Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Salarii multinationale 2017 (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#55
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
FYI
Am un prieten care tocmai si-a schimbat jobul.
A primit oferta de 6.500 lei net + bonuri de 250  ~ 1.400 euro
Job: Helpdesk pe limba germana.

Programul este in ture iar acela este salariu net fara sporuri, cu sporuri se va apropia de 9.000 lei. ~ 1.900 euro

La acestea se mai adauga diverse bonificatii pe care urmeaza sa le negocieze.

Edited by Frankie, 14 February 2018 - 07:42.


#56
Adrianb2104

Adrianb2104

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2018
Revin cu o actualizare, salariul oferit de ei este de 5000 Ron net + bonuri de masa si asigurare medicala, ultimele 2 sunt pachete standard la orice multinationala(cred).

E bun, e rau acest salariu ?

#57
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
E acceptabil, desi cred ca ai mai fi putut sa tragi 200 euro in plus la net.
Cum se platesc sporurile? Se specifica in contract ?
Ar trebui sa fie 125% de noapte, 200% in zile/nopti de weekend si sarbatori legale.

#58
Adrianb2104

Adrianb2104

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2018
Da..cam asa ma gandeam si eu, la 5800. cat despre sporuri tipa de la HR nu stia exact sau nu voia sa intre in detalii, a zis ceva de 25% de noapte(dar nu era sigura) si 100% sau zi libera de sarbatorile nationale( desi stiu ca nu prefera sa plateasca si doar sa dea liber).

Inca ma gandesc daca sa accept oferta sau nu.

#59
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Se preface tipa de la HR. HR sunt primii intr-o companie care trebuie sa stie detalii legate de sporuri, plati, zile libere etc

Cat despre zile libere in loc de sporuri, astea sunt fix un rahat pe batz.
De exemplu: Iti convine sa muncesti miercuri-duminica si sa ai luni-marti liber?  Fara sa iei sporuri pentru sambata si duminica ? Iti zic eu ca nu o sa-ti convina... Iti convine sa muncesti pe 25 si 26 Decembrie si sa ai liber pe 27 si 28 ? Iti zic eu ca iarasi nu o sa-ti convina. Si exemplele pot continua cu Paste, Revelion etc....

Daca as fi in locul tau , le-as cere suma de 5.800 si specificatii clare la plata sporurilor.
Am lucrat ani de zile in ture si sunt destul de patit ca sa zic asa Posted Image

Edited by Frankie, 21 February 2018 - 12:24.


#60
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salut !

Care mai e malaiul in multinationale ptr cineva cu certificare Windows Server MCSA 2016?

La nivel de middle.

 Frankie, on 14 februarie 2018 - 07:39, said:

FYI
Am un prieten care tocmai si-a schimbat jobul.
A primit oferta de 6.500 lei net + bonuri de 250  ~ 1.400 euro
Job: Helpdesk pe limba germana.



Helpdesk pe ce anume?
Ca sunt o gramada de domenii.

#61
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
IT Servicedesk,
Chestiuni simple, de baza.

Edited by Frankie, 23 February 2018 - 07:40.


#62
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cam greu de crezut ca ofera cineva 1400 - 1900 euro doar pentru helpdesk pe ceva "de baza".

#63
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 dani.user, on 23 februarie 2018 - 20:19, said:

Cam greu de crezut ca ofera cineva 1400 - 1900 euro doar pentru helpdesk pe ceva "de baza".

 dani.user, on 23 februarie 2018 - 20:19, said:

Cam greu de crezut ca ofera cineva 1400 - 1900 euro doar pentru helpdesk pe ceva "de baza".

Asta zic si eu. La asa sume, de maine mi-as da demisia -daca unele firme sunt atat de generoase pe chestii "simple"

#64
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.04.2005
veeam / oracle - renewals representative cu engleza 4000 + comp plan 60/40 sau 70 /30
inside sales rep veeam cu engleza 5000 - comp plan 60/40

#65
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 dani.user, on 23 februarie 2018 - 20:19, said:

Cam greu de crezut ca ofera cineva 1400 - 1900 euro doar pentru helpdesk pe ceva "de baza".

 M4V3RiCk_, on 23 februarie 2018 - 21:45, said:

Asta zic si eu. La asa sume, de maine mi-as da demisia -daca unele firme sunt atat de generoase pe chestii "simple"

Daca stiti limba germana foarte bine, va pot pune in legatura cu el... poate mai au nevoie de oameni, nu stiu. Nu e vreun job secret sau pe pile. :D

PS: inainte a lucrat la Wipro tot ca IT servicedesk in limba germana si lua 5.000 lei fix.

Edited by Frankie, 24 February 2018 - 09:59.


#66
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Germana foarte bine stiu si nemtii, iar suma (neta) mentionata se cam aproprie de salariile de acolo, pentru treburi de baza.

Bravo lui ca a reusit sa obtina atat aici.

#67
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Vin si eu cu un update. La supermaketuri de ex un angajat ce sta pe casa entry level are 900-1400,  un asistent manager cam 3000 iar un sef de magazin 6000 si peste iar din partea joburilor mai experienta un finacial analyst cum se spune acu 6000-8000, un proiect manager tot cam asa , buyerii undeva la 15000-20000, la fel si sefii de departamente. Cum zicea cineva inainte pulimea cu munca cea mai grea are cei mai putini bani iar in afara de salarii o asigurare  de sanatate si un birou aranjat in multinationale nu prea e de stat.Multa pupincureala anjati tineri de pe bancile scolii pe care nu i invata nimeni nimic(sau ii invata prost altii care au vreo 2-3 ani experienta dar au fost tot ca ei)deci profesional este un mediu slabut spre foarte slab. In afara de 2, 3 manageri, contabil si cativa oameni cu experienta in spate adica undeva pe la 45 de ani  restul sunt praf si se si ruleaza foarte multi.

#68
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Frankie, on 21 februarie 2018 - 12:18, said:

Se preface tipa de la HR. HR sunt primii intr-o companie care trebuie sa stie detalii legate de sporuri, plati, zile libere etc

Cat despre zile libere in loc de sporuri, astea sunt fix un rahat pe batz.
De exemplu: Iti convine sa muncesti miercuri-duminica si sa ai luni-marti liber?  Fara sa iei sporuri pentru sambata si duminica ? Iti zic eu ca nu o sa-ti convina... Iti convine sa muncesti pe 25 si 26 Decembrie si sa ai liber pe 27 si 28 ? Iti zic eu ca iarasi nu o sa-ti convina. Si exemplele pot continua cu Paste, Revelion etc....

Daca as fi in locul tau , le-as cere suma de 5.800 si specificatii clare la plata sporurilor.
Am lucrat ani de zile in ture si sunt destul de patit ca sa zic asa Posted Image
HRul in multinationale e impartit intre recrutare, payroll si people management. E surprinzator cat de mult nu stiu cei din recrutare uneori.

#69
netmail

netmail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 16.02.2019
PSD are dreptate in privinta  multinationalelor.
Si pe mine ma enerveaza multinationalele in Romania.



Pentru ca.....



Pentru ca sunt manageriate de romani scoliti in scoli comuniste, avand atitudine de dictatori comunisti.  
Si au angajati romani cu salarii specific romanesti.
Si falimenteaza si comit erori  in purul stil romanesc.
Pentru ca au  performanta si profit dupa standarde mioritice
Pentru ca au un mediu de munca toxic profund balcanizat.
Si fac evaziune, angajeaza pe nepotisme si comit spagi   in stil traditional romanesc, nerespectand valorile si regulile de la sediul-mama.


Dracu, romanii meritau lasati in curul gol.
Cum naiba polonezii si ungurii , dar chiar si bulgarii se descurca sa aiba performante economice, avand productie autohtona si multinationale unde se respecta regulile si valorile din afara?
Si romanii nu pot?

Edited by netmail, 23 February 2019 - 23:06.


#70
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Asa-i ca n-ai avut niciodata tangenta cu vreo multinationala, decit poate ca te-au refuzat la angajare si acuma esti frustrat rau? :lol:

#71
JohnnyBravos

JohnnyBravos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.02.2019
Eu am lucrat in vreo doua multinationale mari din industria IT si pot sa spun ca chiar asa e. Saptamanal pleca cate un coleg de acolo pentru ca nu mai suporta dupa 3-6 luni de munca la cat de toxic era mediul de munca.  
Industria s-a dus naibii tocmai din cauza caracterului mizerabil si balcanic al romanilor.  Pe strainii de la sediul-mama ii dor in fund cat timp ies banii din aceasta colonie...piata de desfacere, nu conteaza ca valorile si regulile pe care ti le spune HR-ista la semnarea contractului  nu mai sunt respectate demult, decat pentru fraieri, ca managerii  si leazii pot sa stea linistiti cu castile pe urechi sa asculte muzica si cu nasul pe iPhone in timp ce urmaresc niste grafice si email-uri la modul superficial, platiti cu 2000-3000 lei pe degeaba, inclusiv comportamentul unor angajati lenesi sau vulgari  care era trecut cu vederea , care nu faceau nimic ca sa merite si aia 1200 lei, ca se aveau bine cu leazii cu care ieseau  in weekend prin cluburi sau la fotbal.


Majoritatea managerilor si patronilor au mentalitate de despoti otomani sau de comisari sovietici, nu de lideri, asa cum se comporta directorii si managerii din vest.  
In ziua de azi, ca roman, daca vrei sa muncesti cinstit pe banii pe care ii meriti,  vrei sa fii tratat cu respect si sa ai sefi rezonabili, trebuie sa emigrezi.
Ca-n tara asta e evul mediu curat.  
  [ https://ih1.redbubble.net/image.284949442.5644/flat,550x550,075,f.u6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by JohnnyBravos, 26 February 2019 - 15:49.


#72
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017
Problema in multinationale este ca nu mai gasesti oameni de calitate si bine pregatiti cum se intampla in urma cu vreo 10 ani+....
Ori au plecat la alte companii mai mici, ori si-au deschis afaceri, ori au emigrat, ori s-au evaporat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate