Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Apollo Residence Berceni Apărătorii Patriei.

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#145
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Totul se rezumă doar la asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uRNuBNL-f8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#146
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013

 needtobreathe, on 07 august 2017 - 10:20, said:

O intrebare pentru cei care au deja apartament la Apollo.
S-a  respectat termenul de finalizare al blocului? Ni s-a zis ca in decembrie semnam contractul de vanzare-cumparare. La voi cum a fost?
Ma intereseaza si pentru credit...
Predarea apartamentului s-a facut 2 luni mai tarziu decat era stipulat in antecontract, dar balustrada s-a montat la 6 luni dupa predarea apartamentului iar acum se lucreaza la montarea liftului. Ultimele 3 blocuri au avut intarzieri mai mari, blocul 9 cam 8 luni, dar sincer termenele de predare au fost ne-realiste de la bun inceput, in special ultimele blocuri. Eu ma asteptam sa intarzie. Cred ca de data asta se vor preda la timp, primele 2 blocuri cu siguranta, In schimb parcarea nu cred ca va fi gata la finalul anului 2018. Sa speram ca nu vor fi probleme cu autorizatiile din cauza etajului in plus.

#147
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ba ar trebui sa conteze aspectul estetic. Si inca foarte mult. In tarile "cu apa calda", spre care tindem si ne uitam la ele oftand pe principiul cum de la ei se poate (cam orice... autostrazi, civilizatie, legi care se aplica etc) si la noi nu, se tine cont de acest aspect. Bine, aia nu stiu nici pana acum cat de util sa sa-ti pui niste sarme pentru rufe. Sai sa-ti pui pe balcon niste butoate cu muraturi.

 pink-beetle, on 08 august 2017 - 08:18, said:

O fi o falsa impresie, eu zic sa-i intrebam pe cei care si-au inchis deja  balcoanele daca e o falsa impresie sau nu.
Tu ce zici?

Mi-ar spune ca un balcon inchis e la fel de important precum un gratar in fata blocului si o bere la pet bauta in "bustul" gol. "Care e problema? Deranjez pe cineva?" :D Asa ca nici nu ma obosesc sa intreb.

#148
needtobreathe

needtobreathe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.03.2017

 Lac78, on 08 august 2017 - 09:50, said:

Predarea apartamentului s-a facut 2 luni mai tarziu decat era stipulat in antecontract, dar balustrada s-a montat la 6 luni dupa predarea apartamentului iar acum se lucreaza la montarea liftului. Ultimele 3 blocuri au avut intarzieri mai mari, blocul 9 cam 8 luni, dar sincer termenele de predare au fost ne-realiste de la bun inceput, in special ultimele blocuri. Eu ma asteptam sa intarzie. Cred ca de data asta se vor preda la timp, primele 2 blocuri cu siguranta, In schimb parcarea nu cred ca va fi gata la finalul anului 2018. Sa speram ca nu vor fi probleme cu autorizatiile din cauza etajului in plus.

Merci de raspuns. Pe mine ma intereseaza si cand ies actele ca sa pot face creditul. Daca actele o sa iasa la timp, o sa pot merge si la banca.
Contractul de vanzare cumparare a fost semnat la predarea apartamentului sau la termenul stipulat in antecontract? (logic mi s-ar parea la predare...)

#149
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Cu placere!

La predare.

Eu zic sa-ti iei o marja de cateva luni. Dar de obicei se prelungeste antecontractul daca este cazul pe care-l duci la banca. Ultimul antecontract care include identificarea apartamentului iar trebuie dus la banca.

#150
cool_71

cool_71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2017
In Aparatorii Patriei avem si balcon inchis pentru uscare rufe in conditii vitrege. Exista si loc pentru amenajarea unui dulap pentru depozitare conserve si lucruri marunte (la trei camere, nu stiu la ceilalti). In plus, a fost gandit si accesul din bucatarie, fara sa treci prin casa. De asta am tinut cont cand am ales apartamentul. Terasa nu cred ca va fi inchisa de cineva decat daca conditiile climaterice o impun: curenti foarte mari de aer astfel incat sa zboare tot din balcon cand bate vantul. In terasa se pot pune flori, se pot monta grilaje din lemn pentru gradini (usor demontabile) pe care sa se catare plante si care sa dea o gura de oxigen cu un aspect placut. In plus mai si protejeaza bataia ploilor. Poti sa-ti pui o umbrela pe timp de vara, daca este nevoie. In alte locuri sunt si balcoane care au fost inchise din necesitate, nu de placere. Daca atunci cand ninge, toata zapada se aduna in balcon si nu esti acasa, daca inclinarea spre scurgere nu este foarte buna, plafonul celui de jos este compromis. La blocurile vechi aici au fost probleme si din cauza asta s-au inchis. In privinta aerului conditionat se poate stabili o pozitie comuna de montaj a unitatilor exterioare, pentru toate apartamentele. Nu numai aspectul conteaza, trebuie tinut cont si de alti factori( evitarea peretilor de rezistenta, accesul facil la unitatile exterioare pentru eventualele intervenii). Nu poti impune aceeasi marca fiidca asta depinde de bugetul fiecaruia. Sunt si aparate cu aport de aer proaspat (e drept, foarte scumpe), sunt si aparte cu senzor de miscare care directioneaza jetul de aer functie de locul in care te afli (tot cu un pret pe masura)....In alta ordine de idei, cred ca termenele vor fi respectate, dezvoltatorul spunea ca el preconizeaza ca vor fi gata mai devreme, conditiile climaterice au fost favorabile, termenul din contract a fost dat datorita punerii in functiune a utilitatilor, lucru care nu mai depinde de ei! Eu zic ca cei care fac imprumut la banca, cel mai bine ar fi sa discute cu dezvoltatorul, mie personal mi s-au parut seriosi si nu pusi pe tepe! Aparitia unor probleme la termene, nu intotdeauna le pot fi inputate, chiar daca ei sunt raspunzatori! Cu timpul au mai capatat si ei experienta si au invatat din greseli! Nu am interes sa-i laud dar nici nu-i pot blama ca nu am motiv, deocamdata!

#151
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 cool_71, on 08 august 2017 - 10:56, said:

In Aparatorii Patriei avem si balcon inchis pentru uscare rufe in conditii vitrege.
Dacă noi în România avem condiții vitrege ăia din nordul țărilor scandinave ce condiții au?
Despre restul postului scris de tine ce pot să spun decât că ai ales cele mai frumoase exprimări dar care sunt tot pro balcoane inchise.
Și totuși de ce dezvoltatorii nu comandă proiecte de blocuri doar cu balcoane închise dacă e o cerere așa de mare?

#152
cool_71

cool_71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2017

 owl1960, on 08 august 2017 - 11:22, said:

Dacă noi în România avem condiții vitrege ăia din nordul țărilor scandinave ce condiții au?
Despre restul postului scris de tine ce pot să spun decât că ai ales cele mai frumoase exprimări dar care sunt tot pro balcoane inchise.
Și totuși de ce dezvoltatorii nu comandă proiecte de blocuri doar cu balcoane închise dacă e o cerere așa de mare?
Nu sunt pro blacoane inchise, chiar mi se pare ideala o terasa si pentru flori si pentru confort....am spus ca atunci cand nu ai incotro, o faci...depinde cum este amplasat blocul (vorbesc din experienta)! Stiu ca, acum este necesara o atorizatie! Sper sa nu fim nevoiti sa apelam la asta!

#153
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015

 owl1960, on 08 august 2017 - 11:22, said:

Dacă noi în România avem condiții vitrege ăia din nordul țărilor scandinave ce condiții au?
Despre restul postului scris de tine ce pot să spun decât că ai ales cele mai frumoase exprimări dar care sunt tot pro balcoane inchise.
Și totuși de ce dezvoltatorii nu comandă proiecte de blocuri doar cu balcoane închise dacă e o cerere așa de mare?

Au si ei. Asa cum si noi avem ierni grele, ger, zapada, praf pe timpul verii. Daca putem sa ne facem viata mai confortabila, de ce nu am face-o?
Ca se gasesc 1-2 rataciti care sa bata din picior ca un balcon inchis nu e estetic? Poate fi estetic cu putin efort, dar cu siguranta este practic!
Si majoritatea aleg sa se bucure de un spatiu practic, de niste metri patrati absolut esentiali in depozitare.
Poate in blocurile din Aparatorii Patriei aveti jumate de balcon inchis, dar restul nu au!
Iar daca oamenii vor sa-si inchida balcoanele, o vor face oricum, chit ca se gasesc cativa carcotasi.

Eu abia astept sa-mi inchid TOATE balcoanele cu prima ocazie.

Edited by pink-beetle, 08 August 2017 - 16:54.


#154
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
De ce dezvoltatorii nu fac blocurile cu toate balcoanele închise dacă e cerere așa de mare?

#155
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Pai tocmai asta au facut in Aparatori. Apartamentele de 3 camere au 5,5m balcon inchis si 10m deschis. Cele de 2 camere orientate catre S-V au 11m inchis si aproape 4m deschis. Trebuie avut in vedere ca in cel deschis va fi montata unitatea exterioara a aerului conditionat al tuturor apartamentelor in coloana. Dupa parerea mea nu mai necesita nici o cheltuiala suplimentara dupa. Cine isi alege un apartmanent trebuie sa se gandeasca daca vrea balcon inchis si sa cumpere intr-un bloc in care toate apartmantele au balcoanele inchise de dezvoltator.
Problema este ca sunt mai scumpe ca balcoanele vor fi incluse in suprafata utila. Apartamentele de 3 camere au o compartimentare perfecta cu suprafata generoasa, spatii de depozitare pe hol si geam la baie. Sufrageria, bucataria si grupul sanitar sunt la intrare, iar dormitoarele si baia in capatul celalalt, care se pot separa cu inca o usa imediat dupa grupul sanitar.

#156
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015

 owl1960, on 08 august 2017 - 17:04, said:

De ce dezvoltatorii nu fac blocurile cu toate balcoanele închise dacă e cerere așa de mare?

Nu stiu de ce, ca toti isi inchid balcoanele intr-un final.
Poate de aici si diferenta de pret intre Apollo din Popesti si cel din Aparatorii Patriei: 63000 euro vs. 85500 euro pentru 3 camere.

#157
Dreamspace

Dreamspace

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.05.2015

 pink-beetle, on 09 august 2017 - 08:21, said:


Nu stiu de ce, ca toti isi inchid balcoanele intr-un final.
Poate de aici si diferenta de pret intre Apollo din Popesti si cel din Aparatorii Patriei: 63000 euro vs. 85500 euro pentru 3 camere.

Cu siguranta diferenta asta de pret nu este doar pentru ca in Popesti n-ai balcoane inchise si in Aparatori ai. In Aparatori pozitia e mai buna, sunt construite pe Bucuresti iar pretul imobiliarelor a crescut considerabil in ultimul an si jumatate.

#158
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

 constanta2, on 17 august 2017 - 13:34, said:

buna ziua, as vrea sa imi spun parerea despre experienta mea cu dezvoltatorul de la complexul Apollo berceni
1. notarul agreat de dezvoltator nu este impartial
2. in contractul de vanzare - cumparare ne este adaugata mentiunea ca utilitatile, respectiv apa, sa fie furnizate la paramentrii corespunzatori....astfel incat ulterior proprietarii trebuie sa achizitioneze o pompa pentru ridicarea debitului de apa...
3. contractul de furnizare a apei este pe numele dezvoltatorului iar proprietarii platesc contravaloarea consumului dezvoltatorului care achita ulterior  furnizorului....situatia nefiind in regula deoarece daca dezvoltatorul nu achita furnizorului acest serviciu  proprietarii sunt in situatia de a platii a doua oara ...au fost cazuri...
4. blocul este dat in folosinta fara lift si partial finisat astfel incat tot praful si mizeria este suportata de proprietari...si fara balustrada....
5. la montarea liftului dezvoltatorul impune ca taxa de 900 lei de punere in functiune al acestuia (iscir) sa fie achitata de proprietari...acest lucru  nu este specificat la prezentarea imobilului si nici nu este in regula...normal,  blocul trebuia dat in primire cu lift in functiune...
6. finisajele apartamentelor lasa de dorit, astfel incat pentru o calitate mai buna a acestora trebuie sa dai spaga muncitorilor si nici in acest caz lucrurile nu sunt ok....
7. carcasa tabloului electric pare din carton atat de prost este...cel mai ieftin....<
8. in promisiunea de vanzare- cumparare se specifica ca daca, din vina dezvoltatorului nu se face vanzarea, cumparatorului I se returneaza avansul, iar in situatia in care din vina cumparatorului nu se face vanzarea acesta pierde avansul dat dezvoltatorului....cumparatorul pierde avansul iar dezvoltatorul nimic....
9. la predarea apartamentului dezvoltatorul te trateaza ca pe ultimul om...nu ca un client de la care insasezi bani si care ti-a inghitit toate marlaniile.....te rogi sa rezolve  neregulile din apartament... groaznic si aceasta experienta au avut-o si alti vecini.....
10. balustrada balconului vopsita parca cu var nu cu vopsea...ruginita dupa cateva luni

Confirm tot si dau copy paste oriunde
dezvoltator neserios,doar promisiuni....o sa aveti mari surprize......zboara bani, zboara

Edited by jimbo, 31 August 2017 - 15:20.


#159
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Tu esti chiar suparat de scrii pe toate forumurile.

#160
BogdanBurebista

BogdanBurebista

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.07.2017
Multumim de info! Sper sa nu ai dreptate

#161
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
eu am stat in complexul apollo din popesti. constructia e ok nu sunt probleme de infiltratii/mucegai dar intr adevar unele blocuri nu aveau lift si lumea e extrem de suparata pe chestia asta si altele.finisajele cele mai ieftine.

#162
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 daxpop, on 04 septembrie 2017 - 15:54, said:

finisajele cele mai ieftine.
Ia dă-ne și nouă un exemplu de finisaje scumpe!

Edited by owl1960, 04 September 2017 - 19:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate