Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum combatem Romgleza?

- - - - -
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#361
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostVlad_22, on 03 martie 2023 - 02:05, said:

Ah, clar, meniurile și interfețele, setările în română, sună ciudat... Am telefon, laptop, TV etc., totul în engleză (US). În română, sună precum Romică.
Asta probabil pentru cine știe engleza și a văzut/învățat in engleza sa folosească acele aparate. Eu le-am avut in limba romană de la bun început, am evitat cu desăvârșire engleza ori de câte ori a fost posibil încă de la primul contact cu tehnologia.

#362
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Daca eviti engleza, evident ca nu o inveti.

#363
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Pe de alta parte, nici mnu poti sa spui ca inveti engleza din meniuri si interfete. Daca faci asa, ajungi sa zici "risaivar" cum ziceau baietii care mi-au instalat cablul acum cativa ani :P

#364
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Cand nu am avut de ales la unele programe/meniuri am folosit si in engleza, am invatat ce se intampla la fiecare loc in care dau click si care e rolul acelor optiuni din meniuri dar fara sa si inteleg ce inseamna acele cuvinte, daca le vad/intalnesc acele cuvinte in alt context decat in acele interfete tehnice habar nu am ce inseamna/ce e acolo.

View PostNeaceasca85, on 03 martie 2023 - 11:07, said:

Daca eviti engleza, evident ca nu o inveti.
Nici nu urmaresc sa o invat, a trecut demult vremea in care (mai) incercam asta. Pe de alta parte vad engleza tot mai des pana si pe softpedia si pe ariile non-tehnice nu doar pe cele tehnice ca in urma cu ceva ani. Tot mai nasol si mai greu de combatut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate