Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Mutare de la Chișinau la Bucuresti sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Nu cred ca e totusi chiar asa de speriat. Inca :) Si are a avut si un logo asa misto orasul ...
Nu o sa inteleg niciodata ce are toata lumea cu accentul? Nu conteaza de unde esti, daca nu esti in Bucuresti si ai accent esti privit diferit. Am ciunga-n par daca am accent? De ce sa renunt la el? Cam ce ziceam ceva post-uri mai in urma de bucuresteni. Dar nu sunt chiar toti asa.

#38
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

 arkhangel, on 04 mai 2017 - 13:13, said:

Nu cred ca e totusi chiar asa de speriat. Inca Posted Image Si are a avut si un logo asa misto orasul ...
Nu o sa inteleg niciodata ce are toata lumea cu accentul? Nu conteaza de unde esti, daca nu esti in Bucuresti si ai accent esti privit diferit. Am ciunga-n par daca am accent? De ce sa renunt la el? Cam ce ziceam ceva post-uri mai in urma de bucuresteni. Dar nu sunt chiar toti asa.

a avut :D Citesc presa și de peste Prut
mersi pentru incurajare

#39
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Ariana31, on 04 mai 2017 - 13:05, said:

CAM GREU VA FI Să scap de accent...deși lucrez într-un domeniu unde trebuie să vorbesc româna perfect...
mai am de muncit la acest capitol. (mda, deja îmi imaginez cum va reacționa lumea când mă va auzi)



am fost în vizită la București, cel puțin mie mi-a plăcut.

 arkhangel, on 04 mai 2017 - 13:13, said:

Nu cred ca e totusi chiar asa de speriat. Inca Posted Image Si are a avut si un logo asa misto orasul ...
Nu o sa inteleg niciodata ce are toata lumea cu accentul? Nu conteaza de unde esti, daca nu esti in Bucuresti si ai accent esti privit diferit. Am ciunga-n par daca am accent? De ce sa renunt la el? Cam ce ziceam ceva post-uri mai in urma de bucuresteni. Dar nu sunt chiar toti asa.

Nu e vorba neaparat de accent, cat timp nu este vorba de unul fortat care te oboseste sa-l intelegi, ci de amestecarea rusei cu romana. Ma zgaraie pe creier cand aud intr-o propozitie 3 cuvinte in romana si 2 in rusa. Acelasi lucru se aplica si pentru rom-gleza, care e foarte populara la noi.

Edited by Robiacs, 04 May 2017 - 13:24.


#40
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Robiacs, on 04 mai 2017 - 12:28, said:

In Bucuresti chiriile incep de la 100-150 de euro. Ca si oras, e galagios si jegos, insa macar nu te plictisesti si ai sanse mult mai mari sa-ti gasesti de munca. Daca ar fi sa ma mut din Bucuresti, poate doar in Cluj as pleca.


Si oriunde ai merge in Romania, sa vorbesti limba romana, nu ruso-romana aia mizerabila pe care o vorbesc majoritatea din R. Moldova Posted Image
poate de la 200-250. ce ai spus tu e per camera

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Despre amestecarea rusei si a romanei nu-s nici eu de acord. Sunt si eu din RM si ii iau peste picior mereu pe prietenii mei cand vorbesc jumătate la jumătate rusa cu romana. Orice om trebuie sa-si cunoasca limba materna cat de cat. Iar despre accent cred ca bucurestenii o exagereaza. E si normal ca oamenii din regiuni diferite sa aiba accent diferit. Chiar si la noi difera accentul de la sud la nord. Acum stau in Franta si nu am auzit pe nimeni o data sa zica ceva de accent, fiecare cu accentul lui.

Nici mie nu-mi place accentul unora din ro dar nu prea pun la inima, de exeplu cand aud cușimă in loc de cușmă sau așia in loc de așa.

Nustiu nici eu ce fel de chirie de 50 euro la Chisinau. Eu plateam 100 euro o camera din doua sau 150 un apartament micut de o camera.

Edited by vinciun, 04 May 2017 - 13:40.


#42
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 vinciun, on 04 mai 2017 - 13:37, said:

Despre amestecarea rusei si a romanei nu-s nici eu de acord. Sunt si eu din RM si ii iau peste picior mereu pe prietenii mei când vorbesc jumătate la jumătate rusa cu romana. Orice om trebuie sa-si cunoasca limba materna cat de cat. Iar despre accent cred ca bucurestenii o exagereaza. E si normal ca oamenii din regiuni diferite sa aiba accent diferit. Chiar si la noi difera accentul de la sud la nord. Acum stau in Franta si nu am auzit pe nimeni o data sa zica ceva de accent, fiecare cu accentul lui.

Nici mie nu-mi place accentul unora din ro dar nu prea pun la inima, de exeplu când aud cușimă in loc de cușmă sau așia in loc de așa.

Nustiu nici eu ce fel de chirie de 50 euro la Chisinau. Eu plateam 100 euro o camera din doua sau 150 un apartament micut de o camera.
haha

Sa-i vezi pe indieni cum amesteca limba lor cu engleza

#43
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

 vinciun, on 04 mai 2017 - 13:37, said:

Despre amestecarea rusei si a romanei nu-s nici eu de acord. Sunt si eu din RM si ii iau peste picior mereu pe prietenii mei cand vorbesc jumătate la jumătate rusa cu romana. Orice om trebuie sa-si cunoasca limba materna cat de cat. Iar despre accent cred ca bucurestenii o exagereaza. E si normal ca oamenii din regiuni diferite sa aiba accent diferit. Chiar si la noi difera accentul de la sud la nord. Acum stau in Franta si nu am auzit pe nimeni o data sa zica ceva de accent, fiecare cu accentul lui.

Nici mie nu-mi place accentul unora din ro dar nu prea pun la inima, de exeplu cand aud cușimă in loc de cușmă sau așia in loc de așa.

Nustiu nici eu ce fel de chirie de 50 euro la Chisinau. Eu plateam 100 euro o camera din doua sau 150 un apartament micut de o camera.


inchiriez o garsonieră care aparține rudelor Posted Image

Edited by Ariana31, 04 May 2017 - 13:42.


#44
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Hi there, nu-i asculta pe toti "Bucurestenii" de aici, care nu-s mai mult de 30% in oras propriuzis. E un Chisinau cat o Moldova de mare cu o rata proportional de mare la nivel de relocare "la capitala".

 pink-beetle, on 04 mai 2017 - 09:01, said:

  e ca si cum ai veni de la coada vacii la civilizatie.
Mi-a furat un zambet fortat asta...  Haha Posted Image
Poti sa incerci sa aplici la un master aici: s-a acceptat de curand si aplicatiile online, iti scanezi doc. si depui. http://www.hotnews.r...canate-mail.htm, asta ar putea fi un prim pas, apoi, in functie de raspuns si preferinte, vin si restul!
Anyway, pot fi spuse multe si diversificate, totul tine de tine si de ideea ta. Daca esti pregatita sa renunti la relatiile pe care le ai acolo, ( pentru ca o sa mergi pe acasa de 4-5 ori pe an, maximum), la accent ( nu de tot, pentru ca e sexy, dar suficient ca sa fii inteligibila si sa nu fii nevoita sa repeti), la banii parintilor ( daca sunt angajati, putin probabil sa fie capabili sa-si permita sa te intretina cu salariul de acolo). Per total de mutat merita, obvious, ai o lume diversificata aici ( cu bune si rele, te prinzi tu pe parcurs sa-i categorisesti), e orasul posibilitatilor si nu ma refer aici doar in cazul basarabenilor, doar ca ei sunt mai persuasivi si de asta ies in evidenta. Cheers!

Edited by hulk90, 04 May 2017 - 15:29.


#45
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Unde dracu o vedea asta orasul posibilitatilor, ca eu nu il mai zaresc, mai lipseste sa-i spui ca e micul El Dorado, viitorul Las Vegas, si totul este foarte stralucitor....per total de mutat la haiducie NU MERITA !  o sa iti toci banii incercand sa supravietuiesti, macar cupleaza-te, cu un tip, cu o tipa, este foarte greu singur, probabil ca ti se va parea frumos, dar frumosul costa,

#46
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
nu o mai trimiteți în alte țări. vă spun eu că în românia este foarte bine. visul germania-franța-spania-italia-belgia-olanda a apus. momentan sunt oportunități mai bune în românia-ungaria-polonia (în general vorbind). sunt mutle lucruri care nu ne plac, este adevărat, sunt unele care se vor corecta dar cele mai multe nu, dar să fim serioși, putem ieși la un mic și o bere fără prea multe griji.
bucureștiul este un oraș frumos și urât în același timp care oferă foarte bune oportunități. pentru @Ariana31 o să fie dificil să se așeze (loc d emuncă, cazare etc) pentru că pe urmă se va descurca

#47
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Ariana31, on 04 mai 2017 - 13:01, said:

La București sunt mai multe oportunități, plus că experiența în PR mă poate ajuta să găsesc un loc de muncă mai ușor...cred
nu e chiar asa, in Bucuresti sunt mai multe oportunitati de calitate mai proasta.
experienta ta te ajuta oriunde intr-un oras mare din Romania, unde somajul este oricum neglijabil.

#48
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

 bobalex18, on 04 mai 2017 - 15:34, said:

nu o mai trimiteți în alte țări. vă spun eu că în românia este foarte bine. visul germania-franța-spania-italia-belgia-olanda a apus. momentan sunt oportunități mai bune în românia-ungaria-polonia (în general vorbind). sunt mutle lucruri care nu ne plac, este adevărat, sunt unele care se vor corecta dar cele mai multe nu, dar să fim serioși, putem ieși la un mic și o bere fără prea multe griji.
bucureștiul este un oraș frumos și urât în același timp care oferă foarte bune oportunități. pentru @Ariana31 o să fie dificil să se așeze (loc d emuncă, cazare etc) pentru că pe urmă se va descurca

Exactisimus! De asta i-am si sugerat sa continue pe drumul facultatii, apoi un job ( la facultate ai un camin cat de cat, mai are noroc si prinde si o bursa care ar facilita nitel treburile).

#49
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
în iași angajează foarte mult amazon (foarte multe poziții). nu ar fi rău să te interesezi cu privire la această oportunitate.

#50
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Ariana31, on 04 mai 2017 - 08:50, said:

Salutare, idee nu am daca aici trebuia să scriu sau nu.
Așa o întrebare, sunt din Chișinău (23 de ani) și mă gâdesc să vin la București să dau la facultate (deși am făcut deja una aici), iar in acest mod să mă mut acolo și să-mi găsesc de muncă.
Aici deja parcă ceva nu imi ajunge... și astept la Bucureștiul să mă ajute să schimb my life Posted Image
Voi ce spuneți se merită de făcut schimbarea? Nu știu cum am să mă adaptez, dacă îmi voi găsi de lucru. Aici am un job, îînnchiriez un apartament cu doar 50 de euro, acolo știu că e muuult mai scump.Plus că nu prea cunosc pe nimeni. Înscă vreau o schimbare. Păreri, sugestii, opinii...vă rog

dacă chiar vrei să ”schimbi your life” de ce nu Toronto? Că trei cuvinte în engleză văd că știi.

#51
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eu cred ca cei de la Times New Roman (un site de pamflet) au tras cu ochiul la ce discutati voi aici si astazi au trantit un articol oarecum in contextul subiectului vostru.
nu v-as recomanda totusi sa-l cititi, ma refer la participantii originari din republica moldova, sunt niste afirmatii oarecum neplacute la adresa basarabenilor.
daca aveti totusi simtul umorului, cititi-l.
si nu va suparati pe mine ca v-am spus despre articol, nici pe cei de la TNR, ei fac misto de tot ce misca.
efectiv m-a surprins coincidenta intre subiectul vostru si aparitia articolului lor...

#52
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

 DaculScoril0, on 04 mai 2017 - 22:11, said:


dacă chiar vrei să ”schimbi your life” de ce nu Toronto? Că trei cuvinte în engleză văd că știi.


păi numai 3 știu...prea departe de casă este. Nu cred că aș rezista așa departe

 corinadaniela, on 05 mai 2017 - 12:16, said:

eu cred ca cei de la Times New Roman (un site de pamflet) au tras cu ochiul la ce discutati voi aici si astazi au trantit un articol oarecum in contextul subiectului vostru.
nu v-as recomanda totusi sa-l cititi, ma refer la participantii originari din republica moldova, sunt niste afirmatii oarecum neplacute la adresa basarabenilor.
daca aveti totusi simtul umorului, cititi-l.
si nu va suparati pe mine ca v-am spus despre articol, nici pe cei de la TNR, ei fac misto de tot ce misca.
efectiv m-a surprins coincidenta intre subiectul vostru si aparitia articolului lor...


am să-l caut...mai știi, au furat de aici ideia! :D

#53
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
mai Ariana...

pe romani ii fute grija de accent - ei rad de ardeleni si de moldoveni ca au accent. si evident de basarabeni. pentru ca bucuresti e leaganul civilizatiei. desigur, nu exista respect pentru animale, oameni de alte rase sau de alta orientare sexuala. in rest, e raiul pe pamant. stai ca vine noaptea muzeelor, sa-i vezi cum baga cultura, ca in restul anului sunt muzeele scumpe.

da, nu e o idee buna sa amesteci cu romana cu rusa, mai toata lumea va reactiona alergic. romanii nu au fost deranjati sa amestece franceza cu romana prin perioada interbelica, si nici engleza cu romana in zilele noastre, dar cu rusa???!

daca tot ai fost in vizita la bucuresti, mergi si la Iasi. s-ar putea sa-ti placa, e mai aproape, si moldovenii au si ei accentul lor si sunt mai toleranti in privinta asta. in rest, oamenii sunt la fel.

ce lume tampita, sunt tari cum este Italia unde sunt dialecte de nu se inteleg intre ei si nu mai rad unii de altii. dar la noi toti infometatii se dau lingvisti si patrioti.

Edited by borreddog, 05 May 2017 - 20:38.


#54
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Mi se pare de bun simt sa vorbesti romana cat esti in Romania, ca n-are nimeni datoria fata de tine sa faca eforturi sa iti inteleaga romano-rusa execrabila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate