Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Se poate sa mananci sanatos si cu bani putini?

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#37
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postmarga32, on 07 aprilie 2017 - 18:54, said:

Nu ne-ai spus de ce vrei sa mananaci sanatos.

M-am ingrasat si m-am saturat sa mananc acelasi 4-5 feluri de mancare pe care le gateste maica-mea+ca vreau sa fac ceva miscare sa ma simt mai bine.

#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Poti elimina painea complet din dieta, nu e nicio problema. Arunci un cartof in plus in oala si vei vedea ca te saturi. Trebuie doar sa te dezobisnuiesti de obiceiul de a manca pana simti ca te doare burta.

Eu mai mananc paine doar ocazional, cand mi-e pofta de un pateu sau o conserva de peste mai grasa, poate de vreo doua ori pe saptamana.

Cartofi, orez, fasole, linte, o mie de retete pe internet.

#39
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:59, said:

Un link te rog cum sa le prepar mai exact ar fi perfect
E reteta proprie, adaptata dupa propriul gust.
Calesti orezul (optional), il fierbi 15 minute in apa cu sare (cat sa simti ca e apa sarata la gust) - ( 1 cana orez 3 apa), calesti legumele.
Morcovul il tai cubulete mici, nu-l da pe razatoare ca il faci terci, ceapa solzisori, ardeiul fasii lungi (eventual le tai pe jumatate), nu le lasi mult in tigaie ca se fleoscaiesc si nu mai au niciun farmec.
Rosia poti sa o pui separat intr-o alta tigaie si sa o lasi mai mult ca sa mai piarda din aciditate (asta nu ar trebui sa lipseasca din reteta, pentru ca mai taie din dulceata data de orez si resul legumelor). Sau dupa ce sunt ciupercile aproape facute arunci apoi si rosiile.
Dupa ce termini de fiert orezul pui curry-ul (optional piper+ulei), apoi  ai doua variante, ori il lasi sa se mai raceasca putin si il amesteci cu legumele, ori il pui separat langa legume pe o farfurie.


Daca arunci totul la gramada cat e orezul fierbinte, se reia procesul de gatire al legumelor si ajungi la rezultatul deja mentionat anterior.

Dar poti pleca si de la astea, ce nu ai nu pui, sau inlocuiesti.
http://eathealthyeat...with-mushrooms/
http://cookieandkate...d-curry-recipe/

Edited by gumball3000, 07 April 2017 - 19:18.


#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu cred ca  decat sa te chinui cu mancatul santos e mai eficient si mai santos sa renunti la sedentarism. Eu de exemplu ma simt mult mai bine in perioada martie-noiembrie decat iarna. Singura diferenta e ca in acea perioada muncesc mai mult fizic. Adica fac sport ori cu sapa, ori cu aparatul de sudura, ciocanul, flexul etc.

Edited by PoeOvidiu, 07 April 2017 - 19:12.


#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Painea nu se manaca alaturi de cartofi, orez, paste, etc. Eu consum mai putin de o paine / saptamana.

#42
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postskyhigh91, on 07 aprilie 2017 - 18:57, said:

PS. mancarea sanatoasa este cea gatita:)..ciorbe, paste (ieftine si bune)
... exact asta este unu din motivele obezitatii la om :))... mesele gatite cu tot felu de sosuri si la ore fixe. Daca vrei sa-ti mentii "silueta" :))... mananca putin si des... evita fainoasele, sarea, dulciurile si sosurile. Crede-ma ca tine... fara retele miraculoase luate de pe net... Si am mai uitat ceva... cauta sa mananci cat mai des miez de nuca (inlatura colesterolul rau si arde grasimile inutile din organism) si 1-2 cafelute pe zi...si dinalea de la aparate da' fara lapte si zahar in ele... fara ceai ca faci retentie de apa in organism

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postpasilla, on 07 aprilie 2017 - 19:13, said:

Painea nu se manaca alaturi de cartofi, orez, paste, etc. Eu consum mai putin de o paine / saptamana.
  Fara paine mai trece ziua dar fara slanina e nasol rau de tot.

#44
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:29, said:

Cum scrie si in titlu se poate manca sanatos si ieftin?
Am un job sedentar si castig minim-ul pe economie 1200 ron net, se poate manca sanatos la banii astia?
Daca se poate as  vrea si  niste retete simple+ceva sa inlocuiesc pâinea, initial am vrut sa înlocuiesc pâinea cu orez sau cartofi fierti insa nu stiu sa ii prepar in combinatie  cu altceva si nu au gust asa simpli.
Se poate la cantina Parlamentului.

#45
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postunderb, on 07 aprilie 2017 - 18:57, said:


Pai de aia ai 1200.

Muta-te la tara si asigura-ti traiul acolo. E ieftin si sanatos.

Am 1200 ca nu stiu sa fac nimic sunt necalificat, lucrez la o agentie de pariuri sportive.
Locuies  la tară.

#46
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postbogdan181180, on 07 aprilie 2017 - 19:14, said:

... exact asta este unu din motivele obezitatii la om Posted Image)... mesele gatite cu tot felu de sosuri si la ore fixe. Daca vrei sa-ti mentii "silueta" Posted Image)... mananca putin si des... evita fainoasele, sarea, dulciurile si sosurile. Crede-ma ca tine... fara retele miraculoase luate de pe net... Si am mai uitat ceva... cauta sa mananci cat mai des miez de nuca (inlatura colesterolul rau si arde grasimile inutile din organism) si 1-2 cafelute pe zi...si dinalea de la aparate da' fara lapte si zahar in ele... fara ceai ca faci retentie de apa in organism


:|

e o placere sa mananci bine:|.. cel putin la barbati, e mult mai bine sa fii gras su frumos decat urat si slab:))

#47
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
e mult mai bine sa fii bogat, pentru toate celelalte exista mastercard :))

#48
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Linte frecata cu usturoi, zeama de lamaie si ulei de masline. in loc de paine poti sa faci lipii, din faina, apa si putin ulei, dureaza maxim 15 minute sa faci doua lipii care sunt super satioase. poti pune in coca condimente. In lipie poti pune boabe de fasole, maioneza de casa, niste castraveti murati, ardei gras, ceva salata. samd.

#49
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postpasilla, on 07 aprilie 2017 - 18:59, said:


Cu banii astia poti sa mananci foarte bine, daca stii sa gatesti.
Spune ce iti place.

Aproape tot, in afara de varza călita, fasole batuta si organe in afara de ficat de pui care imi place.
Daca mi-ai da link la cateva retete sanatoase si mai simple as fi foarte recunoscator.

#50
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 19:19, said:

Am 1200 ca nu stiu sa fac nimic sunt necalificat, lucrez la o agentie de pariuri sportive.
Locuies  la tară.

cred ca mancatul "sanatos", tine mai mult de un stil specific de viata:)..iar schimbarea este intotdeauna grea:). eu raman la ideea mea.. mancarea gatita este cea mai sanatoasa. din moment ce traiesti la tara, painea este mereu proaspata..mancarea fara paine nu are gust:|..la o ciorba o felie de paine merge:)..sau la un ardei umplut.

am si eu o regula de aur cand vine despre alimentatie:)..prefer sa cumpar lactatele de la ciobani, iar carnea strict de la macelar..ce-i drept..am cam eliminat puiul din masa mea..desi il adoram:(..dar, nu prea gasesti carne adevarata de pui prin comert:|..mai mananc cand taie bunicul o gaina:))

#51
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postskyhigh91, on 07 aprilie 2017 - 19:22, said:



Posted Image

e o placere sa mananci bine:|.. cel putin la barbati, e mult mai bine sa fii gras su frumos decat urat si slab:))
Nu este bine sa fii schilod... da' nici sa arati ca porcu cu putza pe post de robinet la butoiul cu bere ;)... Sa te duci si sa nu-ti gasesti imbracaminte pe marimea ta.. sa nu poti sa mergi 5km pe jos ca onosesti dupa 300 de metrii

#52
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
PS. cat despre legume, intr-adevar, sunt destul de scumpe..nu se mai ieftinesc ardeii astia:|..13 lei kg, rosiile 7 lei, castravetii 7 lei:|..

View Postbogdan181180, on 07 aprilie 2017 - 19:29, said:

Nu este bine sa fii schilod... da' nici sa arati ca porcu cu putza pe post de robinet la butoiul cu bere Posted Image... Sa te duci si sa nu-ti gasesti imbracaminte pe marimea ta.. sa nu poti sa mergi 5km pe jos ca onosesti dupa 300 de metrii

extremele se exclud:))

dar sunt curios, daca zici ca ai eliminat painea..ce mananci ca sa te saturi??..sa simti ca ai mancat bine??

#53
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postcataspo, on 07 aprilie 2017 - 19:17, said:


Se poate la cantina Parlamentului.

Mare dreptate ai :)))
La ce preturi au nesimtitii ai zice ca fac voluntariat :/

View Postlulutza, on 07 aprilie 2017 - 19:25, said:

Linte frecata cu usturoi, zeama de lamaie si ulei de masline. in loc de paine poti sa faci lipii, din faina, apa si putin ulei, dureaza maxim 15 minute sa faci doua lipii care sunt super satioase. poti pune in coca condimente. In lipie poti pune boabe de fasole, maioneza de casa, niste castraveti murati, ardei gras, ceva salata. samd.

Mersi mult apreciez :)

#54
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

View Postlulutza, on 07 aprilie 2017 - 19:25, said:

Linte frecata cu usturoi, zeama de lamaie si ulei de masline. in loc de paine poti sa faci lipii, din faina, apa si putin ulei, dureaza maxim 15 minute sa faci doua lipii care sunt super satioase. poti pune in coca condimente. In lipie poti pune boabe de fasole, maioneza de casa, niste castraveti murati, ardei gras, ceva salata. samd.

da

lipiile sunt foarte gustoase..dar, dureaza ceva pana faci coca,  trebuie sa o lasi o ora, doua:)..dar sunt foarte bune..si ai nevoie de hartie de pergament ..ardeii sunt foarte scumpi momentan:|..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate