Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

De ce unul e erou național și altul criminal de război?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:11, said:

De ce unul e erou și altul criminal? Mărturisesc că nu am știut ce să îi răspund. Iar la final mi-a dat el un răspuns care m-am lăsat mască. Răspunsul lui nu îl pun încă aici. O sa va rog pe voi sa răspundeți, apoi o sa pun și răspunsul lui (peste o zi sau doua). Aștept răspunsuri.
Si Stalin ce crezi ca e in Rusia. Asta a ucis mai mult decat Napoleon si Hitler la un loc.

#38
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdan1980_25, on 29 aprilie 2017 - 23:49, said:

exterminari in masa a facut si Traian, dar azi il pomenim in imnul national. Cu mandrie.
''cucerirea'' aia...e identică azi cu UE
la fel, au lăsat încuru gol zona asta
nimic new sub soare....
pune-le un măgar în frunte şi trimite-l spre prăpastie... oile îl vor urma!

#39
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pe fiecare dintre acesti cuceritori i-a sustinut ....poporul . Avem  in gena faptul ca ne place sa ne credem mai speciali ...pana cand apar altii si mai special . Legat de evrei , astia au prostit lumea cu religia lor inchiputa si au tinut-o in intuneric si prostie ( si inca o mai tin ) . Nu stiu exact  ce este mai periculos pentru evoluta omenirii ...un razboi dur care reseteaza contoare , sau o mucava , o clisa intelectuala care tine evolutia pe loc si  traseaza niste reguli parsive pe care majortatea ( celor slabi cu duhul ) le si urmeaza ?
Suntem o specia razboinica. Nu a existat o clipa in istoria omenirii fara razboaie , crime , atrocitati . Cei care o stapanesc azi ( lumea ) au inteles asta si au mascat crimele cu niste reguli unanim acceptate numite legi. Si azi au loc crime si genocituri dar sunt legiferate . Nu mai au loc in piata publca , nu pe campul de lupta ...au loc in vazul lumii si creierele spalate ale votacilor le considera normalitate . Cu aceasta normalitate au crescut si pe asta o vor promova , asa ii vor creste pe copiii lor.
Acum , niste useri care nu au inteles nimic din ce am postat eu vor intreba cum se poate sa pun semnul egal intre un lagar de concentrare si o executare siilta de catre o banca . Ii indem la introspectie si meditatie ...poate ies din Matrix si incep sa inteleaga lumea in care traiesc si pe care o gireaza cu placiditatea lor intelectuala . Posted Image

Edited by JurasikMan, 30 April 2017 - 08:54.


#40
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postloock, on 30 aprilie 2017 - 00:55, said:

Apropo de corcirea amintita, si poporul român e corcit cu evrei, pt. ca legiunile asa zis romane care au stationat in Dacia era formate in principal din evrei.
Si din ei au rezultat oltenii. Ca legiunile alea cu evrei au fost stationate mai mult in zona Olteniei.

View PostJurasikMan, on 30 aprilie 2017 - 08:53, said:

Suntem o specia razboinica.
Primatele sunt specii agresive si teritoriale de obicei. Nu prea exista specie de maimuta pe care s-o doara in "gäuoz" daca are un teritoriu al ei sau nu.

#41
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Castigatorii scriu istoria, noi citim si stim doar o parte a povestii. Iar perspectivele iti pot arata lucruri diferite. Efectiv nu suntem diferiti de cetatenii Koreei De Nord din aceasta cauza.

#42
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Ma, voi asta ati auzit-o cand a fost intervievat de o revistă americană președintele Iranului. Tu si cu arapul tau, ați modificat povestirea ca să para pariziană. Mă întreb doar dacă erai in Mozambic cum ar fi sunat povestea.

#43
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postgladiatore, on 29 aprilie 2017 - 23:18, said:

Napoleon . lupta pe bune , cinstit , adica nu umbla cu fofarlica . Hitler , avea numa' solticarii in cap , nu a fost niciodata loial in lupta .
Asta nu o zic eu , o zice istoria .
Lupta pe bune? Deci dupa tine conteaza sa fie "lupta pe bune"? Nu conteaza ca in ambele cazuri au murit oameni? Deci lupta pentru cucerire dupa tine e perfect legala si normala? Mda uite un fan Putin

View Postgladiatore, on 29 aprilie 2017 - 23:38, said:

Hitler a trimis la moarte . Napoleon , '' murea '' cu soldatii pe campul de lupta .
Pfff si cu ce ii incalzea asta pe populatia frantei?

Edited by vyctoras1985, 30 April 2017 - 09:15.


#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbullterrorist, on 29 aprilie 2017 - 23:13, said:

P.S. inchiderea topicului e total justificata...................

De ce ?

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:18, said:

Ok, pentru a nu de închide topicul, și pentru că aș vrea să aflu și altele păreri, am sa pun și răspunsul arabului: Hitler a omorât evrei. Cică daca Hitler nu se lua de evrei azi era erou național. Menționez că acesta a fost răspunsul lui. Oare așa e?

Si ce legatura au evreii cu non-evreii ? Sint alt fel de oameni ? Nici macar o tara a lor nu au.

View PostSpeedDemon, on 29 aprilie 2017 - 23:29, said:

Napoleon era un geniu strateg

Nu asa mare la Waterloo.

#45
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postvyctoras1985, on 30 aprilie 2017 - 09:18, said:

Lupta pe bune? Deci dupa tine conteaza sa fie "lupta pe bune"? Nu conteaza ca in ambele cazuri au murit oameni? Deci lupta pentru cucerire dupa tine e perfect legala si normala? Mda uite un fan Putin


Pfff si cu ce ii incalzea asta pe populatia frantei?
Razboaiele au fost , nu putem schimba istoria . Eu ma refeream la modul lor de a combate . De Putin nici nu ma intereseaza , eu am evidentiat diferenta dintre cei 2 adusi in discutie . Daca tu ai inteles altceva , si ai incercat sa mi rastalmacesti ideea , e treaba ta .

#46
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postalin62, on 29 aprilie 2017 - 23:54, said:


Decongestionarea intersectiei.

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/4d/0b/4c/4d0b4c8e772f4f16d140434a7e35ea2a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2017 - 23:18, said:

Ok, pentru a nu de închide topicul, și pentru că aș vrea să aflu și altele păreri, am sa pun și răspunsul arabului: Hitler a omorât evrei. Cică daca Hitler nu se lua de evrei azi era erou național. Menționez că acesta a fost răspunsul lui. Oare așa e?

Nu chiar.

Hitler a hotarit ca anumite categorii de oameni, considerate periculoase pentru puritatea fizica si spirituala a arienilor germani, trebuie sa fie exterminate. Actiunile lui au fost dictate de ura, ceea ce nu se poate spune despre Napoleon.

In ceea ce priveste evreii, transmite-i arabului ca istoria nu e punctul lui forte. Armata lui Napoleon a macelarit evreii din Gaza. Napoleon insusi a ordonat executarea a 4000 de prizioneri de razboi musulmani, soldati din garnizoana din Jaffa - ceea ce ar putea explica lipsa lui de popularitate printre arabi - dar a ordonat armatei sa nu se atinga de civili. Totusi, ordinul de executare a prizonierilor musulmani nu a avut la baza cruzime sau ura, ci cu totul alte considerente. Pur si simplu nu avea ce sa faca cu ei, avea propria armata de hranit.

Hitler ar fi fost azi erou national daca nu ar fi incercat - si reusit in buna masura - sa-si transforme propriul popor in criminali in serie si tortionari profesionisti.  Foarte, foarte departe de Napoleon.

View Postalin62, on 29 aprilie 2017 - 23:31, said:

Ee na, ca rusii sunt loiali sau americanii...normal ca istoria e scrisa de invingatori.

Napoleon a fost un invingator? In ce lume paralela?

View Postloock, on 30 aprilie 2017 - 00:55, said:

Hitler era austriac corcit cu evreu

Nu.

Quote

Nazi official Hans Frank suggested that Alois's mother [bunica lui Adolf Hitler] had been employed as a housekeeper by a Jewish family in Graz, and that the family's 19-year-old son Leopold Frankenberger had fathered Alois.[7] No Frankenberger was registered in Graz during that period, and no record has been produced of Leopold Frankenberger's existence,[8] so historians dismiss the claim that Alois's father was Jewish.[9][10]
https://en.wikipedia...Hitler#Ancestry

View Postloock, on 30 aprilie 2017 - 00:55, said:

deci nemtii nu erau poporul lui.

Din punct de vedere etnic, austriecii sint germani.

View Postloock, on 30 aprilie 2017 - 00:55, said:

Stalin era giorgian corcit cu evreu

Nu. Chiar deloc.

Mama:
Keke was born to a family of Georgian Orthodox Christian serfs in Gambareuli near Gori in 1858.

Tatal:
Besarion was born into an Orthodox Christian serf family from the village of Didi Lilo in Tiflis Governorate, most likely in 1850.

View Postloock, on 30 aprilie 2017 - 00:55, said:

Apropo de corcirea amintita, si poporul român e corcit cu evrei, pt. ca legiunile asa zis romane care au stationat in Dacia era formate in principal din evrei.

Nu e deloc sigur ca ar fi stationat in Dacia vreo legiune formata din evrei.

#48
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPisa4you, on 30 aprilie 2017 - 09:57, said:

Nu chiar.

Hitler a hotarit ca anumite categorii de oameni, considerate periculoase pentru puritatea fizica si spirituala a arienilor germani, trebuie sa fie exterminate. Actiunile lui au fost dictate de ura, ceea ce nu se poate spune despre Napoleon. Mai degraba as spune ca Hitler a folosit aceast motiv doar pentru a le confisca averile pentru a-si sustine raszboiul. Scopul lui era de a cuceri cat mai mult, nicidecum ura...Dar in schimb, asa cum ai mentionat mai jos, aceasta ura a fost defapt transmisa pe scara ierarhica subordonatilor lui care unii dintre ei atinsi de ceva paranoia faceau din lucrul asta - a omora - o arta.

In ceea ce priveste evreii, transmite-i arabului ca istoria nu e punctul lui forte. Armata lui Napoleon a macelarit evreii din Gaza. Napoleon insusi a ordonat executarea a 4000 de prizioneri de razboi musulmani, soldati din garnizoana din Jaffa - ceea ce ar putea explica lipsa lui de popularitate printre arabi - dar a ordonat armatei sa nu se atinga de civili. Totusi, ordinul de executare a prizonierilor musulmani nu a avut la baza cruzime sau ura, ci cu totul alte considerente. Pur si simplu nu avea ce sa faca cu ei, avea propria armata de hranit.

Hitler ar fi fost azi erou national daca nu ar fi incercat - si reusit in buna masura - sa-si transforme propriul popor in criminali in serie si tortionari profesionisti.  Foarte, foarte departe de Napoleon. - foarte bine punctat. Acea "ura" a lui Hitler defapt s-a intiparit in mintea subordonatilor ca fiind o ura propriu-zisa pe evrei. Scopul defapt a fost finantarea razboliului. Faza cu rasa ariana si cu alte ideologii circulate pe vremea aceea sunt defapt doar metode de manipulare a maselor....defapt cum se intampla si in zilele noastre.



#49
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Pentru ca evreii detin media mondiala, si cum dusmanii naturali ai lui H erau evreii, evident ca acestia au pompat multa propaganda anti-H.
Sa mai mentionez ca in randul populatiei, o minciuna propagate de media devine adevar in scurt timp.

In plus, pe vremea lui Napoleon nu exista media deci nu exista intrumentul de manipulare pentru a il transforma in criminal de razboi... asa ca a ramas in istorie cum a vrut el, ca el era seful la lautari atunci :D

#50
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mi se pare mie sau nimeni nu observa eroarea ? Hitler nu a fost judecat de nici un tribunal de pe Terra . Dpdv legal si oficial nu este dovedit ca este criminal in nici un fel .Pentru cei care au darul gandirii ramane un mare semn de intrebare -De ce ?
   Cei care au un minim de logica nu cred ca sunt de acord cu patalamaua de criminal de razboi , pusa in baza propagandei holocaustului ( destul de controversat ) sau altor fapte care se vehiculeaza ca zvonuri , glume si pe documentarele Discovery care stim cum si de cine sunt facute .

  Deci sa nu punem etichete si sa vorbim in plus pana nu avem hotararea unui tribunal .

#51
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

View Postslai, on 29 aprilie 2017 - 23:37, said:

vezi ca muslimul ala te ia prin invaluire, maine iti promite ca te face erou national si o sa ai 99 de virgine...

E vorba de 72 Posted Image))

”Mesagerul lui Allah salAllahu aleihi wa sallam a spus:’Sunt sase rasplati la Allah pentru martir. El este iertat cu prima picatura de sange care cade, i se arata locul sau in Paradis, el este protejat de pedeapsa mormantului, el este protejat de cea mai mare teroare (Ziua Judecatii), o coroana a demnitatii este plasata pe capul sau si rubinele ei sunt mai bune decat intreaga lume si tot ce este in ea, si el este casatorit cu 72 de sotii dintre fecioarele Paradisului, si el poate mijloci pentru 70 dintre rudele sale apropiate.”
https://islamulpacea...ntru-teroristi/

Eu cind am citit prima data am crezut ca e vrajeala si ca este imposibil ca un om normal cu 2 neuroni legati intre ei sa poata crede asa ceva....dar.. chiar exista in realitate Parca un ziarist francez infiltrat  a povestit  despre asta si ca extremistii chiar cred asta ,dar nu mai gasesc link-ul.

Edited by Daco_Get, 30 April 2017 - 10:45.


#52
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postunucelalalt, on 30 aprilie 2017 - 10:29, said:

Mi se pare mie sau nimeni nu observa eroarea ? Hitler nu a fost judecat de nici un tribunal de pe Terra . Dpdv legal si oficial nu este dovedit ca este criminal in nici un fel .Pentru cei care au darul gandirii ramane un mare semn de intrebare -De ce ?
   Cei care au un minim de logica nu cred ca sunt de acord cu patalamaua de criminal de razboi , pusa in baza propagandei holocaustului ( destul de controversat ) sau altor fapte care se vehiculeaza ca zvonuri , glume si pe documentarele Discovery care stim cum si de cine sunt facute .

      Deci sa nu punem etichete si sa vorbim in plus pana nu avem hotararea unui tribunal .
De abia mi-a expirat suspendarea, asa ca nu te pot intreba "esti prost?" Si nici nu iti pun o asemenea eticheta, pt ca fara hotararea unui tribunal...
Dar asa in trecere, nu te-am gasit comentand la Cartile/Filmele WWII..Asta inseamna ca nu ai citi si nu ai vazut.. Dece, nu stiu..Ca sa nu mai fiu ....amendat nu spun ca esti incult ci doar necitit, nevazut..
Dar asta pot intreba de ce vorbesti? Pt ca e democratie. OK, ai vorbit. Acum......nu te mira ca ai pierdut ocazia ...

Edited by Prien, 30 April 2017 - 10:52.


#53
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Citind cateva opinii de pe-aici si constatand cati dementi vietuiesc printre noi, parca nu ma mai mir ca au fost posibile asemenea atrocitati in inima Europei acum abia 20 de ani. Unii abia ar astepta si acum sa puna mana pe arma si nu cred ca ar clipi de doua ori cand ar veni vorba de executat batrani, femei sau copii din tabara 'dujmanului'.

#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttehnics, on 29 aprilie 2017 - 23:58, said:

Cred ca cele mai crude exterminari le-au facut rusii de-a lungul istoriei. Numai intr-o iarna a exterminat 10-11 milioane de ucrainieni prin infometare...si voi vorbiti de Hitler ? Hitler a fost mic copil pe langa Stalin.
Diferenta intre cei doi a fost ca Stalin si-a macelarit propriul popor si imprejurimile...
Aici este o mica parte dintr-un film documentar aparut pe youtube dar revendicat de nu stiu LLC si mai tarziu sters....dar esentialul e in filmuletul asta. Te cutremuri.
Am gasit filmuletul si cu titrare in limba romana.
Vizionare placuta. Daca il urmariti pana la capat...veti observa ceva interesant care usor-usor se intampla in ziua de astazi legat de Rusia.
Eu sincer nu mai am puterea sa il vad a doua oara.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2DX2UTtOUgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate