Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Corectitudinea politică

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3184 replies to this topic

#1
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017
Vechiul thread dedicat acestui subiect fierbinte avea la activ aproape 700 de pagini, şi de la închiderea sa n-a mai fost deschis un altul care să-l înlocuiască.

Andrei Pleşu despre corectitudinea politică

Odinioară, pt. majoritatea forumiştilor, noţiunea de corectitudine politică era ceva complet străin.
Însă în secolul vitezei şi a reţelelor de socializare, informaţia circulă în ritm aproape instantaneu, şi pot presupune cu relativă siguranţă că cei mai mulţi participanţi ai discuţiilor din Poiană au devenit familiarizaţi cu fenomenul corectitudinii politice.

Însă aşa, pt. reîmprospătarea memoriei celor care încă se plimbă pe meandrele ignoranţei, corectitudinea politică este tentativa grupurilor ideologice preponderent de stânga de a controla silabă cu silabă discursul politic, administrativ şi social într-o comunitate.
Evident, Occidentul nu-i format din dictaturi comuniste, grupurile de stânga nu puteau impune o formă oficială de cenzură, astfel au venit cu soluţia CP, o formă de prigoană morală şi terorism intelectual. Cei care nu se conformează normelor verbale corecte politic sunt taxaţi drept extremişti de dreapta, neo-nazişti, fascişti şi bineînţeles preferata tuturor, păcatul capital din Biblia corectă politic, RASIST! Posted Image

Intelectualul Pleşu rezumă f. bine "scopul" invocat de militanţii stângşti în încercarea de a justifica terorismul lor intelectual: trebuie evitat cu orice preţ jignirea minorităţilor defavorizate.

Şi vă ofer un exemplu concret, la ce duce nebunia corectă politic, compromite integritatea meseriei de jurnalist:
New York Times Refuses To Use Term ‘Female Genital Mutilation’ To Avoid Offending Muslims
Under the banner of “tolerance,” the Left is willing to condone cultural and religious practices that would make Satan himself blush. Nowhere is this truer than when the Left obfuscates the truth about female genital mutilation to avoid offending Islam.

Chit că trăiesc în Vest de aproape 9 ani, credeţi-mă că asemenea ştiri continuă să mă şocheze şi pe mine.
New York Times, unul din cele mai citite ziare din lume, a decis să renunţe la folosirea termenului de mutilare genitală feminină, pe motiv de încărcătură culturală şi c-ar putea ofensa musulmanii.

Aştept reacţiile voastre...este că vă doriţi neşte corectitudine politică în România? Posted Image

Edited by Mi_Rebelle, 25 April 2017 - 21:44.


#2
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Doamne-fereste, NU!

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Pai daca politicienii sunt corecti........mafiotii/ interlopii/ coruptii unde mai dau tunuri???Posted Image

#4
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,648
  • Înscris: 06.08.2004

 Mi_Rebelle, on 25 aprilie 2017 - 21:43, said:

Intelectualul Pleşu rezumă f. bine "scopul" invocat de militanţii stângşti în încercarea de a justifica terorismul lor intelectual: trebuie evitat cu orice preţ jignirea minorităţilor defavorizate.
Deci jignirea minoriatilor defavorizate e nepretuita in conceptia lui Plesu sau asta e comentariul tau in rezumat?
Or fi cei cu Political Correctness-ul de criticat dar mi-e mila de cei care isi fac un scop in viata din a jigni ca e gratis.

Edited by Cris007, 25 April 2017 - 21:57.


#5
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Care dracu' îi minoritatea defavorizata?

Vrei sa zici ca e normal sa taie labiile unor fete, sau e o minciuna ca aia taie labiile fetelor?

Edited by kodiak, 25 April 2017 - 22:00.


#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,648
  • Înscris: 06.08.2004

 kodiak, on 25 aprilie 2017 - 21:56, said:

Care dracu' îi minoritatea defavorizata?
Spre exemplu aia opriti pe aeroporturi fiindca au barba care seamana cu cea a celor din ISIL, desi nu sunt din ISIL.
Sau cei care sunt invitati sa fumeze in afara dintr-un restaurant.
Politica Correctness e sa te abti din a-i injura in timp ce fumeaza afara in ploaie din motiv ca sunt minoritari defavorizati. Ar trebui sa ii injuri fiindca asa iti vine, si nu sa te abtii din acest motiv, ca sunt minoritari defavorizati.

#7
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 Cris007, on 25 aprilie 2017 - 21:54, said:

Deci jignirea minoriatilor defavorizate e nepretuita in conceptia lui Plesu sau asta e comentariul tau in rezumat?
Numai tu puteai înţelege pe dos spusele lui Pleşu. Probabil nu-i de nivelul tău...

 Cris007, on 25 aprilie 2017 - 22:01, said:

Sau cei care sunt invitati sa fumeze in afara dintr-un restaurant.
Şi fumătorii sunt minoritate defavorizată? Mă bucur să constat că ai simţul umorului. :roflmaofast:

#8
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,648
  • Înscris: 06.08.2004

 Mi_Rebelle, on 25 aprilie 2017 - 22:02, said:

Numai tu puteai înţelege pe dos spusele lui Pleşu. Probabil nu-i de nivelul tău...
Oh, incepem cu jignirile si atacurile la persoana. Pai de ce nu ai spus direct ca asta vrei, nu trebuia sa ne iei asa pe departe cu PC-ul. Vrei sa nu mai platesti un pret ca sa ma iei peste picior si sa ma ataci? Spune.

Quote

Şi fumătorii sunt minoritate defavorizată? Mă bucur să constat că ai simţul umorului. Posted Image
Intotdeauna.

Edited by Cris007, 25 April 2017 - 22:07.


#9
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Stupiditatea cretina a  corectidudinii politice la mine se exemplfica prin urmatorul fapt- se evita tor mai des in public sau media sa se pronunte tiguan cu referire la o persoana care apartine unei etnii, daaar intre ei rromii se adreseaza ca si acum 1000 ani cu Ba tiguane si nu cu. ba romule...


..................................
Na ca si aici pe forum e bine sa fii corect politic
Posted Image

Edited by sailor62, 25 April 2017 - 22:09.


#10
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@Cris007

Vai saracii, vorbim aici de minoritatile defavorizate ale barbosilor si fumatorilor!
Pai zi-le alora din ISIS sa nu mai poarte barba ca defavorizeaza minoritatea barbosilor din aeroporturi, iar daca se barbieresc vor defavoriza majoritatea barbieritilor din aeroporturi, deci cineva oricum va fi defavorizat, acum depinde cine, minoritarii sau majoritarii!
Cat despre fumatori, io-s tare curios, un fumator din asta ar sta langa mine cu placere daca io m-as băși non-stop?

#11
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 Cris007, on 25 aprilie 2017 - 21:54, said:

Deci jignirea minoriatilor defavorizate e nepretuita in conceptia lui Plesu sau asta e comentariul tau in rezumat?
Or fi cei cu Political Correctness-ul de criticat dar mi-e mila de cei care isi fac un scop in viata din a jigni ca e gratis.

Daca social justice-ul din tine si gandea inainte de postare, poate intelegeai si scopul acelei propozitii.
Problema, cand incepi sa incerci cu orice pret sa eviti situatia in care o persoana, sau un grup de persoane, SE SIMTE jignita e ca acele persoane pot sa SE SIMTA jignite din tot felul de motive ilogice si neimportante pentru orice fiinta rationala.
Iar cand scopul tau devine sa le suflii in cur cu orice prilej, atunci sunteti toti pe o panta abrupta inspre pieire. Ai auzit tu de aia cu "drumul spre iad e pavat cu bune intentii".

Nu e nimeni responsabil de a te face sa te simti comod in lenor, nu e nimeni obligat sa iti asigure "safe spaceuri" si cu siguranta nu trebuie sa se chinuie cineva ca sa nu te simti jignit cand ti se spune ca ai o traditie de cacat care mutileaza femeile.
Nu stiu daca se simt jigniti atunci cand le aminteste cineva ca marele lor profet e un pedofil barbar de acum 600 de ani, dar daca se simt ofensati si de aia, sa incerce eventual sa nu citeasca un spatiu in care libertatea de exprimare e acceptata.

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 25 April 2017 - 22:12.


#12
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
islamistii publica niste carti in care spun ca mutilarea genitala a femeilor este o practica anti-islamica
The paradox of FGM is that women themselves perpetuate this crime. FGM is practised by the older women of a society on small girls to achieve their so-called “purity”; it is a rite of passage to make them “fit for marriage”. It is violence by women against women.
http://www.promosaik...n-by-promosaik/

Edited by ThinkAbout, 25 April 2017 - 22:13.


#13
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,648
  • Înscris: 06.08.2004

 sailor62, on 25 aprilie 2017 - 22:07, said:

Stupiditatea cretina a  corectidudinii politice la mine se exemplfica prin urmatorul fapt- se evita tor mai des in public sau media sa se pronunte tiguan cu referire la o persoana care apartine unei etnii, daaar intre ei rromii se adreseaza ca si acum 1000 ani cu Ba rrome si nu cu ba romule...
Unele locuri (forumuri) au regulile lor pe care le accepti cand le folosesti. Nu mi se pare corectitudine politica, mi se pare o dovada de buna-cuvinta sa respecti regulile celor care te gazduiesc, iar daca nu ti se par in regula, sa te duci in alta parte.

Problema mea e ca intre articolul lui Plesu si ce intelegem unii dintre noi prin Corectitudine Politica e o oarecare diferenta.
Multi dintre noi cred ca considera ca CP-ul e "code word" pentru "mi se interzice sa fiu nesimtit". Nu cred ca Plesu gaseste vreo valoare in nesimtire, adica CP-ul nu e criticat fiindca nu da posibilitatea nesimtitilor sa se exprime cum doresc ci din alte motive, mai serioase. Pana la urma si nesimtitii sunt o minoritate defavorizata de CP, ar insemna sa fim CP daca nu i-am critica pentru ce sunt..

#14
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 ThinkAbout, on 25 aprilie 2017 - 22:13, said:

islamistii publica niste carti in care spun ca mutilarea genitala a femeilor este o practica anti-islamica...

Nici nu e doar la musulmani, e mai mult caracteristica unei zone geografice.
Problema e ca atunci cand incepi sa aplici acesta cortina de fier a CP in jurul unor subiecte nici nu mai discuti de sursa problemei si posibilele corectari, pentru ca nu cumva sa "jignesti" sensibilitatile unora.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

 Mi_Rebelle, on 25 aprilie 2017 - 21:43, said:

New York Times, unul din cele mai citite ziare din lume, a decis să renunţe la folosirea termenului de mutilare genitală feminină, pe motiv de încărcătură culturală şi c-ar putea ofensa musulmanii.

Mai, dar pentru românul care e numit "gypsy" doar pentru ca e din România, a sarit cineva in sus?

Edited by Phobos, 25 April 2017 - 22:20.


#16
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 04.10.2007

 xmanyacs77, on 25 aprilie 2017 - 21:50, said:

Pai daca politicienii sunt corecti........mafiotii/ interlopii/ coruptii unde mai dau tunuri???Posted Image
Prin corectitudine politica majoritatea intelegem altceva decat ”morala actului de guvernare”, insa nu trebuie sa va dezamageasca si sa va demotiveze
aceasta mica scapare.

Politicienilor le sta bine la penitenciar, dupa ce-i condamna DNA!
Ati punctat bine, felicitari!

Edited by radu2014, 25 April 2017 - 22:21.


#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 04.05.2007

 Cris007, on 25 aprilie 2017 - 21:54, said:


Deci jignirea minoriatilor defavorizate e nepretuita in conceptia lui Plesu sau asta e comentariul tau in rezumat?
Or fi cei cu Political Correctness-ul de criticat dar mi-e mila de cei care isi fac un scop in viata din a jigni ca e gratis.

Si ce este ofensator in "mutilare genitala feminina"? Problema este ca idiotii in loc sa apere fetitele alea si femeile care sunt mutilate, se uita si se bucura la dolarii cu care sunt platiti sa taca din gura, sa se uite in alta parte...si sa faca exact ca tine...sa-i acuze pe cei care denunta aceste practici inumane ca fiind rasisti, extremisti, xenofobi, nazisti. RU-SI-NOS! Pentru cativa $ in plus.

Edited by the_lion, 25 April 2017 - 22:20.


#18
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Fly softpedia!

In just 1 post from Plesu 2 Muslims.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 25 April 2017 - 22:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate