Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Reziliere contract inchiriere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
am o cladire in care am bagat un chirias cu care am facut un contract, dar sa nu fie probleme am bagat contractul pe o perioada nedeterminata, acum vreau sa demolez cladirea sa fac una noua si l-am anuntat pe respectiv (telefonic) si a inceput sa-mi explice ca prin perioada nedeternimata eu nu am nici un drept si ca el poate sa stea cat doreste acolo, chiriasul are un spatiu comercial si a zis ca in caz ca vreau sa il scot am sa fiu dat in judecata


ce pasi am de urmat ?

#2
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Un singur pas. Consulti un avocat. Este singurul care poate sa iti dea un raspuns avizat.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu ai stipulat in contract ca poate fi denuntat unilateral cu preaviz ( o luna doua trei ... ), naspa !
Daca face figuri , mareste-i chiria la 50000 euro/luna sa vezi cum dispare !

Edited by Baxon, 29 April 2017 - 19:26.


#4
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
am vb cu un avocat, mai pe fuga, a zis sa fac o cerere de reziliere si dupa aia in caz ca ma da in judecata sa il contactez

am tot cautat pe net un model de cerere si nu am gasit, sa nu ma trezesc ca ii trimit la ala ceva cerere si nu ii corecta sau nu ii specificat cine mai stie ce si sa am sa o fac din nou, mi-a spus sa dau termen la cerere 2 luni

stie cineva un fel de model anume ? sunt persoana fizica si el ii juridica

 Baxon, on 29 aprilie 2017 - 19:24, said:

Daca face figuri , mareste-i chiria la 50000 euro/luna sa vezi cum dispare !


daca sta si pe jumatate din suma aia nu il mai dau afara :D

Edited by Isaia, 29 April 2017 - 19:28.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Isaia, on 29 aprilie 2017 - 19:29, said:

am vb cu un avocat, mai pe fuga, a zis sa fac o cerere de reziliere si dupa aia in caz ca ma da in judecata sa il contactez
Fugea tare de-ai înțeles cerere de reziliere :) Avocații vorbesc bine pe bani, nu din mers.

Pune contractul să vedem ce scrie în el.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cererea aia se numește notificare și trebuie făcută în conformitate cu clauzele contractuale. Caută alt avocat care să nu-i dea lecții de fugă lui Bolt și faceți lucrurile bine de la început. Contrar percepției populare, avocatul bun este cel ce reușește să evite procesele nu cel ce le câștigă.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 29 aprilie 2017 - 19:44, said:

Caută alt avocat care să nu-i dea lecții de fugă lui Bolt și faceți lucrurile bine de la început.
Posted Image

Inițiator, contractul e de comodat?

#8
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
acesta ii contractul

sper ca ii bine ce am facut

Attached Files



#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Nu se vede prea bine, dar nu este nicio clauza de reziliere a contractului ?!
Cum zicea @Baxon, ii poti modifica pretul chiriei si pleaca singur.
Cred ca iti trebuie avocat pentru a vedea ce prevederi din Codul Civil se aplica si cum.

Edited by User107, 30 April 2017 - 12:25.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu vad nici cu 2 perechi de ochelari .

#11
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
http://prntscr.com/f2hwhl

http://prntscr.com/f2hwou

http://prntscr.com/f2hwyb

http://prntscr.com/f2hx42


sper ca astea ajuta oleaca mai mult :)

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Cauta art. 1816 NCPC.  Poti sa mergi linistit pe denuntarea contractului: trimiti frumos o notificare - obligatoriu confirmare de primire si dai un preaviz fairplay - 1 luna - daca plateste chiria lunar.


#13
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
ok, mersi de lamurire, dar un raspuns creeaza mai multe intrebari :)

daca oricum ma da in judecata ? eu pe acel spatiu vreau sa fac o cladire noua, pot sa fac cladirea si daca ma da in judecata ? cum pot evita aceea problema ?
chiria o are mica, daca ma da in judecata si judecata dureaza 1-2 ani sau 6 luni (nu am idee) pot sa ii maresc chiria semnificativ ? din 100 euro sa fac 1000-5000 ? sa il oblig prin chirie sa plece

denuntarea contractului cum sa o formulez incat sa nu spuna ca am in ea un detalui gresit si nu ii luata in considerare ?

prefer sa am rezolvare la problema inainte sa apara, ca asa sa am o sansa inn plus sa fac problema sa nu mai apara :)

#14
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Isaia, on 29 aprilie 2017 - 18:54, said:

l-am anuntat pe respectiv (telefonic) si a inceput sa-mi explice ca prin perioada nedeternimata eu nu am nici un drept si ca el poate sa stea cat doreste acolo, chiriasul are un spatiu comercial si a zis ca in caz ca vreau sa il scot am sa fiu dat in judecata
Foarte tare asta, acum am citit mai atent, dar nu e chiar asa. Au vazut multe filme? :D
Nu-ti mai face atatea griji, dracul nu-i atat de negru. Si eu reziliez curand un contract de inchiriere si atata timp cat respect termenii si conditiile / legea, pote sa ma caute si la 00, nu numai in instanta.
Atata timp cat o faci legal, datul in judecata e fix 0.
In plus, contractual vostru nu contine nici o clauza de reziliere gen despagubire etc etc, e aplicabil legii si atat. E neplacut pentru ei ca poate si-au format un vad, dar asta e fix problema lor si nu a ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate