Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Salarii multinationale 2017 (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpinguinul666, on 04 mai 2017 - 17:01, said:

Unul din motivele pentru care putini vor recunoaste ce si cat castiga, e faptul ca sunt munctiti in draci (ore suplimentare ca scalvii), dar salariile mici de tot - i.e. 2100, 2500, 2800 lei net daca ai mare noroc.

Deci le e rusine sa recunoasca "da ma, muncesc de ma ia dracu, ore suplimentare neplatite etc, ma pricep bine, da' sunt platit in covrigi pt ce fac...si nu, nu am unde ma duce si ce negocia, pt ca peste tot e cam la fel".


Corect :)

Ii mai vad -de fapt ii vad mai mereu pe unii pe strada imbracati la pataloni, pantofi, camasa, cravata...
Imi zic : astia sigur sunt de la vanzari. Cea mai infecta meserie pe care o poti face.

Nu as lucra in vanzari nici pe 5000 de lei net.
De ce ?! Mi se pare ca pur si simplu...te prostituezi. Te vinzi. Vinzi imagine. Fix ca o fetita ieșita la produs.

Imi e mila de astia.
Sau customer care. De fapt "felatii cu clientii" unde trebuie sa lingi si sa pupi in cur pe toata lumea si sa apari happy.

#38
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postcattavencu, on 05 mai 2017 - 09:26, said:

Aveti aici unul din sutele de exemple (din tari mai corecte) de anunt de job care mentioneaza un minim si un maxim salarial.
Aldi este un magazin similar cu Lidl (care e prezent si la noi. Aldi nu cred insa ca este pe piata noastra).

Respectivul salariu este brut anual.

https://aldi.vacancy...JWwL-g8Ix6HRG6M

La asta m-am referit cu min-max intr-un anunt de job. E asa greu la noi?

Pur si simply asa e fair. E un gest de corectitudine din partea angajatorului.

Cred ca multi mioritici nici nu se gandesc ca s-ar putea trai (mult) mai corect, prin minimul efort de a face societatea mai transparenta. Ba mai rau, cred ca de fapt nici nu vor asta.
Aldi urmeaza sa deschida pravalia in Romania si acum cauta echipa. Nu stiu cat ofera.

#39
evamihai

evamihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.06.2016
Middle management, companie romaneasca din domeniul IT - 10K lei net pe luna
Consultant IT, companie norvegiana 9000 net pe luna
Ambele firme sunt in Bucuresti

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postevamihai, on 24 iulie 2017 - 14:47, said:

Middle management, companie romaneasca din domeniul IT - 10K lei net pe luna
Consultant IT, companie norvegiana 9000 net pe luna
Ambele firme sunt in Bucuresti

Secrete :lol:

#41
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Endava, Senior Developer pe C#, 9500 RON NET.



#42
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostChifteluta, on 04 mai 2017 - 14:48, said:

Depinde ce intelegi prin bugetari. Regiile autonome sunt campioane.
Regiile autonome nu sunt bugetare.....asta ca sa lamurim lucrurile....bugetar inseamna ca iau bani de la buget nu ca dau bani la buget....Exista cateva regii locale care iau bani de la buget dar nu pentru salarii ci pentru investitii....

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu sunt. Dar ca sa luam un exemplu, Romatsa, e cerul ei ca sa ia taxe de la companiile aeriene si apoi sa se laude cu profitul? Cerul e al natiunii, taxa e a statului, banii trebuie sa intre la buget (nu doar impozitul pe profit). Si multe alte regiii care nu-s stapane pe proprietatea de o administreaza.

#44
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostLL13G, on 08 iulie 2017 - 20:46, said:

Aldi urmeaza sa deschida pravalia in Romania si acum cauta echipa. Nu stiu cat ofera.

Minim brut pe economie, contract pe perioada determinata 3 luni (ca sa vada daca au sclavul perfect)
Dupa 3 luni si multa m*** catre angajat, ca nu cumva sa ceara mai mult...ii mai arunca in scarba bon-uri de masa in valoare de nici 100 de lei. 90 de lei pe acolo.

In schimb se doreste o tinuta impecabila, sa fie intodeauna la timp, sa raspunda la telefoane si mail-uri inclusiv in week-end.
Sa raporteze mereu catre superior...Sa fie in linie cu cultura organizationala. Bla Bla

Nu gasesc oameni !

Edited by M4V3RiCk_, 20 August 2017 - 15:15.


#45
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postneagu_laurentiu, on 05 august 2017 - 12:54, said:

Nu sunt. Dar ca sa luam un exemplu, Romatsa, e cerul ei ca sa ia taxe de la companiile aeriene si apoi sa se laude cu profitul? Cerul e al natiunii, taxa e a statului, banii trebuie sa intre la buget (nu doar impozitul pe profit). Si multe alte regiii care nu-s stapane pe proprietatea de o administreaza.
Toate regiile si companiile de stat varsa acum la stat 90 % din profit......E opera PSD-ului care a ramas fara bani....

http://www.romaniatv...get_337933.html
https://vocea.biz/ec...ma-de-dividend/

Edited by Clovis, 12 September 2017 - 16:11.


#46
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Is curios cat foloseau din profit pt retehnologizare si investitii regiile astea, si cat se ducea in salarii mai babane, masini mai smechere etc...

#47
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostClovis, on 12 septembrie 2017 - 16:09, said:

Toate regiile si companiile de stat varsa acum la stat 90 % din profit......E opera PSD-ului care a ramas fara bani....

http://www.romaniatv...get_337933.html
https://vocea.biz/ec...ma-de-dividend/

stirea aia e din ianuarie 2017, banii aia au fost terminati de mult timp, mai e putin si vine ianuarie 2018 Posted Image

#48
Adrianb2104

Adrianb2104

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2018
Salutare,

As dori sa stiu niste pareri despre cat sa cer pe o pozitie cu ture de noapte 5 zile lucratoare printre care si sambata si duminica, de noapte 3PM-24 si alternativ 8PM-5Am in BPO cu limba Engleza si Spaniola, pe farmacovigilenta, mentionez ca am experienta si pregatire medicala de asemenea.

Astept parerile voastre.

Multumesc!

#49
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017
2.000 euro net

#50
Adrianb2104

Adrianb2104

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2018
Nu e un pic cam mult ? totusi suntem in Romania. Eu ma gandeam undeva la 1000 Euro sau un pic peste.

#51
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Depinde cat de bun esti pe pozitia respectiva. Eu as zice sa ceri vreo 1.300 euro net si cu sporuri sa-ti intre undeva la 1.700 pe luna.

#52
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAdrianb2104, on 05 februarie 2018 - 11:22, said:

Salutare,

As dori sa stiu niste pareri despre cat sa cer pe o pozitie cu ture de noapte 5 zile lucratoare printre care si sambata si duminica, de noapte 3PM-24 si alternativ 8PM-5Am in BPO cu limba Engleza si Spaniola, pe farmacovigilenta, mentionez ca am experienta si pregatire medicala de asemenea.

Astept parerile voastre.

Multumesc!

În cazurile precum cel descris de tine, salariul poate fi mai mic decât sporurile. Adică alea ajung să fie marea parte a salariului, spor de noapte (25%, 75% dacă nu ți se pot oferi orele libere), periculozitate (25%), ar trebui să ai dacă lucrezi cu pacienți, stres, când lucrezi sâmbăta ești plătit dublu. Adică astea ajung să-ți facă marea parte a salariului și ar trebui să ți se spună ce sporuri vei avea.

#53
Adrianb2104

Adrianb2104

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2018

View PostSmurfK, on 10 februarie 2018 - 12:44, said:


În cazurile precum cel descris de tine, salariul poate fi mai mic decât sporurile. Adică alea ajung să fie marea parte a salariului, spor de noapte (25%, 75% dacă nu ți se pot oferi orele libere), periculozitate (25%), ar trebui să ai dacă lucrezi cu pacienți, stres, când lucrezi sâmbăta ești plătit dublu. Adică astea ajung să-ți facă marea parte a salariului și ar trebui să ți se spună ce sporuri vei avea.

Multumesc pentru indicatii, dupa cum stim toti, in Romania nu se spun salariile la inceputul recrutarii, si nu am nici o idee la cat ar putea sa ajunga pe acesta pozitie.

#54
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Poti intreba sau mentiona ca nu vii pentru o suma mai mica de x.
Unoara li se pare neprofesionist, insa nu si cand intreaba HRul la telefon astfel de lucruri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate