Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Furt Placuta masina

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asa cum ziceam , unii care au doar bicicleta ar trebui sa se abtina sa posteze unde nu inteleg !

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 26 aprilie 2017 - 13:17, said:

Asa cum ziceam , unii care au doar bicicleta ar trebui sa se abtina sa posteze unde nu inteleg !
tu zici ce vrei ca doar tu intelegi ce zici....
ai inmatriculat vreo masina de curand?

#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am vandut o masina inmatriculata in Ro , in februarie , stiu foarte bine procedura de scoatere din evidenta , procedura care tie iti este straina se pare ..
Daca nu intelegi ce este fiscalul inseamna ca ai doar bicicleta .

Edited by Baxon, 26 April 2017 - 13:22.


#58
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postarg, on 26 aprilie 2017 - 12:58, said:

@SwatKat
si daca masina aia trece pe la 3 intermediari? o inmatriculezi de 4 ori?

Nu te obliga nimeni sa o inmatriculezi daca nu circuli cu ea.

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Ce ar trebui facut in sistemul actual? ar trebui ca fiscul sa comunice la rutiera scoaterea de la impozit si in 30zile sa se radieze automat.
In felul asta daca noul proprietar nu o inmatriculeaza insemna ca circula cu o masina neinmatriculata cu consecintele de rigoare.

p.s. in momentul de fata daca va duceti dimineata prindeti numar si o inmatriculati in aceeasi zi.

Edited by arg, 26 April 2017 - 13:32.


#60
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cat timp rubrica " radiere " nu mai este valabila pe contractul V-C , masina ramane inmatriculata ...
Cum ar fi ideal este alta poveste dar nu despre asta e vorba .

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Baxon
eu am fost ca'n bancul cu politistul si biletele de tamvai.
am avut factura+chitanta si contract de vanzare + 2 fise inmatriculare, cu vizele fiscale si pe fisele de inmatriculare si pe contract si a durat fix 7minute la ghiseu.
la 6:45 am fost in fata usi la pipera si la 9:30 plecam spre casa, fara programare online.

Edited by arg, 26 April 2017 - 13:48.


#62
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Initiatorule: Nu inteleg de ce NU ai inmatriculat masina pe numele tau,ca nu mai trebuie sa mergi la RAR, numai este taxa de inmatriculare.Doar luare in evidenta la DITL,RCA pe numele tau 6 sau 12 luni si apoi mers la politie pentru talon nou si placute.Amenda pentru nedeclarare in termen de 30 zile calendaristice la DITL unde figurezi cu domiciliu se sanctioneaza cu amenda de la 280,00 minim la 1.116lei maxim.Posted Image

Edited by C63AMG, 26 April 2017 - 13:47.


#63
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Pai nu putea nici sa o inmatriculeze, nici macar sa o declare la fisc, ca nu au fisa de inmatriculare, doar contract de VC.
El daca dorea sa nu o imatriculeze pe numele lui trebuia sa si ia fiscalul si sa o treaca pe numele lui la fisc. Ea ramanea in circulatie pe numele fostului, dar la impozit era el trecut.
In situatia de fata daca vechiul proprietar vrea, o deschide, se suie in ea si pleaca. Si da pierdute actele masinii

#64
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Isi merita soarta initiatorul.

#65
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postleventebest, on 26 aprilie 2017 - 13:55, said:

Pai nu putea nici sa o inmatriculeze, nici macar sa o declare la fisc, ca nu au fisa de inmatriculare, doar contract de VC.
El daca dorea sa nu o imatriculeze pe numele lui trebuia sa si ia fiscalul si sa o treaca pe numele lui la fisc. Ea ramanea in circulatie pe numele fostului, dar la impozit era el trecut.
In situatia de fata daca vechiul proprietar vrea, o deschide, se suie in ea si pleaca. Si da pierdute actele masinii
Pai a tot ocolit raspunsul daca a primit fiscal si a inregistrat-o la finante pe el , doar la politie a zis ca nu a facut actele .

Chiar si in acest caz , ca nu a inregistrat-o la finante pe el , vina e a fostului proprietar 100% ca nu a avut inspiratia sa si-o scoata de la impunere asa ca orice amenda i-ar fi venit n-are decat s-o plateasca daca e " idiot " .

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Baxon
Au facut o hartie la bascalie ca sa se afle in treaba si acum cred ca au facut vanzare-cumparare.
Cel mai simplu fac acum alt contract de vanzare (cel tipizat cu vizele fiscale), si inmatriculeaza corect masina.

Asta e, vechiul proprietar nu a vrut sa-si plateasca impozitul/amenzile la timp, plateste inca un an de impozit pe masina....

@Cristiflorian
suna-l pe fostul proprietar si zi ca daca nu faceti acctele te apuci de facut amenzi pe numele lui.....

Edited by arg, 26 April 2017 - 14:16.


#67
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
@Baxon,
Eu nu cred ca a primit fiscal. In cazul asta vina e tot a lui pentru ca nu trebuia sa accepte masina fara fiscal. Poate nici nu l-a solicitat.  
Fiscalul, din ce imi amintesc eu, e valabil doar pe luna in curs. Oricum ar da-o, el a gresit. Proprietarul, cel mai probabil, a scos-o de la impozit.

Orice ar face, daca merge la politie, fara proprietarul masinii n-are cum lua placuta/placutele de inmatriculare. O

#68
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
Una e cand faci "contract de forma", adica asa, doar sa fie, si alta e cand se completeaza si semneaza "contractul de instrainare-dobandire auto", care cuprinde obligatoriu si viza de radiere de la fisc, obtinuta de vanzator. Si atunci da, te poti duce, in calitate de cumparator, la circa ta financiara si poti inscrie masina pentru a plati impozit.
Plus ca mi se pare ca in acest caz NU mai e nevoie nici de fisa de inmatriculare cand te duci la politie sa inscrii masina (se poate sa ma insel totusi si sa fie valabila situatia doar la achizitia de masini noi, unde se pune viza fisc pe factura).

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@SwatKat
Au simplificat procedura, daca ai contractul tip cu vizele fiscale nu mai e nevoie de fisa de inmatriculare cu vizele fiscale pe ea.

#70
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
SwatKat : Fii atent/a. Fisa este obligatorie pentru luare in evidenta daca masina este de import(nu a mai fost inmatriculata in Ro), sau daca tu persoana fizica cumperi masina de la o firma PJ din nou iti trebuie fisa + certificat fiscal impreuna cu 3 facturi vizate de cei de la DITL. Doar cand se face V-C intre 2 persoane fizice si masina este inmatriculata in Ro NU iti mai trebuie fisa(acesta fiind pe CVC in partea de sus a CVC-ului si pe verso.In oricare din cazuri trebuie ca CVC-ul sau factura sa fie emise in 5 exemplare.

Edited by C63AMG, 26 April 2017 - 14:37.


#71
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ce e cert e ca initiatorul a incercat sa fenteze legea si sa nu inregistreze masina pe numele propriu nicaieri, motivele pentru asta sunt evidente, nu e nici prima si nici utima persoana care face astfel de smecherii ca sa nu apara in acte nimic pentru ca au dat tepe pe la banci/ifn/stat si nu vor sa aiba ce se executa, pentru ca incaseaza diverse ajutoare sociale, pentru ca... insert more money stolen from the state/banks/etc here.
Alt motiv pentru care nu ai lua in evidenta bunul cumparat nu exista.

#72
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 01.12.2005
@C63AMG: stiu sigur ca la Bucuresti cel putin, la inmatriculare masina noua nu mai cere fisa de inmatriculare, fiscul pune stampila direct pe factura si la politie lasi copie factura.
De aia am zis ca nu stiu exact cum e la v-c masini sh.

Referitor la subiect, @rumlegok are perfecta dreptate cu ultimul mesaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate