Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Furt Placuta masina

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
Cristiflorian

Cristiflorian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2017
Bine v-am gasit.
Am o problema Mai iesita din comun, acum 5 luni am cumparat o masina inmatriculata RO prin VC urmand ca eu sa o trec pe numele meu,lucru care nu l-am facut.
Masina este din acelasi judet doar localitatea diferita.
Acum 2 Zile am fost in vizita la  cunostiinte in aceea localitate si proprietarul din acte mi-a furat una din placute.
In  cele 5 luni nu stiu sa fie vreo amenda de circulatie pe masina. Ce pot sa fac sa imi recuperez numarul?Pot sa merg la politie cu contractul de v-c si actele masinii si sa Scot 1 nr nou?

#2
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
mergi si inmatriculeaza masina ca tot nu mai este taxa... asta ar fi cel mai bine pt tine si pt fostul proprietar..

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,666
  • Înscris: 13.07.2011

 Cristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 09:09, said:

Bine v-am gasit.
Am o problema Mai iesita din comun, acum 5 luni am cumparat o masina inmatriculata RO prin VC urmand ca eu sa o trec pe numele meu,lucru care nu l-am facut.
Masina este din acelasi judet doar localitatea diferita.
Acum 2 Zile am fost in vizita la  cunostiinte in aceea localitate si proprietarul din acte mi-a furat una din placute.
In  cele 5 luni nu stiu sa fie vreo amenda de circulatie pe masina. Ce pot sa fac sa imi recuperez numarul?Pot sa merg la politie cu contractul de v-c si actele masinii si sa Scot 1 nr nou?

Ce inseamna VC? Pai daca el este proprietarul in acte, cum dovedesti ca de fapt tu esti proprietarul?

Normal se face depunde declaratie la politia ca ti s-a furat numarul, cu declaratia te duci si iti scoti un numar nou.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai suna-l si vezi ce zice. Pasul doi: reclamatie la politie pe motiv de furt (numarul de inmatriculare este atribuit masinii tale).

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,165
  • Înscris: 06.07.2007
trebuia sa o inmatriculezi in 30 de zile. Bine a facut.
Toti vor masina si apoi nu au bani de cauciucuri, becuri si benzina. De inmatriculat nici nu vorbesc.

Edited by dan1980_25, 26 April 2017 - 09:22.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Desi nu incurajam furtul, bine ti-a facut.
Practic poate a platit si rezervarea lor ca vrea sa si le puna pe alta masina.... moral tu circuli cu numerele lui.

ca sa si troluim um pic:
esti sigur ca el ti le-a furat?

Ontopic:
"Pot sa merg la politie cu contractul de v-c si actele masinii si sa Scot 1 nr nou?" NU, poti sa te duci sa o inmatriculezi pe numele tau.

Edited by arg, 26 April 2017 - 09:24.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
s-o fi enervat omul cand i-a venit de la fisc scrisorica cu impozitul pe care il are de platit pentru masina care oficial inca este pe numele lui. sau a vrut sa-si plateasca impozitele pe casa/teren si a constatat ca inca ii mai apare si masina la impozit.
in felul acesta te obliga s-o inmatriculezi cat mai rapid pe numele tau, vezi ca trebuie s-o declari si la directia de taxe si impozite.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 Pololica, on 26 aprilie 2017 - 09:19, said:

Pai suna-l si vezi ce zice. Pasul doi: reclamatie la politie pe motiv de furt (numarul de inmatriculare este atribuit masinii tale).
pfff, uau, vezi ca in baza de date a politiei masina este atribuita fostului proprietar.

 corinadaniela, on 26 aprilie 2017 - 09:22, said:

s-o fi enervat omul cand i-a venit de la fisc scrisorica cu impozitul pe care il are de platit pentru masina care oficial inca este pe numele lui. sau a vrut sa-si plateasca impozitele pe casa/teren si a constatat ca inca ii mai apare si masina la impozit.
in felul acesta te obliga s-o inmatriculezi cat mai rapid pe numele tau, vezi ca trebuie s-o declari si la directia de taxe si impozite.
nu are treaba inmatricularea cu impozitul,
daca a facut corect contractul de vanzare cumparare, impozitul este deja trecut la noul propietar.

#9
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Pentru ca nu ai trecut masina pe numele tau, acum fostul proprietar plateste impozit pentru ea si anul asta. Si banii nu se mai recupereaza iar tu platesti impozit abia anul viitor.
Daca eram in locul lui iti luam ambele placute, ca sa ai si tu cheltuieli , nu numai eu.
S-a scos taxa, ce ai asteptat de nu ai facut actele?

#10
Cristiflorian

Cristiflorian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2017
Nu intrebam ce e corect/moral/cinstit fiecare are motivele si problemele pui. Contractul V-C(vanzare-cumparare) este unul simplu, fara partea de jos cu radierea, nu s-a facut Nici fisa de inmatriculare,nu a dorit Nici sa rezerve nr

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 Cristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 09:36, said:

Nu intrebam ce e corect/moral/cinstit fiecare are motivele si problemele pui. Contractul V-C(vanzare-cumparare) este unul simplu, fara partea de jos cu radierea, nu s-a facut Nici fisa de inmatriculare,nu a dorit Nici sa rezerve nr
Suna-l si faceti actele, zi mersi ca nu a scos cheia de rezerva si nu te-a lasat pieton.
Tu nu ai inregistrat la fisc masina?

Eu in locul lui mutam masina 3 strazi mai departe.

Edited by arg, 26 April 2017 - 09:45.


#12
Cristiflorian

Cristiflorian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2017
Stiu ca era datoria mea, in tot acest timp el nu a incercat niciodata sa ia legatura cu mine. Acum el neaga ca l-ar fi luat insa sunt sigur ca el a facut-o.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005
D'aia am prins placutele in suruburi sau popnituri :D

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 dreaQ, on 26 aprilie 2017 - 09:42, said:

D'aia am prins placutele in suruburi sau popnituri Posted Image
si ti le scoate cu tot cu bara.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

 Cristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 09:42, said:

Stiu ca era datoria mea, in tot acest timp el nu a incercat niciodata sa ia legatura cu mine. Acum el neaga ca l-ar fi luat insa sunt sigur ca el a facut-o.

Inchideti fratilor topicul asta.
Omu' zice una,viseaza alta.N-are nici o treaba cu legalitatea.Apropo,Pastele a cam trecut,la fel si betia.Hai sa ne trezim la realitate.

Initiator
Du-te si fa reclamatie la Politie,da' sa le zici exact ceea ce ai postat aici pe forum.

#16
Cristiflorian

Cristiflorian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2017
Am incercat sa Mai iau legatura cu el si a zis sa nu il Mai caut si nu raspunde la tel. Posibil ca pana Acum sa nu fi incercat sa Ia legatura cu mine pt ca masina a avut probleme de care nu mi-a Spus cand am cumparat-o.Deci as putea sa Scot alt numar cu actele masinii si contractul?

Edited by Cristiflorian, 26 April 2017 - 09:49.


#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,165
  • Înscris: 06.07.2007
da poti. Mergi la taxe si impozite si baga masina la impozit la tine. Apoi cu actele de vanzare cumparare, si cu actele masinii,  mergi la rar, politie etc si inmatriculeaza masina pe numele tau. Astfel vei primi numere noi.

Edited by dan1980_25, 26 April 2017 - 09:54.


#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,768
  • Înscris: 06.09.2004
nu. numarul poate fi scos doar de proprietar. legea e clara, masina trebuie inmatriculata pe numele tau. nu conteaza ce probleme si motive ai, unde-i lege, nu-i tocmeala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate