Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Corectitudinea politică

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3197 replies to this topic

#181
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017

View PostThinkAbout, on 26 aprilie 2017 - 10:52, said:


eu sunt foarte serioasa, teologii musulmani care au facut studiul, au corelat scrierile fac infinit mai mult bine acreditand ideea ca aisha avea 18 ani cand a intretinut relatii sexuale, decat lioata care o arde cu mohammad pedofilu`
aia vor sa restructureze un aspect social bazat pe o idee imbecila [casatoria fetelor pre-pubere], ceilalti doar sa insulte critic, fara nimic alceva

Oi fi tu serioasa,dar e o prostie.
Cum poti sa ai încredere in rezultatul unui studiu facut de unii direct interesati sa iasă un anumit rezultat ??
Plus ca mai sunt si prosti stabilind ca avea aia 18 ani cand i a tras o mohamed.
Pai asta e varsta ACTUALA a majoratului,pe atunci la 18 ani era deja fata bătrâna...
O idiotenie de la un cap la altul care nu demonstrează nimic,ba cumva chiar intareste ideea ca ala,mohamed a fst pedofil.

#182
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
pentru aia pro-pedofilie este o prostie
ca de fapt, mneata nu stiai cum sa militezi pentru, este
ca daca aisha avea 18 ani e tragedie pentru unii dintre voi
ceea ce spune multe despre tine sa stii, maoi multe decat iti inchipui

#183
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Ce spune ? Ca nu pun botul la aburelile asa zisilor teologi musulmani ?

#184
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
in primul rand, nu sunt abureli
nu sunt abureli, pentru ca teologii aia nu-si permit sa se discrediteze singuri in fata altor teologi care au acces la informatie si care ar fi fost primii care le-ar fi contestat argumentele
cum argumentele alora au fost beton, restul teologilor au scaldat-o
asa ca incepe sa devina majoritar curentul celor care sustine cu subiect si predicat ca aisha avea 18 ani cand s-a consumat casatoria
aceasta optica are efecte benefice, pentru ca-i lasa pe ticniti fara posibilitatea contractarii casatoriei cu fetele pre-pubere
optica este intradevar dezavuata de cei cu tendinte pedofile si dupa cum se observa, astia nu-s doar musulmani sunt si de alta credinta
ca prea ati sarit in sus cand v-am livrat argumentele

#185
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008
Aisha bint Abu Bakr

Quote


Era fiica lui Abu Bakr și a lui Umm Ruman. Aisha este fata celui mai apropiat prieten, al lui Muhammad. În toată perioada conviețuirii cu ea, profetul s-a comportat cu mult respect și mare grijă față de aceata soție lui in varsta de 6 ani. Muhammad a arătat multă dragoste față de ea. Aisha era o femeie inteligentă,înțeleaptă și cu multă cultură. Doar o femeie dotată cu calități frumoase, putea fi numai soție de profet. După moartea lui Muhammad,ea a avut un rol important în învățarea islamului. Ea cunoștea știinta Hadithului, Coranul și jurisprudența islamului Muammad a visat că se va căsători cu Aisha a înțeles că e un semn divin de aceea s-a căsătorit cu ea la o vârstă fragedă. Ea a fost o bună soție,o elevă bună, o profesoară bună, în mijlocul unei familii fericite care era atașată de ea și de copii. Aisha este una din persoanele care au relatat cele mai multe hadithuri. Aisha este calomniată de adulter,iar este curățită prin verset coranic.

Casatoria lor s-a consumat cand aceasta avea 9 ani


#186
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
in ce an zici ca s-a casatorit cu Aisha?
uite cum argumenteaza teologii musulmani ca aisha avea 18 ani, nu au publicat pe wiki, e adevarat :lol:
http://www.muslim.or...m/aisha-age.htm

Edited by ThinkAbout, 30 April 2017 - 13:03.


#187
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

teologii musulmani care au facut studiul, au corelat scrierile fac infinit mai mult bine acreditand ideea ca aisha avea 18 ani cand a intretinut relatii sexuale

teologi hindusi care fac studii din care reiese ca prigoana impotriva budistilor nu a fost atat de groaznica... teologi catolici care fac studii din care reiese ca inchizitia nu ar fi omorat atat de multi oameni cum de credea... teologi mozaici fac studii din care reiese ca stramosii lor nu ar fost atat de agresivi cu triburile politeiste... toti incearca in ultimile decenii sa-si resapeze si sa-si cosmetizeze religiile  - cine-i mai crede?!?

View PostThinkAbout, on 30 aprilie 2017 - 12:59, said:

in ce an zici ca s-a casatorit cu Aisha?

Eu nu am zis nimic, e un citat din wikipedia...

#188
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostImperathor, on 30 aprilie 2017 - 13:01, said:

Eu nu am zis nimic, e un citat din wikipedia...
eu ti-am citat din ce zic teologii musulmani
daca vrei, mai am sute de pagini in care teologii musulmani sustin ca perpetuarea prin traditie a varstei aishei de 9 ani e cea mai mare minciuna
credem wiki sau credem teologii musulmani, care si-au ridicat la randul lor o groaza de fanatici in cap

teologii aia fac un bine comunitatii, astia de-i combat pe softpedia, nu fac altceva decat sa repete ceea ce repeta si fanaticii islamisti
nu va inteleg, in loc sa va aliati reformistilor, de fapt sunteti de partea fanaticilor

Edited by ThinkAbout, 30 April 2017 - 13:09.


#189
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
@TA
Aia ce ai scris mai sus nu e vreo demonstatie,e o speculatie.
Aia nu si ar fi permis,ailalti nu i au contrazis,de unde rezulta ca n aveau cu ce sa i contrazică,bla,bla.
Asa poti sa speculezi ca teologii musulmani aveau interesul sa l spele pe mohamed,ailalti teologi nu i au contrazis tocmai pentru a se produce efectul ala,sa nu mai ia cretinii adolescente de nevasta.
Ambele speculatii sunt la fel de viabile,n o poti alege pe una doar ca te coafează pe tine mai bine.
Si pre puber in cazul fetelor înseamnă pana in 10 ani,chiar atat de animale sunt aia ?

Cum adică sa ne aliem reformistilor ? Chiar daca aia mint,sa i sustinem ca sunt niste minciuni frumoase ?
Sa si asume domne.

Edited by adrianmc1912, 30 April 2017 - 13:14.


#190
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
nu este o speculatie ci este deja imbratisata de enorm de multi musulmani, care recunosc ca aisha avea 18 ani
eu zic sa-i lapidati in piata publica ca indraznesc sa aduca argumente Posted Image

parerea cu varsta aishei de 18 ani este deja  asumata, fiind publicaat in lumea islamica
Islam is not to be monopolised by the early scholars and hadith narrators, nor related to their time only. It is our right and duty to evaluate their findings and criticise and also reject much of their findings which are found to be fabricated delusions! At the end of the day, these works are no more than human efforts and thus should never be granted sanctity or divinity.
The marriage of the Prophet to Aisha when she was a girl of 9 years – A BLATANT LIE!’, this article was first published in the Egyptian Yawm Al-Sabai (The Seventh day)

au inceput sa dezvolte teologia critica, ceea ce-i un aspect pozitiv
doar asa si numai asa pot sa lupte impotriva fanaticilor, extremistilor, whahabbistilor, jihadistilor si a altora cu pitici pe creier

View Postadrianmc1912, on 30 aprilie 2017 - 13:12, said:

Cum adică sa ne aliem reformistilor ? Chiar daca aia mint,sa i sustinem ca sunt niste minciuni frumoase ?
Sa si asume domne.
hai sa facem o paralela
in biblie scrie ca orice femeie stearpa poate sa-si dea servitoarea barbatului ca sa faca ala copii cu ea
daca ne-am ticnii si nu am upgrada la modelul nostru legislativ prevederile bibliei am ramane in urma, adica prin evul mediu
teologia critica a permis insa aparitia altor interpretari, nu neaparat mincinoase, ci doar mai apropiate ideii de justitie umana universala, care a impacat versetele biblice de tipul, traieste in pace cu toti oamenii, iubeste-ti aproapele, cu altele care chemau la trecerea prin sabie a necredinciosilor

Edited by ThinkAbout, 30 April 2017 - 13:26.


#191
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016
Corectitudinea politica a fost definita de cineva - nu-mi aduc aminte cine -  ca fiind "abilitatea omului inteligent de a apuca cacatul de partea lui curata".

E un exercitiu care poate fi incercat doar de cei care au depasit iremediabil rigorile gandirii logice.

Edited by Stokkton, 30 April 2017 - 13:51.


#192
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
@TA nu ti mai testa capacitățile de manipulare cu mine ca nu tine vrajeala,sunt imunizat de altii mai dibaci ca tine.
Faptul ca o speculatie e imbratisata de multa lume nu i confera valoare de teorie,multimea adeptilor nu e argument.


Eteeee,un rahat pe bat. De mame purtătoare n ai auzit ? Alea ce sunt ? Fac un copil are nu e al lor pt bani.
Tot o servitoare,daca renuntam la corectitudinea politica.

#193
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
A, deci multimea teologiilor si musulmanilor care studiaza problema si spun altceva decat spuneti voi nu e relevanta, in schimb e relevant numarul cultistilor extremisti care conduc camioane in populatie. Dublu standard cat cuprinde.

#194
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am spus cu totul altceva dar cum scopul tau pe forumurile dedicate e sa pui semnul egalitatii intre niste descreierati care se arunca in aer si europenii care vor ieșirea din pasivitatea fata de amenintarea terorista musulmana ca sa ti iasă tie dublu standard...,asta e.
Si de acum încolo sa nu te mai aud pe tine ca imi zici mie sa atac ideea,nu persoana,eu vorbeam cu TA,tu te ai luat de mine.

#195
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Daca le lasa cineva propaganda fara marota cu pedofilia sunt haliti
Ce sa-i faci karma is a bitch, nu de alta dar s-au apucat teologii musulmani sa combata la greu uciderea non musulmanilor
Au spus ca orice ticnit care se crede musulman dar ucide un ne-musulman nu mai miroase paradisul
Cu citate din moha,
Beware! Whoever is cruel and hard on a non-Muslim minority, or curtails their rights, or burdens them with more than they can bear, or takes anything from them against their free will; I (Prophet Muhammad) will complain against the person on the Day of Judgment." (Abu Dawud)
"He who believes in God and the Last Day should honour his guest, should not harm his neighbour, should speak good or keep quiet." (Bukhari, Muslim)
"Whoever hurts a Non-Muslim citizen of a Muslim state hurts me, and he who hurts me annoys God." (Bukhari)
"He who hurts a Non-Muslim citizen of a Muslim state, I am his adversary, and I shall be his adversary on the Day of a Judgement." (Bukhari)
"Beware on the Day of Judgement; I shall mysefl be complainant against him who wrongs a Non-Muslim citizen of a Muslim state or lays on him a responsibility greater than he can bear or deprives him of anything that belongs to him." (Al-Mawardi)
"Anyone who kills a Non-Muslim who had become our ally will not smell the fragrance of Paradise." (Bukhari)

Papa a devenit prieten cu musulmanii asa ca teroristii sunt parliti
nu mai au argumente, pentru ticneala lor cu jihadu, conform cu ce zic teologii ca a zis moha


religia are intotdeauna 2 taisuri
in mana unui fanatic exaltat, poate deveni un instrument de opresiune
in mana unui om normal, un istrument de intelegere si coabitare pasnica

View PostStokkton, on 30 aprilie 2017 - 13:48, said:

Corectitudinea politica a fost definita de cineva - nu-mi aduc aminte cine -  ca fiind "abilitatea omului inteligent de a apuca cacatul de partea lui curata".

E un exercitiu care poate fi incercat doar de cei care au depasit iremediabil rigorile gandirii logice.
incorectitudina politica este definita ca fiind abilitatea omului de a produce  rahat, pana transforma toata planeta intr-un wc de dimensiuni globale

e un exercitiu care este deja aplica,t de cei care si- au colapsat definitiv functia logica

Edited by ThinkAbout, 30 April 2017 - 14:19.


#196
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Aaa,ca i manipulează pe fraieri cu o speculație si cu asta ii da pe brazda,asta nu ma deranjează cu absolut nimic,atâta timp cat nu te apuci sa ma convingi si pe mine de ea,prostia se plateste.
Asta daca functioneaza treaba,nu stiu cine sunt si ce influenta au bukhari si marawdi aia .
Religia e un instrument de manipulare in masa care paote fi folosit pt diverse scopuri,atâta tot.
Doamne,v ati dezvatat de a vorbi ca oamenii parca sunteti la cursuri de indoctrinare intr una...

Edited by adrianmc1912, 30 April 2017 - 15:04.


#197
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
chestia este ca daca teologii care incercau sa manipuleze varsta aishei nu se bazau pe niste dovezi nu aveau nicio credibilitate in fata altor teologi care ar fi adus dovezi
prin urmare, dupa ce s-au analizat dovezile celor care arata ca varsta aishei era pe la 18 ani cand s-a consumat casatoria, unii teologi s-au scarpinat in cap, altii au sarit de kur in sus iar musulmanii care au urmarit fenomenul au cautat sa se convinga singuri
si astfel denominatiuni intregi au restructurat de`a fir a par ceea ce se credea despre varsta aishei cu ceea ce a rezultat dupa studiul j-de miilor de relatari
asta-i un pas inainte
in curand o sa se prinda ca exista j-de mii de contradictii prin relatarile alea si o sa ajunga en gross la concluzia la care au ajuns unii teologi musulmani
si anume ca relatarile alea, nu sunt imbracate in mantia divinitatii, ca trecand prin traditie orala din gura in gura si din mana in mana sensul a fost alterat si ca functie de interese s-a accentuat o relatare in detrimentul alteia
si ca uneori e bine sa-ti bagi relatarile in kur si sa urmezi un sfat intelept care se gaseste in quran
ca binele aduce bine si ca raul aduce rau

Edited by ThinkAbout, 30 April 2017 - 15:25.


#198
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Fara comentarii: http://www.hotnews.r...al-istanbul.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate