Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Teapa reparamfrigidere.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009
Salut,

Doresc sa las aici experienta mea legata de reparamfrigidere.ro, care pana acum a fost o teapa, astfel incat sa stie si altii la ce sa se astepte.
La inceputul saptamanii mi s-a stricat frigiderul si am inceput sa caut pe google pe cineva care se ocupa cu repararea lor. In totul paginii era o reclama la reparamfrigidere.ro. Am zis ca daca oamenii baga bani in reclama, probabil se tin de treaba ca altfel ar insemna sa arunce banii pe fereastra. A ajuns intr-o ora, s-a uitat la frigider, i-a pus niste freon si a zis ca de acum o sa mearga, dureaza pana se raceste. I-am cerut factura si a spus ca mi-o trimite pe email seara cand ajunge la firma + garantie. Pt ca ma grabeam la serviciu, i-am lasat banii si a ramas sa ne auzim seara.
Seara, ajung acasa si evident ca frigiderul nu dadea niciun semn ca ar raci ceva. Omul nu mai raspundea nici la telefon, nici la mesaje si acum dupa cateva zile m-a si blocat.

Din ce am gasit pana acum, in spatele site-ului e un singur ratat, Toader Andrei din Buzau (am coborat impreuna si i-am vazut masina) si foloseste numerele de telefon 0762724803 si 0726550502. Am vorbit cu firma de hosting si m-a ajutat si acum urmeaza sa ii fac plangeri peste tot pe unde pot, gen Politie si Anaf pt lipsa factura, chit ca ajuta sau nu.

Deci aveti grija la reparamfrigidere.ro pentru ca este teapa.

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca e un singur om, trebuia sa fie reparfrigidere.ro.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai era simplu, banii sa-i dai tot prin email....la primirea facturii.

#4
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009
Mai aproape de realitate ar fi fost nureparamfrigidere.ro.

 ddaannii, on 14 aprilie 2017 - 10:56, said:

Pai era simplu, banii sa-i dai tot prin email....la primirea facturii.

Omul parea ok, a venit chiar cand a spus ca vine, nu a comentat de factura, eu mai naiv decat ar trebui si bucuros ca am rezolvat repede inainte de Paste, i-am acordat prea multa incredere

Dupa patanie l-am cautat dupa nr de telefon si nu sunt chiar primul care pateste asta. L-am mai ajutat si eu cu niste revieweuri.

Edited by Danon, 14 April 2017 - 11:01.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.politiar.../petitii-online

#6
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 arg, on 14 aprilie 2017 - 11:04, said:


Multumesc. Eu vroiam sa ma deplasez pana la sectie dar o sa incerc si asta.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se ocupă poliția de așa ceva, faci degeaba.
ANPC, ANAF... atât.

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Danon, on 14 aprilie 2017 - 10:46, said:

Deci aveti grija la reparamfrigidere.ro pentru ca este teapa.

Io v-am mai zis si cu alte ocazii: daca nu vezi date clare de contact cu tot cu adresa, nume de firma "functionala" si link catre ANPC, n-ai ce cumpara de pe site-ul respectiv.
Site-ul teparului arata exact ca unu care vinde "Economizoare de energie electrica". Defapt chiar un economizor de energie electrica ai si cumparat de la el momentan.

Edited by gabyxm, 14 April 2017 - 11:28.


#9
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 Danon, on 14 aprilie 2017 - 10:46, said:


Am vorbit cu firma de hosting si m-a ajutat si acum urmeaza sa ii fac plangeri peste tot pe unde pot, gen Politie si Anaf pt lipsa factura, chit ca ajuta sau nu.


Firma de hosting poate oferi date doar institutiilor statului si institutiile statului le poate solicita doar daca au motive intemeiate. Vezi in ce tampenii te bagi...
Daca vrei sa-l prinzi pe tip, suna si tu dupa un alt nr sau pune un coleg / colega sa sune, da-i alta adresa, te intalnesti cu omul si rezolvi...
cum?
te descurci tu...

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 14 aprilie 2017 - 11:26, said:

Nu se ocupă poliția de așa ceva, faci degeaba.
ANPC, ANAF... atât.
"Codul penal art. 215
Înşelăciunea
Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani."

Problema nu este ca nu i-a dat factura ci ca a luat banii si frigiderul nu merge.

Edited by arg, 14 April 2017 - 11:38.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
arg, mă omori uneori cu stilul tău de a interpreta articole din lege. E un litigiu civil: unul de la o firmă a prestat prost un serviciu și a luat banii clientului fără să-i dea factură/bon fiscal. Ce înșelăciune visezi?

#12
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 althea, on 14 aprilie 2017 - 11:26, said:

Nu se ocupă poliția de așa ceva, faci degeaba.
ANPC, ANAF... atât.

Cu ANAF da, cu ANPC nu sunt sigur, ei nu se ocupa doar de litigiile dintre firma si persoane fizice?

 gabyxm, on 14 aprilie 2017 - 11:27, said:

Io v-am mai zis si cu alte ocazii: daca nu vezi date clare de contact cu tot cu adresa, nume de firma "functionala" si link catre ANPC, n-ai ce cumpara de pe site-ul respectiv.
Site-ul teparului arata exact ca unu care vinde "Economizoare de energie electrica". Defapt chiar un economizor de energie electrica ai si cumparat de la el momentan.

Pai fix asta am cumparat, si functioneaza cum trebuie. Acum frigiderul meu chiar are consum foarte mic. Mic spre 0 Posted Image

Edited by Danon, 14 April 2017 - 11:44.


#13
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Vreti sa bagati un om in puscarie pt ca e un nepriceput si n-a fost in stare sa repare un frigider?
Pai daca ar fi asa, ar trebui sa punem gratii pt toate institutiile publice la cat de priceputi sunt aia, si unii fac acelasi lucru de 30-40 de ani ( si la fel de bine ). Nepriceputi in serie...

Bai, intalneste-te cu omu' si rezolva.... Sa-ti dea banii inapoi si gata sau macar o parte din ei, gandeste-te ca a facut un drum pana la tine, a platit benzina, la o adica orice service iti ia o taxa de constatare chiar daca nu face nimic. De curiozitate cati bani i-ai dat? Frigiderul cati ani are?
Un service autorizat cat ti-ar fi luat? Iti zic eu 50% din pretul unui frigider nou sau mai mult... Si nici asa nu esti sigur ca-l repara.
Ai vrut peticeala, ai primit peticeala.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 althea, on 14 aprilie 2017 - 11:40, said:

arg, mă omori uneori cu stilul tău de a interpreta articole din lege. E un litigiu civil: unul de la o firmă a prestat prost un serviciu și a luat banii clientului fără să-i dea factură/bon fiscal. Ce înșelăciune visezi?
care firma? deocamdata e vorba de reparatorul "Toader Andrei"

@dhaneey
esti cumva din buzau?

Edited by arg, 14 April 2017 - 12:04.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Danon, on 14 aprilie 2017 - 11:44, said:

Cu ANAF da, cu ANPC nu sunt sigur, ei nu se ocupa doar de litigiile dintre firma si persoane fizice?
Păi e firmă: Frigorifice SRL, așa scrie pe pagina lui (jos, stânga).

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 dhaneey, on 14 aprilie 2017 - 11:48, said:

Vreti sa bagati un om in puscarie pt ca e un nepriceput si n-a fost in stare sa repare un frigider?
Pai daca ar fi asa, ar trebui sa punem gratii pt toate institutiile publice la cat de priceputi sunt aia, si unii fac acelasi lucru de 30-40 de ani ( si la fel de bine ). Nepriceputi in serie...

Bai, intalneste-te cu omu' si rezolva.... Sa-ti dea banii inapoi si gata sau macar o parte din ei, gandeste-te ca a facut un drum pana la tine, a platit benzina, la o adica orice service iti ia o taxa de constatare chiar daca nu face nimic. De curiozitate cati bani i-ai dat? Frigiderul cati ani are?
Un service autorizat cat ti-ar fi luat? Iti zic eu 50% din pretul unui frigider nou sau mai mult... Si nici asa nu esti sigur ca-l repara.
Ai vrut peticeala, ai primit peticeala.
sigur ca da, eventual sa-i duca si un cadou de paste, ca tot se apropie...

Edited by jericho, 14 April 2017 - 12:34.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Suna-l de pe alt numar si solicita o reparatie la alta adresa. Astfel il intalnesti sigur.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 14 aprilie 2017 - 12:34, said:

Suna-l de pe alt numar si solicita o reparatie la alta adresa. Astfel il intalnesti sigur.
chestia asta ma duce numai la ganduri negre

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate