Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Ce este un corp ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Ce inseamna la cel mai general mod posibil ca o constiinta sa miste un corp ? In cazul nostru contingent de constiinte prinse in corpuri de oameni, a misca corpul inseamna a misca ceea ce ne apare ca si corp: ridicam mana, alergam miscand picioarele. Dar o astfel de definitie a corpului, este puternic gresita. Un motiv pentru care este gresita este ca si in vise ai un corp pe care il misti. Ba in vise mai si misti cu gandul obiecte. Un astfel de corp nu se diferentiaza cu nimic de o simpla modificare a qualiilor in constiinta. Un astfel de corp nu poate fi diferentiat de o simpla imaginatie: De unde stiu ca imi misc pe bune mana (considerata ca si obiect extern constiintei mele) si nu doar am o halucinatie in propria constiinta ca misc mana, in acest caz mana fiind strict o qualie in constiinta ?

Prin urmare, e nevoie de o definitie mai generala a ceea ce poate insemna un corp care sa fie miscat de o constiinta. In cautarea unei astfel de definitii, putem lua ca punct de plecare aceasta definitie intuitiva, dar gresita, a unui corp format din cap, trunchi si picioare. Ceea ce face diferenta intre corp ca obiect real existent in afara constiintei si o simpla halucinatie in constiinta, e ca miscand corpul asta, pot afecta o alta constiinta. Ii dau la unul o palma folosindu-mi corpul, si acea cealalta constiinta simte durere. Deci o generalizare a conceptului de corp este: acea entitate prin care constiinta mea poate actiona astfel incat sa afecteze alte constiinte. In felul asta stiu sigur ca corpul meu nu e doar o halucinatie in propria-mi constiinta.

Urmatorul pas al generalizarii este sa renuntam cu totul la a ne imagina un corp fizic. Prin urmare, corpul, la modul general, este orice actiune a constiintei care are ca rezultat efecte in alte constiinte. Sub aceasta definitie, corpul poate fi reprezentat si de o relatie de telepatie. Aceasta reprezinta cea mai generala definitie a unui corp.

Dar sa mergem inca si mai departe cu analiza. Sa luam aceasta definitie cea mai generala a unui corp si sa vedem cum ajungem la cazul particular al corpului nostru contingent de oameni pe care il avem. Folosind acea definitie, inseamna ca constiinta mea are un efect asupra altei constiinte. La momentul actual, acea alta constiinta ramane inca ceva vag. Dar sa mergem mai departe. Noi in cele din urma vedem ca atunci cand vrem sa ridicam mana, mana se ridica. Deci ce anume reprezinta acea alta constiinta astfel incat mana noastra sa se ridice ? Este acea constiinta mana ? Nici chiar asa. In schimb, putem merge la radacina lucrurilor, si anume in creier. Aplicand definitia cea mai generala a corpului, ajungem la concluzia ca atunci cand in constiinta mea vreau sa ridic mana, aceasta intentie din constiinta mea influenteaza o alta structura din creier care este la randul ei constienta, structura constienta care influenteaza mai departe trimiterea curentului in muschi, din aproape in aproape, din influenta de constiinta asupra altei constiinte in influenta de constiinta asupra altei constiinte, pana ce se ajunge la efectul aparent fizic de ridicare a mainii.

Edited by Abc2001ro, 20 April 2017 - 00:09.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Uite aici niste incercari.

Attached Files



#3
BogzaG

BogzaG

    nu pot trãi fãrã multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
conștiința nu mai e conștientă când dorm.
la voi cum e?

#4
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Esti constient mereu, doar ca nu tii minte. Si asta se demonstreaza maxim de usor. Daca te trezeste cineva in timp ce dormi, intotdeauna vei tine minte visul. Dar asta n-are legatura cu topicul.

#5
BogzaG

BogzaG

    nu pot trãi fãrã multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
eu când dorm nu mai sunt conștient, vorbesc serios.
și are o foarte mare legătură cu topicul, întrucât conștiința nu mai e în creier când dormi, ci altundeva.

#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
ABC-ule de unde provine energia pentru a misca constiinta asta?

#7
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 Testosteron, on 20 aprilie 2017 - 09:38, said:

ABC-ule de unde provine energia pentru a misca constiinta asta?

Eul exista logic necesar. Apoi Eul are experiente logic necesar. Dar apoi de unde vin fiecare experiente in parte si cum anume functioneaza agentia (puterea constiintei de a afecta lumea din jur prin ratiune, liber arbitru, etc.), nu stiu. Sunt probleme grele.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Abc2001ro, on 19 aprilie 2017 - 23:58, said:

cand in constiinta mea vreau sa ridic mana, aceasta intentie din constiinta mea influenteaza o alta structura din creier care este la randul ei constienta, structura constienta care influenteaza mai departe trimiterea curentului in muschi, din aproape in aproape, din influenta de constiinta asupra altei constiinte in influenta de constiinta asupra altei constiinte

Cind o sa ai o definitie coerenta (in spiritul acestei arii) pentru constiinta putem discuta. Pina atunci avem o polologhie care nu spune nimic.

#9
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 f300, on 20 aprilie 2017 - 10:33, said:

Cind o sa ai o definitie coerenta (in spiritul acestei arii) pentru constiinta putem discuta. Pina atunci avem o polologhie care nu spune nimic.

Simplu: constiinta = culori, sunete, emotii, ganduri, etc.

#10
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Abc2001ro, on 20 aprilie 2017 - 10:32, said:


Eul exista logic necesar. Apoi Eul are experiente logic necesar. Dar apoi de unde vin fiecare experiente in parte si cum anume functioneaza agentia (puterea constiintei de a afecta lumea din jur prin ratiune, liber arbitru, etc.), nu stiu. Sunt probleme grele.
Mie nu mi se pare corecta afirmatia ta ca eul exista logic si necesar. Pentru unii exista , pentru altii nu. Ce intelegi tu prin eu? Acest eu este doar o formatiune a constiintei bazata pe un sir lung de memorii care apartin unui corp. Dar in prezent acele memorii sunt moarte demult, asa ca cel ce se numeste pe sine eu se bazeaza pe o chestie moarta. Prin urmare eul nu exista ci este doar o creatie a gandirii, sau a constiintei cum vrei sa-i zici, dar fara nici un fundament real.

#11
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Eul este structura ontologic subiectiva a existentei, sau in alte cuvinte: perspectiva de persoana 1. Discut despre asta in articolul meu "I Exist". El se regaseste in orice experienta a constiintei.

Attached Files



#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Abc2001ro, on 20 aprilie 2017 - 12:40, said:

Eul este structura ontologic subiectiva a existentei, sau in alte cuvinte: perspectiva de persoana 1. Discut despre asta in articolul meu "I Exist". El se regaseste in orice experienta a constiintei.
Eul este in totalitate absent la animale spre exemplu, desi si animalele sunt manifestari ale constiintei. Chiar si la unii oameni eul este absent sau intr-atat de mult diminuat incat se rezuma doar la un simplu nume pe buletin.

#13
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 Testosteron, on 20 aprilie 2017 - 12:58, said:

Eul este in totalitate absent la animale spre exemplu, desi si animalele sunt manifestari ale constiintei. Chiar si la unii oameni eul este absent sau intr-atat de mult diminuat incat se rezuma doar la un simplu nume pe buletin.

Repet:

Eul este structura ontologic subiectiva a existentei, sau in alte cuvinte: perspectiva de persoana 1. Discut despre asta in articolul meu "I Exist". El se regaseste in orice experienta a constiintei.

Pentru detalii, poate fi urmarit si topicul "Emergenta constiintei din mecanica cuantica" unde prezint structura emergenta a constiintei pentru cazul qualiilor de propozitii:
https://forum.softpe...anica-cuantica/

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Abc2001ro, on 20 aprilie 2017 - 13:06, said:


Repet:

Eul este structura ontologic subiectiva a existentei, sau in alte cuvinte: perspectiva de persoana 1. Discut despre asta in articolul meu "I Exist". El se regaseste in orice experienta a constiintei.

Pentru detalii, poate fi urmarit si topicul "Emergenta constiintei din mecanica cuantica" unde prezint structura emergenta a constiintei pentru cazul qualiilor de propozitii:
https://forum.softpe...anica-cuantica/

Discuti tu, acum citesc ce discuti, dar faptul ca tu discuti nu inseamna ca este automat si adevarat. Intr-adevar afirmatia ta din articol "It is very hard to imagine that there can be beings that are not selves, that their consciousness is not unified." pare corecta si totusi exisita indivizi la care sinele sau eul este inexistent sau foarte mult diminuat.
Deci perspectiva de persoana 1 desi inclusa in conditionarile a 99.99% dintre indivizi s-ar putea sa fie incorecta.

"As we can see, the proposition “I exist.” can only have one truth value and that is “true”. We thus conclude that the proposition “I exist.” is always true, so it is a necessary truth. Being a necessary truth, it cannot fail to be true."
De unde stii ca propozitia "Eu exist" este un adevar necesar?

#15
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Eul este, in termeni mai informali, acea senzatie de a fi viu, senzatie pe care o are si o bacterie. Acea senzatie nu trebuie sa fie si conceptualizata. Ea doar exista, si ea primeste prin emergenta fel si fel de alte caracteristici: culori (Eu vad - la nivel de senzatie, fara conceptualizare), sentimente (Eu iubesc - la nivel de senzatie, fara conceptualizare), alte qualii inimaginabile pentru oameni (Eu experimentez ecolocatie - la nivel de senzatie, fara conceptualizare), etc.

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Abc2001ro, on 20 aprilie 2017 - 13:23, said:

Eul este, in termeni mai informali, acea senzatie de a fi viu, senzatie pe care o are si o bacterie. Acea senzatie nu trebuie sa fie si conceptualizata. Ea doar exista, si ea primeste prin emergenta fel si fel de alte caracteristici: culori (Eu vad - la nivel de senzatie, fara conceptualizare), sentimente (Eu iubesc - la nivel de senzatie, fara conceptualizare), alte qualii inimaginabile pentru oameni (Eu experimentez ecolocatie - la nivel de senzatie, fara conceptualizare), etc.

Nu este eul senzatia de a fi viu. Cainele este viu fara a avea nici o senzatie de eu. Senzatia de a fi viu prin intermediul eului apare doar la om fiind activata de procesul gandirii, dar este o profunda eroare.
Afirmatia ca diversele experiente ale vietii, culoare, gust, miros etc sunt realizate doar prin intermediul eului este iarasi o eroare. Toate aceste experiente pot fi realizate fara a fi necesar un eu, acest eu fiind introdus doar daca diferitele experiente fac necesara introducerea gandirii.
Spre exemplu vad un copac. Vederea pura a acelui copac nu tine de eu, dar daca in procesul vederii incep sa atribui denumiri botanice acelui copac, sau sa fac masuratori ale inaltimii lui, sau sa fac referiri la coloratia frunzisului etc,etc, deci practic sa introduc detalii tehnice despre copac, acestea fac necesara introducerea procesului de gandire, dar si acele masuratori pot fi facute intr-un mod neutru fara a avea pretentia unui ego care le-a realizat.

#17
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 Testosteron, on 20 aprilie 2017 - 13:20, said:

De unde stii ca propozitia "Eu exist" este un adevar necesar?

Pentru ca are o singura valoare de adevar.

 Testosteron, on 20 aprilie 2017 - 14:01, said:

Nu este eul senzatia de a fi viu. Cainele este viu fara a avea nici o senzatie de eu. Senzatia de a fi viu prin intermediul eului apare doar la om fiind activata de procesul gandirii, dar este o profunda eroare.
Afirmatia ca diversele experiente ale vietii, culoare, gust, miros etc sunt realizate doar prin intermediul eului este iarasi o eroare. Toate aceste experiente pot fi realizate fara a fi necesar un eu, acest eu fiind introdus doar daca diferitele experiente fac necesara introducerea gandirii.
Spre exemplu vad un copac. Vederea pura a acelui copac nu tine de eu, dar daca in procesul vederii incep sa atribui denumiri botanice acelui copac, sau sa fac masuratori ale inaltimii lui, sau sa fac referiri la coloratia frunzisului etc,etc, deci practic sa introduc detalii tehnice despre copac, acestea fac necesara introducerea procesului de gandire, dar si acele masuratori pot fi facute intr-un mod neutru fara a avea pretentia unui ego care le-a realizat.

Te pierzi in cuvinte. Confunzi "Eul" cu totalitatea starilor tale contingente care te fac sa fii Testosteron. Dar nu asta e Eul. Eul este strict perspectiva de persoana 1, iar asta o are orice fiinta.

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Abc2001ro, on 20 aprilie 2017 - 14:20, said:


Pentru ca are o singura valoare de adevar.



Te pierzi in cuvinte. Confunzi "Eul" cu totalitatea starilor tale contingente care te fac sa fii Testosteron. Dar nu asta e Eul. Eul este strict perspectiva de persoana 1, iar asta o are orice fiinta.

De unde stii tu ca o are orice fiinta? Ai stat tu in corpul altei fiinte ca sa stii tu cum experimenteaza ea viata? Toti avem tendinta sa credem ca ceilalti vad lucrurile prin perspectiva noastra, dar evident lucrurile nu stau in felul acesta in realitate. Stii tu  cum se vad lucrurile din perspectiva unui caine, a unui urs, sau a unui copac? Are copacul perspectiva persoanei 1?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate