Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

De ce unul e erou național și altul criminal de război?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
De vreo 6 zile mă aflu în Paris (excursie). Și tot de 6 zile mănânc la un restaurant, care are că proprietar un arab. De fapt e un fast food, dar mâncarea e bună și ieftina. Dar nu despre asta e vorba. Deoarece vin zilnic aici, să zicem că am o relație de amiciție cu arabul. Adică stam de vorba, de una de alta cat timp mănânc!
Astăzi mi-a pus o întrebare care m-am lăsat mască. De ce Hitler e considerat criminal de război, iar Napoleon Bonaparte e erou național? De ce unul are mormânt in Paris în Catedrala, iar celălalt nu știe nimeni pe unde îi sunt oasele? Și unul și altul au cucerit țării din Europa. Și unul și altul au trimis oameni la moarte. Și unul și altul au fost iubiți de armata. Și unul și altul au fost dictatori.
De ce unul e erou și altul criminal? Mărturisesc că nu am știut ce să îi răspund. Iar la final mi-a dat el un răspuns care m-am lăsat mască. Răspunsul lui nu îl pun încă aici. O sa va rog pe voi sa răspundeți, apoi o sa pun și răspunsul lui (peste o zi sau doua). Aștept răspunsuri.

Edited by XL700VA, 29 April 2017 - 23:38.


#2
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Topicul acesta va fi inchis mai repede decat zice francezul peste asa ca nu ne lasa in suspans.


P.S. inchiderea topicului e total justificata...................

#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:11, said:

De vreo 6 zile mă aflu în Paris (excursie). Și tot de 6 zile mănânc la un restaurant, care are că proprietate un arab. De fapt e un fast food, dar mâncarea e bună și ieftina. Dar nu despre asta e vorba. Deoarece vin zilnic aici, să zicem că am o relație de amiciție cu arabul. Adică stam de vorba, de una de alta cat timp mănânc!
Astăzi mi-a pus o întrebare care m-am lăsat mască. De ce Hitler e considerat criminal de război, iar Napoleon Bonaparte e erou național? De ce unul are mormânt in Paris în Catedrala, iar celălalt nu știe nimeni pe unde îi sunt oasele? Și unul și altul au cucerit țării din Europa. Și unul și altul au trimis oameni la moarte. Și unul și altul au fost iubiți de armata. Și unul și altul au fost dictatori.
De ce unul e erou și altul criminal? Mărturisesc că nu am știut ce să îi răspund. Iar la final mi-a dat el un răspuns care m-am lăsat mască. Răspunsul lui nu îl pun încă aici. O sa va rog pe voi sa răspundeți, apoi o sa pun și răspunsul lui (peste o zi sau doua). Aștept răspunsuri.

Cel care cistiga are si propaganda de partea lui. Cel care pierde e ingropat si la propriu si la figurat .
In plus mai e o diferenta de lagare de concentrare intre cei 2 .

#4
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Nu-i nevoie sa se inchida numaidecat, poate fi mutat pe istorie sau la dezbateri.

#5
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ok, pentru a nu de închide topicul, și pentru că aș vrea să aflu și altele păreri, am sa pun și răspunsul arabului: Hitler a omorât evrei. Cică daca Hitler nu se lua de evrei azi era erou național. Menționez că acesta a fost răspunsul lui. Oare așa e?

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Napoleon . lupta pe bune , cinstit , adica nu umbla cu fofarlica . Hitler , avea numa' solticarii in cap , nu a fost niciodata loial in lupta .
Asta nu o zic eu , o zice istoria .

#7
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Hitler a murit cand a vazut factura la gaz, drept urmare corporatiile l-au facut "bad guy" Posted Image

Asa scrie pe google deci sigur e adevarat

Edited by Mar-zZz, 29 April 2017 - 23:20.


#8
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Comparatia nu se justifica. Napoleon nu a fost contemporan cu Hitler.

Sa mai avem rabdare 100 de ani si vom afla daca Hitler a fost erou sau criminal.

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:18, said:

Ok, pentru a nu de închide topicul, și pentru că aș vrea să aflu și altele păreri, am sa pun și răspunsul arabului: Hitler a omorât evrei. Cică daca Hitler nu se lua de evrei azi era erou național. Menționez că acesta a fost răspunsul lui. Oare așa e?
Pai, daca Hitler nu se lua de evrei, nu ar fi fost lagare de concentrare, nu ar fi existat un extremism al partidului nazist..., istoria azi ar fi fost alta.

#10
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:18, said:

Ok, pentru a nu de închide topicul, și pentru că aș vrea să aflu și altele păreri, am sa pun și răspunsul arabului: Hitler a omorât evrei. Cică daca Hitler nu se lua de evrei azi era erou național. Menționez că acesta a fost răspunsul lui. Oare așa e?

Arabul dvs. sigur e impartial. Doar se stie cata dragoste exista intre arabi si evrei.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:11, said:

... Și tot de 6 zile mănânc la un restaurant, care are că proprietate un arab. ...
Deci un restaurant are ca proprietate un arab ?! Te-ai exprimat foarte " bine " iar raspunsul chiar nu merita dezbatere !
P.S. Trebuia sa-i spui arabului sa plece in tara lui de bastina si sa-si lase nedumeririle ...la nemti !

Edited by Baxon, 29 April 2017 - 23:30.


#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Napoleon era un geniu strateg, Hitler a fost lasat in viata deoarece s-a ajuns la concluzia ca face mai mult rau Germaniei in viata decat mort.
Armata se temea de Hitler, debarcarea din Normandia a fost noaptea, niciunul din generali nu a avut tupeu sa trimita intariri de capul lui sau sa il trezeasca pe Hitler pentru aprobare.
Hitler promova niste idei foarte nasoale si creea morti absolut inutile doar din cauza convingerilor lui deplasate. Cand aliatii si rusii inconjurasera Berlinul a trimis la lupta copii de 11-12 ani sa fie macelariti asa degeaba.
Sigur depinde si de castigatori, daca era sa castige Hitler invatam despre Churchil si Roosevelt ca se opuneau unirii Europei.
Napoleon chiar a realizat multe, Hitler e doar un exemplu de asa nu.

Sunt si oameni din armata germana precum Erwin Rommel care chit ca au luptat de partea Axei sunt respectati de istorie pt aptitudinile lor tactice, Hitler nu le avea, a facut o groaza de presupuneri si manevre stupide.

Edited by SpeedDemon, 29 April 2017 - 23:33.


#13
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Să nu uităm, totuși, nici în ce perioade de timp au luptat cei doi. Lumea a mai evoluat între timp, chiar dacă unii nu au remarcat.

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postgladiatore, on 29 aprilie 2017 - 23:18, said:

Napoleon . lupta pe bune , cinstit , adica nu umbla cu fofarlica . Hitler , avea numa' solticarii in cap , nu a fost niciodata loial in lupta .
Asta nu o zic eu , o zice istoria .
Ee na, ca rusii sunt loiali sau americanii...normal ca istoria e scrisa de invingatori.

#15
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Bre initiatorule eu cred ca la moarte au trimis amandoi insa numai unul a facut exterminari in masa. Si mai cred ca istoria lui Hitler este mai aproape si este mai stiuta, chiar si filmata.

Edited by carens, 29 April 2017 - 23:35.


#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostBaxon, on 29 aprilie 2017 - 23:28, said:

Deci un restaurant are ca proprietate un arab ?! Te-ai exprimat foarte " bine " iar raspunsul chiar nu merita dezbatere !
P.S. Trebuia sa-i spui arabului sa plece in tara lui de bastina si sa-si lase nedumeririle ...la nemti !
Postez de pe o tableta, care baga aiurea cuvintele! Am vrut sa scriu un restaurant cu proprietar (patron) arab! Tableta e de vina. Am editat.

Edited by XL700VA, 29 April 2017 - 23:38.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
vezi ca muslimul ala te ia prin invaluire, maine iti promite ca te face erou national si o sa ai 99 de virgine...

#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Hitler a trimis la moarte . Napoleon , '' murea '' cu soldatii pe campul de lupta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate