Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Mutare de la Chișinau la Bucuresti sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Nici mie nu mi-a placut Bucurestiul de cand am ajuns, foarte galagios, aglomerat si cu oameni care daca aud ca esti din alta localitate deja isi fac idei. Dar cu toate astea stau de vreo 10 ani si acum o sa imi iau si un apartament aici :))) Job-uri inca gasesti destul de usor, trebuie doar sa vrei. Nu cred ca ai sanse sa lucrezi insa din prima in domeniu, dar ai destule puncte de plecare. Mai ales daca stii limbi straine mai rare. Sigur vei gasi pe la vreo multinationala ceva. O sa fie destul de greu cu mersul acasa si cu chiria pe aici. O garsoniera pleaca de pe la 150 - 180 EUR / luna, apropiate de un apartament cu doua camere (180 - 250 EUR / luna). Cel mai indicat ar fi sa mai gasesti pe cineva cu care sa stai. Daca mai iei in calcul si utilitatile si alte cheltuieli (telefon mobil, abonamente transport samd) ajungi cred pe la 1100 - 1400 RON / luna. Apoi bani de mancare, haine si distractii. Cred ca am zis bine, daca am gresit pe la calcule sigur ma va corecta cineva :)

Nu cred ca Chisinaul e asa rau pe cat zice lumea pe aici :)

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAriana31, on 04 mai 2017 - 08:50, said:

Voi ce spuneți se merită de făcut schimbarea?
De ce nu incerci in tarile dezvoltate din Europa occidentala? Ce limbi straine vorbesti?

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAriana31, on 04 mai 2017 - 10:03, said:


mai greu și plătit cum ar fi ...?


informatica, medicina, economie, etc

View Postpink-beetle, on 04 mai 2017 - 10:08, said:

Haha. Chisinaul e asa, cam cu vreo 20 de ani in urma. E fix cum era Bucurestiul dupa Revolutie. Saracie maxima. Noroc cu Romania, ca va scoate din dezastrul in care va afundati.


Aici e vorba despre cariera nu despre teoriile de kkt pe care le aveti unii in cap... Posted Image

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006
Istoria recenta,ultimii 27 de ani,arata clar ca femeile venite din Moldova si/sau R.Moldova au atins aproape toate succesul.Majoritatea covarsitoare a femeilor cu succes in viata si afaceri,a vedetelor,divelor,semidivelor,etc.sunt din aceea zona.
Inseamna ca Moldova si R.Moldova reprezinta un izvor nesecat de candidate la succes.

#23
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostAriana31, on 04 mai 2017 - 10:13, said:

hai că mă enervez la maxim...

Te cred, la 10 lei moldovenesti = 2,18 lei romanesti, si eu m-as enerva la maximum.

Nu stiu ce apartament inchiriezi tu cu 50 de euroi in Chisinau, dar vezi ca pentru Buc. ai nevoie de 3-4-5 ori mai mult pentru ceva acoperis deasupra capului.

Edited by Steetch, 04 May 2017 - 10:39.


#24
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View PostAriana31, on 04 mai 2017 - 10:13, said:


hai că mă enervez la maxim...ai fost aici sau doar ai auzit de la vreun nene trecut de 80?
Nu te agita, probabil are peste 60 de ani. N-ai ce să-i ceri.

#25
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postpink-beetle, on 04 mai 2017 - 10:08, said:

Haha. Chisinaul e asa, cam cu vreo 20 de ani in urma. E fix cum era Bucurestiul dupa Revolutie. Saracie maxima. Noroc cu Romania, ca va scoate din dezastrul in care va afundati.
habar n-ai ce vorbesti, Chisinau e un oras foarte frumos.

@Ariana: mai degraba muta-te in Iasi - e un oras frumos, linistit, in continua dezvoltare, o gramada de locuri frumoase in care sa stai si in care sa mananci. Salariile vor ajunge curand din urma Bucurestiul (asa cum s-a intamplat in Cluj), iar costul vietii si stress-ul zilnic sunt mult mai usor de suportat.

E si mai aproape de familia ta.

#26
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postpink-beetle, on 04 mai 2017 - 09:01, said:

Daca vii, scapa de accent. Da, bineinteles ca merita sa vii, e ca si cum ai veni de la coada vacii la civilizatie.
Nici mie nu-mi place, de exemplu, accentul ardelenesc; mi se pare absolut sinistru. Total irelevant subiectul pe care l-ai adus în discuție.

View Postglumetu, on 04 mai 2017 - 11:10, said:

@Ariana: mai degraba muta-te in Iasi
Subscriu. Am vizitat anul trecut orașul; mi s-a părut ireal de frumos. Iar job-uri în IT, de exemplu, găsești la orice colț de stradă.

Edited by fflloorryynn, 04 May 2017 - 11:20.


#27
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postfflloorryynn, on 04 mai 2017 - 11:15, said:

Nici mie nu-mi place, de exemplu, accentul ardelenesc; mi se pare absolut sinistru. Total irelevant subiectul pe care l-ai adus în discuție.

Un pic de offtopic: pentru un ardelean sau un moldovean, unul din sud nu are accent?

#28
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu te muta in Bucuresti! o sa fie un soc mare si financiar si dpdv al mentalitatii. O sa fie greu si cu limba ptr ca voi aveti accent puternic, scalcieri, folositi multe expresii traduse mot a mot din rusa. Deci va trebui sa inveti limba romana corecta. Am locuit in Chisinau, Bucurestiul e alta lume, o sa te copleseasca mai ales daca nu ai prieteni de-ai tai pe aici. Multe basarabence nu s-au adaptat si s-au intors in MD sau au plecat mai departe. In locul tau as pleca in tari mai dezvoltate, macar acolo chiar o poti lua de la zero, poti castiga mai multi bani si ai parte de civilizatie.

#29
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
In Bucuresti chiriile incep de la 100-150 de euro. Ca si oras, e galagios si jegos, insa macar nu te plictisesti si ai sanse mult mai mari sa-ti gasesti de munca. Daca ar fi sa ma mut din Bucuresti, poate doar in Cluj as pleca.


Si oriunde ai merge in Romania, sa vorbesti limba romana, nu ruso-romana aia mizerabila pe care o vorbesc majoritatea din R. Moldova Posted Image

Edited by Robiacs, 04 May 2017 - 12:29.


#30
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
sunt câteva firme rusești la care ar avea un plus dacă știe să vorbească limba rusă. nu știu exact cum e cu posibiltiatea de a munci. cred că trebuie să treacă printr-un proces birocratic pentru a avea acest drept.

#31
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

View PostKarhu, on 04 mai 2017 - 10:18, said:

De ce nu incerci in tarile dezvoltate din Europa occidentala? Ce limbi straine vorbesti?

parcă nu aș vrea prea departe. Cât de cât Bucureștiul e mai ,,acasă”

#32
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
na ca am speriat fata ... Posted Image

sau nu

Edited by arkhangel, 04 May 2017 - 13:01.


#33
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

View Postglumetu, on 04 mai 2017 - 11:10, said:

habar n-ai ce vorbesti, Chisinau e un oras foarte frumos.

@Ariana: mai degraba muta-te in Iasi - e un oras frumos, linistit, in continua dezvoltare, o gramada de locuri frumoase in care sa stai si in care sa mananci. Salariile vor ajunge curand din urma Bucurestiul (asa cum s-a intamplat in Cluj), iar costul vietii si stress-ul zilnic sunt mult mai usor de suportat.

E si mai aproape de familia ta.

La București sunt mai multe oportunități, plus că experiența în PR mă poate ajuta să găsesc un loc de muncă mai ușor...cred

View Postbobalex18, on 04 mai 2017 - 12:55, said:

sunt câteva firme rusești la care ar avea un plus dacă știe să vorbească limba rusă. nu știu exact cum e cu posibiltiatea de a munci. cred că trebuie să treacă printr-un proces birocratic pentru a avea acest drept.


da..m-am informat, trebuie un fel de permis de ședere

View Postarkhangel, on 04 mai 2017 - 13:00, said:

na ca am speriat fata ... Posted Image

sau nu

încă nu...sunt aici, citesc și mă gândesc :D

#34
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postarkhangel, on 04 mai 2017 - 13:00, said:

na ca am speriat fata ... Posted Image

Daca adevarul sperie el tot trebuie spus, orasul este aglomerat, murdar, si devine populat de oameni cu maniere indoielnice, ce vei lua pe mere vei da pe pere, dar visatul nu este interzis

#35
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

View PostRobiacs, on 04 mai 2017 - 12:28, said:

In Bucuresti chiriile incep de la 100-150 de euro. Ca si oras, e galagios si jegos, insa macar nu te plictisesti si ai sanse mult mai mari sa-ti gasesti de munca. Daca ar fi sa ma mut din Bucuresti, poate doar in Cluj as pleca.


Si oriunde ai merge in Romania, sa vorbesti limba romana, nu ruso-romana aia mizerabila pe care o vorbesc majoritatea din R. Moldova Posted Image

CAM GREU VA FI Să scap de accent...deși lucrez într-un domeniu unde trebuie să vorbesc româna perfect...
mai am de muncit la acest capitol. (mda, deja îmi imaginez cum va reacționa lumea când mă va auzi)

View PostPlaton, on 04 mai 2017 - 13:03, said:


Daca adevarul sperie el tot trebuie spus, orasul este aglomerat, murdar, si devine populat de oameni cu maniere indoielnice, ce vei lua pe mere vei da pe pere, dar visatul nu este interzis

am fost în vizită la București, cel puțin mie mi-a plăcut.

#36
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostAriana31, on 04 mai 2017 - 13:05, said:


CAM GREU VA FI Să scap de accent...deși lucrez într-un domeniu unde trebuie să vorbesc româna perfect...
mai am de muncit la acest capitol. (mda, deja îmi imaginez cum va reacționa lumea când mă va auzi)



am fost în vizită la București, cel puțin mie mi-a plăcut.

Da stiu, este placut la prima vedere, dar eu nu as veni aici, de fapt eu ma chinui sa plec, sa stau macar 10 ore pe zi intr-o atmosfera fara praf, fara urlete, fara sirene, fara mizerie, as spune eu mai multe dar sunt unii care ar putea sa se simta jigniti,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate