Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Se poate sa mananci sanatos si cu bani putini?

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#1
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Cum scrie si in titlu se poate manca sanatos si ieftin?
Am un job sedentar si castig minim-ul pe economie 1200 ron net, se poate manca sanatos la banii astia?
Daca se poate as  vrea si  niste retete simple+ceva sa inlocuiesc pâinea, initial am vrut sa înlocuiesc pâinea cu orez sau cartofi fierti insa nu stiu sa ii prepar in combinatie  cu altceva si nu au gust asa simpli.

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păi nu se poate să nu manânci pîine dacă ai 1200 pe lună...mori de / foame.

#3
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postsilesax, on 07 aprilie 2017 - 18:34, said:

Păi nu se poate să nu manânci pîine dacă ai 1200 pe lună...mori de / foame.

Daca ai chef sa faci misto ,muta-te te rog pe alta arie.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:29, said:

Cum scrie si in titlu se poate manca sanatos si ieftin?
Am un job sedentar si castig minim-ul pe economie 1200 ron net, se poate manca sanatos la banii astia?
Daca se poate as  vrea si  niste retete simple+ceva sa inlocuiesc pâinea, initial am vrut sa înlocuiesc pâinea cu orez sau cartofi fierti insa nu stiu sa ii prepar in combinatie  cu altceva si nu au gust asa simpli.
Poti, daca inainte mancai cartofi+paine+carne, renunti la paine si mananci cartofi+carne:P.Se pot prepara si cartofi cu legume, orez cu legume, etc.Cauti retete pe net.

#5
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Da, se poate. Numai daca iti gateste altcineva. Pe cheltuiala sa, bineinteles.

Daca vrei sa mananci in oras, e mai greu de gasit ceva sanatos. Nu imposibil, dar nici ieftin. Astfel ajungi la concluzia de mai sus.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai nu trebuie sa ne spui cat castigi ci cat esti dispus sa dai pe mancare, respectiv ce iti mai ramane...  Ideea e ca poti trai sanatos aprovizionand in mare parte din piata si gatind, la greu, meniuri simple, standard gen: fasole, cartofi, orez, cu cate ceva pe alaturi...  Nu e simplu dar daca esti dispus la alimentatie saracacioasa, bazata mai mult pe legume si verdeturi, fara sa te deprimi, se poate....

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din experienta proprie iti pot spune asa, painea e printre cei mai mari dusmani ai organismului in zilele noastre. eu am renuntat la paine de tot.

ai sa intrebi de ce. pai are cantitati excesive de sare, unele chiar peste doza maxima recomandata pe zi, ai diferite e-uri pt pastrare, ai afanatori sintetici, ai coloranti cu gramada, zahar cat cuprinde, amidon, etc.

toate astea, in functie si de cat mananci intr-o zi, plus restul de alimente care in sinea lor au din nou cantitati ingrijoratoare de chimicale, e deja nasol pt organism.

sa spui ca mananci sanatos, deja isi pierde din insemnatate, pt ca nu mai exista produse cu adevarat naturale, peste 90% din ele sunt tratate, modificate genetic si tot asa.

dar poti merge pe ideea de cruditati, carne din animale crescute la tara, renunti la paine, cocaturi in general, salamuri, fast food si orice alta mancare ce contine cantitati enorme de grasimi, in special acizi grasi saturati.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu fac misto  ,dacă elimini pîinea cu un salariu de 1200 din care mai plătesti si altele nu o să poti mânca sănătos si pe săturate.care este bugetul acordat hranei din aia 1200 lei ?

#9
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postsilesax, on 07 aprilie 2017 - 18:43, said:

Nu fac misto  ,dacă elimini pîinea cu un salariu de 1200 din care mai plătesti si altele nu o să poti mânca sănătos si pe săturate.care este bugetul acordat hranei din aia 1200 lei ?

600-700 estimez eu, nu am calculat niciodata cat cheltui pe mancare intr-o luna.

#10
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:29, said:

Cauta pe net retete si alege in functie si de cat timp de gatit ai la dispozitie. Poti face cartofi la cuptor (taranesti sau cu unt, usturoi si patrunjel), piure,  fierti (ca mancarica sau in salata). Orezul il poti face in stil chinezesc, in combinatie cu legume congelate/ niste masline, aromat cu praf de curry etc.

#11
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postmarga32, on 07 aprilie 2017 - 18:41, said:


Vreau sa imi gatesc eu.
Locuiesc la ţară deci am ouă+ceva legume 100% naturale pe care le pot planta in gradina, chestia este ca  nu stiu retete simple..

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Piinea nu e neaparat foarte rea, ma rog e mai buna decit mai toate celelalte mincaruri procesate pe care le mincam.
"Gust" mai ales in contextul bucatariei romanesti este absolut contrarul lu' sanatos. Pe de alta parte gustul se schimba foarte repede. Cine a urmat dieta Fuhrman chiar si pentru citeva saptamini poate sa simta sarea naturala din legume. Nu mai spun zaharul, daca cineva care bea Cola curent nu mai poate sa manince mere de acre ce sint dupa ce renunta la zahar (nu numai din sucuri si dulciuri dar chiar si ketchup-ul sau hamburgerii au zahar) ajunge relativ rapid sa simta nu numai orice fruct ca-i dulce (sau foarte dulce) dar chiar si ardeii normali se simt dulci.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
20 de lei pe zi
Ai vazut că tot ce este aliment mai sănătos este si mai scump,eliminînd pâinea automat o să mănânci mai multe alte alimente ,deci eu zic că ai putea mânca sănătos doar dacă nu mănânci mult si cauti să mănânci alimente cât mai simple si borsuri cât mai lungi

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Orez+ curry + ciuperci +ardei +morcov+ rosii+ ceapa toate trase la tigaie, daca nici astea nu au gust, inseamna ca nu stii sa mananci.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
spike. din ce observ ai internet, ce te retine sa te uiti pe net? retele se invata, nu e problema.

#16
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
painea nu e sanatoasa??? tu te auzi ce spui?? eu mananc la orice paine, mai ales cand e proaspata, practic atunci o topesc:)..  as vrea sa-mi fac eu singur painea, dar cred ca ma ingras daca as face asta zilnic:))). cat despe mancatul sanatos..baga legume si fructe..carne doar de la macelar:)..si esti ok..bea ceaiuri:)..eu am inceput sa consum foarte mult ceai, si ma simt extraordinar :)

#17
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nu ne-ai spus de ce vrei sa mananaci sanatos.

#18
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostSpike250, on 07 aprilie 2017 - 18:50, said:



Vreau sa imi gatesc eu.
Locuiesc la țară deci am ouă+ceva legume 100% naturale pe care le pot planta in gradina, chestia este ca  nu stiu retete simple..
Iti poti planta si ceva verdeturi pentru condimente (patrunjel, coriandru, marar, rozmarin etc).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate