Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Se poate sa mananci sanatos si cu bani putini?

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#19
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
PS. mancarea sanatoasa este cea gatita:)..ciorbe, paste (ieftine si bune) etc.  cat despre cum gatesti, cauta pe youtube:) si gasesti destul de multe filmulete

#20
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Ce inseamna in opinia ta sa mananci sanatos?

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:29, said:

...minim-ul ...1200 ron net
Pai de aia ai 1200.

Muta-te la tara si asigura-ti traiul acolo. E ieftin si sanatos.

#22
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Fratilor, exista masini de facut paine! Ti-o poti face si singur acasa. Si inca intr-o gama variata (alba, neagra, integral, cu lapte, cu seminte, graham, baghete etc etc etc).
Si fara aditivi si amelioratori si alte minuni, daca de asta va e frica...
In plus, exista paine pe piata si fara astfel de prostii; trebuie doar sa stii sa cauti! Si sa te mai uiti si la eticheta (si vorbim la modul general acum).
Nu paine omoara pe om!

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
PS. Esti deja la tara. Perfect. Baga un social si fa-ti si o gospodarie.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:48, said:

600-700 estimez eu, nu am calculat niciodata cat cheltui pe mancare intr-o luna.
Cu banii astia poti sa mananci foarte bine, daca stii sa gatesti.
Spune ce iti place.

#25
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postgumball3000, on 07 aprilie 2017 - 18:53, said:

Orez+ curry + ciuperci +ardei +morcov+ rosii+ ceapa toate trase la tigaie, daca nici astea nu au gust, inseamna ca nu stii sa mananci.

Un link te rog cum sa le prepar mai exact ar fi perfect

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcolombo2003, on 07 aprilie 2017 - 18:58, said:

Nu paine omoara pe om!
Omu' omoara pe paine Posted Image

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:29, said:

Cum scrie si in titlu se poate manca sanatos si ieftin?
Am un job sedentar si castig minim-ul pe economie 1200 ron net, se poate manca sanatos la banii astia?
Daca se poate as  vrea si  niste retete simple+ceva sa inlocuiesc pâinea, initial am vrut sa înlocuiesc pâinea cu orez sau cartofi fierti insa nu stiu sa ii prepar in combinatie  cu altceva si nu au gust asa simpli.
se poate
http://www.jamieoliv...cheap-cheerful/

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Retete simple se gasesc si nu sunt greu de "inventat": faci o salata cu sare, ulei extravirgin si otet, o bucata de carne la gratar/fiarta/coapta la cuptor, niste fiertura langa (orez, porumb, fasole, linte, mazare, etc, etc.).
In general te poti hrani bine cu 100 lei pe luna, cu 600-700 ar trebui sa te hranesti cu chestii exotice, asta daca nu arunci banii pe toate prostiile.
1 kg de organe (care sunt mai consistente, sanatoase si mai hranitoare decat carnea "normala") costa 6-7 lei si te tine cam 1 saptamana, 1kg de orez e 2-5 lei si te tine 1 saptamana, fasole 6-8 lei, etc.
Painea aia ok din comert e vreo 8-10 lei, e densa si compacta, restul sunt niste mizerii. E greu la inceput fara paine dar apoi te obisnuiesti si nu ii mai simti nevoia. Eu m-am dezobisnuit de ceva ani, mai mananc numai de aia de casa din cand in cand.

#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostDany_Darke, on 07 aprilie 2017 - 18:43, said:

din experienta proprie iti pot spune asa, painea e printre cei mai mari dusmani ai organismului in zilele noastre. eu am renuntat la paine de tot.

ai sa intrebi de ce. pai are cantitati excesive de sare, unele chiar peste doza maxima recomandata pe zi, ai diferite e-uri pt pastrare, ai afanatori sintetici, ai coloranti cu gramada, zahar cat cuprinde, amidon, etc.

toate astea, in functie si de cat mananci intr-o zi, plus restul de alimente care in sinea lor au din nou cantitati ingrijoratoare de chimicale, e deja nasol pt organism.

sa spui ca mananci sanatos, deja isi pierde din insemnatate, pt ca nu mai exista produse cu adevarat naturale, peste 90% din ele sunt tratate, modificate genetic si tot asa.

dar poti merge pe ideea de cruditati, carne din animale crescute la tara, renunti la paine, cocaturi in general, salamuri, fast food si orice alta mancare ce contine cantitati enorme de grasimi, in special acizi grasi saturati.


Daca isi cumpara o masina de paine si o face in casa, nu mai este nici un dusman, poate sa faca paine si fara masina, dar daca esti comod masina de paine este un ajutor util, te uiti cat dureaza programul de paine, pui ingredientele in ea, timer setat corect, si la prima ora are paine calda, fara zahar si alte rahaturi

Retete, nu prea exista retete, doar niste sfaturi, poti renunta sa cumperi piept de pui, sau in general pui transat, cumpara pui grill, invata sa il tai corect si vei avea mai multe bucati cu care vei gati, ce vei gati ? ce iti place, varza calita, tocana de legume cu pui, supa cu pui si sau galuste, si de aici doar cerul este limita


Daca ai bugetul mic, sfatul meu este sa te orientezi catre en-gross-urile de carne si alte alimente, iti faci niste prieteni acolo, si cumperi carne ieftina, congelata sau nu, iti cumperi cand iei salariul bagi la congelator pe portii, si iti scoti exact cat mananci, nu toata marfa este proasta, eu aveam un prieten care lucra la Antrefrig, imi spunea ce sa iau, si nu am avut niciodata probleme de sanatate sau alte gen

Edited by Platon, 07 April 2017 - 19:07.


#30
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View PostDany_Darke, on 07 aprilie 2017 - 18:53, said:

spike. din ce observ ai internet, ce te retine sa te uiti pe net? retele se invata, nu e problema.

Am cautat folosind "retete simple ieftine si sanatoase" si  nu prea erau ieftine si sanatoase si simple  am citit si  ceva articole, 3-4 retete pentru inceput daca mi-ar recomanda cineva ar fi perfect.

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Noi suntem o familie cu 5 membri. Si ne descurcam cu 5-600 de lei/luna sa mancam cat mai sanatos posibil. Cum? Simplu, cultiv cat pot de multe in gradina mea, Cumpar doar cartofi, orez si paine de cand mi s-a stricat masina de facut paine, inainte luam faina.
  Avem putin noroc si cu parintii la tara, Ai mei ne tin porc si socrii ne cresc cativa pui de carne in fiecare an. Puii vreau sa ii mut la mine de anul viitor, probabil voi tine mai multi si voi renunta la porc.
Mezeluri nu cumparam decat maxim o data pe luna. Prefer sa iau carne si sa caut eu retete de salam, carnat, etc. Chiar si sunca mai fac.
  Deci mancam sanatos cu 600/luna. Problema e ca nu cred ca ne-ar ajunge diferenta pana la 1200 pentru restul cheltuielilor.

Edited by PoeOvidiu, 07 April 2017 - 19:07.


#32
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:29, said:

Daca se poate as  vrea si  niste retete simple+ceva sa inlocuiesc pâinea
..pastreaza retele alea care le mananci si RENUNTA la paine, paste, fainoase daca nu faci efort si esti o fire sedentara. Eu aveam 110 kile si de 5 luni am renuntat complet la paine, paste si fainoase si am ajuns la 90 de kile...si vreau sa ajung undeva pe la 80-85 kile
Sa mananci sanatos inseamna sa "mananci ca sa traiesti"... nu "traiesti ca sa mananci" ... asa ca poti manca orice fara sa faci excese alimentare si dintr-o farfurie de mancare este RECOMANDAT sa mai lasi ceva in ea... deoarece mancarea din ziua de azi este hipercalorica si farfuriile din comert sunt mult peste norma unui om.  Este teapa si o metoda de castigat bani fara munca asa zisele "retete de slabire"... iti dau senzatia pe moment ca ai slabit 1-2 kile iar apoi pui la loc cel putin dublu.

Edited by bogdan181180, 07 April 2017 - 19:06.


#33
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
iti poti face paine sanatoasa acasa tot cu retete si masina de paine.
poti inlocui painea cu paste fainoase
trebuie sa iti alegi niste alimente mai sanatoase cum ar fi:
  • Rosii si sosurile din rosii care tin si fara conservanti, gasesti la magazin pasate, bulioane, sosuri de paste, pesto si alte nebunii.
  • Ciuperci
  • Masline
  • Ulei de masline
  • Cartofi (muuuuuuulti cartofi daca vrei sa faci economie de bani)
  • Paste fainoase
  • Cereale integrale
  • Cand e oferta iei un cascaval, o branza sau un iaurt de capra
  • Alte lucruri sanatoase
Pentru Categoria carne trebuie sa eviti carnea rosie (porc, vaca) si mai ales mezelurile adica chestiile atinse de Nitrat de Sodiu (atentie si la conserve citeste eticheta):
  • Conserve de peste in ulei (tonul este sanatos insa contine mercur deci nu poti manca mai mult de 2 ori pe saptamana)
  • Somon
  • Piept de pui
  • Alti pesti mici nerapitori
  • Soia


#34
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postskyhigh91, on 07 aprilie 2017 - 18:53, said:

painea nu e sanatoasa??? tu te auzi ce spui?? eu mananc la orice paine, mai ales cand e proaspata, practic atunci o topesc:)..  as vrea sa-mi fac eu singur painea, dar cred ca ma ingras daca as face asta zilnic:))). cat despe mancatul sanatos..baga legume si fructe..carne doar de la macelar:)..si esti ok..bea ceaiuri:)..eu am inceput sa consum foarte mult ceai, si ma simt extraordinar :)

Nu prea este sanatoasa, are mult zahar+sare+alte chimicale..

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmarga32, on 07 aprilie 2017 - 18:54, said:

Nu ne-ai spus de ce vrei sa mananaci sanatos.
Asta e din putul gandirii?

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 19:03, said:

Am cautat folosind "retete simple ieftine si sanatoase" si  nu prea erau ieftine si sanatoase si simple  am citit si  ceva articole, 3-4 retete pentru inceput daca mi-ar recomanda cineva ar fi perfect.
Ce inseamna pentru tine "sanatoase" ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate