Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 

Salarii multinationale 2017 (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#73
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
De fapt eu consider ca problema e ca multinationalele au multe proiecte/departamente si calitatea oamenilor (atat colegilor cat si cei din management) nu e deloc constanta. Am lucrat in aceeasi multinationala (in domeniul IT) cu 2 colegi de facultate, dar fiecare pe alt proiect. Eu am prins un proiect misto, cu oameni bine pregatiti si deadline-uri rezonabile; am stat pe acel proiect 3 ani dupa care am plecat sa vad "cu ce se mananca" si alt subdomeniu. Alt coleg a prins un proiect destul de rau (atat management cat si oameni) care nu i-a placut si a plecat dupa un an. Al treilea coleg a prins un proiect unde avea colegi super misto, dar i se parea plictisitor ceea ce facea in proiect; el a plecat la o luna dupa mine din firma.

Cand ma intreaba cineva daca recomand acea multinationala raspund sincer ca depinde de proiect. Multinatioana per total nu e nici buna, nici rea si ii pun sa vada daca reusesc sa afle ceva fix despre proiectul unde ar urma sa lucreze.

#74
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View PostJohnnyBravos, on 26 februarie 2019 - 15:41, said:

Eu am lucrat in vreo doua multinationale mari din industria IT si pot sa spun ca chiar asa e. Saptamanal pleca cate un coleg de acolo pentru ca nu mai suporta dupa 3-6 luni de munca la cat de toxic era mediul de munca.  
Industria s-a dus naibii tocmai din cauza caracterului mizerabil si balcanic al romanilor.  Pe strainii de la sediul-mama ii dor in fund cat timp ies banii din aceasta colonie...piata de desfacere, nu conteaza ca valorile si regulile pe care ti le spune HR-ista la semnarea contractului  nu mai sunt respectate demult, decat pentru fraieri, ca managerii  si leazii pot sa stea linistiti cu castile pe urechi sa asculte muzica si cu nasul pe iPhone in timp ce urmaresc niste grafice si email-uri la modul superficial, platiti cu 2000-3000 lei pe degeaba, inclusiv comportamentul unor angajati lenesi sau vulgari  care era trecut cu vederea , care nu faceau nimic ca sa merite si aia 1200 lei, ca se aveau bine cu leazii cu care ieseau  in weekend prin cluburi sau la fotbal.

Majoritatea managerilor si patronilor au mentalitate de despoti otomani sau de comisari sovietici, nu de lideri, asa cum se comporta directorii si managerii din vest.  
In ziua de azi, ca roman, daca vrei sa muncesti cinstit pe banii pe care ii meriti,  vrei sa fii tratat cu respect si sa ai sefi rezonabili, trebuie sa emigrezi.
Ca-n tara asta e evul mediu curat.  

Manageri platiti cu 2-3000 RON in IT??? Industria IT inseamna mai mult decat suport nivel 1-2.  Habar nu am cum e in zona asta, posibil sa ai dreptate, dar nu e la fel in toata industria IT.

#75
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
probabil ca se refera la o multinational ce testeaza jocuri video

#76
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Poston64, on 07 aprilie 2019 - 20:29, said:

probabil ca se refera la o multinational ce testeaza jocuri video

Nici vorba !
( IT Outsourcing )

ClassIT aka StarTech sau RezolvIT cu atat platesc "managerii". Pot ajunge si la 4000.
Freaca toata ziua niste mail-uri, dar freaca "la sigur" angajatii de pe teren.

Cei care sunt pe teren si se duc efectiv la client (si isi iau toata muja), de multe ori ptr incompetenta celor de la centru  NU sar de 2500 de lei si asta dupa minim 6 luni.
Chiar 1 an de zile.
Bani luati cu metoda "plicul" sau "drepturi de autor"

Majoritatea au 10-12-15 firme, care trebuie sa le alerge prin tot Bucurestiul.
Desigur, pe jos ! Ca nu iti da nici dracu masina. Decontare RATB sau Metrou, NU exista.
Bunuri de masa...pwla

Multi sunt tineri, care abia termina facultatea. Unii chiar au skill-uri.
NU stau mai mult de 3-6 luni si pleaca la firme OK, pe bani decenti. Nu firimituri

E o fluctuație de personal enorma.

De ce prefera multi aceste firme ?
E cam "biletul de intrare" in industria IT cand ai CV_ul gol.

Toti angajatorii din domeniu, au auzit de astia si stiu ca angajatii sunt supusi la toate rahaturile/situatiile posibile
Dar salariile sunt mizere.

Edited by M4V3RiCk_, 05 October 2019 - 04:34.


#77
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 06.09.2017
De ce exista astfel de firme ? Pentru ca romanului ii place sa stea capra.

#78
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostCool_Kick, on 05 octombrie 2019 - 09:07, said:

De ce exista astfel de firme ? Pentru ca romanului ii place sa stea capra.

Daca stau doar putin in astfel de firme, e totusi ok. sa nu stea cu anii, atunci e problema.

#79
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostCool_Kick, on 27 februarie 2019 - 11:56, said:

Problema in multinationale este ca nu mai gasesti oameni de calitate si bine pregatiti cum se intampla in urma cu vreo 10 ani+....
Ori au plecat la alte companii mai mici, ori si-au deschis afaceri, ori au emigrat, ori s-au evaporat.
foarte multi au plecat. ma mai uit pe linkedit pe unde mai sunt vechii colegi si parte destul de mare (pana la 20%) au plecat in alte tari.

#80
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Cu ce salariu ai trai decent in Bucuresti? Ma gandeam sa ma mut in 1-2 ani inapoi in tara si nu stiu daca merita. N-am muncit niciodata in RO.

Prin decent zic sa pot sa platesc o chirie ok / sa imi permit un ipotecar, sa merg cu masina, sa nu gatesc des, sa imi permit o vacanta in strainatate si sa mai si pun ceva economii de lunar. Eu ma gandeam la ~5000 lei

#81
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Putin 5000 lei ..., o chirie buna ptr 2 camere in oras ceva mai mare si nu la periferie sare bine de 1000 lei ... intretinerea pe lunile de iarna sare de 500 lei ... restul de utilitati (curent, telefon, internet, etc) alta peste suta de lei ... deci cam 2000 doar locuinta plus utilitati ... mancare (fara iesit la restaurant) si imbracaminte la nivel decent consider eu alti minim 2000 lei / luna .... altii 1000 ptr iesit & divertisment (o iesire la cinema pe we la premiere ptr 2 persoane sare de 100 lei). Un plin la masina cam 250 lei ... mai departe calculeaza fiecare

#82
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Oare merita diferenta de pret dintre a sta la periferie vs aproape de Pipera mai mult decat timpul in trafic? Vad ca in Berceni apartamentele noi sunt ridicol de ieftine, iar pe langa Pipera sunt semnificativ mai scumpe (desi tot ieftin comparat cu vestul). Mai mult de 30-40 minute nu as sta in trafic (1 ora pe zi).

Acum stau la 1 ora si 15 minute de serviciu si dau 800 euro lunar, daca ar fi sa ma mut pe langa serviciu ar trebui sa dau 1200-1500 euro, cam jumate din salariu, si n-as ramane cu nimic la final de luna.

#83
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Ptr Pipera este de luat in consideate metroul ... din Berceni ajungi cu metroul in cca 25 - 30 de minute ... la ora de varf este posibil ca tot atat timp sa dureze sa treci de 2 semafoare pe strazile care acced in Pipera.

Unu din avantajele locuitului in chirie este faptul ca te muti langa job ... diferenta de chirie intre a locui langa servici si la o ora distanta conside eu ca merita si diferenta de 100 euro / luna (sunt banii arsi pe benzina)

Edited by Tarzy, 13 October 2019 - 20:39.


#84
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 06.09.2017

View PostVillefort, on 13 octombrie 2019 - 18:19, said:

Prin decent zic sa pot sa platesc o chirie ok / sa imi permit un ipotecar, sa merg cu masina, sa nu gatesc des, sa imi permit o vacanta in strainatate si sa mai si pun ceva economii de lunar. Eu ma gandeam la ~5000 lei
Sa ai rata la casa, sa mergi cu masina, sa mananci la restaurant, vacanta in strainatate si economii lunar ? Cu 5.000 lei (1.000 si un pic euro) in Bucuresti eu unul nu vad cum.
Mai ales daca si fumezi.... iti mai trebuie un buget de 500-1000 lei lunar. Posted Image

PS: depinde si ce meserie ai. Daca lucrezi in IT, instalator sau zugrav - poti sa castigi lejer peste 5.000 lei.

Edited by Cool_Kick, 14 October 2019 - 09:23.


#85
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
@Villefort, parcă veniseși anul trecut o perioadă. S-a anulat? Că nu-mi amintesc.

În Berceni sunt ieftine (mai nou și alea de prin (Noul) Titan, dar sunt prea îngrămădite.
Prin zona de nord o chirie e apropiată de ceea ce ai deja. 5-600 euro/2 camere.
Deci ar trebui un salariu de minim 1500 euro (echivalent) în momentul de față. :)

#86
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postsfantu.dracu, on 14 octombrie 2019 - 09:32, said:

@Villefort, parcă veniseși anul trecut o perioadă. S-a anulat? Că nu-mi amintesc.

În Berceni sunt ieftine (mai nou și alea de prin (Noul) Titan, dar sunt prea îngrămădite.
Prin zona de nord o chirie e apropiată de ceea ce ai deja. 5-600 euro/2 camere.
Deci ar trebui un salariu de minim 1500 euro (echivalent) în momentul de față. Posted Image

Nah, am ramas tot aici pana la urma. Primii o oferta (as fi avut cam 1600 euro net in Bucuresti) dar am gasit ceva mai ok aici.  Deci vad ca mi-ar fi ajuns ok. Posted Image  

Cum traieste lumea? Ca nu imi imaginez ca toti iau 1000 euro + in Bucuresti. Stau cu parintii / impart cu partenerul de viata chiria?

#87
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostVillefort, on 14 octombrie 2019 - 10:52, said:


Nah, am ramas tot aici pana la urma. Primii o oferta (as fi avut cam 1600 euro net in Bucuresti) dar am gasit ceva mai ok aici.  Deci vad ca mi-ar fi ajuns ok. Posted Image  

Cum traieste lumea? Ca nu imi imaginez ca toti iau 1000 euro + in Bucuresti. Stau cu parintii / impart cu partenerul de viata chiria?

de obicei chiria + intretinerea sunt impartite la mai multi. Apoi multi nu prea isi fac deloc economii, deci daca se intampla ceva neprevazut cam nashpa pt ei.

#88
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

View PostVillefort, on 14 octombrie 2019 - 10:52, said:



Nah, am ramas tot aici pana la urma. Primii o oferta (as fi avut cam 1600 euro net in Bucuresti) dar am gasit ceva mai ok aici.  Deci vad ca mi-ar fi ajuns ok. Posted Image  

Cum traieste lumea? Ca nu imi imaginez ca toti iau 1000 euro + in Bucuresti. Stau cu parintii / impart cu partenerul de viata chiria?
Nu avem cultura împărțirii chiriei cu necunoscuți, deci cupluri sau prieteni sau cu părinții.
Dar fiind până acum programul de achiziții imobiliare Prima Casă, majoritatea tinerilor și-au luat ceva. Programul ăsta permite un avans de 5%.
Între timp s-au schimbat condițiile și ai un prag maxim de venit în care trebuie să te încadrezi pentru a beneficia de acest program.
Cum venitul mediu net în București este de ~4000 lei, în cuplu limita de jos e 5000 lei (adunat). Singur, limita asta e mai sus: 6000 lei.
Decența începe pe la 7500 singur, 10000 cuplu.

#89
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 22.07.2008
Daca mai ai si copiii, incepe circul: tabere, meditatii, aparate dentare, rechizite si ce mai trebuie ptr scoala. Haine noi in fiecare sezon, ca cresc si nu pot purta o jeaca si un blug 3-4 ani ca adultii

#90
Peg

Peg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.12.2019
Am fost la câteva interviuri la multinationale in Bucuresti. Imi amintesc in particular un interviu la GFK unde am fost intervievata de subnutriti dupa cum spuneați,  adică eu cu doctorat primeam intrebari de la o copilă care descoperise media, modul si mediana în statistica si vroia sa ii spun cum se calculeaza media dupa care a schimbat la mod. Nu am reusit sa raspund moment in care s-a terminat interviul.
Alta data am fost la un israelitean care m-a testat in game theory.  Nu -i venea vă creadă ca stiam testul dupa care a tinut sa-mi spuna ca ei sunt seriosi. Am ingaimat si eu un "vom vedea" care nu i-a convenit deloc si au picat negocierile intr-o secunda.
La Cargill un neamt m-a studiat de la distanță ca la piața de vaci dupa care nu am mai auzit de ei. Vroiam sa închiriez in zona dar tipa de la HR m-a intrebat daca stiu cat costa pentru a e foarte scump.
La Xerox m-au intrebat de ce nu am ramas in strainatate si cand le-am spus ca nu imi convine sa depind de permisul de munca si iar nu am mai auzit de ei.
La un interviu la ziarul financiar m-a intrebat cate articole scriu pe zi! si le-am zis ca sa-si angajeze pe altcineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate