Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Furt Placuta masina

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
Cristiflorian

Cristiflorian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2017
Am inteles, voi proceda la inmatricularea ei si voi declara la politie furtul placutei vechi.Am gresit ca nu am inmatriculat masina la timp dar asta nu Ii da dreptul sa fure placuta

Edited by Cristiflorian, 26 April 2017 - 10:02.


#20
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 09:42, said:

Stiu ca era datoria mea, in tot acest timp el nu a incercat niciodata sa ia legatura cu mine. Acum el neaga ca l-ar fi luat insa sunt sigur ca el a facut-o.

De ce trebuia el sa ia legatura cu tine?
Tu trebuia sa inmatriculezi masina in 30 de zile, punct.
Cum crezi ca poti sa te duci la serviciul de inmatriculari si sa ceri eliberarea unei placute noi cand nu esti trecut ca proprietar in talon?

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Declar-o pierduta si gata, ce tot vrei sa te complici...

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 10:00, said:

Am inteles, voi proceda la inmatricularea ei si voi declara la politie furtul placutei vechi.Am gresit ca nu am inmatriculat masina la timp dar asta nu Ii da dreptul sa fure placuta
Bucuria cu numarul poate ti-a facut altcineva, poate chiar l-ai perdut pe drum.
Practic tu acuzi cu o banuiala....., la cum stiu ca lucrea politia nu m-ar mira sa-ti iei doar tu o amenda.

Sfaltul meu, rezolva actele si drum bun.

https://forum.softpe...te-august-2016/

Edited by arg, 26 April 2017 - 10:15.


#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005

View PostMizu, on 26 aprilie 2017 - 10:11, said:

Declar-o pierduta si gata, ce tot vrei sa te complici...
aha, unde sa o declare pierduta daca el nu e proprietar? la ziar? alte ineptii mai ai?

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postarg, on 26 aprilie 2017 - 09:29, said:

pfff, uau, vezi ca in baza de date a politiei masina este atribuita fostului proprietar.


nu are treaba inmatricularea cu impozitul,
daca a facut corect contractul de vanzare cumparare, impozitul este deja trecut la noul propietar.

Tocmai ti-ai raspuns: are contract semnat.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 10:00, said:

Am inteles, voi proceda la inmatricularea ei si voi declara la politie furtul placutei vechi.Am gresit ca nu am inmatriculat masina la timp dar asta nu Ii da dreptul sa fure placuta

Si pana atunci,ca o sa mai treaca alte 5 luni pana te trezesti,cum o sa circuli?Pui un carton de la cutia de pizza pe care scrii cu markerul numarul de inmatriculare?

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dupa ce ai cumparat masina si ai primit certificatul fiscal ai declarat-o la impunere pe tine ?

P.S. Fostul proprietar cum naiba stie ca masina nu s-a transcris ?!

Edited by Baxon, 26 April 2017 - 10:33.


#27
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu e furt :D
Cred ca a facut asta pentru ca nu ai respectat angajamentul de a inmatricula pe numele tau... si pe el il deranjeaza plicurile ce vin.
Ma mir cum de nu le-a luat pe ambele...

Oricum si cu unul isi atinge scopul... sa te opreasca politia si sa iti forteze mana sa inmatriculezi masina prin retinerea certificatului.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 26 aprilie 2017 - 10:29, said:

Dupa ce ai cumparat masina si ai primit certificatul fiscal ai declarat-o la impunere pe tine ?

P.S. Fostul proprietar cum naiba stie ca masina nu s-a transcris ?!

eu din cate am inteles nu a intregistrat-o la fisc, deci in afara de hartia aia semnata nu au nici o dovada a vanzari si nici o data certa pe ea.

#29
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostCristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 10:00, said:

Am inteles, voi proceda la inmatricularea ei si voi declara la politie furtul placutei vechi.Am gresit ca nu am inmatriculat masina la timp dar asta nu Ii da dreptul sa fure placuta
Nu ai ce furt sa declari... placutele nu iti apartin, deci nu poti sa declari furtul acestora din moment ce nu iti apartin.
Si sa presupunem ca ai avea chiar filmare cu proprietarul acestora cand o ia de pe masina si tot nu e furt. Deocamdata tu doar banuiesti ca ar fi el... dar e posibil sa fi cazut singure pe undeva pe DN/DJ de la viteza si nu te-ai prins.
Tot ce poti sa faci e sa inmatriculezi masina pe numele tau.
Politia va rade la plangerea de furt si nici reemiterea de placute in conditiile actuale nu vei obtine.

Edited by rumlegok, 26 April 2017 - 10:42.


#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 26 aprilie 2017 - 10:38, said:


eu din cate am inteles nu a intregistrat-o la fisc, deci in afara de hartia aia semnata nu au nici o dovada a vanzari si nici o data certa pe ea.
Daca are talon , cartea deidentitate si cheile inseamna ca e proprietar !

#31
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E proprietar pe masina prin contract de VC... pe numere nu este decat cand va inmatricula masina pe numele lui.
Deocamdata el inteleg ca nici la impozit nu o are trecuta... credea ca o sa mearga toata viata bine mersi ilegal... doar ca teapa, soarta a facut sa nu mearga decat 5 luni.

Edited by rumlegok, 26 April 2017 - 10:47.


#32
Cristiflorian

Cristiflorian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2017
Placuta nu avea cum sa cada, a fost prinsa bine, nu cred ca politia este pt a rade la plangere,este pt a aplica legea,la fel cum eu am de platit amenda approx 40lei pt ca nu am inmatriculat la timp. Hartii nu avea ce sa Ii vina pt ca nu am luat amenzi

#33
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Si legea spune ca daca vrei numere pe masina trebuie sa o inmatriculezi... nu poti sa reemiti tu numere in numele altei personae, e ilegal :D

La fel de bine ai putea sa te duci sa reemiti si numerele lui vecinul, ca sunt mai frumoase si ti-ar placea sa ai un set :D

#34
Cristiflorian

Cristiflorian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2017
Dupa cum vad in comentarii toti sustin ca e vina mea ca nu am inmatriculato si asa este, la fel si faptul ca reparatiile m-au costat 3000lei dupa.
Vad insa ca multa lume disputa daca avea dreptul(legal) sa ia numarul
LE. Pe masina vecinului nu am contract v-c.
Iar cand am cumparat masina a fost cu numere, el nu le-a dorit

Edited by Cristiflorian, 26 April 2017 - 10:54.


#35
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostCristiflorian, on 26 aprilie 2017 - 10:48, said:

Placuta nu avea cum sa cada, a fost prinsa bine, nu cred ca politia este pt a rade la plangere,este pt a aplica legea,

Nu pricepi ca placutele nu sunt ale tale? Deci si daca le lua el (ceea ce nu ai cum sa demonstrezi) tot nu este furt.

#36
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ce treaba au reparatiile cu inmatricularea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate