Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mutare de la Chișinau la Bucuresti sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017
Salutare, idee nu am daca aici trebuia să scriu sau nu.
Așa o întrebare, sunt din Chișinău (23 de ani) și mă gâdesc să vin la București să dau la facultate (deși am făcut deja una aici), iar in acest mod să mă mut acolo și să-mi găsesc de muncă.
Aici deja parcă ceva nu imi ajunge... și astept la Bucureștiul să mă ajute să schimb my life :D
Voi ce spuneți se merită de făcut schimbarea? Nu știu cum am să mă adaptez, dacă îmi voi găsi de lucru. Aici am un job, îînnchiriez un apartament cu doar 50 de euro, acolo știu că e muuult mai scump.Plus că nu prea cunosc pe nimeni. Înscă vreau o schimbare. Păreri, sugestii, opinii...vă rog

#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Ce ai absolvit in Chișinău?
Bucureștiul nu doar că e mai scump, dar e și mai aglomerat. Un oraș TOXIC :( Dar dacă ai resurse fizice și psihologice, dă-i bătaie.

#3
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
E plin Bucurestiul de basarabeni, am o basarabeanca la serviciu care nici macar nu are bunul simt sa scape de accentul ala rusificat, ca doar traieste in Romania.
Daca vii, scapa de accent. Da, bineinteles ca merita sa vii, e ca si cum ai veni de la coada vacii la civilizatie.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă ai temeri, era o vorbă: decât codaş la oraş, mai bine în satul tău fruntaş.
Dacă eşti o luptătoare, treaba se schimbă.
Apoi, doar schimbi un rahat mic cu unul ceva mai mare.

Edited by ursamajor, 04 May 2017 - 09:03.


#5
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017
,,e ca si cum ai veni de la coada vacii la civilizatie” a spus  pink-beetle

Ei hai că nici așa ....Chișinăul e dezvoltat

 NelsonMandela, on 04 mai 2017 - 08:59, said:

Ce ai absolvit in Chișinău?
Bucureștiul nu doar că e mai scump, dar e și mai aglomerat. Un oraș TOXIC Posted Image Dar dacă ai resurse fizice și psihologice, dă-i bătaie.

Publicitate..nu știu dacă voi reuși să-mi găsesc un job bun ca să nu iau bani de la ai mei :(

Edited by Ariana31, 04 May 2017 - 09:09.


#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nu mi se pare o idee buna la Bucuresti, e departe de tine... La Iasi, hai Cluj in cel mai rau caz?

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Incercarea moarte nu are! Bine ca stii limba, face mult asta. Daca nu merge printre romani, poate reusesti aiurea prin lume!

Tineretea si ambitia pot face multe. Orice inceput e greu insa!

Edited by arab, 04 May 2017 - 09:32.


#8
J0ny_muhaha

J0ny_muhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2007
Pai si cam la ce facultate te-ai gandit? Job poti sa iti gasesti relativ usor in bucuresti, ai facultatea terminata, un plus mare ar fi daca sti rusa si alta limba(engleza, franceza), sunt multe firme care te angajeaa doar pt asta. Daca nu te descurci cu bani la inceput, poti sa stai intr-un camin provizoriu. Nu stiu daca ai facut facultatea la privat sau stat, dar o varianta poate sa fie camin+bursa de la facultate(a crescut bursa a vro 900 lei, caminul cu toate utilitatile este max 200 lei). Eu zic sa incerci daca simti ca vrei o schimbare:) O sa fie mai greu la inceput, dar merita. O zi buna!

Edited by J0ny_muhaha, 04 May 2017 - 09:34.


#9
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

 Erwin_Rommel, on 04 mai 2017 - 09:31, said:

Nu mi se pare o idee buna la Bucuresti, e departe de tine... La Iasi, hai Cluj in cel mai rau caz?

Bucureștiul e mai aproape decât Clujul... fac 8 ore pana la București cu autocarul..pana la Cluj vreo 15

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Asta e subiect de Editoriale? Posted Image

#11
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

 J0ny_muhaha, on 04 mai 2017 - 09:31, said:

Pai si cam la ce facultate te-ai gandit? Job poti sa iti gasesti relativ usor in bucuresti, ai facultatea terminata, un plus mare ar fi daca sti rusa si alta limba(engleza, franceza), sunt multe firme care te angajeaa doar pt asta. Daca nu te descurci cu bani la inceput, poti sa stai intr-un camin provizoriu. Nu stiu daca ai facut facultatea la privat sau stat, dar o varianta poate sa fie camin+bursa de la facultate(a crescut bursa a vro 900 lei, caminul cu toate utilitatile este max 200 lei). Eu zic sa incerci daca simti ca vrei o schimbare:) O sa fie mai greu la inceput, dar eu zic ca merita. O zi buna!

poate master tot in publicitate

 Valmont43, on 04 mai 2017 - 09:33, said:

Asta e subiect de Editoriale? Posted Image

abia de 2 ore sunt pe site...am scris si eu unde am văzut prima categorie :D
iertare

#12
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

 Ariana31, on 04 mai 2017 - 08:50, said:

Voi ce spuneți se merită de făcut schimbarea?
Deja vorbești ca la București ...

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ariana31: Forumul Softpedia > Life & Entertainment > Girls at play > Cariera mea.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trimite-mi niste poze pe privat :)))))))) in functie de cum arati iti spun ce succes o sa ai la Bucuresti:)))))))
1) Nu as merge in Buc. Prefer CJ (cu toate ca e un oras scump) sau poate alte orase frumoase din tara mai ieftine.
2) Chiriile sunt muuuult mai scumpe fata de cat platesti tu acuma.
3) Domeniul in care activezi e prost platit si ai sanse slabe sa castigi ceva ca sa iti platesti doar chiria si intretinerea. De ce nu ai mers pe ceva mai greu si bine platit ?

#15
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

 TruculMagic, on 04 mai 2017 - 10:02, said:

Trimite-mi niste poze pe privat Posted Image))))))) in functie de cum arati iti spun ce succes o sa ai la Bucuresti:)))))))
1) Nu as merge in Buc. Prefer CJ (cu toate ca e un oras scump) sau poate alte orase frumoase din tara mai ieftine.
2) Chiriile sunt muuuult mai scumpe fata de cat platesti tu acuma.
3) Domeniul in care activezi e prost platit si ai sanse slabe sa castigi ceva ca sa iti platesti doar chiria si intretinerea. De ce nu ai mers pe ceva mai greu si bine platit ?

mai greu și plătit cum ar fi ...?

#16
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 TruculMagic, on 04 mai 2017 - 10:02, said:

Trimite-mi niste poze pe privat Posted Image))))))) in functie de cum arati iti spun ce succes o sa ai la Bucuresti:)))))))
1) Nu as merge in Buc. Prefer CJ (cu toate ca e un oras scump) sau poate alte orase frumoase din tara mai ieftine.
2) Chiriile sunt muuuult mai scumpe fata de cat platesti tu acuma.
3) Domeniul in care activezi e prost platit si ai sanse slabe sa castigi ceva ca sa iti platesti doar chiria si intretinerea. De ce nu ai mers pe ceva mai greu si bine platit ?
pentru prima fraza, ti-as da unlike, dar nu pot Posted Image))

Edited by sonnydellmarco, 04 May 2017 - 10:05.


#17
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Haha. Chisinaul e asa, cam cu vreo 20 de ani in urma. E fix cum era Bucurestiul dupa Revolutie. Saracie maxima. Noroc cu Romania, ca va scoate din dezastrul in care va afundati.

#18
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017

 pink-beetle, on 04 mai 2017 - 10:08, said:

Haha. Chisinaul e asa, cam cu vreo 20 de ani in urma. E fix cum era Bucurestiul dupa Revolutie. Saracie maxima. Noroc cu Romania, ca va scoate din dezastrul in care va afundati.

hai că mă enervez la maxim...ai fost aici sau doar ai auzit de la vreun nene trecut de 80?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate