in tara. astfel, pot sa scot cash de la orice bancomat de la orice banca e in drum.
Da, dar ai vazut si tu reclama, nu se stie niciodata cand ajungi in Belize si nu-ti permiti un comision standard de 2% la alta banca, parca mai bine e cu un comision 0 si curs umflat cu4-5%.

Edited by gumball3000, 11 May 2017 - 16:48.


#12
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005

 bladhaund, on 11 mai 2017 - 16:35, said:

Am observat ca la ING orice crestere de tarife e deghizata intr-o "veste buna, am micsorat ceva". Vrajeala. In scrisorica cu pricina mai e o crestere de tarif: cine nu are venit recurent la ei, acum e taxat cu 7 lei (anterior era parca mai putin, iar la inceput sigur era cu nimic la card complet).

ING, o banca inregistrata in alta tara, are ambitia sa reinvie vechile carduri de debit de acum un deceniu "Valid only in Romania". De ce draq nu ti-ai face card la altii pentru plati in strainatate, care au cursuri decente.
Era 5 ron pe luna acum e 7.Si comision de retragere exista cel putin acum.Am retras 200 ron si am avut comision de 1,5 ron.

Exista vreo banca sa coste cardul mai putin daca nu incasezi salariul la ei ?

#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Libra. Nu costa nimic.

#14
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Am asa la raiffeisen de cateva luni bune.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 gymy, on 11 mai 2017 - 16:55, said:

Era 5 ron pe luna acum e 7.Si comision de retragere exista cel putin acum.Am retras 200 ron si am avut comision de 1,5 ron.

Exista vreo banca sa coste cardul mai putin daca nu incasezi salariul la ei ?
Au marit si comisioanele de retragere, pt clientii vechi de la 1 iulie o sa fie vroe 3 lei sau cam asa ceva.

Edited by gumball3000, 11 May 2017 - 18:15.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

 gymy, on 11 mai 2017 - 16:55, said:

… Exista vreo banca sa coste cardul mai putin daca nu incasezi salariul la ei ?
La BCR ai complet gratis pachetul Cont Curent (cont + card de debit Maestro sau Visa Electron + extragere numerar de la bancomatele proprii), fara conditie de incasat salariu sau similar in acel cont. S-ar putea, dar nu stiu sigur, sa includa si 24Banking fara token(*); cine e interesat trebuie sa intrebe cum e exact.

(*) Permite consultarea situatiei conturilor proprii de la BCR + operatii intre ele (trasferuri/ constituire-acumulare-lichidare  depozite/ etc) + plati de facturi catre furnizori cu care are conventii (sunt foarte foarte multi) + plati taxe si impozite OPTT. NU permite plati catre terti oarecare (de exemplu plata intretinerii la bloc prin virament, transfer catre un cont al tau de la alta banca); pentru aceste din urma operatii e nevoie de token/eToken 3LEI/luna.

#17
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
A inceput si ING-ul trendul mioritic de a pacali clientii prin diverse metode.
Eu am folosit cardul destul de des in afara tarii si stiam comisioanele si cursurile de schimb de obicei, insa am observat o chestie, de curand, cand am platit 3 certificari pe pearsonvue. Valoarea platii transmisa catre banca a fost de 80$.
Toate bune si frumoase pana aici.

Am notificarile sms active, un serviciu pentru care platesc. Mi-a venit sms ca am platit 338,96 la data de 30.03 (tranzactie care a fost pusa in asteptare). Ok, nu m-a interesat prea tare, insa la aproximativ o saptamana dupa aceea am cautat o plata in extrasul de cont si am observat o chestie care mi s-a parut ciudata. Tranzactia efectuata catre pearsonvue de 338.96 ron (echivalentul a cei 80$) la data de 30.03 a devenit 353.02 ron la data de 03.04 in conditiile in care diferenta de curs la ING Bank a fost de vreo 2 bani.

Nici pana in ziua de astazi nu au reusit sa-mi explice de ce imi vine sms cu o suma si de ce mi se debiteaza alta suma cand se face tranzactia. Eu cred ca stiu de ce, insa imi lasa impresia ca ei vor sa ascunda chestia asta.

Oricum, am inceput sa iau in considerare sa-mi mut conturile la BT.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mi-e greu sa cred ca ai cerut explicatii si nu ti s-au dat. Pana si pe forumul asta s-a explicat de cateva de ori. Blocarea se face la cursul BNR/Visa, iar decontarea (peste 3 zile) se face la cursul bancii (de fapt e conversie dubla ron-eur-usd).

Pentru cumparaturi in $ oricum e mai bun BT, ca se face doar conversie ron-usd, in rest e acelasi sistem. Mai nasol daca vrei sa cumperi in eur, ca atunci se face conversie dubla, iar la ing nu.

Si n-a inceput nimic acum, decat pentru cei care cumpara prima data de pe net.

Edited by don_dannielo, 12 May 2017 - 10:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate