Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

O mica dispută cu angajatul CFR

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
Alex5620

Alex5620

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2016
Salutare!
Am mers pana la oras si la întoarcere nu am mai apucat sa iau bilet din gara deoarece trenul era la 14:08, iar eu ajunsesem la 14.06. M-am suit in tren si i-am cerut domnului controlor un bilet de elev(pret normal 3,5lei; aveam la vedere carnetul, buletinul si 2 lei pentru a plati). Mai aveam cam 150 de metri pana la comuna in care locuiesc si mi-a zis si el ca mai am putin pana a casa. L-am intrebat cum facem si mi-a  zis sa-i dau cei 2 lei. Eu i-am dat crezând ca imi va da bilet de elev, dar a plecat(ca si cum as fi mers cu ,,nasul") si văzând acestea l-am intrebat de bilet. Intr-o fracțiune de secunda s-a transformat dintr-un
corupt in cel mai cinstit om si mi-a cerut 8 lei(amenda care se plătea inainte de catre cei care aveau bilet la jumatate de pret dar nu aveau actele necesare pt a dovedi ca sunt elevi).
Simtindu-ma neindreptatit nu i-am platit cei 8 lei si ajungand in comuna am preferat sa plec.
Am procedat corect?
Din punctul meu de vedere controlorul avea obligația de a-mi da un bilet(de elev sau normal), dar simtindu-se cu musca pe căciulă si cu puterea in mâinile sale a preferat sa-mi dea amenda.
De cand cu noile legi, la mine in comuna nu se mai pot acorda bilete de elev, iar domnul de la casierie imi zice sa-l procur din tren, dar in tren majoritatea controlorilor imi ,,propun" sa merg cu nasul, deci întâmplarea mea nu este un caz izolat de corupție.

Edited by Barboso, 26 April 2017 - 16:13.
Scuze pt o cacofonie inexistenta ce-au iscat o discutie de juma' de pagina.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,243
  • Înscris: 02.02.2006
Tu n-ai transport gratuit?

#3
Alex5620

Alex5620

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2016

View Postalexcrist, on 26 aprilie 2017 - 15:00, said:

Tu n-ai transport gratuit?
Doar studenții.

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Fa un flagrant cu autoritatile si elimina personajul din CFR si poate intra la penitenciar, ca acolo se intra fara spaga, spre deosebire de CFR :D

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
felicitari oentru atitudine !

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai pretul e de 3,5 lei si tu ai platit 2 lei ?

#7
Alex5620

Alex5620

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2016

View PostBaxon, on 26 aprilie 2017 - 15:19, said:

Pai pretul e de 3,5 lei si tu ai platit 2 lei ?
Pretul normal e 3,5 lei, cei 2 lei mi i-a dat inapoi.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intocmai , nu mai bine lasi cei 2 lei si taceai din gura decat sa platesti 8 lei ?! Daca tot ai o problema cu " cinstea " angajatului cfr intai uita-te la tine si lasa boceala pe forum !

#9
Alex5620

Alex5620

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2016

View PostBaxon, on 26 aprilie 2017 - 15:25, said:

Intocmai , nu mai bine lasi cei 2 lei si taceai din gura decat sa platesti 8 lei ?! Daca tot ai o problema cu " cinstea " angajatului cfr intai uita-te la tine si lasa boceala pe forum !
E obligația statului sa-l plătească, iar obligația lui este sa-mi dea bilet.
Noi romanii suntem luati de prosti pentru ca ,,taci si inghite".
Nu e nicio boceala, spune-mi cu ce am gresit, te rog.

Edited by Alex5620, 26 April 2017 - 15:38.


#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAlex5620, on 26 aprilie 2017 - 15:24, said:

Pretul normal e 3,5 lei, cei 2 lei mi i-a dat inapoi.

Deci pana la urma tu ai mers pe gratis si nu ai luat nici amenda?

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cand vad amenda pe tren de 8 lei ma ia ameteala. La noi in oras, amenda pe tramvai e 500 lei.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Transportul era operat de CFR sau un operator privat?
Intrebarea poate fi nelalocul ei deoarece la operatorii privati nu prea merge cu "nasul". De obicei trenurile au si camere de luat vederi instalate.

3,5 lei e costul unui bilet intreg sau deja redus pentru elevi? (Nu se intelege foarte bine asta din ceea ce ai spus.)
La CFR regula e simpla: ceri bilet de la controlor doar daca nu ai punct de vanzare bilete in statie sau daca nu ai avut timp sa iei bilet dar cu conditia sa ceri biletul imediat ce te-ai urcat in tren.
Nu la finalul calatoriei. Daca il ceri mai tarziu platesti suprataxa.

Omul a fost cat se poate de corect, din ceea ce povestesti tu.

#13
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Suna la TF, chiar si la politia TF si raporteaza-le cu lux de amanunte evenimentul. Cu siguranta se vor lua masuri. Crede-ma ca si copiii mei au avut un incident minor cu nasul, nu asemanator cu al tau, si imediat au inceput sa sune telefoanele pe tren si preacinstitul nas a fost tras imediat la raspundere. Bineinteles ca de atunci nu s-a mai repetat figura, stie ca e in vizor si e mielusel acum. Sunt niste nesimtiti, sunt imbracati de cfr, au calatorii moca tot timpul, au salariu ca sa isi intretina familiile dar pur si simplu nu se pot abtine unii dintre ei sa nu bage laba in borcanul cu miere al coruptiei. Asta e o reminiscanta comunista, se stie ca pe timpul impuscatului mersul cu nasul era ceva banal iar ei, nasii, isi castigau prin metoda asta inca 2-3 salarii in plus iar cfr-ul nostru de aia e pe chituci, de aia troncanesc trenurile din toate balamalele , de aia sinele cand le privesti sunt ca pisatul boului de strambe, de aia deraiaza trenuri, de aia sunt intarzieri cu orele si uneori zecile de ore. Din cauza coruptiei, a spagii, de la cel mai neinsemnat nas pana la cel mai mare mahar de regionala.
Nu lasa asa, raporteaza incidentul si la conducerea tf si la politia tf. Daca nu faci asta inseamna ca ii incurajezi.

Edited by androholic, 26 April 2017 - 15:58.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAlex5620, on 26 aprilie 2017 - 15:37, said:

E obligația statului sa-l plătească, iar obligația lui este sa-mi dea bilet.
Noi romanii suntem luati de prosti pentru ca ,,taci si inghite".
Nu e nicio boceala, spune-mi cu ce am gresit, te rog.
Tu nu ai gresit cu nimic si nici controlorul ! Ai vrut chitanta la 2 lei cand de fapt trebuia sa platesti 3,5 lei si atunci si controlorul a vrut sa fie in legalitate si ti-a puscat amenda binemeritata !
Ce rost are topicul ca nu inteleg ?

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postxcit, on 26 aprilie 2017 - 15:09, said:

hehe...slabut, daca ziceai biserica catolica intelegeam, sau ion luca caragiale, sunt 2 din cele 3 cacofonii permise in limba romana, ce zici tu acolo tine de orice vrei tu dar nu de cacofonii
Aia era "lelefonie", breee! Cacofonie era atitudinea!
On: Cu sefu´de post ai discutat? Ca la comune, el este "legea"!

Edited by myshyk, 26 April 2017 - 16:06.


#16
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004

View Postandroholic, on 26 aprilie 2017 - 15:57, said:

Suna la TF, chiar si la politia TF si raporteaza-le cu lux de amanunte evenimentul. Cu siguranta se vor lua masuri. Crede-ma ca si copiii mei au avut un incident minor cu nasul, nu asemanator cu al tau, si imediat au inceput sa sune telefoanele pe tren si preacinstitul nas a fost tras imediat la raspundere. Bineinteles ca de atunci nu s-a mai repetat figura, stie ca e in vizor si e mielusel acum. Sunt niste nesimtiti, sunt imbracati de cfr, au calatorii moca tot timpul, au salariu ca sa isi intretina familiile dar pur si simplu nu se pot abtine unii dintre ei sa nu bage laba in borcanul cu miere al coruptiei. Asta e o reminiscanta comunista, se stie ca pe timpul impuscatului mersul cu nasul era ceva banal iar ei, nasii, isi castigau prin metoda asta inca 2-3 salarii in plus iar cfr-ul nostru de aia e pe chituci, de aia troncanesc trenurile din toate balamalele , de aia sinele cand le privesti sunt ca pisatul boului de strambe, de aia deraiaza trenuri, de aia sunt intarzieri cu orele si uneori zecile de ore. Din cauza coruptiei, a spagii, de la cel mai neinsemnat nas pana la cel mai mare mahar de regionala.
Nu lasa asa, raporteaza incidentul si la conducerea tf si la politia tf. Daca nu faci asta inseamna ca ii incurajezi.


La curbă, şinele trosnesc!Posted Image Posted Image

#17
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 26 aprilie 2017 - 15:50, said:

Cand vad amenda pe tren de 8 lei ma ia ameteala. La noi in oras, amenda pe tramvai e 500 lei.
Cred ca amenda la CFR se calculeaza in functie de pretul biletului... 2*pretbilet cred

#18
Alex5620

Alex5620

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2016

View Posteczorcistul, on 26 aprilie 2017 - 15:40, said:


Pai cum vine asta ma? Biletul costa 3.5 lei si tu aveai de gand sa platesti numai 2? Io te bateam si-ti dadeam si amenda maxima.
Domnule, pretul normal e 3,5 lei, dar eu i-am cerut un bilet de elev care costa 1,75 lei.

View PostJammalan-the-Prophet, on 26 aprilie 2017 - 15:41, said:



Deci pana la urma tu ai mers pe gratis si nu ai luat nici amenda?

Da

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate