Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Clonare card

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015
2-4% nu mai tin minte\Stiu ca la gas si groceries ai mai mult, whatever, niciodata nu m-a intelresat, dar ma simt bine cand pun in datorie cate-o suta din ce-mi dau ei

#92
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 09 mai 2017 - 21:02, said:

Nu folosesc paypal
Mesajul nu era pentru tine...Astea-s metode de plata avansate si tu folosesti cele primitive, deci poti ignora mesajul meu.

#93
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016

View Postsamebo, on 09 mai 2017 - 13:05, said:

Da, tara in care cel mai folosit instrument de plata e cec-ul, care poate fi depus si incasat pe loc, dar dupa o saptamana te suna banca sa iti spuna ca teapa, cecul era fals, fara acoperire etc si ca le datorezi banii aia, ca nu e treaba lor sa verifice cec-ul inainte de a efectua plata Posted Image
Tara in care nici nu se cere PIN la plata la POS in magazine, tara in care iti cere copie dupa card ca sa platesti cu cardul ca sa dovedesti ca esti detinatorul cardului (si in parcursul asta le dai angajatilor toate datele necesare pentru a efectua ei alte plati cu el) Posted Image... daca ai "gasit" un card, il poti folosi pana il golesti.

Si cumva asa primitiv cum e de departe cel mai avantajos sistem din lume pentru cumparator. Si nici nu trebuie sa tii minte PINuri, si nici nu esti responsabil pentru banii furati.
Cum iti explici?

De exemplu in afara ca nu exista nici o taxa si nici o dobinda desi platesti folosesti banii altora (evident ca taxele exista, vreo 3%, la comerciant), exista un sistem de puncte si bonusuri din care numai anul asta eu mi-am luat 3 bilete gratis in plin sezon in Romania (~4500$), pe linga zeci de mii mile la united si la Delta pentru zboruri viitoare, 4 nopti la hoteluri de 4 stele in Europa etc cu costuri 0 pentru mine. ZERO. Si la fel o sa fie probabil si la anul. Ce avantaje ai de la sistemul ala avansat si nefraudat din Romania?

View Posttehnics, on 09 mai 2017 - 22:02, said:

Mesajul nu era pentru tine...Astea-s metode de plata avansate si tu folosesti cele primitive, deci poti ignora mesajul meu.

Frica continua de hoti nu arata avansul, ci din contra, retardarea...
Cecul se foloseste in SUA de cind lumea, inchipuieti de ce nu merge in tari de tzepari. De ce o hirtie din caiet scrisa de mina prin care eu ma jur pe rosu ca ii dau 100$ lui Tsunami e valabila intr-o tara si are valoare de contract si nu e valabila in aialalta "avansata"?

View Postsamebo, on 09 mai 2017 - 21:17, said:

De curiozitate, cat e cashback-ul pe acolo? Cate procente din suma cheltuita?

2-6% dar nu cashbackul e afacerea ci bonusul la fiecare card nou.

View Postf300, on 09 mai 2017 - 18:51, said:

Da, de fapt o mare parte din consum se duce la banci (sau ce organizatii sint de-alde Amex/Visa/Master). Au o tehnica foarte parsiva, e in contract ca n-ai voie sa maresti preturile la aia care platesc cu cardul sau sa pui comisionul separat. A inteles Tsu' sint convins.

Nu e adevarat, chiar in drumul meu e o benzinarie cu preturi diferite la cash si credit card. Altii au o suma minima de consumat pe credit card, 10$ sau asa ceva.

Daca nu ar fi avantajos pentru comericianti sistemul nu ar merge, dar sistemul e avatjaos pentru ca:
1. umblatul cu cash are costurile lui (se fura usor, se greseste/rataceste, trebuie sa ai oameni mai de incredere)
2. clientul are o linie de credit care pe vinzator nu-l costa nimic deci cumpara mai mult.

Sistemul e si mai avantajos pentru cine stie sa-l foloseasca in avantaj propriu, dar e dezavatajos pentru fraierii care se scufunda in consum si dobinzi mari si care finanteaza toata treaba.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 May 2017 - 00:17.


#94
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Posttehnics, on 09 mai 2017 - 20:58, said:

Ca tot discutam de clonare si etc...
Doar ce am primit un mail de la "PayPal" cu titlul: Your account has been limited temporarily
Mailul bineinteles ca suna asa:

Dear Client,

We need your help resolving an issue with your PayPal account. Until you help us resolve this issue, we’ve temporarily limited what you can do with your account.
What’s going on?
Your account has been limited temporarily in order to protect it.
What to do next?
Resolution Center
Log in to confirm your account
The security of your PayPal account is a top priority for us and we want to work together to help protect it.
Sincerely,
PayPal

Mailul este trimis de pe o adresa care are un numar si domeniul [email protected]
Bineinteles ca are si un link de login dar nu este postat aici...

In timp ce scriam postul asta am mai primit un mail asemanator...

Deci atentie sa nu picati in capcana...

Evolutia include toate domeniile, de aceea este bine sa ai cat mai multe mijloace de protectie/informare, poate uneori paguba comisa este mai mica decat bataia de cap ce urmeaza dupa

#95
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostTsunnnami, on 09 mai 2017 - 14:36, said:

Unde ai citit prostia asta?
În SUA valoarea plãților cu cardul este de doar 3% din total, grosul se duce la ACH și cecuri:
[ https://www.federalreserve.gov/paymentsystems/gifjpg/PaySysReport_Fig01.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Iar la persoane fizice cum arata "piramida"?

#97
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
De asta mi-am notat nr de pe card si am razuit 4 cifre din mijloc cu lama, stiu ca pot sa platesc fara frica ca cineva o sa faca dupa cumparaturi cu cardul meu.

#98
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Postretele, on 10 mai 2017 - 11:46, said:

În SUA valoarea plăților cu cardul este de doar 3% din total, grosul se duce la ACH și cecuri:
[ https://www.federalreserve.gov/paymentsystems/gifjpg/PaySysReport_Fig01.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt multi care nu au credit cards
Sunt multi care nu mai reusesc sa plateasca credit cards si dobanzile sunt uriase
Sunt multi care au credit history prost sau au declarat faliment si NU MAI PRIMESC credit cards

Poate ai dreptate.
ii vad la benzinarii unde merg inauntru si platesc cu cash $20 sa li se deblocheze pompa pentru $20.
Daca esti prost, who cares?
Eu opresc la pompa, bag cardul, introduc codul postal, si bag benzina, scot bonul, il fotografiez si plec.

Am cumparat 2 masini de la dealer, cu cecul. (Certified check), motocicleta cu cec de mana doar.
Fiecare la peste $25k
Primitiv, da merge si e convenabil si usor

In Romania daca nu ai cont PayPal esti prost, :lol:
Who cares?

#99
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
De ce fotografiezi bonul? Nu exista extras de cont?

#100
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ii e frica sa nu sune buticarul la 911 sa raporteze ca a facut plinul si nu a platit.

#101
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu, ii e frica sa nu punã de 15$ și sa apara 30 pe extras.

#102
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View PostMichidoo, on 08 mai 2017 - 17:13, said:

Da.

Pe viitor, seteaza alerta sa te anunte cand se fac plati din contul tau (e enervant sa primesti la propriile plati, dar iata, daca primeai la platile facute de "infractori", rezolvai problema din fasa). Eventual pui o limita de X lei la plati - tu stii cat te intereseaza sa (nu) pierzi.

A, si e bine sa tii grosul banilor intr-un cont de economii, care nu poate fi accesat cu cardul, iar pe card doar sumele (mici) de care stii ca ai nevoie.
Pai 10 000 RON nu era grosul b
anilor pentru el.

#103
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016

View Postretele, on 10 mai 2017 - 11:46, said:

În SUA valoarea plăților cu cardul este de doar 3% din total, grosul se duce la ACH și cecuri:
[ https://www.federalreserve.gov/paymentsystems/gifjpg/PaySysReport_Fig01.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Astia zic altceva:
http://www.creditcar...istics-1276.php
[ http://www.creditcards.com/credit-card-news/images/preferred-payment-type.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
When asked their preferred payment type, 43 percent of Americans chose debit cards compared with 35 percent who preferred credit cards and just 9 percent who preferred cash, according to a 2014 TSYS online survey of 1,000 consumers who owned both a debit card and a credit card.

Statistica ta se refera la toate platile, nu la cumparaturi. Toate creditele se platesc prin transfer sau cash in final. De exemplu toate cumparaturile de pe CC se vor plati in final prin transefr de la banca, ca asa iti platesti notla de plata la credit card. Mai mult, banii in banca cu care ai platit credit cardul vin prin transfer bancar de la angajator. Creditul de masina, de casa etc se plateste prin transfer sau check. Chiria, salariile, toate asigurarile care se opresc din salariu, taxele si impozitele etc nu se platesc prin carduri ci prin transfer bancar sau cec.



Si apropo de rudimentar sau nu uitam ca in America credit cardul se foloseste din 1950! Cind era numai un carton, fara banda magnetica fara chip fara conexiune de date. In Romania in 2017 cel putin 70% din populatie nu stie diferenta intre credit card si debit card, fac pariu.

[ http://www.creditcards.com/credit-card-news/images/preferred-payment-type.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vrajitoruldinoz, 10 May 2017 - 20:04.


#104
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, statistica facuta pe 1000 de persoane care au si card de debit si card de credit...
Si in ea iese ca:
  • 1 din 10 prefera cash-ul...
  • 8 din 10 prefera cu cardul (debit sau credit)
  • 1 din 10 e dat disparut Posted Image
Totusi 43+35+9 = 87... unde s-au pierdut restul de 13 procente... in prostii cu gift card.
Daca faceau statistica pe nedetinatori de carduri crezi ca nu iesea statistica mai buna in favoarea cashului, probabil peste 78% cat a iesit la tranzactiile cu cardul la detinatorii de ambele tipuri de carduri?

Edited by samebo, 10 May 2017 - 20:10.


#105
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postvrajitoruldinoz, on 10 mai 2017 - 20:00, said:

Concentrează-te, statistica mea e foarte oficială și vine direct de la bunicuța tuturor americanilor FED, tu vii cu sondaje online.
Și vezi că în imagine ai două pictograme, fiecare cu înțelesul său.

#106
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016
Tocmai, e absolut normal ca grosul sa vina din transferuri. Credit cardul are aplicatii limitate, nu tine loc de cont in banca. Fiecare $/RON etc platit prin credit card trece prin citeva transferuri bancare si la sursa si la destinatie.

#107
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si care e legatura aberatiilor voastre cu titlul topicului? Va reamintesc, initiatorului i-au disparut niste bani din cont si cerea sfaturi, lamuriri. Am ajuns la 6 pagini de aiureli.

#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View Postx_ulica, on 10 mai 2017 - 13:05, said:

De ce fotografiezi bonul? Nu exista extras de cont?

Bonul de benzina, pentru ca vreau sa am istoria alimentarilor, asta la masina mandrei
La masina mea, benzina imi e platita de firma, am card de gaz.
Daca cumva ma suna de la HR sa ma intrebe de vreo frauda, am fotografia
Celelalte bonuri... folosesc cardul de credit si pentru cheltuieli de servici, restaurant cu clientul etc, si imi trebuie fotografia sau PDF-ul pentru a-mi recupera banul.
Am raspuns bine?

View Postsamebo, on 10 mai 2017 - 13:13, said:

Ii e frica sa nu sune buticarul la 911 sa raporteze ca a facut plinul si nu a platit.

Nu se poate asa ceva, pentru ca aici, daca nu platesti cu card de credit, intai platesti inauntru, apoi mergi la pompa sa pui gazul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate