Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

De ce unul e erou național și altul criminal de război?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:11, said:

Aștept răspunsuri.
Pentru ca asa au decis altii.

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postcleopatra00, on 29 aprilie 2017 - 23:31, said:

Lumea a mai evoluat între timp,
Oare? Eu zic ca acum razboiul se "matura sub pres", si la tv se serveste ca "lupta impotriva terorismului".

Sa facem un calcul cati oameni au murit de la 11 sept pana azi? Inainte parca nu erau isis uri, nu erau bombe la fiecare sarbatoare in europa, nu se intra cu camioane in oameni cum se face azi, apoi sa numaram si cati arabi au murit in urma bombardamentelor, si orasele facute praf in urma "luptei impotriva terorismului", parca pute cam tare povestea asta.

#21
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Dacă ar fi existat în mentalitatea colectivă de pe vremea lui Bonaparte expresia consacrată azi criminal de război ar fi avut sens dezbaterea. Să emitem judecăți despre acțiunile celor de atunci după standardele contemporane nu e prea rezonabil.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcarens, on 29 aprilie 2017 - 23:34, said:

Bre initiatorule eu cred ca la moarte au trimis amandoi insa numai unul a facut exterminari in masa. Si mai cred ca istoria lui Hitler este mai aproape si este mai stiuta, chiar si filmata.
exterminari in masa a facut si Traian, dar azi il pomenim in imnul national. Cu mandrie.

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Si totusi sa ne ocupam mai bine de razboiu din zilele noastre.
Oare asta cum se cheama?
https://www.google.r...efore and after

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca cele mai crude exterminari le-au facut rusii de-a lungul istoriei. Numai intr-o iarna a exterminat 10-11 milioane de ucrainieni prin infometare...si voi vorbiti de Hitler ? Hitler a fost mic copil pe langa Stalin.
Diferenta intre cei doi a fost ca Stalin si-a macelarit propriul popor si imprejurimile...
Aici este o mica parte dintr-un film documentar aparut pe youtube dar revendicat de nu stiu LLC si mai tarziu sters....dar esentialul e in filmuletul asta. Te cutremuri.

Edited by tehnics, 29 April 2017 - 23:59.


#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Posttehnics, on 29 aprilie 2017 - 23:58, said:

Hitler a fost mic copil pe langa Stalin.
Diferenta e ca Stalin a castigat si Hitler a pierdut.

Referitor la 2017, eu cred ca daca americanii si rusii nu ar fi avut armata, azi nu existau razboaie si nici "teroristi" sau ce or fi aia.

#26
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
O fi bun documentarul , dar din pacate , eu cu engleza , canci , si cu subtitrarea ...in slovena , cred ....nici atat . :(

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Gladiatore,pe scurt,suna rau stiu ,au murit 7 6zero intr-o iarna.Da PROPAGANDA functiona max.AGENTII ALBI vor sa distruga comsoviet nou nascut.Sa facut pe "noptea".Pa aia din west ii durea mai tare reinarmarea D.,si partidu lu,hitler.restu au daune colateralePosted Image spre" binele comun"Posted Image .Si in ziua de azi e "sange rau" intre ucrainieni si rusi.Asta si in vest nu numai la ei in zona.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttehnics, on 29 aprilie 2017 - 23:58, said:

Cred ca cele mai crude exterminari le-au facut rusii de-a lungul istoriei. Numai intr-o iarna a exterminat 10-11 milioane de ucrainieni prin infometare...si voi vorbiti de Hitler ? Hitler a fost mic copil pe langa Stalin.
Diferenta intre cei doi a fost ca Stalin si-a macelarit propriul popor si imprejurimile...
Aici este o mica parte dintr-un film documentar aparut pe youtube dar revendicat de nu stiu LLC si mai tarziu sters....dar esentialul e in filmuletul asta. Te cutremuri.

Hitler era austriac corcit cu evreu, deci nemtii nu erau poporul lui.
Stalin era giorgian corcit cu evreu, deci nici rusii nu erau poporul lui.
Amandoi au urmarit exterminarea in masa atat a popoarelor conduse, cat si a altor popoare, ba mai mult a fost o intelegere clara intre Stalin si Hitler in acest sens.
Napoleon era corsicano-italian, nascut in Corsica la numai un an dupa ce acesta a ajuns in posesia Frantei, tatal venind din Liguria si avand genealogie cu origini in Toscana, si mama tot italianca.
Nu era tocmai francez, tot asa cum nici Hitler nu era german si Stalin nu era rus.

Napoleon a hranit insa orgoliul francez, a adus maretie Frantei prin razboaiele si victoriile lui, chiar daca in final a pierdut si el. Oricum, e vorba de un orgoliul bolnav francez, si nu de un merit obiectiv onorabil.
Dar dezastrul provocat de Hitler eclipseaza total orice fel de ce grandomanie germana ar fi hranit expansiunea belicoasa orchestrata de el.

Apropo de corcirea amintita, si poporul român e corcit cu evrei, pt. ca legiunile asa zis romane care au stationat in Dacia era formate in principal din evrei.

Edited by loock, 30 April 2017 - 01:24.


#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postloock, on 30 aprilie 2017 - 00:55, said:

Hitler era austriac corcit cu evreu, deci nemtii nu erau poporul lui.
Stalin era giorgian corcit cu evreu, deci nici rusii nu erau poporul lui.
Amandoi au urmarit exterminarea in masa atat a popoarelor conduse, cat si a altor popoare, ba mai mult a fost o intelegere clara intre Stalin si Hitler in acest sens.
Napoleon era corsicano-italian, nascut in Corsica la numai un an dupa ce acesta a ajuns in posesia Frantei, tatal venind din Liguria si avand genealogie cu origini in Toscana, si mama tot italianca.
Nu era tocmai francez, tot asa cum nici Hitler nu era german si Stalin nu era rus.

Napoleon a hranit insa orgoliul francez, a adus maretie Frantei prin razboaiele si victoriile lui, chiar daca in final a pierdut si el.
Dar dezastrul provocat de Hitler eclipseaza total orice fel de ce grandomanie germana ar fi hranit expansiunea belicoasa orchestrata de el.
Nu cred ca originea dicteaza cine esti in viata.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eh, depinde si de om.
Oltenii se cred mai diferiti, cum sunt scotienii fata de englezi, pt ca legiunile romane formate din evrei au stationat in zona Olteniei de astazi.
Unii olteni sunt foarte razbatatori, altii mai putin...
Originea nu dicteaza, dar fie si numai prin influenta genetica - poate accentua anumite diferente.

Edited by loock, 30 April 2017 - 01:32.


#31
wertys_poi

wertys_poi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2006
Dupa Napoleon a rămas un cod de legi care era foarte avansat pentru timpul sau. A fost un geniu, Hitler un scelerat.

#32
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:18, said:

Ok, pentru a nu de închide topicul, și pentru că aș vrea să aflu și altele păreri, am sa pun și răspunsul arabului: Hitler a omorât evrei. Cică daca Hitler nu se lua de evrei azi era erou național. Menționez că acesta a fost răspunsul lui. Oare așa e?
asa este
si noi infieram pe oricine a zis/zice ceva de rau despre evrei, nu?
indiferent daca are dreptate sau nu

#33
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
1. Istoria o scriu invingatorii.
2. Tehnologia evolueaza.
3. Razboiul nu are reguli.
4. Ce nu stii nu-ti poate face rau.
5. Unele lucruri se uita si raman doar cele care ti se repeta.
5.1. Ce ti se repeta, chiar daca este o minciuna, devine adevar daca este repetat foarte des.
Asa se nasc legendele.
PS: cautati ce au facut mongolii daca tot vreti sa tratam subiectul mai cu interes.

#34
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8aq_gRfmjgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tenzen, 30 April 2017 - 08:40.


#35
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:11, said:

Astăzi mi-a pus o întrebare care m-am lăsat mască. De ce Hitler e considerat criminal de război, iar Napoleon Bonaparte e erou național? De ce unul are mormânt in Paris în Catedrala, iar celălalt nu știe nimeni pe unde îi sunt oasele? Și unul și altul au cucerit țării din Europa. Și unul și altul au trimis oameni la moarte. Și unul și altul au fost iubiți de armata. Și unul și altul au fost dictatori.  

Ia interogheaza-l: ii intreaba asta si pe francezi?  Posted Image

#36
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
cine a sponsorizat ''războiul lui hitlăr''?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate